Autor Subiect: Informare - inechitati salariale  (Citit de 9657 ori)

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Informare - inechitati salariale
« : Septembrie 13, 2017, 08:24:38 a.m. »
Negocierile referitoare la subiectul numit "eliminare inechitati salariale" au ajuns in urmatorul stadiu :

1. Exploatare :

Saptamana trecuta au fost aprobate de catre Directorat listele de avansari propuse de catre Comisia mixta, in urma analizei/negocierilor efectuate incepand cu luna martie.
Aplicarea efectiva este in curs, actele aditionale la contractele individuale de munca sunt intocmite la nivel de sucursale si intra in vigoare cel tarziu cu data de 15 septembrie.
Prin urmare, azi si maine ati fost/veti fi chemati sa le semnati.

Reamintesc principiile :
1.   Au fost identificate inechitatile salariale constand in :
   -   diferente de trepte de salarizare intre salariati care lucreaza pe acelasi post, in aceeasi centrala sau in centrale similare din sucursala sau din Hidroelectrica
   -   diferente de clasa de salarizare intre salariati care lucreaza pe acelasi post, in aceeasi centrala sau in centrale similare din sucursala sau din Hidroelectrica
2.   Centralele/statiile/barajele au fost distribuite in 5 grupe (CHE) respectiv 3 grupe (baraje si statii), conform ierarhizarii stabilite anterior (2010/2011);
3.   Pentru fiecare functie/meserie de exploatare a fost stabilita o clasa si o treapta medie, pe grupe de centrale/baraje/statii, ca medie a salariului de baza avut in prezent de salariatii respectivi.
4.   Salariatii aflati sub medie au fost adusi la clasa/treapta medie, cu foarte putine exceptii, de ex. salariati angajati in ultimele 12 luni
5.   Salariatii aflati peste clasa medie au fost adusi doar la treapta medie, astfel incat sa nu mai avem diversitatea actuala de trepte, astfel incat si acesti salariati au beneficiat de o crestere salariala, evident mult mai mica decat primii, in unele cazuri diferenta fiind de numai cativa lei.
Salariatii care au schimbat locul de munca/functia/meseria in ultimele saptamani si nu mai corespund cu listele intocmite si aprobate vor fi analizati separat de comisie, dupa centralizarea situatiilor din toate sucursalele.

Beneficiaza de modificari salariale 2305 salariati din totalul de 2371 analizati la data incheierii ultimului proces verbal (25 august).
Cresterea salariala medie la salariul de baza este de 8,28%.
Desi nu prea obisnuiesc sa fac asta, multumesc Directoratului pentru eforturile depuse in vederea finalizarii acestei etape.

Ma astept ca nu toti salariatii sa fie multumiti.
In continuare sunt diferente de salarizare pe acelasi post, dar ele au fost reduse foarte mult, in limita unui buget aprobat.
Sunt si salariati care considera (unii pe buna dreptate) ca merita acelasi salariu ca si colegii lor sau chiar mai mult.
Pentru acestia, sefii lor directi trebuie sa faca demersurile permise de CCM.
Aceasta etapa s-a incheiat acum.
Incepand cu 2018 vom avea un nou CCM in care trebuie sa schimbam cateva principii legate de salarizare, plecand de la situatia actuala.

2. TESA :
Analiza comisiei mixte a plecat de la propunerile managerilor.
Principiul de baza a fost ca managerii fac propuneri pentru cei aflati sub medie, dar nu obligatoriu la aceasta valoare, bugetul pentru TESA fiind insuficient pentru aducerea la medie a tuturor salariatilor.
Mediile au fost calculate pe functii/departamente/activitati (ex. : economist din SMU, economist din financiar, inginer din mentenanta, inginer din SSP, etc.).
Au rezultat cam aceleasi medii pe o functie, indiferent de departament/activitate.

Criteriile stabilite pentru propuneri de avansare :
- incadrarea in bugetul alocat
- avansarea cel mult la nivelul clasei mediii pe functie si activitate
- egalizarea treptelor (pentru salariatii care lucreaza si in instalatii - mentenanta, investitii, SSP, UCCH, etc.)

