Autor Subiect: Info 01.10.2017  (Citit de 11112 ori)

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Info 01.10.2017
« Răspuns #15 : Octombrie 23, 2017, 12:00:00 a.m. »
Conferinta sindicat Hidrosind, Valcea, 18-20 octombrie.
Asa cum am precizat de la inceput, a fost o conferinta pentru alegerea presedintelui, conform statut, la 2 ani.
A candidat Nicolae Aurariu si a fost ales.
Ne-au onorat cu prezenta, dupa alegeri, unul dintre membrii Consiliului de Supraveghere, apoi Presedintele Directoratului insotit de unul dintre membri.
Si-au manifestat disponibilitatea totala pentru dialog, intru rezolvarea problemelor cu care se confrunta Hidroelectrica.
Ramane de vazut  cum se va concretiza aceasta disponibilitate.

jorj

  • Vizitator
Credeți în Moș Crăciun?
« Răspuns #16 : Octombrie 23, 2017, 02:17:43 p.m. »
Sunt curios cit le va ramine din disponibilitatea pentru dialog cind le ve-ti transmite doleanta majoritatii sindicatului de a obtine drepturile din CCM 2012 +dobinda.Sigur va suferi modificari substantiale.Nu stiu toate problemele He. dar si ale noastre sunt la fel de importante si trebuiesc solutionate.Musai!

D-le Robu, chiar credeți că domnul lider Aurariu, secondat de liderașii care nu-l prea înghit datorită popularității, se va prezenta și va sustine la ,,negocierea,, CCM 2018,  returnarea drepturilor pierdute înainte de insolvență plus mărire substanțială de salariu? E prietenul meu dar mă îndoiesc că se va întâmpla acest lucru. Ar pierde prea multe de la Administrație dar ar câștiga toți oamenii de partea lui !

Offline cipcip

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
    • Vezi Profilul
Re: Info 01.10.2017
« Răspuns #17 : Octombrie 23, 2017, 05:02:19 p.m. »
Domnule Aurariu la TESA se mai rezolva inechitatile  in 2017???

Offline FANFANNN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 85
    • Vezi Profilul
Re: Info 01.10.2017
« Răspuns #18 : Octombrie 23, 2017, 08:43:01 p.m. »
Domnule CIPCIP la TESA CIU-CIU
Ce nu v-ati prins , doar a-ți mai intrebat

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Credeți în Moș Crăciun?
« Răspuns #19 : Octombrie 23, 2017, 10:50:04 p.m. »
Sunt curios cit le va ramine din disponibilitatea pentru dialog cind le ve-ti transmite doleanta majoritatii sindicatului de a obtine drepturile din CCM 2012 +dobinda.Sigur va suferi modificari substantiale.Nu stiu toate problemele He. dar si ale noastre sunt la fel de importante si trebuiesc solutionate.Musai!

D-le Robu, chiar credeți că domnul lider Aurariu, secondat de liderașii care nu-l prea înghit datorită popularității, se va prezenta și va sustine la ,,negocierea,, CCM 2018,  returnarea drepturilor pierdute înainte de insolvență plus mărire substanțială de salariu? E prietenul meu dar mă îndoiesc că se va întâmpla acest lucru. Ar pierde prea multe de la Administrație dar ar câștiga toți oamenii de partea lui !

1. Nu va stiu de prieten, fara suparare.
Poate chiar suntem, in viata reala, nu pe acest forum, desi nu cred, fiindca prietenii mei nu se indoiesc de mine.
2. Nu prea am ce pierde de la administratie, asa ca nu ati nimerit-o nici cu asta.
Sorry.

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Info 01.10.2017
« Răspuns #20 : Octombrie 23, 2017, 10:55:37 p.m. »
Domnule Aurariu la TESA se mai rezolva inechitatile  in 2017???

