Autor Subiect: Negocieri CCM 2020  (Citit de 22507 ori)

Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #30 : Decembrie 02, 2019, 09:19:02 a.m. »
Nu stiu ce asteptari aveti voi,dar se pare ca nu am invatat din anii anteriori, cand am fost aburiti pana in ultima zi a anului si de fiecare data au facut cum au vrut ei. Istoria se va repeta si anul acesta,dar sa dea Dumnezeu sa ma insel.

Offline jorj

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #31 : Decembrie 02, 2019, 09:36:33 a.m. »
Bună dimineața!
Observ că suntem numai câțiva nemulțumiți pe forum, oameni cu coloană vertebrală, care spun lucrurilor pe nume. E adevărat, sub pseudonim, că altfel nu se poate la noi. Spuneam în anii anteriori că Hidroelectrica are salariați deștepți și bine pregătiți profesional.  Văd că acești salariați, după o viață de muncă în firmă, acceptă fără să crâcnească fel de fel de umilințe din partea șefilor, mai ales la final de an! Oameni buni, ne sacrificăm viețile personale pentru locurile noastre de muncă, ne sacrificăm sănătatea, viața de familie și toate cele. Ajungem să fim doar musafiri pe acasă. Nu ar trebui ca firma să aibă același respect pentru noi și munca noastră? Și nu mă refer numai la banii pe care-i adunăm cu trudă la final de lună. Nu vi se pare că meritați mai multe din partea angajatorului?
« Ultima Modificare: Decembrie 02, 2019, 04:27:23 p.m. de jorj »

Offline Victor

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #32 : Decembrie 02, 2019, 08:08:02 p.m. »
Domnilor lideri , daca tinem cont de faptul ca din data de 24 decembrie  administratia este on concediu...mai raman cam 13 zile lucratoare in care mai puteti negocia ceva....pai iar lasati domnilor totul pe ultima zi...știți bine cum se termina astfel de negocieri....

Offline robu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #33 : Decembrie 02, 2019, 10:00:22 p.m. »
Cand adevărul este evident,cei vizați au câteva căi de acțiune:1.neagă vehement, 2.aruncă fumigene și se eschivează de la a recunoaște ceva,sau 3.își coordonează eforturile de identificare și anihilare a celor cu gura bogată(cel mai la îndemână și foarte probabil).Tăcerea prelungită confirmă cele mai sumbre temeri.

Offline Un mecanic

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #34 : Decembrie 02, 2019, 10:07:59 p.m. »
E timpul...

Offline Victor

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #35 : Decembrie 03, 2019, 07:44:07 p.m. »
Si....a mai trecut o zi...!!!

Offline ?erban

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #36 : Decembrie 03, 2019, 10:22:16 p.m. »
BNS (Blocul Național Sindical) negociază cu Guvernul mărirea salariului minim la nivel național cu 200 lei. Guvernul oferă undeva la 160 lei. În aceste condiții, mulți dintre colegii noștri vor fi plătiți cu aproape salariul minim pe economie, la fel ca un proaspăt absolvent de liceu de la filologie care se angajează la o brutărie particulară. Mă refer la colegii care au calificare de electricieni servicii interne și grupa a IV-a de autorizare. Ce faceți voi, liderii de sindicat ai Hidrosind ca să reprezentați interesele acestor oameni, care v-au pus să îi reprezentați în relația cu Administrația? Aurariule, cănd deschizi gura în fața Administrației nu vorbești în numele tău, vorbești în numele nostru, al tuturor membrilor cotizanți. Spune tare și răspicat că vrem salarii decente, corespunzătoare pregătirii profesionale deosebite pe care o avem. Că bani sunt destui, știm și noi cât producem. Și mai știm și câți paraziți ținem în spate pe la birouri.
« Ultima Modificare: Decembrie 04, 2019, 01:38:24 p.m. de Șerban »

Offline robu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #37 : Decembrie 03, 2019, 11:38:56 p.m. »
BNS e o forță de care orice guvern ține seama; pe unii dintre liderii săi ia făcut chiar parlamentari.Nu stiu dacă e corect sau sănătos mix-ul ăsta dintre politic și mișcarea sindicală dar acei sindicaliști cooptati de clasa politică au avut chiar contribuții concrete la întărirea drepturilor salariale.Ai noștri reprezentanți nu sunt buni nici de unele nici de altele.

Offline Victor

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #38 : Decembrie 03, 2019, 11:57:51 p.m. »
Nu stiu de alți colegi cu funcții înalte, dar cu toata inflatia asta..cu felul in care s-au modificat salariile in mai toate domeniile si lipsa de personal din toate domeniile, am ajuns sa castigam mai putin ca un zugrav...mai putin ca un taximetrist...aproape cat un spalator auto cu tot cu bacșiș....

