Autor Subiect: Informare dosar prima de vacanta 2017  (Citit de 10820 ori)

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Informare dosar prima de vacanta 2017
« : Aprilie 12, 2019, 10:13:19 a.m. »
Situatia la zi - link-ul atasat.
Parola obisnuita.


http://hidrosind.org.ro/informare-dosar-prima-vacanta-2017/

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Informare dosar prima de vacanta 2017
« Răspuns #1 : Aprilie 12, 2019, 11:08:42 a.m. »
Se vad clar directivele primite de instanta de judecata. Asteptam CEDO, sa vedem ce spune si Europa de decizia Curtii de Apel Bucuresti si ar trebui trasi la raspundere si cerute daune si de la judecatorii Curtii de Apel.... Fiindca ei indiferent de decizia data nu raspund in fata oamenilor... Ar trebui trasi si ei la raspundere... Adica cand faceti plangerea la CEDO sa scrie-ti ca cerem daune financiare si de la acei judecatori. Va multumesc.

Offline robu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
    • Vezi Profilul
Re: Informare dosar prima de vacanta 2017
« Răspuns #2 : Aprilie 13, 2019, 12:18:36 a.m. »
Imi pare rau sa va spun dar sunteti un visator.CEDO nu se ocupa de sentinte definitive si irevocabile,bine argumentate,care au scos in evidenta motivari incomplete din prima instanta.Avocatii He au gasit niste chichite in motivarea primei sentinte cu ajutorul carora au intors rezultatul cu 180 de grade in apel.Mai pervers este faptul ca s-au facut platile cuvenite fara ca cei indreptatiti sa le ceara in mod expres sau instanta sa prevada in sentinta vreun termen,modalitatea,cuantumul si eventualele dobanzi calculate in pretentii.Despre directivele primite de judecatori de la ministrul justitiei acestea nu mai surprind pe nimeni,atata timp cat unii din angajatii He au primit grupe de munca in urma actiunilor in instanta,iar altii nu.Chiar daca ai lucrat pe aceeasi functie si in aceleasi conditii de munca poti lua grupa daca ai zodia buna.Daca nu,nu.Culmea ironiei e ca au beneficiat de incadrare la grupa superioara de munca fosti sefi de RU  sau UCCH.Vorba aceea:cine imparte parte isi face.Dar pe cine intereseaza aceste nedreptati?Sunt deja de legenda.In motivarea apelului se recunoaste pur si simplu cinic ca ,,in sectorul public libertatea de negociere a partenerilor sociali este mai restransa decat in sectorul privat,manifestarea de vointa a acestora fiind conditionata si, totodata limitata de lege." Asta ce sa insemne? Ca avem ghinion?Se pare ca da.Cand statul da indexari nu suntem bugetari;cand se taie prima conform OUG atunci da,suntem.
« Ultima Modificare: Aprilie 13, 2019, 09:56:50 a.m. de robu »

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Informare dosar prima de vacanta 2017
« Răspuns #3 : Aprilie 13, 2019, 12:54:07 a.m. »
Stiu ca sansele la CEDO sunt mici sau foarte mici, dar trebuie incercate.
Este surprinzator cu cata nonsalanta faceti afirmatii atat de transante dar atat de false, de genul "CEDO nu se ocupa de sentinte definitive si irevocabile ...".
Pai, tocmai de astea se ocupa, adica de cele pe care nu le mai poti ataca in tara de bastina.
In al doilea rand, decizia CAB nu este chiar atat de bine argumentata, de vreme ce ne plaseaza in randul salariatilor salarizati pe legea-cadru a salarizarii, adica o enorma falsitate si prostie.
In al treilea rand, motivele respective nu au fost invocate de avocatii HE, ci scoase din palarie de instanta.

Probabil ca sunt un visator.
Daca nu eram, nu reuseam sa suport toata mizeria din jurul meu si sa-mi mentin speranta ca pot sa fac ceva bun, chiar si de unul singur.
Sau, poate ca, in loc sa ma lamentez si sa dau vina pe ghinion, imi joc sansa pana la capat.

Offline robu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
    • Vezi Profilul
Re: Informare dosar prima de vacanta 2017
« Răspuns #4 : Aprilie 13, 2019, 01:56:53 a.m. »
Raspunsul meu era adresat domnului Matasa;eu asa am vrut sa se posteze.Imi pare rau de incurcatura.Motivarea din instanta de fond e incompleta si vaga in argumente,pe langa cea din apel care e beton,prin prisma legislatiei in vigoare.Afirmatiile mele sunt realiste si nu nonsalante,caci ma privesc si pe mine.La CEDO se pot ataca sentinte nefavorabile pe motiv de incalcare flagranta a legislatiei nationale sau europene,a practicii judiciare,discriminare si limitare nejustificata a drepturilor cetatenilor din tarile membre UE.Si nu trebuie sa plecati la lupta considerand ca sunteti de unul singur.Suntem destui dintre noi care va sustinem.
« Ultima Modificare: Aprilie 13, 2019, 08:16:28 a.m. de robu »

