Autor Subiect: Exemplu calcul  (Citit de 6083 ori)

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Exemplu calcul
« : Noiembrie 30, 2017, 11:45:54 p.m. »
In atasament aveti exemplu de calcul pentru recalcularea salariului de baza brut dupa introducere sporuri si adaosuri in salariul de baza.
Asa cum am spus in Informare, se recalculeaza salariul astfel incat venitul brut actual si implicit cel net sa se pastreze.
Aceasta etapa nu are legatura cu transferul contributiilor de la angajator la angajat, tine de negocierea noastra interna.

Completati cu datele dvs. in campul "salariu de baza" respectiv "sporuri introduse" (fidelitate, conducere) si "sporuri neintroduse"(vechime, sporuri tura, izolare, s.a.m.d.) din coloana "date intrare".
Adaosurile si energia sunt in aceeasi suma la toata lumea.
Rezulta salariul recalculat.


Orice indexare plecand de la aceasta valoare va fi o crestere a venitului net.


Dupa aceea, este nevoie de o indexare cu 20% pentru ca venitul net de la 31.12.2017 sa se pastreze si de la 01.01.2018, cand se transfera contributiile. Pentru verificare, puteti accesa linkul de mai jos.

http://www.calculatorsalariu.ro/?action=sims&simulare-salariu-2018



Exemplu calcul : http://hidrosind.org.ro/forum/index.php?action=dlattach;topic=193.0;attach=70
« Ultima Modificare: Decembrie 01, 2017, 12:12:57 a.m. de Administrator »

Offline Marius_Mitran

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 58
    • Vezi Profilul
Re: Exemplu calcul
« Răspuns #1 : Decembrie 01, 2017, 12:06:32 a.m. »
Eventuala indexare de 6% se aplica salariului baza la 01.12.2017 sau salariului baza recalculat? :)
« Ultima Modificare: Decembrie 01, 2017, 12:20:27 a.m. de Marius_Mitran »

Offline electrician suparat

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
    • Vezi Profilul
Re: Exemplu calcul
« Răspuns #2 : Decembrie 01, 2017, 09:18:29 a.m. »
Si mai ambiguu.Eu am fost olimpic la mate,nu ma laud dar stiu sa fac niste calcule insa nu stiu care brut  se pastreaza dupa trecerea contributiilor la 1 ian 2018.V-as ruga sa fiti mai explicit.
de ex-la 31 nov 2017-2000 brut+20% vechime+8%fidelitate+cota de energie electrica=aprox 2000 ron net.daca adaugam lunar adaosurile 3*550/12 lunar media salarului ar fi 2130 ron (calcul aproximativ) net.
daca la 1 dec 2017 se aplica 6% marire  ar fi aprox  2250 net la 31 dec 2017.
Mai departe......?
NU TAIA CRACA DE SUB TINE DECAT DACA VOR SA TE SPANZURE DE EA.

George T.

  • Vizitator
Re: Exemplu calcul
« Răspuns #3 : Decembrie 01, 2017, 10:03:35 a.m. »
Brut                           2195
Spor vechime    25   548.75
Spor fidelitate    10   219.5
Adaus           318   318
Total brut              3281.25
      
Acesta ar trebui sa fie noul total brut format din salariu brut + spor vechime (acesta ramane neintrodus)

Noul brut            2625
Spor vechime 25 656.25   

Total brut            3281,25

Offline dorell

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
    • Vezi Profilul
Re: Exemplu calcul
« Răspuns #4 : Decembrie 01, 2017, 02:43:05 p.m. »
1)Pentru mine lucrurile trebuie sa fie foarte clare si simple astfel incat fiecare om sa-si poata calcula singur salariul!
Mai stiu ca atunci cand cineva imi spune ca imi mareste salariul cu 6% inseamna ca la salariul meu de incadrare aplic 6%.Cand imi spuneti ca imi introduceti "ceva" in salariu inseamna,pentru mine,ca imi vorbiti de salariul de incadrare cu acel "ceva" in el.
La salariul meu actual (clasa 24/T9) de 2320 lei indexare de 6% inseamna 139lei ADAUGATI la salariu de incadrare.Adica=2459.
La acestia,sporul de fidelitate este 3%( 74 lei) +adaosuri fixe de 318 lei.
Deci salariul meu de incadrare la data de 31.12.2017 TREBUIE sa fie 2851.

Pe simulatorul d-voastra imi rezulta 2664.De unde vine diferenta?

2)Este adevarat (conform email dl.Bucuroiu) ca acest CCM se va semna pe 2 ani?

3)Uitandu-ma pe sistem Mercer observ,in urma acestor calcule,ca ma voi incadra exact la suma MEDIE conform incadrarii mele.Intrebare:nu cumva toate aceste alcule au fost facute tocmai pentru a ne aseza tocmai acolo in grila?Asta e doar o curiozitate...


Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: Exemplu calcul
« Răspuns #5 : Decembrie 01, 2017, 08:39:20 p.m. »
D-le Aurariu,am tot spus despre dezavantajele sistemului Mercer,mai ale pt. cei din exploatare-faptul ca vom fi la cheremul sefilor CHE si de sectie-dar nu ati raspuns nimic despre acest aspect. Chiar nu ne puteti spune negru pe alb daca nu vor avea loc asemenea situatii,in care un angajat nu-si va lua decat salariul de baza si restul la mila sefilor. Cum poate seful sa-mi dea un calificativ inferior daca la profesional ies bine,facem ore suplimentare deci implicarea este maxima,facem lucrarile de intretinere,curatenie,nu avem avarii,sau daca apar actionam corect(vezi informarile cu incidentele din ultimii ani unde PO a actionat corect). Si atunci cine ne va apara in fata abuzurilor sefilor care vor avea "target" ca un procent din angajatii din subordine sa ia doar salariul de baza? Sa nu-mi spuneti ca ne apara sindicatul,ca nu va cred.Sper totusi ca veti avea bunavointa sa ne raspundeti clar pe aces subiect,care este marea capcana a acestui sistem de salarizare.

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Exemplu calcul
« Răspuns #6 : Decembrie 01, 2017, 11:28:09 p.m. »
Abureala cu partea fixa si partea variabila s-a cam dus.
Salariul de baza si sporurile permanente (vechime si cele de tura) sunt garantate.
Celelalte intra in baza, prin urmare devin tot garantate.
Adica, partea variabila poate fi doar cu plus, mai concret bonusuri sub forma de prime pentru salariatii cu functii de executie.
Pentru manageri, parte variabila functie de realizarea unor indicatori personali de performanta.
Adica, la fel ca in prezent.

Evaluarea - procedura este facuta in asa fel incat daca iti indeplinesti atributiile din fisa postului si obtii minim nota 7 la verificarea anuala, nu ai cum sa nu obtii cel putin "bine". Acel sef de centrala sau de sectie care iti da mai putin in aceste conditii trebuie sa dea explicatii.
Orice salariat are dreptul si trebuie sa aiba curajul sa spuna si sa consemneze pe fisa de evaluare, cand o semneaza, ca nu este de acord cu calificativul acordat, daca il considera incorect.
Acest caz constituie divergenta si se analizeaza de catre o comisie de divergenta.
La sedinta salariatul poate fi asistat de sindicat, daca doreste.
Sau daca are curajul sa se ia in gura cu sefu' ... pe romaneste spus.

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Exemplu calcul
« Răspuns #7 : Decembrie 01, 2017, 11:35:05 p.m. »
1)Pentru mine lucrurile trebuie sa fie foarte clare si simple astfel incat fiecare om sa-si poata calcula singur salariul!
Mai stiu ca atunci cand cineva imi spune ca imi mareste salariul cu 6% inseamna ca la salariul meu de incadrare aplic 6%.Cand imi spuneti ca imi introduceti "ceva" in salariu inseamna,pentru mine,ca imi vorbiti de salariul de incadrare cu acel "ceva" in el.
La salariul meu actual (clasa 24/T9) de 2320 lei indexare de 6% inseamna 139lei ADAUGATI la salariu de incadrare.Adica=2459.
La acestia,sporul de fidelitate este 3%( 74 lei) +adaosuri fixe de 318 lei.
Deci salariul meu de incadrare la data de 31.12.2017 TREBUIE sa fie 2851.

Pe simulatorul d-voastra imi rezulta 2664.De unde vine diferenta?

2)Este adevarat (conform email dl.Bucuroiu) ca acest CCM se va semna pe 2 ani?

3)Uitandu-ma pe sistem Mercer observ,in urma acestor calcule,ca ma voi incadra exact la suma MEDIE conform incadrarii mele.Intrebare:nu cumva toate aceste alcule au fost facute tocmai pentru a ne aseza tocmai acolo in grila?Asta e doar o curiozitate...


1. Am scris destul de clar, credeam eu : sporurile care intra in baza nu influenteaza venitul final.
Salariul de baza se recalculeaza astfel incat venitul brut initial sa fie egal cu venitul brut final.
Scopul este sa securizam unele sporuri si adaosuri, in acest fel.

Ca sa fie mai clar calculul, am facut un exemplu complet, voi posta imediat un nou mesaj, cu toate etapele.

