Mesaje Recente

Pagini: [1] 2 3 ... 10
1
Discutii si opinii / Re: Esti multumit de noul CCM-MERCER ?
« Ultimul mesaj de rami Azi la 11:04:32 a.m. »
Asteptam de 5 ani si numai pierderi am avut!
Cum va explicati ca de la inceput, administratia a spus ca vor introduce anumite sporuri in salariu, ca Mercerul este obligatoriu si ca vor creste salariile cu 6% de la 1 decembrie 2017 si 105 de la 1 ianuarie 2018 si asa s-a semnat?
Ca bonus ne-au mai furat si ajutorul de vacanta (asta nu era in "promisiunile" administratiei, l-au dat asa de frumusete liderii nostri gloriosi, de tipul lui Bucuroiu si Ionut Andrei)!
Sa ne spuna si noua liderii, daca astea au fost propunerile administratiei de la inceput, ei ce au negociat?
2
« Ultimul mesaj de Sindicalist Azi la 01:12:09 a.m. »
Pt.domnul "Procurorul ".Știți că nu sint un mare fan al domnului Aurariu ,dar din păcate pentru noi este singurul lider bun din ultimi 15 ani ,ce a realizat depinde de mai multi factori ,eu spun sa haideți să  așteptam pina la terminarea procesului  cu grila salarială si la urma să tragem linie cu realizările cît si nerealizările domnului Aurariu. Pina atunci este prematur a ne exprima. Cu toate că nici mie nu îmi place  ,cît  sa obținut  pentru CCM 2018-2019.
3
« Ultimul mesaj de carcotasul Azi la 12:17:55 a.m. »
Pentru a defini pe cel care n-are treaba cu o anumita chestiune dar se implica fara sa-l solicite nimeni noi romanii spunem ca se baga ca musca-n lapte.
4
« Ultimul mesaj de Un mecanic Decembrie 11, 2017, 11:48:04 p.m. »
Oare când o să răscumpere  și  Hidroelectrica  acțiunile  deținute de fondul proprietatea  la fel ca Electrica?  Poate   atunci  nu va f nimeni  care să ne impună  MERCER
5
« Ultimul mesaj de Procurorul Decembrie 11, 2017, 10:29:51 p.m. »
propun sa il angajam pe Remus Borza !
6
« Ultimul mesaj de rami Decembrie 11, 2017, 10:02:50 p.m. »
Stiti ce imi place cel mai mult la tovarasii lideri?
Momentul in care se termina o negociere de CCM, (la fel de 5 ani) si ne spun cum s-au batut ei cu administratia pentru drepturile noastre, cat de mult am castigat noi datorita lor, si ce mult am fi pierdut si ce rau ar fi fost daca nu semnau CCM-ul!
 Oare o casa de avocatura, ar fi obtinut mai putin?
 Oare o casa de avocatura, ar fi declansat conflictul de munca daca administratia nu ar fi vrut sa negocieze nimic, asa cum a facut-o cu liderii de sindicat?
7
« Ultimul mesaj de Procurorul Decembrie 11, 2017, 07:50:16 p.m. »
Scorul este relativ strans, 61% (11 din 18)  il vor pe Aurariu zburat din functie iar restul aprecieaza munca acestuia...
8
« Ultimul mesaj de Sindicalist Decembrie 11, 2017, 04:13:30 p.m. »
Rău nu este, DAR se putea mult mai bine .Insa pentru asta trebuie a fi mult mai uniți si mult  si mai curajoși .Daca suntem uniți si avem curajul a cere si a susține cererile noastre putem muta si munți din loc ,si sa obținem salarii comparative cu performanta firmei ,dar pina acolo mai este un drum foarte lung.....
9
« Ultimul mesaj de Legea lui Ohm Decembrie 11, 2017, 03:49:21 p.m. »
Indexarile sunt corecte.Sa vedem si partea plina a paharului.Ne-am invatat sa fim ajutati..sprijiniti si consiliati..lucram la cea mai mare firma energetica...sa fim mîndri!
10
« Ultimul mesaj de robu Decembrie 11, 2017, 09:20:01 a.m. »
Nu am postat nimic in ultima zi caci am reflectat la variantele de actiune dupa aceste negocieri.Asta neinsemnind ca rodeam un os.Nu ma mira aciditatea unora,care au dreptate in a fi nemultumiti de viitorul CCM,dar nu isi indreapta furia in directia potrivita.Domnul ,,Sindicalist" a fost si e cel mai activ de pe acest forum unde a avut atitea contre cu dl. Aurariu incit a trebuit sa-si reconsidere unele abordari sindicale.I-am inteles pe unii care au venit in ultima luna pe acest forum cu ordine precise:au aruncat fumigene si s-au carat.Apartenenta lor ierarhica a fost clara si intentia de manipulare limpede.Dar nu pot pricepe reprosurile unora adresate colegilor de parca ei au fost la negocieri si nu liderii de sindicat.Celor furiosi le recomand si le doresc sa aplice cu succes terapia prin scris,storcindu-si creierul sa gaseasca solutii si nu doar critici.Nu toata lumea este nemultumita.Iata o exceptie:George T. este o persoana care se multumeste cu cit da Domnul(domnii) si trebuie sa respectam parerea sa chiar daca nu convine la multi.Nu trebuie sarit pe el ca nu are aceleasi opinii ca majoritatea.Razboindu-ne si insultindu-ne intre noi facem pe plac administratiei.Am mai spus-o si alta data:dusmanul e in alta parte si se uita satisfacut la noi cum ne intepam fara sa constientizam ca ne otravim relatiile,dezbinindu-ne si mai tare.Dl. Aurariu a mai facut o remarca:forma negociata a CCM asteapta avizarea CS,dupa care se inregistreaza noul contract.Pot aparea surprize neplacute si de aici.O vorba paguboasa din vechime ne atrage atentia ca ,,Nu zi hop pina nu sari gardul",sau,,Rau cu rau dar mai greu e fara rau".Mai e mult pina departe.
Pagini: [1] 2 3 ... 10