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Informare dosar prima de vacanta 2017
« Răspuns #5 : Aprilie 14, 2019, 08:24:56 p.m. »
Domnu Robu, daca nu as fi un visator, unul la care speranta nu moare niciodata, nu as fi putut rezista mizeriei in care ne aflam si nu as fi incercat sa fac tot ce e mai bun pentru cei din jurul meu si pentru oamenii aflati in subordinea mea. nu i-as fi aparat indiferent de situatie si as fi facut cum fac si altii.. as fi nepasator... ceva de genul ce nu ma atinge nu ma intereseaza... dar nu pot fi asa. Pentru unui din ei am vorbit si cu Domnul Aurariu, am ridicat si inca ridic problema celor care lucreaza pe macara la desfundat gratare, daca vreti poze va trimit, problema agentilor de securitate, si multe altele....dar eu sper... si intotdeauna am sperat le ceva mai bun... Mai este o vb din popor.. .te gandesti la rau, rau ti se va intampla.... te gendesti la bine, bine ti se va intampla.... asa ce fiecare cu speranta lui... O zi buna si frumoasa in continuare....

Offline LEGEAluiOHM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
    • Vezi Profilul
Re: Informare dosar prima de vacanta 2017
« Răspuns #6 : Aprilie 14, 2019, 09:01:57 p.m. »
Salut! Domnule președinte HIDROSIND, va rog sa ne ajutați sa lămurim un lucru.. Dacă vor fi angajați care vor opta pentru varianta (neoficiala) 3...adica sa nu fie de acord cu restituirea sumei de bani, echivalentul primei de vacanta după iulie2017.. Ce v-or face cei care au greșit, facind plățile înainte de a lamuri situația din punct de vedere juridic... Executa judecătoresc oameni nevinovați, simpli lucrători care nu au știut decit să-și vadă de serviciu, cinstit și corect, în asa fel incit firma sa facă profit istoric? Rugam o poziție HIDROSIND cu privire la situația... neoficiala.. 3 Cu respect!





Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Informare dosar prima de vacanta 2017
« Răspuns #7 : Aprilie 15, 2019, 07:41:57 a.m. »
Strict din punct de vedere legal, nu au gresit.
Hotararea tribunalului, chiar daca nu este definitiva, este executorie, adica se poate pune in aplicare la initiativa oricarei parti din dosar.
Din punct de vedere managerial, decizia a fost corecta pentru Hidroelectrica, ca societate.
Se adunasera aprox. 450.000 lei din dobanda si inflatie, pe o perioada medie de 8 luni - de la data efectuarii CO in 2017 (sa zicem septembrie) pana in mai 2018.
Inca 10 luni intarziere ar mai fi insemnat 550.000 lei, daca sentinta ramanea definitiva in favoarea noastra.
Nu e vorba atat de profit (0.5 milioane fata de 2 miliarde e nesemnificativ) cat de un prejudiciu care ar fi fost imputat de Curtea de conturi, vinovatilor, adica celor din conducere.
De fapt, de aici vine toata treaba.
Spre ex., sunt pe rol actiuni de recuperare a cheltuielilor de judecata din dosarele de concediere la care unii salariati au renuntat pe parcurs, fiindca a fost o masura dispusa la control.
......
Restul ... ca sufera salariatii, ca mor cu dreptatea in mana, ca nu-i corect : poezie !

Offline Nostradamus

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
    • Vezi Profilul
Re: Informare dosar prima de vacanta 2017
« Răspuns #8 : Aprilie 17, 2019, 10:51:07 a.m. »
Buna ziua tuturor ! Am primit deja notificarile pentru recuperarea marii pierderi a celei mai profitabile companii diN Romania si tin sa multumesc din suflet Sindicatului pentru sarguinta si devotamentul cu care a negociat cu ADMINISTRATIA in ceea ce priveste cum si cati bani trebuie sa dam inapoi. Felicitari la asta va pricepeti cel mai bine ,dupa cum se vede ati negociat la sange. Conform desfasuratorului de rate din notificarea primita rezulta ca Perla Coroanei va percepe o dobanda nici mai mare nici mai mica  de de 20% / an. Ironic este domnilor Lideri ca noi ori de cate ori  incercam sa obtinem ceva nu suntem in legalitate. Nu mai putin si in cazul acesta, noi suntem obligati sa platim absolut totul, dobanda, inflatie in schimb dumnealor sustin ca daca bugetul de salarii pe 2019 marit cu 10% va fi aprobat si semnat va intra in vigoare cu 20 de zile inainte de aprobare, dar na.. inflatia incepe de azi, dar ce mai atata citez pe CINEVA : "Facem ca in algebra, unde minus inmultit cu plus (de n ori plus) da intotdeauna cu minus !
Asta este, cu socoata nu te poti pune !!!
 Asadar fara avans si prima va doresc un  PASTE FERICIT !!!
ATENTIE NU CHELTUITI PROTOCOLUL DE PASTE CACI SE PREGATESTE O ORDONANTA !!!

