Autor Subiect: Inceput de an.  (Citit de 30437 ori)

Offline ramos degati

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
    • Vezi Profilul
Re: Inceput de an.
« Răspuns #45 : Ianuarie 15, 2018, 07:57:59 p.m. »
Cei care aveti si atributia de paznic s-ar putea sa primiti raspunsul ca ar trebui retribuite si prima si a doua meserie la jumatate. Cand ati semnat si ati acceptat bonusul de 333 nu v-ati gandit ?  Nu vreti sa fiti retribuiti si pentru serviciile facute sefilor ?

   Carcotasule, sunt el. sef tura.  Sensul intrebarilor mele este altul decat cel interpretat de tine. Daca nu l-ai ,,mirosit", atunci taci !
Nu vezi ca liderii, nici Aurariu, dar nici ceilalti nu au raspuns pentru astfel de intrebari?

Daca faci tura, atunci ar trebui sa pui niste intrebari celor carora le-ai dat mandat de negociere.

de exemplu: De ce seful de centrala are salariul negociat, pe grila Mercer, situat peste mediana pietei, spre deosebire de tine, noi, cei din exploatare, NU?

Am foarte multe intrebari pentru domnul Aurariu, numai ca nu doreste domnia Sa sa ne raspunda. Eu sunt glasul celor peste mia de sefi de tura, care avem clasa 25, 26, si care avem vechime de peste 25 de ani, dar care am fost plasati pe grila Mercer, pe banda D, la limita minima a benzii.

   Asa cum am mai zis, salariul unui sef de centrala este dublu fata de cel al unui sef de tura cu clasa 25, spre exemplu.

Si intrebarea vine implacabil: De ce ? Daca din experienta mea de 30 de ani ca sef de tura CHE, am constatat ca un sef CHE isi termina treaba dintr-o zi, in o ora - doua, sau chiar mai putin. Mai mult domnule Aurariu, vine la treaba cand vrea si pleaca tot cand vrea.
 
Mai vorbim si demonstram.

Offline ramos degati

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
    • Vezi Profilul
Re: Inceput de an.
« Răspuns #46 : Ianuarie 15, 2018, 08:02:23 p.m. »
In legatura cu meseria de masinist tb hidro, el secund, barajist, etc, ce are in sarcina si atribuția (funcție), de paznic si care trebuie exercitată pe toată durata turei(12h), aceasta TREBUIE retribuită, în conformitate cu CCM, cu cuantumul a jumătate din salariul cu care este retribuită cea de-a doua meserie exercitată(cea de paznic).

 Acum întreb: de ce domnule, sau domnilor lideri de sindicat, nu ați negociat acest aspect, de ce nu ați introdus pe ,,LISTA cuprinzând  funcțiile (meseriile) de bază ocupate de anumite persoane care posedă o calificare suplimentară necesară îndeplinirii unei alte funcții(meserii) și pentru exercitare căreia se acordă un spor de 50% din salariul de bază al funcției(meseriei) îndeplinite” și pe aceea de mașinist - paznic ? ...sau poate acest lucru s-a făcut și sunt eu ,,defazat!?

Cu alte cuvinte, un astfel de salariat, ar trebui retribuit cu, cel puțin, jumătate din salariul minim pe economie, în 2017 1/2 din 1450 lei, iar începând cu 01.01.2018 cu 1/2 din 1900 lei.


Ati negociat acest aspect? Chiar nu se putea obtine nimic? Sunt prvederi clare in CCM, in ceeea ce priveste retributia privind atributiile suplimentare. CLARE !!!

DACA ERAU IN SARCINA VREUNUI SEF, SEFULET SE LUAU IN DISCUTIE???