2. Daca ne intelegem, va fi pe 2 ani.
Daca nu, poate nu va fi deloc.

3. Nu asta este problema, daca si acum tot la mijloc sunteti, adica mai aveti loc de crescut in ambele cazuri.
Rau ar fi daca v-ati duce spre maxim in noua grila, asta ar insemna ca vi se plafoneaza "evolutia".
Altele sunt prbolemele, de ansamblu.
Sa vedem daca reusim sa le corectam.
« Ultima Modificare: Decembrie 01, 2017, 11:36:43 p.m. de Administrator »

Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: Exemplu calcul
« Răspuns #8 : Decembrie 02, 2017, 12:38:13 a.m. »
1.Corect ce spuneti,insa care salariat va avea curajul sa conteste calificativul dat de sefi.Vom mai vorbi in vitorul apropiat  tot aici despre astfel de cazuri,dar atunci va fi prea tarziu.
2. Daca se va semna pe 2 ani inseamna ca pentru 2019 nu va fi nicio majorare a veniturilor. Acolo scrie de decembrie 2017 si ianuarie 2018,nimic de 2019. Deci vom ramane cu aceste majorari pana la 31 decembrie 2019.

Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: Exemplu calcul
« Răspuns #9 : Decembrie 02, 2017, 12:49:58 a.m. »
Deja am auzit o gramada de colegi care spun ca daca vor lua doar procentul de baza,vor pleca in secunda doi.Cu 1800-2000 gasesti joburi cu mult mai putin stres si raspundere.Deja de la 1 ianuarie salariul minim va fi de 1900,deci despre ce vorbim? Vor fi o gramada de abuzuri,se vor plati polite,nu va fi bine deloc.
 Totusi salariatii v-au dat clar de inteles ca nu sunt de acord cu acest Mercer,chiar nu tineti cont de noi.Asta se potriveste poate in domeniul vanzarilor,activitatilor comerciale,financiare,dar nu in productia de energie.Niciodata nu a fost acest tip de salarizare in domeniul producerii de energie. Oricum,daca veti accepta acest sistem eu voi fi primul care iese din acest sindicat,care nu respecte dorinta majoritatii salariatilor. In sensul acesta au fost semnate si liste din care a reiesit clar ca oamenii nu doresc acest lucru,dar nu vrea nimeni sa tina cont de ele. Sincer,mai bine salariul actual,decat cu Mercer.

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Exemplu calcul
« Răspuns #10 : Decembrie 03, 2017, 12:58:16 a.m. »
Apceptarea Mercer este o dovada clara că acest Sindicat nu tine seama de dorința membrilor săi ,si mai degrabă o mina de oameni (lideri),uni din ei clar compromiși ,si tot la fel de clar numai interesele oamenilor nu le apără, fac exact ce vrea mușchiul lor .Sincer ,80% din suflarea muncitorească din Hidroelectrica este pentru Greva in condițiile actuale ,lideri mina asta "oameni"spun că trebuie aceptat in condițiile in care tot personalul a semnat că nu sint de acord cu Mercer.  Pentru ce ?,pentru 18%si bonuri de 15lei ; - prima  de vacanta .

Offline cccata

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
    • Vezi Profilul
Re: Exemplu calcul
« Răspuns #11 : Decembrie 04, 2017, 06:49:58 p.m. »
Pentru ``Sindicalist`` -de unde iti iese 18% crestere?

- 6 % acopera tichetul de vacanta pentru ca in 2018 nu vom vedea.;
 - 20% nu acopera contributiile
  - 10 % - cand calculezi salariul net sa scazi din acesta adaosurile (primele) NETE
   - CRESTERE REALA din punctul meu de vedere este intre 6% -8%, iar daca adaugam si 6 % (care acopera tichetul de vacanta) rezulta o crestere de 16,24%.(atat trebuie sa adaugi la salariul tau net daca faci sambete si duminici in jur de 42 de ore si 7 nopti.

Si ATENTIE beneficiem de aceasta crestere pentru ca lucram sambete si duminici. (media ore 42 sambata, duminica, 7 zile de noapte) Intrebarea este  cati dintre noi au salariul de 2500 lei?

EX. Am facut un calcul dupa fisierul in XL trimis de dl. Aurariu

 - la 2500 lei salariul de incadrare in noiembrie netul =3204
 - la 3978 lei salariu de baza in Ianuarie, netul = 3724;
  - Diferenta 3724 - 3204 = 520 lei total crestere bani in mana
  DAR din acestia scazi cele trei prime si banii de tichete de vacanta adica 125 - 120 = 245 lei net.
  Rezulta = 520 - 245 = 275 lei banii in plus la salariu , aceasta suma la un salariu de incadrare in prezent de 2500 lei.
  In procent cresterea reala este de la 3204 la 3742 scazand 245 rezulta 8%.
 Si sa ma fac inteles per total cresterea este de 16.24%, dar am subliniat faptul ca in realitate este doar 8 % deoarece primele si tichetul de vacanta oricum trebuia sa le avem in 2018.

 
« Ultima Modificare: Decembrie 04, 2017, 08:58:34 p.m. de cccata »