Autor Subiect: Incapabilii  (Citit de 4341 ori)

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
Incapabilii
« : Iulie 28, 2019, 08:29:46 p.m. »
   Penibilul sef CHE facut celebru pe acest forum are un sef direct, nevinovat rau de tot : sta cu registrul de dispozitii in fata aproape o ora, isi face ciorne, si intr-un final consemneaza : "se v-a complecta " cu nisip lazile PSI. Ce sa-i ceri la un asa agramat ? el nu stie sa faca grafice sau pontaje si cand seful CHE este in concediu il cheama sa-l scoata din incurcatura.
   Nu stiu daca exista vreun sef de sectie care sa arate mai caraghios, mai neica nimeni, mai din alt film. Acest tip de "ignore total", neglijabil om, nevorbitor nesociabil este o nulitate, fiul ploii. Are un scris fortat ca la primele ore de caligrafie din clasa I  si raspunde la orice intrebare cu "nu stiu" , "probabil". Este poreclit "Tractoristul", "Mutulica", Ivan Turbinca".
« Ultima Modificare: Iulie 28, 2019, 10:36:35 p.m. de carcotasul »

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
Re: Incapabilii
« Răspuns #1 : August 03, 2019, 12:42:43 p.m. »
   Lantul slabiciunilor la aceasta uzina este mult mai lung. Cum pomeneam si cu alta ocazie toti sefii CHE sunt numiti cu delegatie cu exceptia celebrului odios care ocupa postul din 1996 cand a scris o lucrare acasa. In ceea ce priveste seful acestei uzine care este numit politic, lucrurile stau ca in povestea lui Hans Christian Andersen, cand ridicolul si penibilul sunt in floare, în delir, împăratul ieșind la o mare serbare populară cu nemaivăzut de frumoasele haine, adică dezbrăcat, cel care spune adevărul, exclamând „împăratul e gol”, este un copil. Povestea lui Hans Christian Andersen scrisă acum vreo două secole fiind cât se poate de actuală pentru că în ea este vorba despre minciună, frică, manipulare, despre sentimentul de turmă și fuga de adevăr. E o poveste gravă, așadar, ca mai toate cele scrise de Andersen, și cu un tâlc adânc, la care cei mici nu prea au cum să ajungă.
   Faptul ca toata lumea tace pe acest forum ma face sa simt ca traiesc punerea in scena a povestii lui Hans Christian Andersen.
   Cam asta e, am ştiut/bănuit/intuit toată vremea cum stau lucrurile, dar ne-a lipsit curajul de a le spune pe nume.

Offline danyell722

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 27
    • Vezi Profilul
Re: Incapabilii
« Răspuns #2 : August 16, 2019, 08:38:06 p.m. »
Nu stiu ce sa mai cred.Dupa cum vad conducerea hidroelectrica face in asa fel incat daca s ar putea, ar imparti tot profitul doar la varful,, piramidei"Sunt mai bine de 10 ani de cand nu s a mai dat o clasa ca avansare.Anul trecut s a hotarat sa se dea examen pentru avansare.dar ce sa vezi ,din nu stiu ce motive nu s a mai tinut examen si s au dat clase pe nu stiu ce criterii,care sa fiu sincer poate unele au fost corecte dar eu cred ca mai corecte decat un examen nimic nu poate fi.Dar iata ca anul acesta s au tinut examen pentru avansare,dar culmea,degeaba au obtinut note peste 8 ca tot nu au obtinut nici macar o treapta.in concluzie stimati colegi degeaba ne facem serviciul ca la carte ca sefii nici nu vor sa auda de avansari.Dar nu o sa mai dureze prea mult si vor vedea ce insemna sa lucreze cu personal calificat.Multi vor iesi la pensie si de ce nu cei tineri si capabili vor cauta un loc de munca platit corespunzator calificari lor.Sindicatul a disparut demult,AURARIU s a vazut cu sacii in caruta si tace ca mutu in papusoi.RUSINE AURARIULE.Sunt curios, ai ceva de argumentat la acest subiect,Si daca da, atunci motiveaza te rog de ce nu au obtinut avansare toti cei care au luat note peste 8.Astept cu nerabdare o motivare din partea ta.Cu respect pentru salariatii HIDROELECTRICA

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Incapabilii
« Răspuns #3 : August 17, 2019, 08:04:03 a.m. »
2007 - avansari la clasa medie, atat pentru exploatare cat si pentru TESA
2010 - corectii de clase, intr-un fond de 5.000.000 lei pt 5.000 oameni, distribuit pe sucursale proportional cu fondul de salarii pe sucursala
2017 - avansari la clasa/treapta medie pentru toata exploatarea si o parte din TESA
2018 - avansari la propunerea sefilor directi, functie de evaluare, fond distribuit proportional pe sucursale/uzine respectiv departamente
Adica, 4 etape in 12 ani.

