Autor Subiect: Info - avizare CCM  (Citit de 10911 ori)

Offline Marius_Mitran

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 58
    • Vezi Profilul
Re: Info - avizare CCM
« Răspuns #15 : Decembrie 22, 2017, 06:09:02 p.m. »
e prima

AcelasiEu

  • Vizitator
Re: Info - avizare CCM
« Răspuns #16 : Decembrie 22, 2017, 06:42:27 p.m. »
 Si eu cred ca este premierea de sfarsit de an. Banii pentru copii s-au dat odata cu semiprima de Craciun si transportul. Dar si aici e cu durere de cap, am inteles ca doar pentru cei cu calificativul "bine" a sunat azi sms-ul de la banca.
« Ultima Modificare: Decembrie 22, 2017, 06:50:21 p.m. de AcelasiEu »

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Info - avizare CCM
« Răspuns #17 : Decembrie 22, 2017, 07:01:12 p.m. »
Cele două sporuri sa fie transformate în: prima de prezenta /lunara ,in cuantumul sporului de fidelitate ,cît are fiecare si in funcție de cita vechime are fiecare în întreprindere,si  sa se meargă pe aceleași criterii ca  la sporul de fidelitate ; si prima de producție energie tot lunara ,in cuantumul energiei .Aceasta atît timp cît societatea are 1 leu profit sa se dea.
« Ultima Modificare: Decembrie 22, 2017, 07:03:20 p.m. de Sindicalist »

Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: Info - avizare CCM
« Răspuns #18 : Decembrie 22, 2017, 07:40:18 p.m. »
Asta inseamna ca orele suplimentare nu s-au platit. S-a platit prima de Craciun , prima pt. copii,astazi prima pe 2016 si avansul pe 07 12 2017.Asta a fost tot pe luna asta. Orele suplimentare ???

Offline cipcip

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
    • Vezi Profilul
Re: Info - avizare CCM
« Răspuns #19 : Decembrie 22, 2017, 08:57:16 p.m. »
Domnule Aurariu am primit avizul CS????

Offline oracol

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 25
    • Vezi Profilul
Re: S-a dus marirea noastra de salariu
« Răspuns #20 : Decembrie 22, 2017, 09:31:40 p.m. »
E jale dacă nu s-au băgat sporurile în salariu!  Atunci nu mai avem mărire de salariu, draga George!  :'( ;D

Daca nu s-au bagat toate acestea in salariu ce s-a negociat de fapt in CCM , doar trecerea la Mercer?Cu ce drept a venit CS cu astfel de modificari fara sa intrebe si sindicatul daca este de acord?De ce nu a participat si sindicatul la sedinta CS ?Cu cine se face de fapt negocierea CCM, cu Administratia sau cu CS?Daca negocierea cu Administratia s-a semnat intr-un fel in mai multe etape, cum sa vi tu CS sa modifici ce au semnat cei doi fara sa-i consulti si sa avizezi cum vrei tu, ca varianta finala?Daca este asa, de ce nu a stabilit CS cum trebuie sa arate CCM-ul si sa-l si avizeze ca oricum tot ca ei a iesit?Ce rol a mai avut negocierea daca tot ce s-a stabilit important pentru noi a fost anulat in conditiile in care s-a acceptat Mercer si s-a anulat si prima de vacanta care nu se mai da de loc nici ca vauchere de vacanta?Care este castigul la aceasta negociere pentru noi ?Deocamdata nu am vazut nici cresterea de 6%.Au anulat-o si pe asta?
Parerea mea este ca Sindicatul nu trebuia sa semneze negocierea CCM pana nu vedea si pozitia CS.Asa cu ce ne-am ales?

Si ca totul sa fie si mai frumos:

http://www.zf.ro/companii/ministerul-finantelor-avertizeaza-reprezentantii-companiilor-consultanta-induc-eroare-mediul-business-afirmand-masura-trecerii-cas-salariat-isi-inceta-aplicabilitatea-2018-ne-asumat-aceasta-decizie-16890462












« Ultima Modificare: Decembrie 22, 2017, 10:29:46 p.m. de oracol »

Offline olliver

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
    • Vezi Profilul
Re: Info - avizare CCM
« Răspuns #21 : Decembrie 22, 2017, 10:01:48 p.m. »
Liniște deplină'.........Să înceapă prohodu'....... :'(

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Info - avizare CCM
« Răspuns #22 : Decembrie 22, 2017, 10:24:47 p.m. »
Pai eu cer de o jumătate de luna sa vedem ce naiba au negociat lideri .Liniște deplină.........a văzut cineva undeva vreun CCM .2018-2019  in afara de lideri.        ??? Absolut nimeni  Atunci de ce va place sa vă luați după vorbe??? ,cînd de fapt nimeni nu știe ce scrie si ce au negociat lideri. Cine credeți că a semnat?. Tot Sindicatul a semnat ,așa că sa căscați bine ochi pe cine alegeți ,astfel în curind aveti sa spuneți sarutmina pe minimul pe economie si fara sporuri sau prime.
« Ultima Modificare: Decembrie 22, 2017, 10:48:25 p.m. de Sindicalist »

Offline oracol

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 25
    • Vezi Profilul
Re: Info - avizare CCM
« Răspuns #23 : Decembrie 22, 2017, 10:56:37 p.m. »
Cele două sporuri sa fie transformate în: prima de prezenta /lunara ,in cuantumul sporului de fidelitate ,cît are fiecare si in funcție de cita vechime are fiecare în întreprindere,si  sa se meargă pe aceleași criterii ca  la sporul de fidelitate ; si prima de producție energie tot lunara ,in cuantumul energiei .Aceasta atît timp cît societatea are 1 leu profit sa se dea.

Nu se intelege ce spui.Ce sunt aceste transformari de sporuri de care vorbesti?

Offline olliver

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
    • Vezi Profilul
Re: Info - avizare CCM
« Răspuns #24 : Decembrie 23, 2017, 02:00:03 a.m. »
Alo sindicatul, liderii,in data de 27/12/2017 suntem chemati in centrale să semănăm aditionalul la cim,ce facem?Cum ne organizăm?

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Info - avizare CCM
« Răspuns #25 : Decembrie 23, 2017, 11:17:21 a.m. »
Pentru domnul"oracol" aceste două sporuri se pot transforma in prime lunare daca nu se pot introduce in salariu adică sint 2 variante introducerea in salariu cît si transformarea lor in prime lunare .Dar mă rog cred că este oricum prea tirziu....