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Informare dosar prima de vacanta 2017
« Răspuns #9 : Aprilie 17, 2019, 09:28:38 p.m. »
Imi pare rau ca trebuie sa va dezamagesc, dar trebuie sa recunosc ca nu am negocat cu administratia cati bani trebuie sa dam inapoi ...
Sumele pentru care ne-a notificat Hidroelectrica sunt cele incasate de fiecare dintre noi anul trecut, nu aveam cum sa le negociez.
Dobanzile si inflatia sunt calculate conform prevederilor legale in vigoare.
Nu stiu ce desfasurator ati primit dvs., fiindca nu mi l-ati trimis, dar dobanda si inflatia cumulate, pentru perioada mai 2018-prezent inseamna aprox. 9.5%, nu 20% cat spuneti dvs.
Am avut trei solicitari adresate administratiei pe acest subiect, de ambele s-a tinut seama.
- posibilitatea returnarii sumei incasate in transe, acceptata
- separarea sumelor care provin din penalitati aplicate pe perioada mai 2018-prezent de suma efectiv incasata, acceptata si aceasta, de aceea avem 2 notificari
- retinerea sumelor pe statul de plata, pentru cei care solicita aceasta, aici inca mai discutam ...

Daca nu doriti sa achitati suma de pe notificarea 2, nu o achitati si gata, Hdroelectrica nu va poate obliga la asta decat daca si dupa ce obtine o hotarare a une instante, in acest sens.
Dvs. singur hotarati daca vreti un proces cu Hidroelectrica pe acest subiect, fiindca actiunea va fi individuala, pe persoana dvs.

Inflatia - nu am schimbat eu prevederile legislative care, in alte vremuri, permiteau inregistrarea ulterioara in Revisal a unor modificari ale CIM.
Daca am obtine chiar si de la 01 iulie o indexare de 10%, tot ar fi mai mult decat inflatia, care a fost sub 5%.
Pentru analiza completa, ne intoarcem tot la aritmetica de clasa a IV-a :
- plecam de la salariu de baza de 100 lei
- indexare 5% de la 01 ianuarie
- 5/100 * 12 = 60 lei
- noul salariu de baza in perioada 01 ianuarie - 31 decembrie este de 105 lei

- indexare 10% de la 01 iulie.
- 10/100 * 6 = 60 lei
- salariul de baza in perioada 01.01.2019-30.06.2019 ramane 100 lei
- noul salariu de baza in perioada 01 iulie - 31 decembrie este de 110 lei.

Analizati si spuneti care varianta este mai avantajoasa.




Offline Nostradamus

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
    • Vezi Profilul
Re: Informare dosar prima de vacanta 2017
« Răspuns #10 : Aprilie 17, 2019, 10:13:35 p.m. »
Cred ca nu m-am facut intales. Dobanda pentru suma pe care trebuie eu sa o restitui eu aferenta celor 6 rate, respectiv APRILIE _ SEPTEMBRIE 2019 ESTE DE 20 %/an .Despre dobanda si inflatia din mai 2018 pana in prezent nu am facut referire pentru ca nu aveam de unde sa stiu ce procente s-au aplicat, dar va multumesc ca ati adus o lamurire. In ceea ce priveste asa zisul castig de + 5% cu care doriti sa iesiti in evidenta sa stiti ca lipseste 1 % din cei 6% cu care va mandreati ca ia-ti obtinut anul trecut, va reamintesc ca impozitul pe venit a fost de 16% pana la 31 Decembrie 2017 iar din Ianuarie 2018 a scazut la 10%. Unde sunt cei 6%? Va spun eu , in acea zisa marire.
 O seara linistita va doresc ! >:(

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Informare dosar prima de vacanta 2017
« Răspuns #11 : Aprilie 18, 2019, 12:37:04 a.m. »
Ne contrazicem inutil daca nu precizati sumele, dar sunt sigur ca undeva gresiti la calcule.
Sau, poate, vi s-a dat un desfasurator gresit.
Nu doresc sa ies in evidenta cu inflatia, va aratam doar ca ar fi compensata pentru 2018 si, practic, am intra cu un plus de 5% in anul viitor, care ar fi mult mai important, daca s-ar bate in cuie varianta 2.

Pentru anul trecut, iarasi calculati gresit.