 POATE PRIMIM RASPUNS!!!
DOMNULE AURARIU

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
Re: Inceput de an.
« Răspuns #47 : Ianuarie 16, 2018, 12:36:36 a.m. »
Incantat de cunostinta d-le ramos degati chiar acum ti-am citit toate cele 12 postari si ma bucur ca am intalnit un om pregatit care are curajul de a spune realitatea exact asa cum este ea intr-o lume plina de ipocriti si de slugarnici. V-am inteles perfect ce vreti sa scoateti in evidenta dar cauza retribuirii masinistilor-paznici nu am sa o sustin niciodata si garantez ca 90% dintre ei raman aici si doar pentru salariul minim pentru ca in alta parte depun efort mai mare pentru a-l obtine. Oricum e o ilegalitate atribuirea altor sarcini in afara celor care tin de exploatare. M-a surprins consolarea facuta de d-nul Aurariu ( la un raspuns dat d-voastra pe 03.01.2018 )- Toti avem salarii prea mici pentru ce facem.

Offline ramos degati

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
    • Vezi Profilul
Re: Inceput de an.
« Răspuns #48 : Ianuarie 16, 2018, 10:26:53 p.m. »
   Salut domnule Carcotas !

   Si eu sunt bucuros de cunostinta si dialog, care este necesar.
 
   Am sa te rog sa ma ajuti sa fac un calcul, de fapt am sa solicit si ajutorul domnului Sindicalist, domnului Oracol, domnului Danyell722, domnului Jorj, domnului Mircea, domnului Un TESA, cipcip, fanfannn, el suparat, unclean, Rami, Legea lui Ohm,dar si a celorlalti colegi care au o opinie!

   Este vorba de cele 15 min. nenesare predarii-preluarii seviciului de tura, care sunt trecute in fisa postului ca obligatie. Luam in considerare ca suntem 2000 de salariati care efectuam serviciul de tura. Fiecare salariat acumuleaza in decursul unui an un nr. de 5 zile pe care, in conformitate cu legislatia in vigoare, ar trebui sa le poata recupera sau, daca acest lucru nu este posibil, ar trebui platite.

   Din diferite motive(pe care noi nu le stim), aceste zile le pierdem. Altfel spus, fiecare dintre noi ,,donam" fara voia noastra si impotriva legislatiei, 5 zile din viata noastra (+ cele 4 pe care le-am pierdut la CO si pe care stimatii nostrii lideri nu s-au obosit sa le recupereze). 

   Prima intrebare ar fi:
  1)Cine beneficiaza de acest fond urias?... sau mai bine zis CINE FURA ACEST FOND? Finndca domnule Aurariu, oricum ar fi tot furt se cheama. Iei de la muncitori si dai cui?
  2)De ce liderii de sindicat, cei care ne-au reprezentat interesele in timpul negociereilor, nu au cerut plata lor???
  3) puneti si dvs  intrebari

   Cum ziceam, 2000(salariati)*5(zile/an de salariat)=10 000 de zile/an( la numai 2000 de salariati luati in calcul)=27,4 ani

   Cam la ce suma se ridica valoarea acestora?

   Astept un calcul precis al acestor ore/salariat/an. Poate ne ajuta chiar d-l Administrator.

   Intr-o hidrocentrala cu 10 salariati care fac tura se acumuleaza 50 de zile pe an(poate mai mult, depinde de nr. de ture facute)

   ASA CUM AM SPUS AVEM MULTE INTREBARI .  SE PARE, TOTUSI, CA NICI UNUL DINTRE NOI NU AVEM DREPTATE.

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
Re: Inceput de an.
« Răspuns #49 : Ianuarie 16, 2018, 11:09:50 p.m. »
Este f.corect calculul d-le ramos fiecare salariat din tura pierde 5 zile pe an (15min*14 ture=210min=3h30min/luna*11luni lucrate=minim 39h pe an). Sa mai adaugam 5-6 ore pierdute la vizita medicala, 3-4 ore la testarea pentru autorizare fara decontarea benzinei in ambele situatii. Si uite asa se fac niste economii benefice celor care mulg societatea.

Offline ramos degati

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
    • Vezi Profilul
Re: Inceput de an.
« Răspuns #50 : Ianuarie 16, 2018, 11:47:53 p.m. »

  Multumesc Carcotasule!

