Autor Subiect: Informare 30.11.2017  (Citit de 21424 ori)

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Informare 30.11.2017
« : Noiembrie 30, 2017, 04:29:01 p.m. »
Stadiu negocieri CCM 2018.

Aveti pe site rezumatul discutiilor din perioada 28-29.11.2017.
In atasament aveti tabelul cu semnaturi pentru declansarea conflictului colectiv, daca va fi cazul.

Revin cu noutati, cand vor fi.

http://hidrosind.org.ro/informare-30-11-2017/

Tabel : http://hidrosind.org.ro/forum/index.php?action=dlattach;topic=189.0;attach=63



« Ultima Modificare: Noiembrie 30, 2017, 08:46:13 p.m. de Administrator »

Offline danyell722

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 27
    • Vezi Profilul
Re: Informare 30.11.2017
« Răspuns #1 : Noiembrie 30, 2017, 05:00:26 p.m. »
Da, in sfarsit o veste buna.O sa aveti tot sprijinul,va promit.

jorj

  • Vizitator
Nu suntem milogi
« Răspuns #2 : Noiembrie 30, 2017, 06:51:49 p.m. »
Întradevăr, de această dată liderii Hidrosind au procedat foarte corect. Nu suntem milogii de la Hidroelectrica. Suntem resursa umană, policalificată și politestată (mai ales acum in decembrie), care face profitul de milioane de euro. Nu putem să rămânem cu salariul minim pe economie pentru că obligațiile noastre profesionale sunt complexe, avem familii de întreținut, sperăm la o pensie acceptabilă la bătrânețe. Vrem respect și venituri decente! Semnăm listele pentru conflictul de muncă și suntem alături de liderii nostri Hidrosind! Atata timp cât și ei sunt corecți și ne susțin interesele!

Offline Marius_Mitran

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 58
    • Vezi Profilul
Re: Informare 30.11.2017
« Răspuns #3 : Noiembrie 30, 2017, 08:19:31 p.m. »
In primul rand nu ati explicat care este metoda de calcul a celor de mai jos:

tichete la 15 lei, inechitati TESA si 6% din decembrie.
introducere spor fidelitate, indemnizatie conducere, adaosuri, cota de energie in salariul de baza
recalculare salariu de baza astfel incat venitul dupa recalculare sa fie egal cu venitul anterior
indexare 10% din ianuarie


Eu inteleg urmatoarele:

1) Se indexeaza salariile actuale cu 6% in decembrie  rezultand un salariu de X lei
2) La 1 ianuarie 2018 se transfera contributiile de la angajator la angajat SI SE INTRODUC IN SALARIU sporul de fidelitate,adaosurile trimestriale(adica cele 3 prime) si cota de energie astfel incat salariul net sa fie identic cu cel din 31 decembire 2017 adica X lei
3) se indexeaza salariul X cu 10%
Este correct?
« Ultima Modificare: Noiembrie 30, 2017, 08:35:58 p.m. de Marius_Mitran »

Offline Un mecanic

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
    • Vezi Profilul
Re: Informare 30.11.2017
« Răspuns #4 : Noiembrie 30, 2017, 08:33:13 p.m. »
Asa da! Felicitări!
Domnul Mitran mai lasă stifturile. Mai bine pune și tu mâna și ajută. Nu mai fi tot Gigi contra.

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Informare 30.11.2017
« Răspuns #5 : Noiembrie 30, 2017, 08:37:05 p.m. »
Avem nevoie de tabel aici domnule Aurariu  sa vedeți cite semnături veți primi din proprie inițiativă.Oameni chiar doresc o GREVA de avertisment ,sint foarte dornici sa arate Administrației că nu sint fara minte ,si din contră daca serviciul li se poate lua ,meseria din mînă nu ți-o ia nimeni.

Offline Marius_Mitran

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 58
    • Vezi Profilul
Re: Informare 30.11.2017
« Răspuns #6 : Noiembrie 30, 2017, 08:41:55 p.m. »
Daca Mercerul e asa de gustos si adm.il mesteca intruna la orice ora,probabil ca are si ea o sabie deasupra capului,un ordin musai de indeplinit.Acest sistem de salarizare mie mi se pare o haina care nu ni se potriveste.Promoveaza discriminarea de la primele paragrafe.Ce s-ar putea face in cazul acesta ca sa impaci si sabia si haina?Sa ajustam haina.Propun ca avansarea in grila de salarizare sa tina seama de vechime,calificari si istoricul profesional al ultimilor 5 de ani de activitate si nu doar de calificativul acordat de superiori.O eventuala contestare a calificativului obtinut sa aibe girul sindicatului,care trebuie sa-si dea acordul in orice disputa angajat-angajator,nu doar sa fie consultat.Daca nu au de gind sa plateasca la timp orele suplimentare sa faca angajari de personal tinar si calificat.Neaparat trebuie schimbata sintagma,,In Hidroelectrica sunt conditii normale de munca" cu,,In Hidroelectrica sunt conditii de munca grele,nocive,periculoase si cu risc scazut" si majorata grupa de munca acolo unde se intrunesc conditiile cerute de lege.Acest compromis l-am putea face daca si adm.vrea sa-si pastreze capul pe umeri si fundul pe scaunul actual.Parerea mea.

tu ai lucrat vreodata la privat?
mercerul e parfum....

