Autor Subiect: Opinii dupa semnare CIM..sau CIM--uri  (Citit de 8240 ori)

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
Re: Opinii dupa semnare CIM..sau CIM--uri
« Răspuns #30 : Decembrie 30, 2017, 09:18:16 p.m. »
Sunt multi sefi ca al tau draga Jack poate si mai ingamfati si care fac abuzuri si mai mari ; primesc plocoane au slugi care le fac curatenie in birou, le spala masina personala, folosesc sperietoarea calificativelor care le dau dupa bunul plac; ei nu poarta salopeta nu fac rondul doar stau in birou pe internet. Ce muncesc bai frate ca doar fac graficele cum vor ei si pontajele fiind platiti ca niste inovatori, cercetatori care aduc imbunatatiri procesului tehnologic ; ei nu sunt testati niciodata au postul pe viata ; nu lucreaza noaptea sau de sarbatori nu au raspundere la manevre ; Asa doar in Romania e posibil unde se cumpara inteligenta si se promoveaza prostia ; Au salarii mari doar pentru a dezbina clasa muncitoare sa nu se rascoale .  Cand o sa vina vremea aia ca mult nu mai este o sa vada cat de mici sunt . Banii i-au prostit atat de mult incat chiar cred ca merita asa de mult comparativ cu slugile care doar se lingusesc si se supun.

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Opinii dupa semnare CIM..sau CIM--uri
« Răspuns #31 : Decembrie 30, 2017, 10:24:58 p.m. »
Va rog frumos sa nu generalizati... nu toti sefii de centrala sunt asa cum spuneti.. .asta ar insemna si ca oamenii pe care ii conduce sunt slabi pregatiti si isi merita soarta... si nu toti oamenii sunt asa... dati nume si prenume, functia si centrala.. asta daca aveti sange in instalatii...si asa numele nu le aveti pe site.. macar atat aveti curaj...

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
Re: Opinii dupa semnare CIM..sau CIM--uri
« Răspuns #32 : Decembrie 30, 2017, 11:28:02 p.m. »
domnule Matasa daca sunt multi=sunt toti pentru perceptia d-voastra si calificativele de bine=f.bine,m-ati convins. Sa-mi spuneti unde sunteti sef de CHE si numele celor evaluati cu f.bine de catre d-voastra ca eu stiam ca nu s-a dat nimanui din cei peste 3000 salariati si sunt unii care au luat premii pe tara la trofeu si au doar bine. Nu va spun numele meu , o sa-l aflati dupa ce am sa fac o sesizare la directorat sa fie testati anual si sefii de centrale si sa primeasca un punctaj si de la subalterni prin completarea unor fise de evaluare de catre acestia fara numele sclavului evaluator. Va incanta ideea ? 

George T.

  • Vizitator
Re: Opinii dupa semnare CIM..sau CIM--uri
« Răspuns #33 : Decembrie 31, 2017, 07:24:00 a.m. »
Bine punctat, felicitari. E diferenta ca de la cer la pamant intre a scrie 5 fraze intr-o pagina virtuala si a da o declaratie de abuz in serviciu cu nume si prenume. In aceasta perioada sange in instalatie numai fraierii pot spune asa ceva , cand nu se pune accent pe initiativa , noutate , profesionalism etc. de ce sa iesi ca puricele in frunte ? vei fi strivit la prima adiere de vant .  Acest forum este virtual si este ca chatul unui joc online cand nu stii cine iti sunt partenerii de joc, as propune pe viitor intalniri cu cat mai multi colegi , fata in fata discutiile v-or avea alta culoare si ar fi mult mai placute fara a curge sange . 

LA MULTI ANI !

George T.

  • Vizitator
Re: Opinii dupa semnare CIM..sau CIM--uri
« Răspuns #34 : Decembrie 31, 2017, 08:13:58 a.m. »
Daca as reusi sa stau de vorba fata in fata cu fiecare poate i-as alege pe toti , parerea mea este ca poti infiinta doar un sindicat virtual aici .  Eu mi-as dori sa cunosc cat mai multi colegi pur si simplu si de a vizita cat mai multe centrale pentru a vedea conditiile in care lucreaza fiecare.

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Opinii dupa semnare CIM..sau CIM--uri
« Răspuns #35 : Decembrie 31, 2017, 08:20:17 a.m. »
candva se organizau prin sindicat excursii la alte filiale, centrale, ca sa ne cunoastem.... acum... nimic....

Offline Electrician

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Vezi Profilul
Re: Opinii dupa semnare CIM..sau CIM--uri
« Răspuns #36 : Decembrie 31, 2017, 10:57:26 a.m. »
Oare cat mai trebuie sa mai asteptam dupa amaratul de CCM si CIM. Anul trecut aveati adresele de mail pentru diferite informari, acum ati mutit cu totii. Din cate am observat nu trebuie sa vedem si noi cu ce neam ales, sigur mai sunt  destule surprize neplacute ascunse.
P.S. Asteptam!

