Autor Subiect: Analiza salarizare exploatare, dupa corectii.  (Citit de 4340 ori)

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Analiza salarizare exploatare, dupa corectii.
« : Octombrie 01, 2017, 02:29:03 p.m. »
Desi nu aveti date complete si concrete, unii dintre dvs. afirma cu incapatanare ca actiunea privind rezolvarea inechitatilor salariale este doar "praf in ochi". Sustineti ca marea majoritate a salariatilor a beneficiat de cresteri de doar cativa zeci de lei si/sau ca principalii beneficiari ai corectiilor au fost doar salariatii din centralele mari.
Am asteptat ca toti cei care faceti aceste afirmatii sa prezentati si date concrete, dar nu s-a intamplat acest lucru, asa cum ma asteptam, dealtfel.
Comentariile nu mai au sens.

In documentul atasat aveti o situatie care cuprinde doar personalul muncitor din exploatare, adica fara sefi din exploatare si alt personal TESA (maistri, subing., ing.).
Ponderea celor care au beneficiat de o crestere de peste 100 lei la salariul de baza este de aprox. 59%
Ponderea celor care au beneficiat de o crestere de peste 150 lei la salariul de baza este de aprox. 45%.
Mai departe, analizati dvs. distributia pe grupe de centrale, statii, baraje.
Pentru grupa 5, am facut 2 coloane, cu si fara Portile de Fier.
Ce care se intreaba de ce au castigat atat de mult cei de la Porti, sa se intrebe mai intai de ce au avut pana acum salarii atat de mici cei care produc 40% din energia produsa de Hidroelectrica.
« Ultima Modificare: Octombrie 01, 2017, 02:37:31 p.m. de Administrator »

George T.

  • Vizitator
Re: Analiza salarizare exploatare, dupa corectii.
« Răspuns #1 : Octombrie 01, 2017, 04:32:47 p.m. »
Va multumim prentru datele concrete pe care ni le-ati prezentat . Eu personal imi cer scuze ca am afirmat "PRAF IN OCHI". Totusi , am impresia cu toate ca , toti (aproape toti) am avut cate ceva de castigat unii mai mult altii mai putin ,  "disensiunile" dintre colegi sunt mai mari ca inainte de echilibrare (trecerea timpului le aplaneaza pana la urmatoarea echilibrare) .
In legatura cu colegii de la PF nu cred ca are cineva de comentat la adresa salariilor lor , daca nu avut salariile pe masura productie realizate  nu cred ca este vina noastra ...

marius popa

  • Vizitator
Re: Analiza salarizare exploatare, dupa corectii.
« Răspuns #2 : Octombrie 01, 2017, 05:52:16 p.m. »
Din imaginea de mai jos observam ca :
  • Cei care nu au primit nimic sunt 63
  • Cei care au primit de la 1 la 50 lei sunt 251
  • Cei care au primit de la 51 la 100 lei sunt 549

Tragand linie, 863 de salariati au primit sume foarte mici sau deloc.



« Ultima Modificare: Octombrie 01, 2017, 07:01:32 p.m. de marius popa »

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Analiza salarizare exploatare, dupa corectii.
« Răspuns #3 : Octombrie 02, 2017, 09:59:46 a.m. »
A fost postat un fluturas cu salariu net de aproximativ 1.700lei. 1- Domnul acela trebuie ai multumi in primul rind liderului sau din teritoriu. 2 -Vinovat se face si el ca munceste pe un salariu de nimic sub femeia de servici dintr-o primarie . Ori nu ii place munca cea ce nu cred ,ori este prea prostit in asemenea hal incit apccepta sa lucreze pe un salariu de agent de paza sau de vinzatoare de magazin de cartier,caci la Profi , Carrefour sint salari mult mai serioase.  Ati vazut domnule Aurariu si spuneti sa fie lumea multumita ;D ;D ;D ,haideti sincer ca stiti sa glumiti.  Si apropo de informare ,sintem atit de informati pe cit ne informeaza lideri din teritoriu ,unde majoritatea membrilor de sindicat   din centrale habarn nu au cit este mandatul liderului sau ,dar alte treburi mai serioase......
« Ultima Modificare: Octombrie 02, 2017, 01:55:42 p.m. de Sindicalist »

Offline cipcip

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
    • Vezi Profilul
Re: Analiza salarizare exploatare, dupa corectii.
« Răspuns #4 : Octombrie 02, 2017, 07:09:25 p.m. »
TESA multumeste sindicatului pentru corectiile de clase a celor care castiga mai putin ca Exploatarea.

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Analiza salarizare exploatare, dupa corectii.
« Răspuns #5 : Octombrie 02, 2017, 08:53:56 p.m. »
Pt.domnul de la TESA ,de cite ori ati  fost la o actiune sindicala ?,manifestatie ,miting,pichetare ? Ca peste tot in lumea asta intii oferi la urma primesti. Citi din TESA au fost la un miting sindical ? Nu am absolut cu nimeni dar toti cer dar cind este de mers la o pichetare,miting o mare pauza..... Toti cind este de luat sinteti membri de sindicat ,iar cind este o pichetare sau miting aveti probleme deosebite.... La placinte inainte -la razboi inapoi.
« Ultima Modificare: Octombrie 02, 2017, 09:07:39 p.m. de Sindicalist »

Offline FANFANNN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 85
    • Vezi Profilul
Re: Analiza salarizare exploatare, dupa corectii.
« Răspuns #6 : Octombrie 02, 2017, 10:15:53 p.m. »
Mai sunt si altii, e un pas
Atata tot