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Informare 30.11.2017
« Răspuns #7 : Noiembrie 30, 2017, 08:49:41 p.m. »
Avem nevoie de tabel aici domnule Aurariu  sa vedeți cite semnături veți primi din proprie inițiativă.Oameni chiar doresc o GREVA de avertisment ,sint foarte dornici sa arate Administrației că nu sint fara minte ,si din contră daca serviciul li se poate lua ,meseria din mînă nu ți-o ia nimeni.

A fost de la inceput, in atasament.
Atasamentul nu se vede de pe telefon.
Am pus link-ul si in textul mesajului, este mai vizibil, dar poate fi descarcat doar daca esti utilizator inregistrat.
L-am pus si pe site, de acolo poate fi descarcat de oricine.
« Ultima Modificare: Noiembrie 30, 2017, 09:09:38 p.m. de Administrator »

Offline Marius_Mitran

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 58
    • Vezi Profilul
Re: Informare 30.11.2017
« Răspuns #8 : Noiembrie 30, 2017, 09:06:55 p.m. »
Hai prietene.......tu te auzi ce spui ?

Offline Marius_Mitran

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 58
    • Vezi Profilul
Re: Informare 30.11.2017
« Răspuns #9 : Noiembrie 30, 2017, 09:07:58 p.m. »
Avem nevoie de tabel aici domnule Aurariu  sa vedeți cite semnături veți primi din proprie inițiativă.Oameni chiar doresc o GREVA de avertisment ,sint foarte dornici sa arate Administrației că nu sint fara minte ,si din contră daca serviciul li se poate lua ,meseria din mînă nu ți-o ia nimeni.

A fost de la inceput, in atasament.
Atasamentul se vede doar daca esti utilizator inregistrat.
Nu observasem asta pana acum, fiindca eu ma loghez de fiecare data ...
Am pus link-ul in textul mesajului, poate fi descarcat si de vizitatori.

De ce nu se transmite acest atasament pe adresele tuturor salariatilor HE? Cati intra pe acest forum? 5%?

Offline Unclean

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 25
    • Vezi Profilul
Re: Informare 30.11.2017
« Răspuns #10 : Noiembrie 30, 2017, 09:19:06 p.m. »
Mitrane tata du-te si comenteaza pe forumul unui sindicat din mediul privat.
Din cate spui acolo mercer e parfum.
Nu-ti mai pierde energia cu noi.

Offline dorell

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
    • Vezi Profilul
Re: Informare 30.11.2017
« Răspuns #11 : Noiembrie 30, 2017, 09:21:27 p.m. »
Rog frumos  sa ma lamureasca si pe mine cineva ce inseamna asta:
-"recalculare salariu de baza astfel incat venitul dupa recalculare sa fie egal cu venitul anterior" ?

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Informare 30.11.2017
« Răspuns #12 : Noiembrie 30, 2017, 09:24:44 p.m. »
Dumneata ai lucrat domnul Mitran,la privat ? La privat contează experiența ,nu diploma .Un inginer ia cu 100-200lei peste un muncitor cu experiență, nu ca la Hidroelectrica  .Munca este apreciată si remunerată corespunzător nu bătaia de joc de la Hidroelectrica ,orele suplimentare plătite dublu si in luna in care au fost efectuate .Hidroelectrica le plătește peste 3luni ,basca concediul in 10 transe pt.a mi se tăia din ele ,așa că domnul Mitran ce sa vorbim de privat că privatul da mașini de servici si nu îți dezmembrezi mașina personală prin gropile spre servici cu 5litri la -100km ca la scuter.Privatul apreciază munca omului ,si îl sprijină la nevoie .Iar privatul a început să depășească salarile de la Hidroelectrica vezi :Petrom -productie, .....si multe altele . La privat ai -2sefi nu 100 ca la Hidroelectrica si stres cît cuprinde +bătaia de joc la adresa angajatului. Eu  stau in casa cu cineva care lucrează la privat ....am văzut care este treaba, si nu exista termen de comparație ,regret că încă lucrez la Hidroelectrica ,dar daca treburile vor continua așa voi fi obligat a pleca ,nevoile mă vor împinge ,copii la școli....etc.
« Ultima Modificare: Noiembrie 30, 2017, 09:54:37 p.m. de Sindicalist »

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Informare 30.11.2017
« Răspuns #13 : Noiembrie 30, 2017, 09:30:21 p.m. »
Rog frumos  sa ma lamureasca si pe mine cineva ce inseamna asta:
-"recalculare salariu de baza astfel incat venitul dupa recalculare sa fie egal cu venitul anterior" ?

Inseamna ca salariul de baza, dupa introducerea unor sporuri/adaosuri in baza, este recalculat astfel incat, aplicandu-i sporurile neintroduse, venitul total initial sa se pastreze.

Offline cipcip

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
    • Vezi Profilul
Re: Informare 30.11.2017
« Răspuns #14 : Noiembrie 30, 2017, 09:39:10 p.m. »
Pentru TESA se mai rezolva anul acesta inechitatile salariale?