   Domnule Aurariu, astfel de ,,inechitati" am sperat, noi cei din exploatare, sa se rezolve, la fel de importante ca si micsorarea dintre veniturile sefului de CHE vis-a vis de ale sefului de tura, vis-a-vis de cele ale masinistului, vis-a-vis de cele ale sefului de sectie.

   Ceea ce incerci dumneata, este sa ne convingi ca, in nici una dintre problemele pe care le-am ridicat si dezbatut pe acest forum, noi nu avem dreptate.

   Eu spun ca aproape toate cele spuse de colegii dumneavoastra si ai mei, sunt pe deplin corecte, juste si ca era timpul sa fie rezolvate...de dvs.  V-am oferit sprijinul.

Offline ramos degati

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
    • Vezi Profilul
Re: Inceput de an.
« Răspuns #51 : Ianuarie 16, 2018, 11:52:09 p.m. »

   In ciuda diversiunii si strategiei, NOI, nu ne vom opri!

Offline Un TESA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 49
    • Vezi Profilul
Re: Inceput de an.
« Răspuns #52 : Ianuarie 16, 2018, 11:57:26 p.m. »
   Am sa te rog sa ma ajuti sa fac un calcul, de fapt am sa solicit si ajutorul domnului Sindicalist, domnului Oracol, domnului Danyell722, domnului Jorj, domnului Mircea, domnului Un TESA, cipcip, fanfannn, el suparat, unclean, Rami, Legea lui Ohm,dar si a celorlalti colegi care au o opinie!
   Este vorba de cele 15 min. nenesare predarii-preluarii seviciului de tura, care sunt trecute in fisa postului ca obligatie. Luam in considerare ca suntem 2000 de salariati care efectuam serviciul de tura. Fiecare salariat acumuleaza in decursul unui an un nr. de 5 zile pe care, in conformitate cu legislatia in vigoare, ar trebui sa le poata recupera sau, daca acest lucru nu este posibil, ar trebui platite.
   Calculul este relativ simplu: pentru o tură de 8 ore, schimbul de tură adaugă 15/(8x60)=3% la timpul de lucru, iar pentru o tură de 12 ore, schimbul de tură adaugă 15/(12x60)=2% la timpul de lucru.
   Deci, suma totală cuvenită pentru plata schimbului de tură ar fi echivalentă cu 3% din fondul de salarii al personalului care lucrează în ture de 8 ore şi respectiv de 2% din fondul de salarii al presonalului care lucrează în ture de 12 ore.
   Din câte ştiu (poate greşesc), în opinia administraţiei aceste 15 minute dedicate schimbului de tură sunt prevăzute în durata normală a timpului de lucru pentru personalul de tură, aşa încât salariul prevăzut în CIM + sporurile prevăzute în CCM includ şi plata timpului aferent acestui schimb. Din acest motiv administraţia nu consideră că aceste 15 minute reprezintă timp de lucru suplimentar, care ar trebui retribuit separat. Asta cu atât mai mult cu cât personalul de tură avea până anul trecut un număr de trepte de salarizare mai mare decât personalul TESA sau cel care lucrează la program de zi, o treaptă şi jumătate în plus fiind suficientă pentru a acoperi acest 3% timp suplimentar de lucru.
   Acest timp alocat schimbului de tură era prevăzut şi pe vremea lui Ceauşescu, şi din câte ştiu nu era plătit suplimentar nici atunci.
   Va fi foarte greu de obţinut un spor de 3% la salariu pentru personalul de tură la 8 ore (şi respectiv un spor de 2% pentru cei care fac tură la 12 ore) dedicat timpului de schimb tură, din motivele expuse mai sus. Suplimentar pot apare şi următoarele întrebări, dacă acest timp de 15 minute ar fi trecut separat în pontaj:
- ce facem cu personalul TESA din centrale care aşteaptă şi el 15 minute în staţia de autobuz (acolo unde există transport în comun), având în vedere că programul autobuzului a fost negociat cu firma de transport aşa încât să aştepte schimbarea turei?
- ce facem cu personalul TESA din sediul sucursalei/uzinei care nu pleacă acasă fix la ora 16:00, fiind foarte multe zile în care mai întârzie la lucru 15-30 minute sau chiar mai mult (dacă sunt şedinţe care se prelungesc peste program)?
- pentru personalul TESA, cine are tupeul să facă o Notă de chemare la ore suplimentare pentru 15-30 minute petrecute suplimentar la servici în unele zile, având în vedere că Notele de chemare se trimit la semnat la directorat, la Bucureşti?
- cum s-ar putea trece în pontaj sferturi de oră (sau minute lucrate) în condiţiile în care pontajul conţine numai ore lucrate, iar calculul final în bazele de date SAP se face numai după un număr întreg de ore, nu se poate lucra cu fracţiuni de oră?

