Mesaje Recente

Pagini: [1] 2 3 ... 10
1
Discutii si opinii / Re: PARTICIPARE LA PROFIT 0 !!!!
« Ultimul mesaj de George T. Mai 26, 2018, 10:20:40 a.m. »
Corect ar fi macar acum sa fim considerati toti egali , indiferent de pozitia ocupata in cadrul societatii ... suma sa fie considerata ca dividende la 1 actiune detinuta de fiecare angajat .
2
« Ultimul mesaj de marius Mai 25, 2018, 01:34:31 p.m. »
BRAVO SI PT PROGRAMUL DE MUNCA DE LA 1 IUNIE!AI UITAT SA MENTIONEZI!
3
« Ultimul mesaj de Marius_Mitran Mai 22, 2018, 05:29:01 p.m. »
Mister, cand afirmati ca varianta 1 este suma egala la toata lumea, este vorba si despre top management?
4
Discutii si opinii / Re: schimbare program lucru
« Ultimul mesaj de Un TESA Mai 18, 2018, 04:36:56 p.m. »
Da, corect, dacă se doreşte.
Când vorbim de o aplicaţie software, nimic nu e imposibil dacă se alocă fonduri şi timp suficient.
Dar având în vedere că mai sunt 2 săptămâni până la termenul de 1 iunie şi până astăzi nimeni din departamentul IT nu a fost informat despre necesitatea acestor schimbări, nimeni nu a întrebat cam care ar fi termenul fezabil pentru modificarea aplicaţiilor (lucru care trebuia făcut după părerea mea înainte de a se stabili un termen în protocol), semnele nu sunt încurajatoare.
În orice caz, la alte instuţii (bugetare) care aplică acest sistem, se lucrează cu pontaje fictive.
5
« Ultimul mesaj de Legea lui Ohm Mai 18, 2018, 04:07:42 p.m. »
Multumim pentru informare!Cu stimă!
6
« Ultimul mesaj de Administrator Mai 18, 2018, 04:04:26 p.m. »
Sunt luate in considerare multe variante.
Majoritatea societatile din sector care au mai acordat acest beneficiu l-au dat simplu, ca pe un al 13-lea salariu, adica functie de salariul de baza al fiecaruia.
Varianta 1 ar fi suma egala la toata lumea.
Variantele 3 si 4 si 5 ... le vom discuta pe toate, in Comisie Mixta, asa cum prevede CCM.
7
« Ultimul mesaj de Legea lui Ohm Mai 18, 2018, 03:29:06 p.m. »
Urmarim aceasta polemica pe baza modificarii programului de lucru..si observam ca alte chestiuni lansate pe acest forum raman fara raspuns..problema acestui beneficiu de exemplu.Tin sa amintesc tuturor ca personalul de exploatare a pierdut acel sfert de ora de la predarea-primirea serviciului de tura(cam 3, 1/2 h. lunar..in medie).Timp efectiv acordat bunei functionari a firmei si NEPLATIT.Acest lucru nu a mai fost discutat asa de aprins si nici mare accent nu s-a mai pus pe el.Se pare ca restul chestiunilor sunt de ordin secundar..ramane doar aceasta polemica...si mai sunt bagate in ea si nevestele..Hai sa fim seriosi!☺O zi buna!
8
« Ultimul mesaj de Administrator Mai 18, 2018, 02:38:02 p.m. »
Protocolul este pentru programul normal de lucru.
Ati sesizat si dvs., in sfarsit, ca detaliile se rezolva prin Note Comune.
Ca si pana acum, pentru ca si in prezent avem derogari de la programul normal, atat la TESA cat si la exploatare.
Data trecuta, era doar o decalare a programului cu o ora.
Acum, exista un avantaj si pentru salariati, daca vrem sa-l folosim.
Toate problemele legate de pontaj sesizate de dvs. sunt rezolvabile, daca se doreste.
Va mai spun o singura data, pontajul se va face ori conform timpului lucrat efectiv, ori nu se va modifica programul.
Discutam peste 2-3 saptamani.
9
« Ultimul mesaj de Un TESA Mai 18, 2018, 02:26:34 p.m. »
Acuzele au fost din prima pentru că nu ne-a întrebat nimeni dinainte, cum ar fi fost normal.
Sunt multe situaţii particulare, aşa cum Hidroelectrica doreşte să aibă un program sincron cu sucursalele, şi în sucursale sunt numeroase probleme dacă programul în centrale este decalat cu 1 oră şi jumătate faţă de sediu.
Nu ştiu cine sunt persoanele fericite cu acest program, eu nu le-am găsit. Am găsit câteva cărora le e totuna, nu-i deranjează dar nici nu-şi doresc neapărat acest program.
Problema se poate corecta, măcar parţial, prin notele comune din sucursale, care pot prevedea de exemplu un program în centrale 7:00 - 15:30 luni-joi şi 7:00 - 13:00 vinerea. Sau poate chiar programul dvs de la Caransebeş, dar atunci vor fi alte "pierderi colaterale": oamenii de la Serviciul Management Energetic, care datorită zilei energetice trebuie să fie la servici la 7:00, indiferent ce protocoale semnează sindicatul.
Însă problemele de pontaj vă spun că vor fi absolut insurmontabile, şi rezolvarea va fi exact aşa cum este acum la primării, prefecturi, casa de sănătate şi alte instituţii:
Se va ponta fictiv 8 ore pe zi, inclusiv vinerea.
Aşa încât toată lumea va fi vineri la servici. Se vor lua concedii luni-joi, sau oricum să se termine joi, iar vineri vii şi stai 6 ore. Se vor lua concedii medicale de luni până joi, vineri la servici. Asta e.
Atunci când vinerea e sărbătoare legală (cum e 1 iunie acum, de exemplu), se va sta la program doar 8 ore luni-joi, aşa, la mica înţelegere, altfel lucrăm 2 ore suplimentar neplătit în acea săptămână. O zi de recuperare se va lua cu notă de chemare de 8 ore, de luni până joi, pentru că vineri vii la servici că stai doar 6 ore. Şi altele asemenea...
Să vedem cum vom scoate cămaşa dacă va fi un accident de muncă în perioada nepontată, sau dacă cineva are un accident în timpul liber pontat de vinerea.
Se va merge pe ideea că dacă atâtea instituţii din România procedează aşa, cu potaje fictive, putem şi noi.
Suntem în România, unde legile sunt facultative şi regulile se fac "la mica înţelegere".
Oricum înţeleg din postarea dvs că motivul acestei schimbări nu este o dorinţă veche a oamenilor care în sfârşit se poate pune în practică, ci un compromis "rezonabil" pentru că aşa doreşte firma.
Iar sindicatul se conformează.
Data trecută, când s-a pus problema de program 9:00-17:00, atunci oamenii au fost consultaţi şi au răspuns NU în mare majoritate. Acum nu ne-aţi mai consultat. De ce? pentru că ştiaţi că răspunsul va fi tot NU, dar doreaţi acel compromis rezonabil.

