Autor Subiect: Negocieri CCM 2020  (Citit de 22492 ori)

Offline jorj

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #15 : Noiembrie 17, 2019, 07:30:48 a.m. »
Buna ziua.
Se pare, că toti colegii sindicalisti sunt informati despre stadiul negocierilor noului CCM si nu au nici o intrebare către  liderii nostri. Eu si colegul Victor suntem doritori de vești proaspete.  Multumim anticipat pentru răspunsuri.

Irinel221

  • Vizitator
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #16 : Noiembrie 17, 2019, 07:23:35 p.m. »
   Cred ca si-a uitat parola si user name-ul domnul Aurariu, pentru ca altfel nu prea inteleg situatia asta...Înțeleg, cu siguranta are si alte treburi, dar in calitate de lider de sindicat, intra mai omule macar odata la 4-5 zile si ia pulsul ,,strazii,,...ca ne apropiem de ceasul al 12-lea  si nu se intrevede nimic...

Offline Amadeus

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
  • Crede in DUMNEZEU si EL iti va indruma pasii!
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #17 : Noiembrie 17, 2019, 10:34:17 p.m. »
Colegule, cu siguranta ai reprezentant de la care poti afla despre stadiul negocierilor. Sau, sub protectia anonimatului bagi joarda prin gard si pe forum ca asa ai primit "ordin"..

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #18 : Noiembrie 18, 2019, 07:06:34 a.m. »
"Negocieri" saptamana 11-15 nov. 2019 : mai mult decat sterile.
Nu avem, nici acum un raspuns ferm al administratiei la solicitarile noastre.
Am parcurs doar primele 2 capitole din CCM si am identificat articolele la care nu avem pareri 100% comune, celelalte au ramas amanate (aceleasi prostii pe care RU le scoate pe tabla de fiecare data).

Situatia este incurcata, avand in vedere comportamentul ANRE, care nu renunta la reglementare (a pus in dezabtere un nou proiect de ordin, cu dereglementare treptata, cantitatea maxima de energie pe care putem fi obligati sa o livram in 2020 fiind de 40% din productie).
Pe de alta parte, cei de Apele Romane vor 23% in plus la apa uzinata iar dorita achizitie a unor active CEZ ne-ar costa vreo 2 miliarde de lei.

Probabil ca si saptamana aceasta va fi fara mari progrese la negocieri.
Incet-incet, va trebui sa ne pregatim de niste proteste, la ANRE si la Hidroelectrica.
Nu inainte de alegeri, ca sa nu fim acuzati de jocuri politice, dar in perioada investirii Presedintelui, oricare ar fi, parca ar merge o "miscare" ...
Vom sti mai multe dupa zilele de miercuri/joi.

PS.
Nu mi-am uitat parola.
Pur si simplu, a fost un weekend in care am hotarat sa am in minte doar familia.

Offline tura.galbeni

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #19 : Noiembrie 20, 2019, 03:43:45 p.m. »
cu cine negociati!>?/!?!?! va baga cineva in seama?!/!?!
nu ne comunicati si noua ce discutati acolo!?!?! aveti grija la mandatul dat de oameni, nu-l trunchiati sau sa semnati ca e mai bine sa avem decat sa intram in noul an fara

Offline LEGEAluiOHM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #20 : Noiembrie 24, 2019, 09:31:27 p.m. »
Buna seara!Se pot afla rezultatele celei de-a doua săptămâni de negocieri?Mulțumim anticipat!

Offline Victor

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #21 : Noiembrie 26, 2019, 10:47:54 p.m. »
Domnule Aurariu, apreciem daca intrati pe forum si ne mai aduceti ceva stiri...chiar daca ne spuneti ca nu s-a discutat nimic...dar macar avem o stire...saptamana trecută precizati ca vom ști mai multe dupa zilele de miercuri/joi.   Nimic.....Noi asteptam...  multumim !!!!

Offline Victor

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #22 : Noiembrie 29, 2019, 07:57:57 p.m. »

Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #23 : Noiembrie 30, 2019, 10:09:09 a.m. »
Nu va mai faceti mari sperante.In cel mai bun caz vom primi indexare cu inflatia anuala,dar nici asta nu e sigur.Nu vedeti ca scenariul ultimilor ani se repeta si anul asta, adica multa abureala din partea sindicatului si atat. Vom primi ceva doar daca va vrea administratia, nu din meritul sindicatului. Veti vedea ca am avut dreptate dupa 1 ianuarie 2020, indiferent de cate abureli si justificari vor fi din partea sefilor de sindicat.

Offline jorj

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
    • Vezi Profilul
NIMIC
« Răspuns #24 : Noiembrie 30, 2019, 10:28:41 a.m. »
Parafrazând pe un clasic in viață, închis la Jilava:
Ce-am facut noi, liderii HIDROSIND, pentru salariatii pe care-i reprezentăm? NIMIC.
Un sfert din zilele de CO - pierdute, ajutorul de concediu - pierdut, 1/2 din premiile adaosuri - pierdute, oameni din tură - pierduti, sistemul de salarizare - pierdut, pensie privată - pierdută, salarii compensatorii -  pierdute, procese de obtinere a grupelor de muncă - pierdute, sfert de oră -  pierdut,....încredere in sindicat - pierdută, încredere si loialitate față de firmă - pierdute....etc! Le declarăm nule! 

Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #25 : Noiembrie 30, 2019, 05:42:35 p.m. »
Mare dreptate ai Jorj. Dar daca le spui adevarul in fata imediat iti dau replica si,chiar sustin ca sunt adevarati eroi ai luptei sindicale. De fiecare data cand au avut un mandat clar de la sindicalisti ei au facut exact pe dos,vezi oprirea unor proteste in ultima clipa,implementarea Mercer,clar impotriva angajatilor(mai putin al sefilor).Au ajuns liderii de sindicat sa vina sa cronometreze angajatii din tura la dezbracat si imbracat salopeta pentru un amarat de sfert de ora desi e clar ca ni se cuvine. Istoria ultimilor ani arata clar pentru cine se zbat ei cu adevarat,asa cum ai spus,prin pierderea a numeroase drepturi,pe care nu le vom mai recupera niciodata.

Offline jorj

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
    • Vezi Profilul
Incă o luptă pierdută.
« Răspuns #26 : Noiembrie 30, 2019, 06:02:57 p.m. »
http://portal.just.ro/90/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=9000000000080424&id_inst=90

Bună seara.
Procesul de la Tribunalul Vâlcea, pentru ,,Acordare beneficiu gr.I de muncă în procent de 100% şi emiterea unei adeverinţe", a fost pierdut de către avocatul Cioană, în data de 28. 11. 2019. Aveți link-ul care vă dirijează către pagină, afișat sus. O grămadă de colegi din toate sucursalele, care au lucrat o viață în instalațiile Hidrocentralelor și Barajelor Hidroelectrica, nu au obținut nici măcar grupa a II a de muncă. Cine avea interesul să nu primim grupa de muncă și să nu ieșim la pensia bine-meritată? Ghiciți dvs.
Cine ne-a lucrat? Nu-i greu de bănuit.

Offline robu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #27 : Noiembrie 30, 2019, 11:52:29 p.m. »
Se pare ca  in He exista realitati paralele in ceeace priveste recunoasterea conditiilor nocive de munca.O parte din salariatii mai cu mot,in frunte cu liderii de sindicat(nu am cunostinta ca vreunul sa fi ramas pe dinafara),au dat in judecata He si au obtinut grupa I-a sau a II-doua.Obtinerea grupelor nu a depins de locurile unde si-au desfasurat activitatea in trecut ci de cum s-au descurcat si ce relatii aveau la cei de la RU,adicatalea la administratie.Asa s-a ajuns ca toti directorii de sucursale,de uzine,sefi de sectie,si chiar de la RU,sa i-a grupa  I-a,pentru conditiile foarte grele din birouri.Nu au suflat nimic nimanui nici o vorbulita pana cand au ramas dintr-odata,subit,la pensie.Oricum nu le duce nimeni dorul la asemenea monumente de egoism.Cealalta parte a salarariatilor,naiva si usor de manipulat(sau constrans),a sperat pana la ultimul termen ca instanta ii va recunoaste dreptul. Intr-o tara normala,cu o justitie corecta,neinfluentabila,ce a fost valabil pentru unii e valabil pentru toti cei care intrunesc aceleasi conditii(principiul precedentului).Nu numai ca dintre cei care au obtinut drepturile sunt unii care nu intruneau conditiile legale(fals si uz de fals),dar cei care sunt indreptatiti sa ceara aceste drepturi,nu li se acorda din motive obscure,cel putin.Explicatii pentru situatia aceasta nedreapta ar fi mai multe.Ganditi-va ce s-ar fi intamplat daca toti solicitantii ar fi primit grupele de munca,fiecare dupa drept,si ar fi putut iesi la pensie oricand de acum incolo.Eu cred ca alta ar fi fost atitudinea He fata de acesti oameni a caror plecare i-ar fi blocat activitatea in mod cert.Dar noroc ca in Romania justitia poate fi pentru unii muma,iar pentru altii ciuma si He poate rasufla usurata.I-a iesit si de data asta ca de atatea ori(vezi Mercer,proces prime vacanta,sfertul de ora,etc.).
« Ultima Modificare: Noiembrie 30, 2019, 11:54:26 p.m. de robu »

Offline robu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #28 : Decembrie 02, 2019, 06:41:33 a.m. »
Apreciez tacerea si lipsa comentariilor pe parcursul zilei de ieri,ziua nationala a României,(sper să fie în semn de respect),dar mă aștept la replici care să combată sau să confirme ceea ce am spus eu acum doua zile(sau să primesc mesaje pe privat de la colegi,lideri sau DNA).

Offline CENTRALIST

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 36
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #29 : Decembrie 02, 2019, 07:48:59 a.m. »
Aveti  dreptate d-le ,, robu ,, Hidrosindul are interese perfect paralele cu cele ale sindicalistilor , mai degraba au interese de grup sau care se intersecteaza cu cele ale Administratiei ,pe care o protejeaza prin toate mijloacele de ,,abuzurile ,, sindicalistilor . Se vede cu ochiul liber ca  rolul acestui  forum este ca sa se poata lua  pulsul , starea de spirit din teritoriu ca apoi sa se raporteze la nivel central si sa se poata negocia linistit si amiabil noul CCM in defavoarea noastra .
 Domnule Aurariu mai comunicati oamenilor cum decurg negocierile ,...ati spus ceva de o miscare sindicala ,multi colegi ar fi de acord ,.. sau v-au convins ca ,,lasa ca merge si asa ,,...?