După cum vedeţi, ar fi destul de complicat să fie retribuit separat şi suplimentar acest timp de lucru. În cazul celor din tură s-ar putea aplica teoretic un spor de 3% sau 2%, funcţie de durata turei, dar cu personalul de zi, care lucrează şi el frecvent (deşi nu sistematic) un anumit timp, mai mare sau mai mic, peste program, ce facem? Sau ei nu merită?
Cine verifică în detaliu exact câte minute a stat fiecare peste program, iar în cazul turei ce facem în cazurile în care acest schimb de tură nu se respectă (situaţii care nu sunt foarte rare), şi schimbul de tură se face pe coridor, în 10 secunde, cu geanta în mână?

Părerea mea este că aceste perioade foarte scurte de lucru peste program ar fi extrem de greu de plătit, ar ridica probleme logistice serioase şi nu ar fi fezabilă.
S-ar putea cel mult negocia un mic spor de 2-3% pentru personalul de tură (neglijând personalul de zi sau TESA) la următorul CCM, cel actual fiind deja semnat, dar nu cred că efortul ar fi justificat, e mai simplu să se aplice o indexare uşor mărită.
Nu uitaţi că la bugetari guvernul a decis că suma tuturor sporurilor nu poate depăşi 30%, ce facem dacă mâine decide guvernul că şi companiile de stat se supun acestei reguli? De asta era bine să introducem în salariu cât mai multe sporuri, dar din păcate CS nu a fost de acord.
Citat din art.25 din Legea 153/2017 (legea salarizării unitare):
„Suma sporurilor, compensaţiilor, adaosurilor, primelor, premiilor şi indemnizaţiilor, inclusiv cele pentru hrană şi vacanţă, acordate cumulat pe total buget pentru fiecare ordonator de credite nu poate depăşi 30% din suma salariilor de bază, a soldelor de funcţie/salariilor de funcţie, soldelor de grad/salariilor gradului profesional deţinut, gradaţiilor şi a soldelor de comandă/salariilor de comandă, a indemnizaţiilor de încadrare şi a indemnizaţiilor lunare, după caz”.
Noi putem avea sporuri cumulate care depăşesc cu mult această valoare de 30%:
25% vechime + 10% fidelitate + aprox. 35% tură (noapte+zile libere şi sărbători) + 30% izolare = 100%, la care se adaugă adaosurile de Paşte, sf.Ilie, Crăciun şi bonurile de masă.
Deci putem avea probleme infinit mai mari decât plata celor 15 minute schimb de tură.
Mai bine ne concentrăm pe probleme mai importante, să nu ajungem să nu mai vedem pădurea din cauza copacilor.



   

jorj

  • Vizitator
Sfertul de oră
« Răspuns #53 : Ianuarie 17, 2018, 08:10:33 a.m. »
Domnule Tesa, în expunerea dvs ați complicat exagerat problema sfertului de oră de la predarea-primirea turei de exploatare!  Nu se cere plata orelor de navetă, cu toate ca și noi avem navete, unele destul de grele. Se cere plata și recunoașterea orelor efective de lucru în centrale!
Problema este relativ simplă. Sunt obligat de norme și fisa postului să lucrez 15 minute suplimentare, în instalații cu pericol de accident și boli profesionale? Dacă da atunci trebuie să fiu pontat spre a fi plătit și protejat de lege! În aceste 15 minute disputate eu iau în primire la fața locului instalațiile tehnologice,  fiind supus acelorași riscuri ca și colegul din tură! Dar atentie: eu nu sunt pontat. În aceste condiții nu am ce cauta în instalații pentru că încalc legislația muncii!
Apropo stiati:  în caz de accidentare în sfertul de oră anterior turei, eu nu beneficiez de nici un drept pentru că nu ar trebui să fiu acolo!
« Ultima Modificare: Ianuarie 17, 2018, 12:58:39 p.m. de jorj »