Exceptiile (nu sunt propusi pentru avansare) :
- salariatii cu vechime in societate mai mica de 12 luni
- salariatii care au fost sanctionati disciplinar in ultimele 12 luni
- salariati care pentru egalizarea treptelor ar depasi limita din nomenclator (raman la salariul actual)
- salariatii care au mai fost avansati in ultimele 12 luni nu pot fi propusi pentru depasirea clasei medii (dubleaza unul din criterii; a fost trecuta si aceasta prevedere fiindca initial au fost si astfel de propuneri, refuzate de comisie).

Aseara am finalizat, in comisie mixta, analiza si pentru personalul TESA, cu respectarea principiilor enuntate mai sus.
Listele vor fi inaintate catre Directorat spre informare si analiza finala.
Mai departe, vom vedea.

Cu stima,
Nicolae Aurariu.

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Informare - inechitati salariale
« Răspuns #1 : Septembrie 13, 2017, 01:49:06 p.m. »
Acest lucru din păcate nu se numeste negociere a salariului ci este așa un fel de simulare  a negocieri.Este cit de cit un cistig dar foarte foarte mic.Mai bine decit nimic.   Inechitățile nu se vor elimina vor munci in continuare oameni pe aceeași funcție cu clase diferite ,pai despre ce vb.domnule Aurariu? Vorbim despre o întreprindere de stat la care pentru uni este muma ,iar pentru alți ciuma. Depinde de relații ,cit de bine te ai cu șeful nicidecum de munca prestata și de răspunderea care o ai. Referitor la clasificarea pe grupe a centralelor este făcută intru-un mod care nu are nici o legătură cu realitatea. Sincer mai trebuie mult îmbunătățită .
« Ultima Modificare: Septembrie 13, 2017, 02:03:09 p.m. de Sindicalist »

marius

  • Vizitator
Re: Informare - inechitati salariale
« Răspuns #2 : Septembrie 13, 2017, 02:37:18 p.m. »
Exact ce spuneam acum ceva timp.Exploatarea s-a trezit in fata faptului implinit cu actele aditionale.Vrei nu vrei semneze ca primaru!!!!!!!!!!!
Urmeaza tesa care va sta mult mai rau ca exploatarea!
Doar administratia cu sindicatul nu a vrut sa supere niciodata exploatarea,ca doar dupa ei traiesc!
Ce greva mai vreti?Tesa poate sa tot faca!Singura,fara exploatare e rahat!!!!!!!

Offline buimacitu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
    • Vezi Profilul
Re: Informare - inechitati salariale
« Răspuns #3 : Septembrie 13, 2017, 02:53:13 p.m. »
 :o >:(ne-au tras-o fratilor, asta nu se numeste  " reparatie inechitatii" e un praf in ochii, tot ei sunt pe ciolan


Offline lazar

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
    • Vezi Profilul
Re: Informare - inechitati salariale
« Răspuns #5 : Septembrie 14, 2017, 09:05:59 a.m. »
Sindicatul nu spune nimic de trecerea contributiilor la salariat.De unde se vor recupera acesti bani ?Asta cu treptele si ierahizarea e pentru unii muma si ptr.altii ciuma.O sa zica administratia ca ne-a dat,asa ca "ciocu mic"!

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Informare - inechitati salariale
« Răspuns #6 : Septembrie 14, 2017, 01:09:23 p.m. »
Iar referitor la puterea instalata ,de ce nu se ia în calcul și numărul de personal pe o tura domnule Aurariu ?,plus personalul întreținere.De fapt a fost mărire numai pentru centralele mari .Sau sunteți lider numai pentru centralele de putere mare? Calculați puterea activă și nr. de personal vedeți productivitatea și răspunderea fiecăruia și la urma vorbim de clasificarea centralelor domnule Aurariu. Clasificarea centralelor in funcție de puterea instalata este o șmecherie a Administrației de a plăti numai pe uni in detrimentul altora cu aprobarea dvs. domnule lider de sindicat ,trebuia inclus in aceasta clasificare și nr.de personal ce deservește acea centrala sau ați uitat???  Referitor la inechități o porcărie nu sa eliminat nimic ,pe ici colo să mai  dres busuiocul însă ele au rămas.In schimb ați REUSIT sa clasificați centrale pe grupe  ca sa nu mai ceara toți mărire ci numai uni,și acest lucru tot  o porcărie in interesul administrației .
« Ultima Modificare: Septembrie 14, 2017, 03:57:42 p.m. de Sindicalist »