Ultima discutie pe aceasta tema a fost acum vreo 10 zile.
Trebuie sa intre pe ordinea de zi la Consiliul de Supraveghere pentru avizare.
Daca se va aviza si aceasta, veti fi informati dupa ce se intmpla acest lucru, asa cum v-am mai spus.

Offline oracol

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 25
    • Vezi Profilul
Re: Info 01.10.2017
« Răspuns #21 : Octombrie 24, 2017, 05:47:41 p.m. »
Nu va faceti iluzii.Majoritatea liderilor daca nu chiar toti se asteapta ca negocierea CCM 2018 sa ne lase fara multe alte drepturi castigate anterior, pentru ca ele nu se regasesc in Codul Muncii, deci nu exista obligatia de a fi pastrate in CCM.Deci suntem la mana administratiei.Liderii stiu asta dar nu spun ca sa nu creeze agitatie in randul salariatilor.Evident ca vor semna CCM in forma care va dori administratia cu acele drepturi taiate (daca doreste administratia), fiindca nu-i asa, e mai bine sa ai CCM decat sa nu ai asa ciopartit cum va fi el, numai sa nu se ajunga la greva.
Greva este bau- bau pentru lideri.
Cui i-e frica de Bau-Bau?

jorj

  • Vizitator
Răspuns ( Re: Credeți în Moș Crăciun? )
« Răspuns #22 : Octombrie 29, 2017, 04:37:44 p.m. »
Sunt curios cit le va ramine din disponibilitatea pentru dialog cind le ve-ti transmite doleanta majoritatii sindicatului de a obtine drepturile din CCM 2012 +dobinda.Sigur va suferi modificari substantiale.Nu stiu toate problemele He. dar si ale noastre sunt la fel de importante si trebuiesc solutionate.Musai!

D-le Robu, chiar credeți că domnul lider Aurariu, secondat de liderașii care nu-l prea înghit datorită popularității, se va prezenta și va sustine la ,,negocierea,, CCM 2018,  returnarea drepturilor pierdute înainte de insolvență plus mărire substanțială de salariu? E prietenul meu dar mă îndoiesc că se va întâmpla acest lucru. Ar pierde prea multe de la Administrație dar ar câștiga toți oamenii de partea lui !

1. Nu va stiu de prieten, fara suparare.
Poate chiar suntem, in viata reala, nu pe acest forum, desi nu cred, fiindca prietenii mei nu se indoiesc de mine.
2. Nu prea am ce pierde de la administratie, asa ca nu ati nimerit-o nici cu asta.
Sorry.


Bună seara!
Intradevăr domnule Aurariu, sunteți prietenul meu virtual pentru că nu ne-am întâlnit niciodată față-n față . Sper că acest lucru nu vă deranjează și pot să-mi exprim părerile personale precum si ale colegilor de grupă sindicală, pe acest forum. Unele puncte de vedere ale dvs, m-au făcut să vă sprijin inițiativele la mine în sucursală și să vă recomand colegilor mei ca pe singurul lider sindical valabil la ora actuală. Dar, pentru că nu vă cunosc personal, dați-mi voie să mă indoiesc de unele afirmatii pe care le faceti. Spuneți că nu ati avea ce pierde in fata administratiei dacă sunteti inflexibil (bățos), la ,,negocierea,, CCM -ului! 1. Lucrati la HE cumva? 2. Sunteti cumva sef peste o unitate de producție? 3. Obțineți niște venituri de care depinde existența familiei dvs? 4. Sunteți conștient că nu puteți fi niciodată perfect în ceea ce faceți? 5. V-ați desprinde cu greu de această firmă la care ați investit jumate din viața dvs?
Dacă majoritatea răspunsurilor date la întrebările de mai sus sunt afirmative, atunci puteți fi șantajat oricând. Nu am pretenția să mă contraziceți!
Toată stima!

