Autor Subiect: avansarea  (Citit de 1636 ori)

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
avansarea
« : Martie 11, 2018, 11:23:45 p.m. »
                    ART. 438
         (1) Avansarea reprezinta trecerea unui salariat la o salarizare superioara pe aceeasi banda de salarizare, in cadrul aceleiasi functii sau meserii.
         (2) Avansarea se face anual, la solicitarea salariatului, in functie de posibilitatile financiare ale angajatorului si de rezultatele evaluarii performantelor ( cel putin calificativul BINE ).
         (3) Avansarea se face prin examen pe baza unui regulament de avansare si inseamna o crestere de 10% la salariul de baza brut al salariatului.
         (4) Fac exceptie de la prevederile prezentului articol functiile de Top Management.
« Ultima Modificare: Martie 11, 2018, 11:27:55 p.m. de carcotasul »

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
Re: avansarea
« Răspuns #1 : Martie 12, 2018, 04:59:20 p.m. »
    Am dedicat art.4.38 tuturor arivistilor care vor salarii europene  pledand in mari profesionisti, dar, de fapt, atunci cand sunt stransi de coada, precum mata care mananca si mere padurete, se multumesc si cu minimul pe economie ,numai afara sa nu-i dea.

Offline jorj

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
    • Vezi Profilul
Re: avansarea
« Răspuns #2 : Martie 12, 2018, 05:51:27 p.m. »
Nu te încrede în femeia care-si lauda virtutea și în bărbatul care-si laudă singur calitatile!

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
Re: avansarea
« Răspuns #3 : Martie 12, 2018, 07:40:36 p.m. »
   Daca nu pricepem ceva, sa zicem mai bine ca nu pricepem decat sa-i dam o explicatie falsa.

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
Re: avansarea
« Răspuns #4 : Martie 13, 2018, 06:05:33 p.m. »
    Rolul meu aici nu este sa confirm ipotezele altora, ci sa le provoc gandirea, asa ca imi asum riscul sa emit adevaruri incomode ( fie ele si sub forma unor opinii personale ).
    De ce sa ne imbatam cu apa rece ca suntem mari meseriasi cand la trofeul energeticianului participa mai mereu cam aceleasi persoane iar unele centrale nu au niciun reprezentant ?!
    De ce la 90% dintre noi le e teama de evaluari si mituiesc sefii ?   Stiu ca adevarul doare dar trebuie sa-l acceptam fara nicio suparare ! 

Offline jorj

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
    • Vezi Profilul
Mă respecți, te respect
« Răspuns #5 : Martie 14, 2018, 10:59:54 a.m. »
Hai să ne respectăm unii pe alții. Cu carte, fără carte, cum ne-a lăsat Dumnezeu. Așa dovedim că suntem civilizați și ne merităm locul în societate.
« Ultima Modificare: Martie 14, 2018, 11:02:02 a.m. de jorj »

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
Re: avansarea
« Răspuns #6 : Martie 14, 2018, 11:40:42 a.m. »
    Cel ce iubeste practica fara teorie este ca si un marinar care se urca pe o nava, fara carma si fara busola, nestiind niciodata unde ar putea sa fie azvarlit.