2019 - avansari cu fix 10%, dupa examen, pe baza unui Regulament, conform CCM.
CCM si Regulamentul prevad incadrarea intr-un fond aprobat prin BVC.
Repartizarea fondului se face proportional cu fondul de salarii de baza brut aferent fiecare functie/meserie in cadrul sucursalei/uzinei (pentru exploatare) respectiv proportional cu fondul de salarii de baza brut aferent personalului din cadrul departamentelor (pentru TESA cu subordonare operativa).
Nu sunt argumente si motivatii, sunt doar reguli.

Niciunde nu scrie ca toti cei care au nota de trecere (minim 8 la muncitori, minim 9 la TESA) sunt automat avansati cu 10%.
Ctiti CCM, negociat de aproape 2 ani.
Cititi Regulamentul, negociat din mai 2018.
Dupa aceea, puteti fi curios cu argumente, fiindca mai sunt destule de indreptat in acest Regulament.

Offline danyell722

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 27
    • Vezi Profilul
Re: Incapabilii
« Răspuns #4 : August 17, 2019, 09:33:05 p.m. »
Este posibil sa ai dreptate 50%.Dar de restul ???Mai ramane de discutat.o sa ma mai informez ,dar totusi noi salariatii nu cunoastem cat este 10%  din BVC pentru avansare le fiecare uzina,pentru a ne putea face o idee despre cati salariati ar putea avea posibilitatea de a fi avansati in urma examenului.Cu toate ca nu mi se pare corect ca intr un singur an sa poata avansa doar un singur salariat pe cantrala.Asta insemnand   ca nu poti ajunge cu salarizarea pe maxim in apropierea pensionarii. In concluzie salariatii clificati{mesriasii}nu sunt recunoscuti salarial.RUSINICA.Multumesc pentru raspuns .

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
Re: Incapabilii
« Răspuns #5 : August 18, 2019, 12:41:34 a.m. »
   Ar trebui gasite resursele necesare pentru a fi avansati toti cei care au obtinut minim nota 8 pentru ca merita pe deplin la cat de stufoasa este tematica. Va contrazic d-le Danyell722 cu privire la avansarea a cel putin un salariat din fiecare centrala si cu salarizarea maxima spre pensionare. Spre exemplu daca din CHE condusa de Popa Sorin nu a vrut sa participe niciun salariat la avansare pentru ca anul trecut cel mai destept considerat si care este idolul celorlalti ( chiorul din tara orbilor si mana dreapta a lui Popa ) a reusit sa faca doar 49 puncte la faza pe sucursala, va intreb :  Cu astfel de meseriasi ce sa facem ?   Sa-i dam pe toti afara impreuna cu seful lor care ii trece clasa la testele de autorizare pe plocoane ?
« Ultima Modificare: August 18, 2019, 12:44:56 a.m. de carcotasul »

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Incapabilii
« Răspuns #6 : August 18, 2019, 07:36:49 a.m. »
Este posibil sa ai dreptate 50%.Dar de restul ???Mai ramane de discutat.o sa ma mai informez ,dar totusi noi salariatii nu cunoastem cat este 10%  din BVC pentru avansare le fiecare uzina,pentru a ne putea face o idee despre cati salariati ar putea avea posibilitatea de a fi avansati in urma examenului.Cu toate ca nu mi se pare corect ca intr un singur an sa poata avansa doar un singur salariat pe cantrala.Asta insemnand   ca nu poti ajunge cu salarizarea pe maxim in apropierea pensionarii. In concluzie salariatii clificati{mesriasii}nu sunt recunoscuti salarial.RUSINICA.Multumesc pentru raspuns .

Informati-va, inainte de a striga rusine altuia.
Asta, doar ca sa nu dati cu mucii in fasole.
Fiindca nici acum nu ati inteles, precizez : 10% este procentul cu care este avansat un salariat admis.
Niciunde nu am scris/spus de 10% din BVC ...