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Info 01.10.2017
« Răspuns #23 : Octombrie 29, 2017, 06:34:45 p.m. »
Domnilor eu  sint tare curios citi din liderasi actuali sunt dispuși a merge pina la GREVA GENERALA ,eu va spun foarte puțini .Dintr-un singur motiv foarte multi sint oameni Administratiei ,cum bine știți,puși tocmai de Administrație in fruntea Sindicatului pentru a potoli spiritele (a prosti oameni).Așa că sa fim serioși cum sa facem noi GREVA atît timp cît suntem incapabili ai da jos  pe acești lachei ai Conduceri din fruntea Sindicatului. ex: Bucuroiu ;Ungureanu ...si alți asemenea lor că sint destui.....  Și mai spunem că ne dorim drepturile dinaintea insolvenței ,o cerere destul de normala avind in vedere profiturile istorice cît si trendul actual al creșteri salariale  din Romania. Dar cu cine fraților cu cine ? ? ? ? Cînd avem oameni Administrație în fruntea Sindicatului, anormalul la noi a devenit normal. Iar foarte multi dintre noi avem o comportare la fel ca lideri noștri de servialism si slugărnicie fata de șefi si Administrației.  Si foarte multi nu realizeaza   că își fac mai mult rau decit bine si lor cit si colegilor lor,prin acest comportament de delasare fata de veniturile lor.
« Ultima Modificare: Octombrie 30, 2017, 09:03:46 a.m. de Sindicalist »

Offline oracol

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 25
    • Vezi Profilul
Re: Info 01.10.2017
« Răspuns #24 : Octombrie 30, 2017, 05:25:16 p.m. »
Eu cred ca au trecut de mult cele 15 zile in care administratia trebuia sa raspunda daca ne da prima de concediu.Nici nu au raspuns , nici nu au dat, dar nici actiune in instanta a Hidrosind nu am vazut (inca).
Dle Aurariu, poate ne spuneti dvs.care mai este situatia, ca se apropie Craciunul.Ne dau sau nu ne dau si daca nu ce?

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Info 01.10.2017
« Răspuns #25 : Octombrie 30, 2017, 07:43:36 p.m. »
Au raspuns, in acelasi fel, adica respecta legea (ordonanta).
Mergem in instanta.
S-a finalizat actiunea de strangere imputerniciri, le-am centralizat, verificat, s.a.m.d.
Probabil miercuri depunem actiunea.

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Info 01.10.2017
« Răspuns #26 : Octombrie 30, 2017, 09:18:19 p.m. »
Ceva noutăți în dosarul cu grila salarială  privind salariați ,cînd va intra dosarul pe rol ,din nou ? Dacă mai gaseste Hidroelectrica ceva intravenienti sigur voi ieși la pensie pina se va   judeca dosarul.Sper că cel târziu în februarie să fie pe rol astfel sigur mai toți vor gîndi altceva referitor la acest proces.

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Răspuns ( Re: Credeți în Moș Crăciun? )
« Răspuns #27 : Octombrie 31, 2017, 12:33:22 a.m. »
Sunt curios cit le va ramine din disponibilitatea pentru dialog cind le ve-ti transmite doleanta majoritatii sindicatului de a obtine drepturile din CCM 2012 +dobinda.Sigur va suferi modificari substantiale.Nu stiu toate problemele He. dar si ale noastre sunt la fel de importante si trebuiesc solutionate.Musai!

D-le Robu, chiar credeți că domnul lider Aurariu, secondat de liderașii care nu-l prea înghit datorită popularității, se va prezenta și va sustine la ,,negocierea,, CCM 2018,  returnarea drepturilor pierdute înainte de insolvență plus mărire substanțială de salariu? E prietenul meu dar mă îndoiesc că se va întâmpla acest lucru. Ar pierde prea multe de la Administrație dar ar câștiga toți oamenii de partea lui !

1. Nu va stiu de prieten, fara suparare.
Poate chiar suntem, in viata reala, nu pe acest forum, desi nu cred, fiindca prietenii mei nu se indoiesc de mine.
2. Nu prea am ce pierde de la administratie, asa ca nu ati nimerit-o nici cu asta.
Sorry.