2017 : 1000 lei venit brut.
CAS :   10.5% din 1000 = 105 lei
CASS :   5.5% din 1000 =  55 lei
Somaj :  0.5% din 1000 =   5 lei
Impozit : 16% din 1000-(105+55+5) = 16/100*835=133.60 lei
Venit net = 1000 - (105+55+5+133.60) = 701.40 lei.

2018 : : indexare 20% urmata de indexare 6%
Venit brut 1000*1.20*11000.06 = 1272 lei
CAS :   25% din 1272 = 318.00 lei
CASS : 10% din 1272=  127.20 lei
Somaj : 0
Impozit : 10% din 1272-(318+127.2) = 10/100*826.8 = 82.68 lei
Venit net : 1272-(318+127.20+82.68) = 744.12 lei.

2018 fata de 2017 : 744.12 : 701.40 = 1.0609
Adica, crestere de 6.09%.

Mai socotim ?
Glumind un pic, ca tot s-au terminat 2 mecuri superbe, apelam la VAR ?



Offline Nostradamus

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
    • Vezi Profilul
Re: Informare dosar prima de vacanta 2017
« Răspuns #12 : Aprilie 18, 2019, 08:49:26 a.m. »
Nu, nu ne contrazicem ci dezbatem, dar sa stiti ca nu inutil asa cum precizati. Va multumesc pentru lamuriri, de fapt aici am vrut sa ajung. Dragi colegi acum puteti trage concluzii cu totii in legatura cu asa zisele mari procente obtinute.Domnul Aurariu a expus un calcul corect si pe intalesul tuturor , in schimb Domnul Aurariu a uitat sa precizeze ca prima de vacanta a iesit din ecuatie.
Da , deci domnii nostri Lideri au obtinut (chipurile) cu 0.9% mai mult fata de cat ne oferea dl. Borza, o mare realizare pentru care va multumim, daca tinem cont si de inflatia pe 2017 ( intradevar atunci era mai mica ) cred ca adevaratul procent este mai mic.
Pentru Dumnezeu , fiti odata realisti si recunoasteti ca mare lucru nu sa obtinut din 2016 incoace si ca suntem mult in pierdere. Eu nu contest ca dvs. nu incercati si nu ne reprezentati ,dar ceva nu functioneaza cum trebuie in acest sindicat, cineva sau ceva gripeaza acest angenaj si nu e bine. Sunt ferm convins ca toata lumea se va conforma si va restitui sumele aferente primelor de vacanta, vom respecta legile ca de obicei, Sindicatul ce face in schimb pentru acesti 3 ani in care am pierdut dreptul la prima de vacanta(si nu numai) ? Va obtine ceva retroactiv? Va spun eu , NU.

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Informare dosar prima de vacanta 2017
« Răspuns #13 : Aprilie 18, 2019, 07:09:12 p.m. »
Dezbaterea fara argumente nu este dezbatere.
Dezbaterea care il pune pe NU in fata sau la coada (drept incheiere), indiferent de argumentele celuilalt, iarasi nu este dezbatere.

Ati spus de un procent de 20%, pe care nu l-ati argumentat.
Ati combinat un 6% cu scaderea impozitului, fara sa faceti un calcul inainte.
Acum o intoarceti si afirmati ca nu am spus de prima de vacanta pierduta ...
Exemplul a fost doar matematic, cu procentul ales de dvs.
Recititi postarea mea din 8 aprilie, pe care ati citit-o si citat-o, dar (acum) o omiteti intentionat.
(o redau mai jos).

Pentru mine, dezbaterea este acea discutie care pleaca de la premisa bunelor intentii, a increderii reciproce si a dorintei de a rezolva problema.
Nu suntem avocati in sala de judecata, la care scopul scuza mijloacele.
Suntem colegi.
Sau NU ?


2018 fata de 2017 :
- aprox. 6.5% crestere pe medie din reglare inechitati, pe final de an 2017, crestere care s-a dus si pe 2018
- 10% indexare la toata lumea, de la 01.01.2018
Nu punem 6%, care acopera prima de vacanta (5.5%, pe medie).
Total : 1.065*1.10 = aprox. 1.17, adica mai mult de 15%, cat spunea Badea.
Dar, nu punem nici participatia la profit, putin peste 5% si nici majorari intre 4 si 10% pentru aproape 500 salariati, in decembrie (care raman si pe mai departe).
Facem ca in algebra, unde minus inmultit cu plus (de n ori plus) da intotdeauna cu minus !
Asta este, cu socoata nu te poti pune !!!

Offline Nostradamus

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
    • Vezi Profilul
Re: Informare dosar prima de vacanta 2017
« Răspuns #14 : Aprilie 18, 2019, 07:50:17 p.m. »
Cum v-am mai spus si in mesajul anterior, va multumesc. Lasati calculele si aruncati o privire prin fluturasii palmasilor. Succes !