Regulamentul are mai multe lacune, una fiind aceea ca fondul repartizat pe o entitate nu este adus la cunostinta salariatilor in momentul inscrierii.
Este la prima aplicare, trebuie imbunatatit, nu desfiintat.
Hidroelectrica nu a avut, niciodata, o regula pe acest subiect.
Incerc sa o fac si am nevoie de ajutor, nu de talpi si dezinformari aiurea.

Offline LEGEAluiOHM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
    • Vezi Profilul
Re: Incapabilii
« Răspuns #7 : August 18, 2019, 09:50:18 a.m. »
Bună ziua! Pentru a se limpezi apele în chestiunea avansarilor, credem ca sunt necesare unele lămuriri:1. care au fost criteriile de acordare, avind în vedere ca nu toți cei cu note peste 8 au obținut. 2.au fost sume alocate pe sucursale/uzine? Dacă da, sumele pot fi făcute publice? Unde mai trebuie lucrat (la regulament, firește) astfel incit, cei ce se vor mai înscrie pentru aceasta acțiune, sa cunoască de la început regulile exacte, înainte de a completa cererea respectiva.Domnule președinte HIDROSIND, după opinia dumneavoastră, cum considerați ca  a decurs acest examen, dedicat programului de avansare? A fost un eșec sau un experiment.. voit? Mulțumim.

Offline danyell722

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 27
    • Vezi Profilul
Re: Incapabilii
« Răspuns #8 : August 18, 2019, 11:03:15 a.m. »
daca 10% este procentul cu care este avansat un salariat in urma examenului,atunci care este procentul care a fost alocat pentru avansare,?pe uzina?s au pe sucursala?Sunt multe neclaritati pe care nu le stim.Si cred ca voit, nu au fost aduse la cunostinta salariatilor.

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Incapabilii
« Răspuns #9 : August 19, 2019, 12:07:50 a.m. »
Bună ziua! Pentru a se limpezi apele în chestiunea avansarilor, credem ca sunt necesare unele lămuriri:1. care au fost criteriile de acordare, avind în vedere ca nu toți cei cu note peste 8 au obținut. 2.au fost sume alocate pe sucursale/uzine? Dacă da, sumele pot fi făcute publice? Unde mai trebuie lucrat (la regulament, firește) astfel incit, cei ce se vor mai înscrie pentru aceasta acțiune, sa cunoască de la început regulile exacte, înainte de a completa cererea respectiva.Domnule președinte HIDROSIND, după opinia dumneavoastră, cum considerați ca  a decurs acest examen, dedicat programului de avansare? A fost un eșec sau un experiment.. voit? Mulțumim.

Criteriile de acordare sunt prevazute in regulament - in ordinea notelor, pana la incadrarea in fondul repartizat pe entitatea respectiva.
La egalitate, departajare pe baza mai multor criterii rezultate din fisa de evaluare si, in final, daca egalitatea persista - proba de baraj.
Asa cum am spus, sumele au fost alocate pe sucursale/uzine/departamente.
Nu le voi face publice aici.
Toate regulile au fost cunoscute dinainte (sau ar fi trebuit sa fie cunoscute, fiind prevazute in regulament, care nu este secret), exceptie fondul repartizat - aici avem o lacuna, o vom corecta.

Examenul a decurs cu destule sincope.
Unele sunt explicabile si de inteles, fiind prima data cand se "intampla" asa ceva intr-o societate cu mentalitati invechite.
Au fost si piedice intentionate.
Scopul unora e simplu - sa renuntam, ca tot mai bine stie (doar) seful ...
Nu se va intampla, cat am un cuvant de spus.

Offline Slatina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
Re: Incapabilii
« Răspuns #10 : August 23, 2019, 09:28:13 a.m. »

Daca sustineti ca sumele pentru avansare au fost alocate pe sucursale/uzine/departamente cum va explicati ca la UHE Slatina nu a fost facuta nici o avansare.

Offline Amadeus

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
  • Crede in DUMNEZEU si EL iti va indruma pasii!
    • Vezi Profilul
Re: Incapabilii
« Răspuns #11 : August 23, 2019, 07:37:51 p.m. »
E pe note mai artistule. Dar, tu trebuia sa stii, pt ca din ce cunoastem esti nascut in localitate de muzicanti. Sol major!