Bună seara!
Intradevăr domnule Aurariu, sunteți prietenul meu virtual pentru că nu ne-am întâlnit niciodată față-n față . Sper că acest lucru nu vă deranjează și pot să-mi exprim părerile personale precum si ale colegilor de grupă sindicală, pe acest forum. Unele puncte de vedere ale dvs, m-au făcut să vă sprijin inițiativele la mine în sucursală și să vă recomand colegilor mei ca pe singurul lider sindical valabil la ora actuală. Dar, pentru că nu vă cunosc personal, dați-mi voie să mă indoiesc de unele afirmatii pe care le faceti. Spuneți că nu ati avea ce pierde in fata administratiei dacă sunteti inflexibil (bățos), la ,,negocierea,, CCM -ului! 1. Lucrati la HE cumva? 2. Sunteti cumva sef peste o unitate de producție? 3. Obțineți niște venituri de care depinde existența familiei dvs? 4. Sunteți conștient că nu puteți fi niciodată perfect în ceea ce faceți? 5. V-ați desprinde cu greu de această firmă la care ați investit jumate din viața dvs?
Dacă majoritatea răspunsurilor date la întrebările de mai sus sunt afirmative, atunci puteți fi șantajat oricând. Nu am pretenția să mă contraziceți!
Toată stima!

1,2,4,5. Lucrez in Hidro, sunt sef CHE, nu sunt perfect si, da, am pus si pun mult suflet in firma asta.
3. Familia mea poate sa "existe" si cu venituri mai mici, ca atatea alte familii, la o adica.
M-am angajat ca electrician in firma asta, nu-mi cade casca de pe cap daca ma intorc in timp.
+6. As putea fi santajat oricand daca as gresi flagrant oricand.
Nu s-a intamplat asta pana acum, sper sa ma duca mintea si pe mai departe.
Timp de 4 ani si jumatate am fost intors pe toate partile si am rezistat, zic eu.
Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului nu prea mai este posibila in prezent, nu mai exista cauze reale si serioase.
Prin urmare, revenim la pct. 6.

Nu va contrazic, doar va spun cum gandesc si (indraznesc sa spun) cum cred ca ar trebui sa ganditi si dvs.

Offline electrician suparat

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
    • Vezi Profilul
Re: Info 01.10.2017
« Răspuns #28 : Octombrie 31, 2017, 08:37:00 a.m. »
D-le Aurariu vad ca sunteti destul de razboinic online.Din pacate atitudunea asta nu se vede si in realitate iar liderii nu transmit nimic.Adica noi,muncitorii
nu stim nimic din ce se intampla,asta daca se intampla ceva.Am vrea sa stim stadiul negocierilor,cu ce cereri s-a prezentat Hidrosind,propunerile administratiei....
etc.Macar asa,pe scurt.Din cate se vede pe site dvs raspundeti numai cand sunteti atacat''la persoana fizica'',in rest tacere.
Mai sunt 2 luni pana la sfarsitul anului si noi speram ca nu veti semna iar un ccm asa,sa fie,caci e mai bine cu un ccm ciuntit decat fara ccm.Hai sa pregatim din timp ceva,o greva japoneza,ceva de avertisment,aaaaa scuze,am mai ''facut d-astea cu rezultate.....fix pix.
NU TAIA CRACA DE SUB TINE DECAT DACA VOR SA TE SPANZURE DE EA.

Offline electrician suparat

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
    • Vezi Profilul
Re: Info 01.10.2017
« Răspuns #29 : Noiembrie 02, 2017, 08:49:44 a.m. »
r     
« Ultima Modificare: Noiembrie 02, 2017, 09:02:22 a.m. de electrician suparat »
NU TAIA CRACA DE SUB TINE DECAT DACA VOR SA TE SPANZURE DE EA.