Autor Subiect: sistem mercer sau sistem actual  (Citit de 5571 ori)

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: sistem mercer sau sistem actual
« Răspuns #15 : Decembrie 03, 2017, 08:30:27 a.m. »
Eu am o vorba cand sunt nemutumit de ceva: convingeti-ma.Pe mine si restul care-si fac timp sa scrie pe forum.

Dumneavoastra nu sunteti rau intentionat.Dar,fara suparare, nu m-ati convins ce oferta ati facut administratiei.

Nu am vazut spre exemplu: "am propus administratiei dublarea primelor de sarbatori si al 13-lea salariu"...

Propunerea Sindicatului a fost clasa 20 pentru adaosuri si indexare 25%.
Plus la prime jubiliare, salarii compensatorii, s.a.
Va incalzeste cu ceva cat cerem sau cat obtinem ?

Offline G Marin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
Re: sistem mercer sau sistem actual
« Răspuns #16 : Decembrie 03, 2017, 08:34:23 a.m. »
Buna dimineața. Domnule Aurariu (văd ca sunteți on line), clasa actuala indexata cu 6 procente se apropie de clasa medie actuala. daca mai adaugăm si sporurile si energia... Sau se va considera ca si clasa medie creste cu 6% ? Va rog sa ne explicați Execut cum se procedează. Mulțumesc

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: sistem mercer sau sistem actual
« Răspuns #17 : Decembrie 03, 2017, 09:52:05 a.m. »
atat timp cat ei merg asa de jos nici noi nu trebuie sa ne lasam. asa cum ei joaca dur si noi tot asa trebuie sa jucam.... nu obtinem 25 dar macar 15 - 20. zile la Co nimic... cele trei ajutoare revenire la normal ... nimic... De ce trebuie sa lasam mereu de la noi?!?!?!? conditii de munca?!???!?! dupa ei sunt normale.. atunci cei care spun asta ar trebuie adusi in centrale sau solicitat de sindicat ITM-ul si facute masuratori. Negociere nu inseamna numai salar .... inseamna si prime si al 13-lea salar, si pensii private si CO si refacere organism si multe altele.... dar despre ele administratia nu vrea nimic atunci noi de ce sa semnam?!??!?!

jorj

  • Vizitator
Expertize false
« Răspuns #18 : Decembrie 03, 2017, 10:32:57 a.m. »
atat timp cat ei merg asa de jos nici noi nu trebuie sa ne lasam. asa cum ei joaca dur si noi tot asa trebuie sa jucam.... nu obtinem 25 dar macar 15 - 20. zile la Co nimic... cele trei ajutoare revenire la normal ... nimic... De ce trebuie sa lasam mereu de la noi?!?!?!? conditii de munca?!???!?! dupa ei sunt normale.. atunci cei care spun asta ar trebuie adusi in centrale sau solicitat de sindicat ITM-ul si facute masuratori. Negociere nu inseamna numai salar .... inseamna si prime si al 13-lea salar, si pensii private si CO si refacere organism si multe altele.... dar despre ele administratia nu vrea nimic atunci noi de ce sa semnam?!??!?!

Reprezentanții nostri, impreuna cu Cabinetele de protecție a muncii din sucursale, au falsificat la ordin, rezultatele evaluarii condițiilor de muncă din Hidroelectrica în 2007, la intrarea in UE. Realitatea din centrale este în continuare la fel, bolile profesionale omniprezente. Trebuie solicitate expertize ale condițiilor de lucru din centrale in vederea incadrării corecte în grupa de muncă.