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Informare - inechitati salariale
« Răspuns #7 : Septembrie 15, 2017, 07:45:13 a.m. »
Acest lucru din păcate nu se numeste negociere a salariului ci este așa un fel de simulare  a negocieri.Este cit de cit un cistig dar foarte foarte mic.Mai bine decit nimic.   Inechitățile nu se vor elimina vor munci in continuare oameni pe aceeași funcție cu clase diferite ,pai despre ce vb.domnule Aurariu? Vorbim despre o întreprindere de stat la care pentru uni este muma ,iar pentru alți ciuma. Depinde de relații ,cit de bine te ai cu șeful nicidecum de munca prestata și de răspunderea care o ai. Referitor la clasificarea pe grupe a centralelor este făcută intru-un mod care nu are nici o legătură cu realitatea. Sincer mai trebuie mult îmbunătățită .

Iar referitor la puterea instalata ,de ce nu se ia în calcul și numărul de personal pe o tura domnule Aurariu ?,plus personalul întreținere.De fapt a fost mărire numai pentru centralele mari .Sau sunteți lider numai pentru centralele de putere mare? Calculați puterea activă și nr. de personal vedeți productivitatea și răspunderea fiecăruia și la urma vorbim de clasificarea centralelor domnule Aurariu. Clasificarea centralelor in funcție de puterea instalata este o șmecherie a Administrației de a plăti numai pe uni in detrimentul altora cu aprobarea dvs. domnule lider de sindicat ,trebuia inclus in aceasta clasificare și nr.de personal ce deservește acea centrala sau ați uitat???  Referitor la inechități o porcărie nu sa eliminat nimic ,pe ici colo să mai  dres busuiocul însă ele au rămas.In schimb ați REUSIT sa clasificați centrale pe grupe  ca sa nu mai ceara toți mărire ci numai uni,și acest lucru tot  o porcărie in interesul administrației .


Ca de obicei, faceti afirmatii fara sa analizati defel nici macar ceea ce spuneti dvs., daramite sa va aplecati un pic macar spre ceea ce au facut/spus altii.

1. Clasificarea pe grupe a centralelor este facuta de ani buni de zile si a tinut seama de 6 criterii (putere instalata, complexitatea tehnica a amenajarii, numar de ore de functionare, servicii de sistem reglaj secundar, numar de agregate pe centrala, personal din centrala care are in deservire si case vane nod p., baraje, statii SEN). O stiati sau ar fi trebuit sa o stiti dar nu ati combatut-o cu argumente si nici acum nu o faceti, spuneti doar ca este o porcarie, fiindca nu va convine dvs.
Ea a servit inclusiv la dimensionarea si justificarea numarului de personal, fiindca in centrale de acelasi tip avem cam acelasi nr de personal in prezent, cu exceptia Portilor de Fier.
Cand faceti o critica, faceti-o la vremea ei cu argumente si solutii de imbunatatire.

2. Continuand sa raspund la "dragalaseniile" emise de dvs., va sfatuiesc sa nu incepeti sa vorbiti despre productivitate functie de numarul de personal, ca s-ar putea sa va loveasca bumerangul.
Aritmetica simpla spune ca o centrala din grupa din grupa IV produce intre 150 - 250.000 MWh cu 3-4 oameni iar una din grupa II sub 20.000 MWh cu 2 oameni.
In plus, prima produce in primul rand la varf, daca este o subterana, adica la cu totul alt pret, cel de pe piata de echilibrare.
Vreti sa va mai arat si cum o centrala de varf produce si cand sta, datorita servicului de sistem numit "rezerva tertiara rapida" ?
Vreti sa va socotesc cat produc centralele din grupa V, adica Porti, Lotru, Vidraru, Stejaru, Mariselu ?
Daca tineam seama asa cum ar fi vrut unii si de aceste criiterii, dferenta de salarizare ar fi fost uriasa in Hidroelectrica.

3. Despre intentia si schema de salarizare functie de ierarhizarea centralelor v-am tot vorbit, incepand cu 2016 chiar foarte concret si insistent.
In 2016, cand combateam Mercer-ul lui Borza, v-am spus varianta sindicatului, exact salarizare pe grupe de centrale (vezi aici - http://hidrosind.org.ro/15-aprilie-2016-despre-salarizare/
In martie-aprilie 2017 ati stiut deja ce clase medii vor fi pe grupe de centrale si, foarte concret, cum se va aplica aducerea la aceste clase medii (http://hidrosind.org.ro/discutii-salarizare-continuare/).