Prelungirea discuţiei nu cred că mai are vreun sens, aşa cum n-a avut nici un sens nici discuţia anterioară referitoare la regulamentul de avansare (care nu există nici acum, anul acesta ne-am lins pe bot de avansări). Indiferent de argumente şi de discuţii, oricât de prelungite, dvs veţi face tot cum vreţi, pentru că ştiţi mai bine decât oricine şi reprezentaţi "majoritatea".
Exact ca în politică: minoritatea "ciocu mic", noi reprezentăm majoritatea, ne-au votat, aşa că orice facem sau decidem înseamnă că este dorinţa ţării.
10
« Ultimul mesaj de Administrator Mai 18, 2018, 01:05:58 p.m. »
Nu ma deranjeaza sa discut cu dvs. si nici cu nimeni altcineva care doreste sa discute cu adevarat.
Doar ca dvs. incepeti orice discutie, invariabil, cu reprosuri si acuze.
Nu le comentez acum, lungim discutia inutil, si-asa am lungit-o.
Daca incerc sa va raspund cu contra-argumente, nu e bine, rezulta ca sunt orgolios.
Daca nu va raspund, rezulta ca nu-mi pasa, iar nu-i bine.
Trecem peste.

Este firesc ca fiecare sa se gandeasca in primul rand la persoana lui dar nu pot fi de acord cu cei care isi vad doar interesul lor si il generalizeaza ca si cand ar fi al tuturor.
Dvs. ati plecat de la situatia familiei dvs. si a celor care au sot/sotie la Hidroserv si ati extins-o absolut.
Spuneti ca absolut toti salariatii sunt nemultumiti, ceea ce este absolut fals.
Am vorbit si eu cu oameni din sucursala dvs. si din alte sucursale, nu cu lideri, ci cu salariati oarecare.
Situatia este cu totul alta.

Nu blamez Portile de Fier, cum incercati dvs. sa sustineti, dimpotriva.
Am sustinut acesta sucursala mereu, mult mai mult decat au facut-o oameni din interiorul ei.
Totusi, chiar daca este o sucursala aparte, trebuie sa se integreze cumva in intregul numit Hidroelectrica.
Trebuie sa va integrati si dvs., ca si mine, ca si altii, dincolo de problemele personale.
Ma duc la munca sa-mi fac treaba atunci cand este nevoie de mine, nu cand as avea eu chef.

Hidroelectrica are interes sa "lucreze" mai tarziu, nu mai devreme, am spus asta si nu retrag.
Programul de lucru al salariatilor TESA din sucursale deriva din programul Executivului, fata de care primii se subordoneaza operativ.
Anul trecut s-a dorit trecerea la program zilnic de 8 ore, dar de la 9:00 la 17:00.
Nu ar fi complicatii de pontaj, se pliaza pe programul altor institutii, etc., etc. etc.
Am respins acest program din start.
Alta varianta a fost 8:00-16:30, cu 30 min pauza de masa si 8 ore timp de lucru, de luni pana vineri.
L-am respins si pe acesta.
Actuala modificare a programului este un compromis rezonabil pentru ambele parti.
Daca se va demonstra ca nu este aplicabil, se va renunta la el.

Dvs. il puneti pe NU in fata si dupa aceea mai vedeti ce iasa, fara sa fiti deloc orgolios, asa-i ?
Pagini: [1] 2 3 ... 10