Offline danyell722

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 27
    • Vezi Profilul
Re: sistem mercer sau sistem actual
« Răspuns #19 : Decembrie 03, 2017, 11:43:28 a.m. »
dle. George, sunt 2 variante:ori esti fitilist ori nu ai facut socoteala cum trebuie.Fata de cat am pierdut de cand am intrat in insolventa si cat de putin au reusit lideri nostri sa obtina la aceste ,,negocieri" este o diferenta foarte mare.In plus de asta la aceste negocieri[intelegeri] dintre administratie si sindicat nu am vazut sa se aduca macar vorba despre vaucere,dupa cate am inteles guvernul nu le va mai da.Despre conditiile de munca nici vorba-implicit nu se vor mai da nici zile suplimentare de co.,zile pe care ni leau luat odata cu insolventa.Adausurile de Paste, Ilie si Craciun ni leau injumatatit la insolventa ,iar acum ni le baga la valoarea asta in salariu.Ajutorul de vacanta a disparut in totalitate.Ajutorul pentru biletele de odihna si tratament asemenea.Si cate si mai cate,ca mam saturat de atatia HOTI,IN concluzie, cu SINDICAT sau fara  soarta noastra era aceeasi.si inca ceva:pun pariu ca tabelele cu semnaturi pentru greva sunt facute de fatada deoarece jocurile sunt de mult facute. :( :o >:(

George T.

  • Vizitator
Re: sistem mercer sau sistem actual
« Răspuns #20 : Decembrie 03, 2017, 12:30:21 p.m. »
Sclav , fitilist ... dor atat ? ,  hai ca se mai poate inca . Sunt aici angajat din 2014 , nu stiu ce salarii ati avut inainte de insolventa.

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: sistem mercer sau sistem actual
« Răspuns #21 : Decembrie 03, 2017, 12:46:10 p.m. »
ar trebui sa nu se semneze noul CCM pana cand nu se da prima de vacanta la cei care nu au luat-o..... si apoi discutii despre noul CCM

Sindicalist

  • Vizitator
Re: sistem mercer sau sistem actual
« Răspuns #22 : Decembrie 03, 2017, 03:47:26 p.m. »
Cei din Administrație de ce nu vin să lucreze 1an in centrala ,iar cînd va fi vorba de concediu să și-l ia in cite tranșe doresc ei .Deci nici după un an de zile de muncă +ore suplimentare la greu nu te lasă să te relaxezi in voie ,basca ai un copil in Anglia sau Spania nu te poți duce că îți împart șmecheri de la Administrație concediul in cite tranșe vor ei calcind in picioare Codul Munci ,prin o recomandare impus a fi respectată întocmai fara nici o abatere.O întreprindere de tot că... ,In curând de parcă nu este de ajuns voi lua si 60% din salariu .Asta au negociat lideri noștri si vor semna în numele nostru ,iar noua ne va da o mărire de 18% pe 2ani.Sporurile si primele vor fi băgate in salariu pentru a fi siguri că minimul pe economie nu ne va ajunge din urmă dar bani luați pe an vor fi aceeași.

Offline danyell722

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 27
    • Vezi Profilul
Re: sistem mercer sau sistem actual
« Răspuns #23 : Decembrie 03, 2017, 04:44:32 p.m. »
George tu nu pui la socoteala si inflatia???

Offline cipcip

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
    • Vezi Profilul
Re: sistem mercer sau sistem actual
« Răspuns #24 : Decembrie 08, 2017, 04:31:43 p.m. »
Ce s_a hotarat la Bucuresti?Aveti vreo informatie?

rami

  • Vizitator
Re: sistem mercer sau sistem actual
« Răspuns #25 : Decembrie 08, 2017, 05:39:51 p.m. »
S-a semnat CCM-ul, s-a finalizatat cu o "MARE VICTORIE" a sindicatului, LIDERII s-au batut ca la Verdun si au  invins! Au fost de acord cu tot ce a propus administratia!

Offline cipcip

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
    • Vezi Profilul
Re: sistem mercer sau sistem actual
« Răspuns #26 : Decembrie 08, 2017, 06:11:04 p.m. »
 Si plusuri ca in 2017:???

Sindicalist

  • Vizitator
Re: sistem mercer sau sistem actual
« Răspuns #27 : Decembrie 09, 2017, 10:27:50 a.m. »
Așteptam comunicatul oficial al Sindicatului. Să vedem ce are de spus si domnul Aurariu.