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
Re: Opinii dupa semnare CIM..sau CIM--uri
« Răspuns #37 : Decembrie 31, 2017, 10:58:22 a.m. »
Candva un sef de tura avea un salariu net mai mare ca un sef CHE angajat de cativa ani si care terminase energetica. Acum toti panglicarii cu electromecanica la distanta care nu stiu cum se produce curentul electric sunt ingineri la Hidroelectrica numai vorbesc de maistri facuti la apelul bocancilor. ATENTIE nu generalizez dar 60% din sefii de CHE si sectie sunt astfel de specimene si restul de 40% sunt si ei aproape in totalitate slugarnice conducerii. Ce ramane de facut ? Intr-o societate condusa de ciocoi doar rascoala ii sperie. Daca nici un conflict nu s-a vrut a se declansa atunci putem face rascoala ?

rami

  • Vizitator
Re: Opinii dupa semnare CIM..sau CIM--uri
« Răspuns #38 : Decembrie 31, 2017, 04:31:30 p.m. »
Domnule Aurariu, cum este posibil ca un sef de centrala sa aiba salariul cu clasa 38 si un sef de tura cu o vechime de 30 de ani sa aiba clasa 28?
Domnule Aurariu, un sef de tura cu clasa 26 si cu o vechime de 30 de ani, (ma refer la sefii de tura care s-au implicat in pregatirea profesionala si carora le place meseria de electrician) este profesor pentru un sef de centrala in instalatie, iar raspunderea si riscurile unui sef de tura sunt de 10 ori mai mari ca ale unui sef de centrala!
Cum se simt sefii de tura cand sunt condusi de unii sefi de centrala care sunt paraleli cu meseria de electrician,  (pilosii sistemului) si cu 12 (doisprezece) clase mai mult?
De ce ati facut asemenea diferente total inechitabile?
Domnule Aurariu, stiti ca un electrician secund cu o vechime de 15 de ani si cu clasa 24, plus indemnizatia de paza de cca 400 de lei, ia un salariu mai mare ca al unui sef de tura cu o vechime de 30 de ani?
Concluzie, sefii de tura, cei cu raspunderea si cu riscurile cele mai mari, sunt cel mai prost platiti din Hidroelectrica la acest moment!
 DE CE?

Offline ramos degati

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
    • Vezi Profilul
Re: Opinii dupa semnare CIM..sau CIM--uri
« Răspuns #39 : Decembrie 31, 2017, 04:49:49 p.m. »
   
   Rezolvarea inechitatilor din exploatare a insemnat, de fapt, aducerea șef sectie, șef che la clasa maximă(indiferent de tipul de centrală, vechime, instruire, calificare, etc), iar a muncitorilor (electricieni, meșiniști, ucch, barajiști, etc), la clasa medie. Pentru noi nu s-a putut mai mult.

   Atentie!!! În condițiile în care se ȘTIA, la acea dată că vom trece la salarizarea mercer, iar transpunerea se va face cu salariul avut.

   Mai mult. Nu se respectă nici măcar condițiile de  salarizare impuse de sistemul de salarizare mercer. Apropo: oare care este acesta ? Știe vreunul dintre noi unde ne plasăm pe banda de salarizare? Ați văzut careva ultima variantă a sistemului de salarizare, cea după care vom fi retribuiți, vom putea avansa??

  Să fim serioși, așa a-ți rezolvat voi inechitățile? +3000 de lei șef che peste șef tură ? În condițiile în care unii habar nu au pe ce lume trăiesc? ... Văd că tot mai mulți spun acest lucru, cum ar veni este o chestiune generalizată, adicătelea la hidroelectrica se plătește foarte bine incompetența.

   Asta promovezi dumneata domnule Aurariu???

  Din anul 2017 cei mai umuliți am ieșit noi, șefii de tură che, care suntem ,,aduși” la clasa medie (a se citi minimă pe hidroelectrica25).

   Mulțumim !!!

   

Offline ramos degati

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
    • Vezi Profilul
Re: Opinii dupa semnare CIM..sau CIM--uri
« Răspuns #40 : Decembrie 31, 2017, 04:54:57 p.m. »

   Pentru că ei fac paralelul, șefii de tură che !??! ;)

   Pentru că asta este buna și înțeleapta judecată a domnului Aurariu, dar și a camarilei domniei sale (și nu numai).

Offline ramos degati

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
    • Vezi Profilul
Re: Opinii dupa semnare CIM..sau CIM--uri
« Răspuns #41 : Decembrie 31, 2017, 04:58:33 p.m. »

   Rami, pentru că ei fac paralelul, șefii de tură che !??! ;)

   Pentru că asta este buna și înțeleapta judecată a domnului Aurariu, dar și a camarilei domniei sale (și nu numai).

Offline ramos degati

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
    • Vezi Profilul
Re: Opinii dupa semnare CIM..sau CIM--uri
« Răspuns #42 : Decembrie 31, 2017, 09:45:34 p.m. »

   Muncitorii din exploatare terminam anul 2017 ...in genunchi, trădați din interior chiar de către cei cărora le-am incredințat bunăstarea,
 demnitatea, viitorul nostru și al familiilor noastre.

 
TRIST


   Domnule Aurariu, nu vreau să plec din țară, nu din cauza ta și a celorlalți nemernici care ne conduc, vremelnic, destinele.

   Hidroelectrica, la fel ca multe alte societăți, întreprinderi, uzine, a fost zămislită cu sacrificiul și sudoarea poporului ROMÂN.

   Eu îi respect !

   

Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: Opinii dupa semnare CIM..sau CIM--uri
« Răspuns #43 : Decembrie 31, 2017, 10:28:23 p.m. »
Baieti,ce sa mai spunem? La sfarsitul unui an (2017),in care am fost luati din nou la misto de liderii Hidrosind impreuna cu administratia,va urez multa sanatate voua si celor dragi,iar in Noul An sa fim mai intelepti,mai uniti si poate mai putin batjocoriti de cei care stau pe spinarea si pe munca noastra. In alta ordine de idei,pacat ca am urlat cu totii degeaba ca nu dorim Mercer-ul,fiindca tot nu s-a tinut cont de noi. Deja unii sefi de CHE au inceput sa ameninte ca daca vor fi suparati de subalterni vor avea ei grija....ca doar acum Mercer-ul le permite. Sa auzim de bine si La multi ani !