Autor Subiect: Inceput de an.  (Citit de 30438 ori)

jorj

  • Vizitator
Multumim frumos de răspuns
« Răspuns #90 : Ianuarie 28, 2018, 04:38:55 p.m. »
Nu au fost negociate vouchere de vacanta in actualul CCM.
Participatia la profit este stabilita in CCM si va fi acordata daca AGA va aproba acest lucru, conform prevederilor legale.
La ambele intrebari am mai raspuns.



Buna ziua si multumesc pentru raspuns, deci colegul ,,Sindicalist" are dreptate. Ne-ati aranjat bine. Suntem la mila Domnului de sus si a doamnelor din Consiliul de supraveghere! Fără insinuări!
« Ultima Modificare: Ianuarie 28, 2018, 07:37:32 p.m. de jorj »

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Inceput de an.
« Răspuns #91 : Ianuarie 28, 2018, 06:05:27 p.m. »
Nu are dreptate, cum nu aveti nici dvs.
Intre tichete de vacanta si indexarea salariilor cu o anumita valoare, am ales indexarea.
Voucherul il foloseste doar cel care chiar merge in concediu, in anumite conditii, cu anumte unitati de turism, s.a.
Salariul ramane, luna de luna.
Ramane si posibilitatea acordarii de vouchere pe viitor, sau decontare bilete sau chiar prima de vacanta, daca se schimba legislatia.
Desigur, era preferabil sa fie si una si alta, dar atat s-a putut acum.

Insinuarile cu litere mici chiar nu-si au rostul.
« Ultima Modificare: Ianuarie 28, 2018, 06:08:59 p.m. de Administrator »

Offline Unclean

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 25
    • Vezi Profilul
Re: Inceput de an.
« Răspuns #92 : Ianuarie 29, 2018, 06:08:12 a.m. »
Am inteles ca
Citat
Nu au fost negociate vouchere de vacanta in actualul CCM.
Bun.

OUG 47/2017 zice ca in intervalul 01.07.2017 - 31.12.2018 vom primi vouchere de vacanta in valoare de 1450 RON in schimbul primei de vacanta.

la nivelul unor operatori economici la care statul sau unitățile administrativ-teritoriale sunt acționari unici ori majoritari sau dețin direct ori indirect o participație majoritară, aprobată cu completări prin Legea nr. 47/2014, cu modificările și completările ulterioare, acordă, în limita sumelor prevăzute în buget alocate cu această destinație, în perioada 1 iulie 2017-30 noiembrie 2018, o singură indemnizație de vacanță sau o singură primă de vacanță, după caz, sub formă de vouchere, în cuantum de 1.450 lei pentru un salariat.

Sa inteleg ca s-a putut taia ajutorul de vacanta conform cerintelor legii (dar nu conform CCM), iar acum nu se pot acorda voucherele conform legii. ci doar conform CCM (adica sa fi fost negociate in CCM).

În limita resurselor bugetare, angajatorul stabilește, în condițiile alin. (2), când acordă voucherele de vacanță, de comun acord cu organizațiile sindicale legal constituite sau cu reprezentanții salariaților, după caz.

Angajatorul stabileste cand acorda, nu daca acorda.

Cineva joaca ala bala portocala?  Ca eltfel eu nu mai inteleg nimic.

In unele institutii s-au oferit deja vouchere, nu stiu in ce masura au fost negociate in CCM sau pur si simplu s-a respectat OUG. (Ma voi interesa)

jorj

  • Vizitator
Vom primi vouchere
« Răspuns #93 : Ianuarie 29, 2018, 07:39:58 a.m. »
Aha ne-am lămurit! Vom primi vouchere abia atunci când HE va prinde în buget bani pentru acest lucru. Deci HE a luat banii noștri din prima de vacanță și i-a transformat cu viclenie în mărirea sindicalista  mult lăudată de salariu pe 2018. Asta în condițiile în care, asa cum spune colegul, prima trebuia sa se transforme în voucher. Iar mărirea trebuia sa fie reală!