4. Daca ati avea bunavointa sa deschideti si sa analizati, 5 min, tabelul din documentul xls. atasat in martie 2017, ati vedea ca nu exista diferente de clasa (la medie) pe aceeasi meserie, pentru centralele din grupa II - V, diferenta fiind data doar de treapta, adica de toate criteriile enuntate la punctul 1.

In loc sa venti cu o alta idee sau cu propuneri de imbunatatiri la cele de mai sus, ca ati avut timp de un an jumate incoace, strigati toata ziua si noaptea ca trebuie inlocuiti liderii de sindicat si adusi avocati la conducere.
Nu sunteti in stare sa va adunati 15 oameni sa va schimbatii liderul de grupa ....
Nu mai vorbesc de faptul ca, pentru a aduce pe cineva din afara care sa-ti negocieze drepturile, trebuie mai intai sa stii ce si pe ce baza sa-i ceri.
Dovediti-mi ca stiti, mai inainte.
Deocamdata, nu ati venit cu nicio idee concreta, doar cu respingerea absoluta.

Incercati sa va desprindeti un pic de ideea ca sindicatul actual este vandut sau se vinde administratiei.
Incercati sa analizati ceea ce v-am prezentat, cu maxima transparenta, de-a lungul timpului.
Si incercati sa nu mai folositi epitete aiurea cand nu va convine sau nu intelegeti ceva.
Cum ar fi sa va dau o replica scurta, de genul "porcarie este ce spui tu" si sa inchidem toata discutia foarte rapid, fiindca oricum e pierdere de vreme ?!


« Ultima Modificare: Septembrie 15, 2017, 07:49:01 a.m. de Administrator »

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Informare - inechitati salariale
« Răspuns #8 : Septembrie 15, 2017, 11:00:29 a.m. »
Argumente  cereți argumente și idei domnule Aurariu daca  ați ieși și dvs.un pic in teritoriu veti vedea o serie de argumente și nu ar trebui a le mai spune eu aici public și să învrăjbesc lumea sau să dau idei administrației .Ieșiți în teritoriu vedeți locurile de muncă și problemele la cit mai multe centrale o propunere din partea mea . Iar la urmă vorbim și fata in fata de este nevoie. Prin aceasta clasificare pe grupe sa făcut o foarte mare diferențiere de multe ori nejustificată ,dacă veți merge in teritoriu o veți observa și dvs. Referitor la a ne stringe 16 oameni nu depinde numai de mine .De avocați am nevoie de ei pentru a sta la nivel de egalitate de vb.  cu Administrația și ai sancționa in litera legii ori de cite ori este nevoie.Iar un alt aspect administrația nu poate pune presiune pe un avocat cum poate pune pe un angajat. V-am spus-o și o repet am și argumente dacă doriți le voi spune în privat prin aceasta clasificare s-au dat clase numai la centrale mari uneori nejustificată această diferențiere. Și încă  ceva ,eu nu am acces la informație la fel cum aveți dvs. ca lider Hidrosind așa că ce sa analizez??? Probabil ce îmi spune liderul din teritoriu? : ) ))   Cine și cum a dezbătut aceasta problema(clasificarea centralelor) ,nu trebuia sindicatul ? Sau doreati sa o dezbat eu ? prin aceste dezbateri se putea găsi un numitor comun și noi propuneri.Uitati mie personal nu mi se pare in regula ca și clasa pe funcție sa fie diferențiată în funcție de centrala prea mult ci numai T -ul.  Da, mi se pare total nejustificată graba în semnarea actului adițional. SINT TOTAL NEMULTUMIT, DA și ca mine mai sunt destui,din păcate pt. dvs. și noi facem parte tot din Hidrosind al cărui lider sunteți.
« Ultima Modificare: Septembrie 15, 2017, 02:27:31 p.m. de Sindicalist »

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Informare - inechitati salariale
« Răspuns #9 : Septembrie 15, 2017, 04:22:33 p.m. »
Stau de vorba cu destui oameni din teritoriu, care nu se feresc sa ma sune si sa-mi spuna parerea lor, sau sa-mi scrie pe e-mail.
Dvs. nu vreti, chipurile, sa invrajbiti lumea, dar tocmai asata faceti.
Cum puteti sa stiti dvs. ca s-au dat clase numai la centralele mari, cand situatia centralizata o am doar eu ?
Va dati seama ce spuneti ?
Stti dvs. salariile la tot personalul Hidroelectrica ?
De unde stiti atat de sigur ca nu este exact pe dos ?
Intrebare : aveti curajul sa-mi spuneti cat credeti dvs. ca ar trebui sa fie diferenta salariala intre un masinist de la Portile de Fier si unul de la o centrala de 10 MW ? Sau nu vretii sa-i invrajbiti ?