Offline danyell722

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 27
    • Vezi Profilul
Re: Inceput de an.
« Răspuns #54 : Ianuarie 17, 2018, 10:06:24 a.m. »
Foarte bine punctat coleg Ramos.Iar tu coleg tesa ,ar fi bine sa nu mai fi tot timpul contra si sa analizezi bine subiectul inainte de a comenta pe forum.Cred ca din cauza unuia ca tine a aparut acea ,,dusmanie" intre salariati si tesa.Multumesc

Offline Un TESA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 49
    • Vezi Profilul
Re: Inceput de an.
« Răspuns #55 : Ianuarie 17, 2018, 11:37:44 a.m. »
Ştiu că vă deranjează orice analiză realistă a problemei, nu doriţi decât să vă victimizaţi şi să aruncaţi acuze la adresa tuturor (lideri sindicat, şefi centrale, personal TESA, etc)
Eu nu am susţinut în postarea mea anterioară că nu ar trebui plătite cumva aceste minute suplimentare, ci doar faptul că problema este foarte greu de rezolvat dacă aceste minute se vor trece în pontaj. Am sugerat şi o posibilă cale de rezolvare: un spor de 3% pentru cei care fac ture de 8 ore şi respectiv de 2% pentru cei care fac ture de 12 ore, şi am spus doar că şansele de a obţine aşa ceva din partea administraţiei sunt reduse.
Am mai spus că probleme similare apar şi la personalul de zi şi la TESA. Exemplu:
Personalul de zi sau TESA care este chemat la intervenţii noaptea, în afara programului de lucru, şi lucrează în instalaţii, ei nu pot avea accidente de muncă sau boli profesionale? Unde sunt pontaţi? Notele de chemare se fac cel mai devreme a doua zi, şi sunt semnate (dacă se aprobă) de directorat uneori după o lună. Nu mai pot fi trecuţi în pontajul pe luna în care s-a lucrat efectiv, aşa că apar pontaţi în luna următoare. În momentul accidentului de muncă, dacă se întâmplă aşa ceva, ei n-aveau ce să caute în instalaţii, nu?
Notele de chemare nu se fac niciodată cu fracţiuni de oră, numai cu ore întregi şi numai dacă s-a stat un timp considerabil peste program. Nici nu se pune problema de 15-30 minute sau chiar de o oră de lucru suplimentar, să fie pontat vreodată.

Dar bineînţeles că nu vă interesează problemele altora, dvs doriţi doar rezolvarea problemelor personalului de tură, restul nu contează. Din cauza acestei atitudini a apărut poate acea "duşmănie" de care vorbiţi, şi nu din cauza postărilor mele. Eu nu duşmănesc pe nimeni, alţii însă văd că o fac, atacând permanent pe şefii de centrale şi salariile lor prea mari. Atitudinea corectă ar fi să întrebaţi de ce aveţi dvs salarii prea mici, şi nu de ce le au alţii prea mari şi să lansaţi acuzaţii permanente că sunt incompetenţi, leneşi, lipsesc de la serviciu, lucrează 2 ore pe zi şi în rest se uită pe Internet, etc. Problema cu "capra vecinului"...

Domnul "jorj" a avut mare dreptate, într-o postare anterioară, când a spus că dacă semeni răutate, doar asta vei culege...