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
Re: Incapabilii
« Răspuns #12 : August 24, 2019, 10:39:06 a.m. »
   Asa cum zice unul din finii lui Mozart, Amadeus , d-le Slatina daca esti meloman, de ce nu ai parcurs etapa preliminara "auditia"celor care trebuiau sa-ti ofere pe un ton calm  informarea ca dupa aceasta simfonie "avansarea", trei solisti de la Slatina au fost premiati cu 10% respectiv doi ingineri care au intrat in ultima parte a concertului cu subiectele stiute si un simplu masinist care a dus greul de la inceput trecand de baremul celor 80 de puncte de la faza eliminatorie cu subiecte de la Bucuresti identice trofeu sucursala. RE major !
« Ultima Modificare: August 24, 2019, 05:10:06 p.m. de carcotasul »

Offline Un TESA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 49
    • Vezi Profilul
Re: Incapabilii
« Răspuns #13 : Septembrie 30, 2019, 08:13:57 a.m. »
Examenul a decurs cu destule sincope.
Unele sunt explicabile si de inteles, fiind prima data cand se "intampla" asa ceva intr-o societate cu mentalitati invechite.
Au fost si piedice intentionate.
Scopul unora e simplu - sa renuntam, ca tot mai bine stie (doar) seful ...
Nu se va intampla, cat am un cuvant de spus.
     "Mentalităţile învechite" se referă la avansarea pe bază de test grilă?
     N-am auzit la nici o firmă privată sau la marile corporaţii care au filiale în România despre aşa o metodă de avansare. Nu există aşa ceva nici la firmele din occident, de stat sau private.
     Şi nu există pentru că e o aberaţie, pentru că nu poţi evalua performanţa unui om pe baza unui test grilă, nici la muncitori dar mai ales la personalul TESA, unde oamenii se specializează pe domenii înguste, diferite de la un post la altul şi de la o sucursală la alta. Asta în afară de faptul că activitatea unui om nu înseamnă doar cunoştinţe profesionale teoretice, ci (mai ales) experienţă, abilităţi practice în instalaţiile Hidroelectrica, capacitatea de muncă efectivă, disponibilitatea la efort suplimentar atunci când e nevoie, executarea unor sarcini peste fişa postului, disciplina la locul de muncă, în general gradul în care firma se poate baza pe acel om în rezolvarea problemelor de zi cu zi sau în rezolvarea unor incidente, atunci când e cazul.
     Nu există nici pentru că o asemenea metodă subminează practic autoritatea şefilor mai mari sau mai mici, pentru că oamenii ştiu că nimic nu mai depinde de şeful lor, care nu poate nici să-i recompenseze în vreun fel, nici să-i pedepsească atunci când e cazul (procedurile disciplinare putând fi aplicate doar în cazuri extreme, printr-o procedură extrem de greoaie şi încâlcită, care presupune mormane de documente, nervi şi timp pierdut).
     Insistenţa sindicatului în păstrarea acestei metode, presupunând că e bine intenţionată, seamănă foarte mult cu ideile comuniste care au dus la dezastrul binecunoscut din trecut. Şi atunci erau destui comunişti bine intenţionaţi, care chiar credeau că metodele alea populiste, în care şefii nu contează, îi schimbă "oamenii muncii" când doresc, vor funcţiona şi va fi mai bine. Şi a ieşit un haos general şi "bunăstarea" pe care am simţit-o cu toţii (sau cei mai bătrâni dintre noi).
     Drumul spre iad e pavat cu intenţii bune.
     Acuma personalul TESA (nu cunosc nici o persoana din această categorie care să fie de acord cu metoda asta de avansare) cere ajutorul administraţiei (managerilor de departamente) să ne scape de regulile absurde de avansare. Am ajuns la situaţia aberantă în care angajaţii se luptă cu sindicatul, cu ajutorul administraţiei.
     Aşa că sper să nu mai aveţi un cuvând de spus, având în vedere încrâncenarea cu care suţineţi aceste idei până în pânzele albe, indiferent de ce doresc salariaţii.


Offline Theophilus

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
    • Vezi Profilul
Re: Incapabilii
« Răspuns #14 : Septembrie 30, 2019, 04:58:18 p.m. »
Pledoaria ta e valabila doar cu conditia ca seful sa fie obiectiv si integru. Ori eu, in 32 de ani, nu am intalnit niciunul cu ambele caracteristici "a la long". Te grabesti sa faci afirmatii nepotrivite cu etatea usor avansata pe care o banuiesc din context. Pe final sper sa descoperi valabilitatea unui proverb: "nu mor caii cand vor cainii!"