Autor Subiect: Info 26.11.2017  (Citit de 5292 ori)

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Info 26.11.2017
« : Noiembrie 26, 2017, 09:19:04 p.m. »
Negocieri 22-24.11.2017 : am facut rezumatul pe site.

http://hidrosind.org.ro/informare-negocieri-22-24-11-2017/

Urmatoarea runda de discutii in perioada 28-29.11.2017.

Offline Un mecanic

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
    • Vezi Profilul
Re: Info 26.11.2017
« Răspuns #1 : Noiembrie 26, 2017, 10:11:22 p.m. »
Buna seara,   va rog parola de acces?

Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: Info 26.11.2017
« Răspuns #2 : Noiembrie 26, 2017, 10:34:13 p.m. »
Chiar nu intelegeti ca acest sistem Mercer ne face sclavii sefilor de CHE si sefilor de sectie,mai mult decat suntem acum. Daca seful CHE sau seful de sectie iti va da un calificativ inferior,adio salariu intreg.Veti lua doar salariul de baza si restul la cheremul sefilor. Urmeaza acusica evaluarea anuala si stiti foarte bine cum se desfasoara ea,pupincuristii sefului vor iesi intotdeauna mai bine decat ceilalti. Sa nu ne mai ascundem dupa deget. Veti regreta amarnic daca se va introduce acest sistem. Va fi un adevarat macel prin centrale pentru asigurarea salariului intreg. Dar se pare ca zarurile au fost aruncate.

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
Re: Info 26.11.2017
« Răspuns #3 : Noiembrie 27, 2017, 12:47:44 a.m. »
Peste 75% din sefi sunt asa cum spui tu Mircea niste gainari cu salariu de ministru care nu stiu ce noroc a dat peste ei si se cred acum si profesori , spagari care daca ar fi si ei testati ar fi de rasul lumii si ar realiza ca nici in burta masii n-au trait ca la Hidroelectrica. Nu pot sa spun mai multe ca imi este o sila profunda de astfel de excremente ale societatii.
ATENTIE mare la indexarea cuvenita datorata introducerii sporului de fidelitate,cotei de energie si celor 3 prime in conditiile retinerilor viitoare de peste 50% (35% contributii plus 16% impozit) . 3 prime*520=1560 net impartit la 12=130 lei lunar + 100 energie + 170 fidelitate net la un salariu de 2400 ar trebui sa se compenseze lunar 400 net; Pentru a beneficia de acest net salariul de baza trebuie sa creasca cu 20% plus 10% dat de ei plus 20% contributii =50% indexare sa ramanem la nivelul 2017 pagubiti doar cu prima de vacanta transformata in voucher ; si ca la orice indexare cine are mult ia si mai mult ; 50% la 2400=1200; 50% la aia care tin CHE in spinare si au 5000=2500 inca un salariu de sclav in plus.
« Ultima Modificare: Februarie 15, 2018, 10:28:24 p.m. de carcotasul »

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Info 26.11.2017
« Răspuns #4 : Noiembrie 27, 2017, 01:20:57 a.m. »
Ei își văd de interesul lor cu aplicarea Mercer ,normal pe actualul sistem sint cu clasele pe maxim ,plus că va urma a fi la mina șefilor ,directorilor si a mai știu eu cui ...avînd deasupra mea administrativ+,operativ peste 20 de șefi ,directori ai mai știu eu ce ....Așa că dacă unul din cei 20 îmi poartă ranchiuna niciodată  nu voi mai vedea salariul întreg . Referitor la Șefi CHE pe doua  centrale ,cine îi pune domnule a fi pe doua centrale???,eu va zic sa le mai dați una sa se facă  trei  si la urma să vă gândiți la retribuirea lor. Eu spun sa ne pregătim de GREVA că șanse mari noi nu avem .Cît despre cît ne trebuie mărite salarile  pentru a nu pierde la net,  + 22% atît trebuie nu o spun eu ci specialiști .Referitor la" sclavi de pe plantație " nu cred că cu grija ce ne-o poarta Administrația nu cred că nu vom iesi pe minus la salariul net. Mercer din sclavi Administrației ne va face si sclavi șefilor de Secție si CHE .,mai rămîne a ne face si programul de acasă cu nevasta  ,poate atunci vom ieși cu toți la GREVA.
« Ultima Modificare: Noiembrie 27, 2017, 04:39:05 p.m. de Sindicalist »

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Info 26.11.2017
« Răspuns #5 : Noiembrie 27, 2017, 02:07:55 a.m. »
Nu veti (vom) face nimic fara sefii de centrale si fara dispeceri.
Decat sa va injurati reciproc, mai bine strangeti randurile.

Cine-i pune sefi la 2 centrale : i-a pus Borza.
N-ar fi trebuit sa accepte atunci, dar au facut-o, asa cum acceptati si voi sa lucrati in 3 luni de zile.
Natura umana.

Repet, nu va mai atacati intre voi, la persoana sau pe categorii profesionale.
Daca mai este cate un sef care face exces de zel, nu trebuie generalizat.
Trebuie doar educat ...

jorj

  • Vizitator
Unde sunteti vitejii mei?
« Răspuns #6 : Noiembrie 27, 2017, 10:30:32 p.m. »
Atunci când am intrat în Hidroelectrica, am constatat ca salariații acesteia fac parte din elita meseriașilor industriei energetice românești! Ma mândream cu acest lucru!  E adevărat ca s-a acționat periodic astfel încât cei mai buni sa dispară și sa rămână loazele spre a fi mai ușor controlabile! Disponibilizări, pensionari, lista alba, neagra, concursuri trucate pentru piloși departajati la câteva sutimi de adevărații candidați profesionisti...etc! Totuși nu pot crede ca acțiunea de epurare a resursei umane competente le-a reușit pe deplin! Nu pot crede ca nu mai sunt bărbați adevărați în HE!
« Ultima Modificare: Noiembrie 28, 2017, 08:36:56 a.m. de jorj »

Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: Info 26.11.2017
« Răspuns #7 : Noiembrie 28, 2017, 09:40:55 a.m. »
D-le Aurariu,speram ca indiferent de imprejurare,nu veti semna pentru introducerea acestui sistem ticalos numit Mercer. Daca veti face asta,veti deschide cutia Pandorei,va fi jale.Probabil in  acest caz veti ramane in istorie(impreuna cu ceilalti lideri semnatari) ca cei care ati influentat negativ destinele a peste 2000 de oameni din exploatare+ familiile lor. Indiferent de ce oferteaza administratia,nu trebuie introdus Mercer. Cu riscul de a ma repeta,vom fi la cheremul sefilor de centrala,sefilor de sectie,directorilor de uzina,etc.

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Info 26.11.2017
« Răspuns #8 : Noiembrie 28, 2017, 10:09:07 p.m. »
Domnul Aurariu cît si ceilalți lideri au nevoie si de noi ,fara noi ei nu reprezintă nimic .Deci oameni buni haideți să fim fermi si hotariti in a merge pina la GREVA GENERALA ,indiferent cît de greu ne va fi trebuie a merge doar - INANTE-  UNITATE....