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
Re: Inceput de an.
« Răspuns #56 : Ianuarie 17, 2018, 12:00:34 p.m. »
Domnule TESA cum poti sa compari rondul predare-preluare cu timpul in care astepti autobuzul si te uiti dupa gagici ?  Daca drumul nu e accesibil te intorci acasa si esti pontat dar personalul de tura trebuie sa ajunga pe jos prin nameti 7-8 km ca nu vine nimeni sa deszapezeasca. De ce avem salarii mici si d-voastra mari ?  Pentru ca una care include Pakistanul si Iranul in UE va fi premierul Romaniei.

Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: ore suplimentare.
« Răspuns #57 : Ianuarie 17, 2018, 05:01:47 p.m. »
Raspuns in special pt. dl. Tesa.Desi analiza este pertinenta , am vazut o serie de comparatii intre tesa si exploatare privind timpul suplimentar(de asteptare,de transport s.a),vroiam sa aduc la cunostinta unele probleme. De exemplu astazi am vazut 2 persoane de la sediul sucursalei facandu-si cumparaturile personale in timpul serviciului,pe la ora 10;00. Stiu sigur ca acele persoane nu sunt in CO sau CM si va spun ca de nenumarate ori am vazut persoane din sediu facand alte activitati in timpul programului.Acele persoane cum sunt pontate in aceste situatii? Sunt sigur ca si colegii mei stiu despre ce vorbesc.Daca pentru un om din tura apare de exemlu o problema familiala,inclusiv un deces,incendiu al casei sau orice altceva,el nu poate pleca daca nu are cine sa-l inlocuiasca. Nici macar sa-si cumpere ceva de mancare nu poate.Despre ce vorbim aici? Comparam lejeritatea si posibilitatile celor de la birouri cu amaratii din exploatare ?? Este o mare magarie a administratiei referitor la sfertul de ora de la predarea-primirea turei,care arata dispretul fata de cei care exploateaza instalatiile.Si sa stiti d-le Tesa ca si noi am facut nenumarate ore suplimentare la ordinul sefului CHE sau sefului de sectie,cand suntem chemati pe la defrisari de canale sau alte lucrari de genul asta.Dar asta e viata:cine poate oase roade cine nu ,nici carne macra.

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Inceput de an.
« Răspuns #58 : Ianuarie 17, 2018, 05:41:33 p.m. »
Problema este alta domnilor eu personal am ore suplimentare: X ore ....Codul munci spune clar plata ,in maxim 60 zile  și dublu...Ce face angajatorul nostru Hidroelectrica ,ți le plătește normal peste 60 zile ,daca Codul munci ,spunea peste 90 zile peste 90 le plăteau cu toate că ei au posibilitatea a le plăti dublu la plata luni in care au fost efectuate.  Domnilor lideri și domnule Aurariu majoritatea firmelor din tara le plătesc dublu la plata luni in care au fost efectuate ,este Hidroelectrica o firma serioasa sau nu? La noi de ce nu se plătesc așa ? Eu am nevoie de bani acum cînd am efectuat munca nu peste 3luni.Se poate face ca ele sa fie plătite și la cererea angajatului ,depinde ce își dorește acesta bani sau libere ,in conformitate cu prevederile legale ,adică după trecerea celor 60 zile ele sa fie plătite în mod automat. Dar își prețuiește Hidroelectrica angajați? ,eu spun că nu..Iar faptele confirma acest lucru,dincolo de orice explicație a domnului Aurariu :".....din cite foi este făcută plăcinta."
« Ultima Modificare: Ianuarie 17, 2018, 10:35:50 p.m. de Sindicalist »

jorj

  • Vizitator
Nu provocati
« Răspuns #59 : Ianuarie 17, 2018, 07:55:33 p.m. »
Domnilor colegi din exploatare: rugămintea mea ca și prieten și coleg, ar fi sa evităm atacurile exploatare-Tesa și să nu generalizăm unele exemple negative pe care le-ati remarcat mai sus! Personalul Tesa din sucursale este foarte redus iar sarcinile de serviciu a acestora s-au triplat! Deasemenea rog și personalul Tesa sa se abțină de la provocări! Nu este în interesul nimanui o dezbinare intre muncitori și Tesa! Sau poate este?