Autor Subiect: Punct si de la capat.  (Citit de 10611 ori)

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Punct si de la capat.
« : Martie 13, 2017, 11:51:03 a.m. »
Reluam activitatea forumului Hidrosind intr-un alt format.
Unul mai putin simplu, dar mai corect din toate punctele de vedere.

Cititi termenii si conditiile si nu ezitati sa va inscrieti, pentru a va putea spune parerea.
Oricine poate posta un mesaj, oricine poate deschide un subiect de discutie, oricine isi poate spune parerea la un subiect deja deschis.
Totul intr-un format mai bine organizat, mai pretentios si mai riguros, pe masura aspiratiilor fiecaruia dintre noi.

Drum bun sa avem, impreuna.
Nicolae Aurariu.

rami

  • Vizitator
Re: Punct si de la capat.
« Răspuns #1 : Martie 14, 2017, 09:07:39 a.m. »
Sper ca pe noul format sa acceptati si critici, fara se blocati autorii.

Irinel221

  • Vizitator
Re: Punct si de la capat.
« Răspuns #2 : Martie 14, 2017, 11:31:27 a.m. »
Super ok formatul.......mult mai ordonat... ;

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Punct si de la capat.
« Răspuns #3 : Martie 14, 2017, 09:20:41 p.m. »
Accept orice critici exprimate decent, le-am acceptat si pe vechiul format.
Nu am blocat decat pe cei care au sarit calul rau.

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Punct si de la capat.
« Răspuns #4 : Martie 15, 2017, 06:29:15 a.m. »
Eu #rezist.
Sa va vad pe voi.

rami

  • Vizitator
Re: Punct si de la capat.
« Răspuns #5 : Martie 15, 2017, 10:51:08 a.m. »
Ma refer la critici, adica la adevaruri pe care unii nu vor sa le vada pe aici

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Punct si de la capat.
« Răspuns #6 : Martie 15, 2017, 03:57:11 p.m. »
Foarte bine cu noul format ,si este foarte OK. Insa pe mine personal acest lucru nu ma ajuta la nimic acum, poate pe viitor...  M-ar interesa mai mult ceva drepturi cistigate sau ceva banuti in buzunar,ca restante sint destule....orele suplimentare....profitul...
« Ultima Modificare: Martie 15, 2017, 03:59:11 p.m. de Sindicalist »

Offline Un mecanic

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
    • Vezi Profilul
Re: Punct si de la capat.
« Răspuns #7 : Martie 28, 2017, 12:51:23 p.m. »
Noutati, ceva?

Offline FANFANNN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 85
    • Vezi Profilul
Re: Punct si de la capat.
« Răspuns #8 : Aprilie 02, 2017, 09:11:45 p.m. »
 8)
Cand incep notificarile catre PROCURATURA pentru abuzurile Administratiei ?
De ce ii aparati Domnule Aurariu?

marius

  • Vizitator
Re: Punct si de la capat.
« Răspuns #9 : Aprilie 03, 2017, 01:44:39 p.m. »

Offline mihaela

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 79
    • Vezi Profilul
Re: Punct si de la capat.
« Răspuns #10 : Aprilie 03, 2017, 09:40:55 p.m. »
La ce va asteptati de la unii care publica in MO ordonante noaptea la ora 12 ?Asta este sfarsitul Hidroelectrica.Astia sunt noii baieti destepti.

Offline Nostradamus

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
    • Vezi Profilul
Re: Punct si de la capat.
« Răspuns #11 : Aprilie 04, 2017, 02:37:59 p.m. »
Noutati ceva, nimic? Finantisti au pus-o de-o greva , hidroenergeticienii mucless. Domnule  Aurariu mai sunteti?

rami

  • Vizitator
Re: Punct si de la capat.
« Răspuns #12 : Aprilie 05, 2017, 07:41:24 a.m. »
Toata lumea se intreaba de ce este asa per.vers si nem.. andrei de la Arges,  este si pentru ca a desfiintat un sindicat dupa care sa-si faca el altul cu aceiasi oameni, un sindicat de fra.ieri care sa-i inghita lui orice jmecherie, si asta pentru ca a simtit ca, conducerea sindicatului de la Bucuresti este o vaca de muls, ca acolo poate si el sa se ajunga!
El este cel mai bun exemplu de parvenire si de oportunism in miscarea sindicala, putem sa-l luam ca element de studiu in  tagma liderilor tradatori, pt ca daca il analizam de cand a s-a inventat lider de sindicat, s-a dovedit cel mai mare garga.ragiu.
Acum a inceput sa promita tot felul de drepturi pentru care vezi Doamne cum se va lupta el acuma, ca pana acum l-a tinut cineva sa nu le rezolve (noi zicem ca l-a tinut) .
Este maestru la abureala, adica ne-a pierdut toate drepturile, dar pozeaza in stindardul razboinicului, si aici putem pune o simpla intrebare:
Cand am incercat sa ne opunem taierilor de drepturi salariale si eram hotarati sa mergem pana la GREVA, el era cel care o dadea la intors, ne imbarliga sa renuntam, ne baga strambe prcum ca o greva la HE ar fi ilegala, si alte jmecherii pentru a deturna orice forma de protest.
I-a zii mai andrei, daca nu obtinem ce am cerut acum in negocierile cu administratia, facem GREVA?
Nu-i asa ca nu avem voie? 8)

Offline Hoffa

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
    • Vezi Profilul
Re: Punct si de la capat.
« Răspuns #13 : Aprilie 05, 2017, 09:51:47 a.m. »
Buna ziua ! Conform DEX -  SINDICÁT, sindicate, s. n. 1. Organizație a salariaților dintr-o întreprindere, înființată conform legii, al cărei scop este apărarea intereselor profesionale, economice și sociale ale membrilor ei. Conform Codului Muncii Art. 38 se precizeaza in mod clar ca salariatii nu pot renunta la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege. “Orice tranzactie prin care se urmareste renuntarea la drepturile recunoscute de lege salariatilor sau limitarea acestor drepturi este lovita de nulitate.”, prevede art. 38. Tot conform  DEX - GRÉVĂ, greve, s. f. Una din formele de bază ale luptei proletariatului pentru interesele sale economice și politice care constă din încetarea organizată a lucrului cu scopul de a forța pe capitaliști să satisfacă revendicările muncitorimii. Terminand cu Copy-Paste as avea si eu ceva de spus . Daca ne-au fost ciuntite drepturile , daca suntem ignorati de Administratie , daca nu putem face greva , de ce ne mai trebuie Sindicat ? Eu stiu ca CCM-ul trebuie semnat si de reprezentanti ai salariatilor , dar pentru asta nu avem nevoie de sindicat . Nu avem vizibilitate , suntem putini , dar totusi importanti pentru ca nu putem face greva ... m-am saturat de scuze ! Haideti sa facem ceva ! Desfiintam sindicatul sau incepem sa dam din craci . "Frica nu este niciodata un motiv pentru a renunta , ea este doar o scuza " Norman Vincent Peale


Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Punct si de la capat.
« Răspuns #14 : Aprilie 09, 2017, 11:56:53 p.m. »
CCM-ul se negociaza cu reprezentantii salariatilor, altii decat ai Sindicatului reprezentativ, doar in anumite conditii.
Nu trebuie si nu poate fi semnat de acesti reprezentanti daca exista sindicat reprezentativ.
Pe de alta parte, ar fi bine sa mai studiati un pic legea si sa analizati riscurile negocierii si semnariii CCM doar cu reprezentantii salariatilor.