Referitor la cat de atent cititi ce va scriu si cat de putin va intereseaza, fiindca vreti doar o polemica nesfarsita, vi se pare ca suntem la televizor, unde conteaza cine vorbeste mai mult si mai tare sau are are ultimul cuvant. :
Imi spuneti, citez "Uitati mie personal nu mi se pare in regula ca și clasa pe funcție sa fie diferențiată în funcție de centrala prea mult ci numai T -ul".
In mesajul de ieri va rugam sa va uitati pe un tabel cu clasele medii pe meserii, ca sa vedeti ca diferentierea pe meserii in grupele II-IV este data de T-uri si nu de clase ...
Ati citit mai intai ce v-am scris ???
Mai are vreun sens sa comentez ?

Daca nu aveti acces la informatii, asa cum singur spuneti, cum va permiteti sa faceti afirmatii atat de categorice si de transante ?


Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Informare - inechitati salariale
« Răspuns #10 : Septembrie 15, 2017, 04:25:07 p.m. »
Concret, dvs. de ce sunteti nemultumit ?
Si altii, de ce sunt nemultumiti ?
Sa spuna.
Daca nu se deranjeaza sa scrie sau sa dea un telefon, sa taca.
Eu raspund la zeci de telefoane zilnic, de la 8 dimineata la 10 seara.

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Informare - inechitati salariale
« Răspuns #11 : Septembrie 15, 2017, 06:10:35 p.m. »
Vă cred cea ce spuneți referitor la telefoane și emailuri.Dar va invit în mod public a veni in cite o centrala macar la 2 saptamini. sa vedeți cum stau lucrurile în teritoriu.Spuneti că zi și noapte de acuma voi "striga și în somn" pentru schimbarea liderilor zonali care normal ar fi sa va ajute dar din păcate  ei tind sa cred că nu va ajuta .Nu trebuie sa va irite nemulțumirea mea  și a altora ,este obtiunea mea de a fi mulțumit sau nu . Apropo cit mai multa lume întreabă de repunerea procesului pe rol ,acela cu drepturile bănești.Sau dacă se mai repune pe rol?
« Ultima Modificare: Septembrie 15, 2017, 06:14:56 p.m. de Sindicalist »

George T.

  • Vizitator
Re: Informare - inechitati salariale
« Răspuns #12 : Septembrie 15, 2017, 06:10:50 p.m. »
De ce oare conducerea a fost asa amabila si a acceptat , nu rezolvarea inechitatilor (rezolvare inechitati = praf in ochi ), ci corelarea treptelor pe fiecare tip de centrala , oare pentru o mai usoara instalare a unui nou sistem de salarizare ? .... eu doar intreb !

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Informare - inechitati salariale
« Răspuns #13 : Septembrie 15, 2017, 06:49:22 p.m. »
Domnule Biertan, vorbeam (scriam) despre altceva ieri-alataieri si azi dimiineata ...

Dar, hai sa vedem cat si ce este corect in ce spuneti dvs. :

1. Grila de salarizare :
Diferenta de la clasa 18 la 19 este de 4.66% iar de la 30 la 31 este de 5.62%.
Ca sa anticipez urmatoarea intrebare, de la 49 la 50 este de fix 7%.
Grila actuala este o grila usor exponentiala, spre deosebire de cea propusa de Mercer, puternic exponentiala.
Nu am vazut si nu cred ca vreo companie are o grila perfect liniara, asa cum doriti dvs., dintr-un motiv simplu : se considera ca, pe masura calificarii, atributiile dar si beneficiile trebuie sa creasca mai mult decat liniar.

2. Ajutoarele - la mijloc.
La casatorie, clasa 26 la toata lumea.
La fel la nastere.
La deces, salariul persoanei, dar nu mai putin de clasa 26 (echivalentul clasei medii pe toata Hidroelectrica, la un moment dat).
Niciun director de SH nu are clasa 50.
Multi muncitori, pana acum 2 zile, aveau mult sub clasa 26.
Inca mai sunt destui.

