Autor Subiect: Premiere  (Citit de 9015 ori)

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Premiere
« Răspuns #15 : Decembrie 17, 2017, 09:34:15 p.m. »
Domnule Aurariu, fara sa va flatez, va admir pentru rabdarea cu care raspundeti la toate intrebarile si opiniile de pe acest forum!
Acum, tot in formatul, "punct ochit, punct lovit", va rog, un raspuns scurt:
Daca maine CS, nu aproba CCM-ul negociat, facem greva?

Daca maine CS-ul nu avizeaza rezultatul negocierii, se va lasa cu taraboi.
Nu putem sa facem greva din prima, fiindca trebuie sa pargurgem toti pasii legali.
Nu-mi doresc scandal, dar, daca va fi, va fi urat.
« Ultima Modificare: Decembrie 17, 2017, 09:37:43 p.m. de Administrator »

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Premiere
« Răspuns #16 : Decembrie 17, 2017, 09:39:30 p.m. »
Tov. "Acelasi Eu,aveti dreptate in mare inn ceea ce priveste decenta in exprimare,insa modul in care o spuneti miroase a intimidare sau amenintare. Si apropo de negocieri,anul asta s-a mai pierdut un drept si asa injumatatit,prima de vacanta. Iar despre primele de care se aude ca se vor da,trebuie ca salariatul sa aiba minim "BINE". Nu stiu in ce compartiment lucrati,dar poate ati auzit de "corectitudinea" sefilor cand ii noteaza pe cei din subordine.Nu pot spune mai multe,ca as deschide cutia Pandorei,colegii stiu despre ce vorbesc. Cat despre semnatul CCM de maine nu va faceti griji ca tot ce s-a dat,sau s-a luat,a fost la ordinul si cu aprobarea lor.

Peste 3000 de salariati au calificativul "Bine" la ultima evaluare.
Oare o fi corect ?!

Offline Marius_Mitran

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 58
    • Vezi Profilul
Re: Premiere
« Răspuns #17 : Decembrie 17, 2017, 09:39:52 p.m. »
CS-ul a aprobat CCM-ul !
Felicitari domnule Aurariu !

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Premiere
« Răspuns #18 : Decembrie 17, 2017, 09:49:47 p.m. »
Da referitor la "bani din profit " al 13 -lea salariu mă scuzați domnule Aurariu că nu am citit toate postările dvs. ,uite mai se mai întâmplă. Referitor la introducerea sporurilor in salariu   chiar credeți că statul va tăia toate sporurile?.De ce nu băgați si sporul de conducere in salariu ? + că alte societăți au si alte sporuri pe care noi nu le luam ,deci cred că acele sume de bani se pot da in continuare si sub alte forme ? ,nu neapărat băgate in salariu. Nu știu întrebam si eu. Să vă dau  un exemplu: bani alocați pentru sporul de fidelitate puteau fi îndreptați in acelasi fel cu acordul membrilor de sindicat către o pensie privata....sau altceva mult mai bun si util. Nu știu dar am o părere așa că prea sau umflat salarile in mod artificial cînd de fapt creșterea veniturilor noastre reale sint foarte mici in realitate.

Indemnizatia de conducere intra in salariul de baza, am spus-o si pe asta de la inceput.
Nu stiu daca se vor pierde sporurile, dar consider ca este mai bine sa le securizam.
Nu este bine sa duci banii aferenti unui spor intr-un beneficiu gen pensie privata care, pe de o parte,  nu este un beneficiu direct iar, pe de alta parte, trebuie negociat periodic, adica nu este permanent. In  plus, limita la pensie privata este de 400 euro/an, adica sub 1900 lei, mult mai putin decat 10% dintr-un salariu sub medie.

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Premiere
« Răspuns #19 : Decembrie 17, 2017, 09:51:03 p.m. »
CS-ul a aprobat CCM-ul !
Felicitari domnule Aurariu !

Mai taie, domnule Mitran.
Sedinta este maine.

Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: Premiere
« Răspuns #20 : Decembrie 17, 2017, 10:29:50 p.m. »
Nu stiu daca e corect nr de 3000 de salariati cu "BINE",dar stiu ca de-a lungul timpului am vazut multe si v-am spus nu pot detalia aici.In fine,nu mai conteaza,nu cred eu ca pot schimba ceva inradacinat adanc in natia romana:delatiunea,pupincurismul,linguseala, incorectitudinea,parsivenia si multe altele,ca de asta am ajuns ca tara unde am ajuns.

AcelasiEu

  • Vizitator
Re: Ptr domnul/doamna EU
« Răspuns #21 : Decembrie 17, 2017, 10:34:31 p.m. »
[ sindicat.
« Ultima Modificare: Decembrie 29, 2017, 04:21:44 p.m. de AcelasiEu »

AcelasiEu

  • Vizitator
Re: Premiere
« Răspuns #22 : Decembrie 17, 2017, 10:51:29 p.m. »
Va doresc o seara buna tuturor.
« Ultima Modificare: Decembrie 29, 2017, 04:22:02 p.m. de AcelasiEu »

rami

  • Vizitator
Re: Premiere
« Răspuns #23 : Decembrie 18, 2017, 09:50:09 a.m. »
Vad ca raspundeti selectiv domnule Aurariu, ce mult imi plac cei care raspund "exclusiv" la intrebarile care le plac, dar si tacerea aste un raspuns!

Offline cipcip

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
    • Vezi Profilul
Re: Premiere
« Răspuns #24 : Decembrie 18, 2017, 05:07:31 p.m. »
avem ccm domnule AURARIU?

Offline Marius_Mitran

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 58
    • Vezi Profilul
Re: Premiere
« Răspuns #25 : Decembrie 18, 2017, 05:09:02 p.m. »
Daca am zis ieri ca s a aprobat, pai s-a aprobat, mai flacai !

Offline cipcip

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
    • Vezi Profilul
Re: Premiere
« Răspuns #26 : Decembrie 18, 2017, 05:42:44 p.m. »
Dupa ce este oficial o sa-l avem si pe forum....

marius

  • Vizitator
Re: Premiere
« Răspuns #27 : Decembrie 18, 2017, 09:22:15 p.m. »
Avizarea CCM a fost sau nu azi,nu vineri!Stie cineva daca a fost sedinta si daca s-a semnat CCM?Stie cineva daca se dau primele in luna decembrie?

Offline Costelo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
    • Vezi Profilul
Re: Premiere
« Răspuns #28 : Decembrie 18, 2017, 09:26:41 p.m. »
"Premiere :
Este in curs procesul de premiere al salariatilor pentru rezultatele obtinute in anul 2016.
Am reusit sa semnez un Regulament cadru cu actualul Directorat, in luna octombrie, avizat in CS in noiembrie.
Toata suma prevazuta in CCM pe acest capitol va fi folosita pentru toti salariatii care au lucrat cel putin 9 luni in cursul anului si au cel putin calificativul "Bine" la evaluare; exceptiile sunt cele cunoscute (nemotivate, CIM suspendat intregul an pt crestere, CM mai mult de 6 luni).
Propunerile sunt facute de seful direct, avizate de sindicat si aprobate de conducerea societatii.
Sunt cateva reguli simple pe care le vreau respectate, de ambele parti.
Regulamentul va fi valabil si pe mai departe."

De ce nu publicati pe forum Regulamentul-cadru de premiere citat mai sus, pentru o corecta informare si totala transparenta a sindicatului la care cotizam fiecare, D-le Administrator! Cred ca asta este unul din rolurile de baza ale site-ului http://hidrosind.org.ro/, corectati daca este incorect, va rog, D-le Administrator !

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Premiere
« Răspuns #29 : Decembrie 19, 2017, 01:28:59 a.m. »
Vad ca raspundeti selectiv domnule Aurariu, ce mult imi plac cei care raspund "exclusiv" la intrebarile care le plac, dar si tacerea aste un raspuns!

La ce anume nu am raspuns ?