Offline CENTRALIST

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 36
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #39 : Decembrie 04, 2019, 09:59:11 a.m. »
Domnule Aurariu , nu ne sfidati , luati in seama sindicalistii comunicati cu noi , o sa ne scoateti ochii ca ati trimis in centrale paralela la negocieri sindicat-administratie, nu este suficient acolo scrie ca administratia vrea sa elimine ART.4.29 daca imi aduc aminte bine, cum sa permiteti  ne ia si dreptul la negocierea salariului individual ,..sunt acolo conditii clare pentru declansarea unui conflict de munca si vad ca nu mai spuneti nimic , nu mai increcati sa prelungiti agonia prin aminarea negocierii peste 6 luni , asta este doar in intersul administratiei ,...comunicati cu sindicalistii si nu semnati doar de dragul unui CCM nou !...

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #40 : Decembrie 04, 2019, 07:03:16 p.m. »
    Sistemul tribal de conducere a societatii Hidroelectrica trebuie sa-si faca schimbarea la fata si sa renunte la mentalitatea fracturilor sociale intre diverse categorii de salariati, ascultand toate partile prin trecerea la un dialog real, pentru a se lua deciziile cele mai bune.
    Trebuie sa se renunte la strategiile de manipulare si la taierile treptate deoarece se cam apropie cutitul de os si nu-i vad bine cand multimea ajunge in situatii limita si usturimea se amplifica rau de tot.

Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #41 : Decembrie 05, 2019, 03:24:18 p.m. »
Cred ca din punct de vedere al lipsei de bun simt si al respectului fata de angajati,din partea liderilor de sindicat si binenteles al administratiei,nu am mai vazut ca in acest sfarsit de an. Toti cei implicati in asa zisele negocieri de CCM tac, urmand a ne baga pe gat noul CCM asa cum vor ei fara a tine seama de noi,venind cu tot felul de motive ca si in ceilalti ani. Mai sunt cateva zile si am un sentiment de deja-vu ca situatia seamana perfect cu cea din ultimii ani. Aceleasi explicatii si abureli ca pentru niste copii de gradinita.

Offline ...

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #42 : Decembrie 06, 2019, 09:06:58 p.m. »
"Buna seara! Negocierea CCM s-a finalizat cu pastrarea articolelor din CCM existent, cu mici modificari generate de modificarile legislative sau reasezari fara implicatii negative, cu convenirea unei indexari de 5% cu data de 20.12.2019, cu inca 5% cu iunie 2020 si in ianuarie-februarie 2021 inca o indexare cu rata inflatiei pe 2020. In plus, va mai fi o suma acordata sub forma de prima de sfarsit de an 2019, care cel mai probabil se va da la lichidarea lunii decembrie. CCM va fi pe 2 ani."

Offline jorj

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #43 : Decembrie 06, 2019, 09:28:44 p.m. »
Buna seara.
Citat din postarea d-lui Aurariu înainte de plecarea la rezbel:

Propunerea sindicatului este de prelungire a actualului CCM cu un an, cat permite legea, cu modificari.

Principalele modificari solicitate de sindicat :
- majorarea salariilor de baza cu sume fixe pe fiecare banda de salarizare, care reprezinta aprox.15% din media salariilor din prezent pe banda respectiva (de ex., daca media salariilor de baza a tuturor salariatilor din banda B, indiferent de functie/meserie/grupa de centrala, este de 3310 lei, atunci 15% din 3310 inseamna 497 lei si cresterea solicitata este de 500 lei, pentru toti salariatii respectivi);
- majorarea cuantumului celor 3 adaosuri si a cotei pt energia electrica
- majorarea valorii tichetelor de masa la 20 lei/zi
- majorarea primelor la pensionare
- majorarea fondului de avansare respectiv a fondului de premiere
- suportarea de catre angajator a contributiei la fondul de pensii facultativ respectiv asigurari voluntare de sanatate
- vouchere de vacanta/decontare bilete de odihna/tratament
- zile libere de Craciun si Paste (a treia zi) respectiv 19 Noiembrie (Ziua Barbatului)
- plus la zile de concediu
- norma de personal de exploatare de 5.5om/post operativ
Nu am inaintat, deocamdata, modificari la regulamentul de sporuri si celelalte anexe la CCM, fiind prematur (decurg din CCM).

Rezultatele expuse in postarea anterioara nu cuprind nici o realizare din cele propuse! Ce a negociat sindicatul cu administratia? Ne cam luati de prosti! Asa-i?

Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #44 : Decembrie 06, 2019, 10:15:53 p.m. »
Voi nu vedeti ca astia sunt vanduti total administratiei. Urmeaza acusi sa vina marele lider si sa prezinte gloatei maretele realizari in lupta cu administratia.Unde sunt vaucherele,banii pe CO,sau acum nu suntem bugetari,suntem privati ? Rasuflati usurati ca ati primit totusi ceva, cu asa lideri putea fi mult mai rau.