3. Cei care au clasa 24 si au primit zero sau sub 100 de lei inseamna ca au fost peste medie, ca salariu de baza.
Scopul actiunii a fost avansarea celor aflati sub medie, nu a celorlalti.
Am spus asta de la inceput.
Vorbim de corectia salariului la oameni care au ramas mult in urma celorlalti, avand aceleasi atributii.
La ultimele avansari in masa facute la nivel de sucursale (2007 si 2010), s-au dat clase si la cine trebuia si la cine nu trebuia, functie de director si vigilenta liderului de sindicat.
Doreati sa se intample si acum acelasi lucru ?
Cand voi reusi sa ajung la un salariu rezonabil pe post, adica suficient de bun, care sa fie si egal pentru toti salariatii care fac aceeasi munca, indiferent de vechime, iar diferentierea sa se faca doar prin bonusuri functie de performanta individuala, atunci voi fi cel mai fericit om.
Daca voi apuca ziua aia ...

4. Stiu ca nemultumirea fata de salarizare este mare si generala, inclusiv eu sunt nemultumit.
Dar, in ultimele 2 zile, vorbeam despre ceva concret, adica ierarhizare si inechitati.
Dvs. imi veniti acum cu alea antice ... sunt corecte partial, totusi, nu le pot rezolva pe toate deodata iar unele se rezolva doar la negocierea CCM.
Grila coeficientilor de salarizare este veche de cel putin 20 de ani si dvs vreti sa o schimb eu, acum, asa-i ?
Cand ati descoperit ca este atat de stramba ???

Vreti sa vin la dvs. in centrala ?
De acord.
Spuneti centrala, spuneti data cu un timp de antcipatie rezonabil, adunati-va ca sa nu vorbesc singur si vin.
Valabil si pt Sindicalist, postarea de mai sus.

E bine ca oamenii cred ca sunt un om corect, fiindca asa sunt sau macar incerc sa fiu.
Deocamdata, vantul nu m-a indoit.
Este firesc sa fie si indoieli, sunt in firea omului, dar nu este corect sa fie chiar fara niciun argument sau motiv palpabil.

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Informare - inechitati salariale
« Răspuns #14 : Septembrie 15, 2017, 07:07:42 p.m. »
De ce oare conducerea a fost asa amabila si a acceptat , nu rezolvarea inechitatilor (rezolvare inechitati = praf in ochi ), ci corelarea treptelor pe fiecare tip de centrala , oare pentru o mai usoara instalare a unui nou sistem de salarizare ? .... eu doar intreb !

Indiferent de clasa de salarizare, diferenta intre treapta 8 si baza este de 10% iar intre treapta 17 si baza este de 20%.
Asta inseamna ca la aceeasi clasa, dar cu T diferit (17 fata de 10) diferenta la salariul de baza este de 120/110=109.09%.
Este un exemplu de calcul ca sa intelegeti natura si dimensiunea problemei.
Am gasit T6-T8 la unele MHC-uri dar si la Portile de Fier.
Am gasit T10 si T11 la centrale subterane (Mariselu, Sugag, Gilceag, de ex.) dar si la destule centrale supraterane, din grupa 3, pe cand la Ruieni si Retezat avem 18-19, la Vidraru 17, la Stejaru 10-11 iar la Bradisor 15.
Nu mai vorbesc de diferentele de 2-3 sau chiar 4 trepte in cadrul aceleiasi centrale.
Pentru mine, asta este prima inechitate majora, care a fost corectata in intregime.
Toti salariatii din acelasi loc de munca sau locuri de munca similare au acelasi T, incepand de astazi.
Nu este un praf in ochi.

Referitor la clase, pentru un electrician sef tura aveam pana ieri o "expunere" de la 18 la 32.
Acum avem de la 24 sau 25 la 32.
Fosta medie este actualul minim.
Am restrans intervalul.
Putem discuta altfel de acum inainte, ce ziceti ?

Actuala conducere nu a fost amabila, ci doar corecta.
A inteles mai repede decat altii ce este inechitabil si aiurea.
Era mai bine sa nu o faca decat sub conditia implementarii MERCER, asa-i ?

« Ultima Modificare: Septembrie 15, 2017, 07:20:51 p.m. de Administrator »