Offline Un TESA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 49
    • Vezi Profilul
Re: Inceput de an.
« Răspuns #94 : Ianuarie 29, 2018, 08:06:09 a.m. »
Nu fiţi răi. Dacă la negocieri a fost de ales între indexare suplimentară a salariilor şi trecerea voucherelor în CCM, cred că oricine ar fi ales indexarea. Salariul nu îl mai scade nimeni, e garantat, pe când prima de vacanţă sau voucherul poate fi oricând retras (cum s-a întâmplat). În plus banii faci ce vrei cu ei, voucherul poate fi folosit numai în turism, şi doar la anumite agenţii sau hoteluri care îl acceptă. Asta dacă vrei să mergi la acele hoteluri.
Voucherul este echivalent cu o indexare de 4%. În plus, sunt mari şanse ca el să fie dat până la urmă, poate mai la toamnă. El are valabilitate 2 ani, deci poate fi folosit şi de cei care şi-au luat deja concediul pe 2018.

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Inceput de an.
« Răspuns #95 : Ianuarie 29, 2018, 02:00:41 p.m. »
Deci ,venitul anual în realitate nu a crescut a rămas același .Indexarea cred că nu a  acoperit nici inflația .Acestea sint marile realizări pentru care sa apceptat Mercer ,cu toate că toată suflarea a semnat că NU. Aceleasi venituri  +6% care de fapt nu cred că acoperă nici  inflația .In timp ce salariul minim a crescut de la 1.400 lei la 1.900 lei... inteligenta mișcare.   http://m.capital.ro/punctul-de-pensie-va-ajunge-la-1775-de-lei.html.    In tot acest timp toate celelalte vor crește  pensii ,salariul minim....etc. Singurul lucru care ne rămîne de făcut este schimbarea liderilor care au obținut aceste rezultate mărețe pina la următoarea negociere CCM.
« Ultima Modificare: Ianuarie 29, 2018, 07:11:11 p.m. de Sindicalist »

Offline electrician1

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
    • Vezi Profilul
Re: Inceput de an.
« Răspuns #96 : Ianuarie 29, 2018, 04:59:43 p.m. »
Domnule Aurariu ,ce ne puteti spune despre punerea in practica a articolului Nr.3,45 din CCM 2018.   ANGAJATORUL ARE OBLIGATIA SA ASIGURE TOTI ANGAJATII PENTRU RISC DE ACCIDENTE DE MUNCA SI BOLI PROFESIONALE.

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Inceput de an.
« Răspuns #97 : Ianuarie 29, 2018, 08:57:58 p.m. »
Poti face ceva pe aceste majorari facute din pix si sfoara trasa prin gura naivilor. Daca sa marit actualul salariu  cu citeva  procente  majorarile la alimente /gaz/curent electric/combustibili dar si la mai toate produsele cu aprox. 30% , efectul de bumerang este catastrofal . Sa sufli in goarna coclita masurii populiste  fara o acoperire este doar o amagire a salariaților si dovedeste stilul fanariot al  actualului Sindicat, nu tot dar în mare parte... De aceea multi lideri trebuie schimbați.
« Ultima Modificare: Ianuarie 29, 2018, 10:29:40 p.m. de Sindicalist »

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
Re: Inceput de an.
« Răspuns #98 : Ianuarie 29, 2018, 10:48:25 p.m. »
D-le sindicalist eu te propun candidat pentru lider de sindicat. Mi-as dori sa te vad in postura de a obtine drepturi pentru ceilalti situatie opusa celei de acum in care ceri mereu altcuiva si nimeni nu te poate multumi.

Offline electrician1

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
    • Vezi Profilul
Re: Inceput de an.
« Răspuns #99 : Februarie 11, 2018, 10:50:47 p.m. »
Domnule Aurariu ,ce ne puteti spune despre punerea in practica a articolului Nr.3,45 din CCM 2018.   ANGAJATORUL ARE OBLIGATIA SA ASIGURE TOTI ANGAJATII PENTRU RISC DE ACCIDENTE DE MUNCA SI BOLI PROFESIONALE.

Offline Jack

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
    • Vezi Profilul
Re: Inceput de an.
« Răspuns #100 : Februarie 15, 2018, 09:59:13 a.m. »
Sunt foarte dezamagit ca nu puteti sa intelegeti ca nu mai aveti sindicat .Acest sind.slujeste interesele adm.nu ale donatorilor de cotizatie.O prezicere.VRETI SA VEDETI CA MRELE VOSTRU LIDER O SA FIE AVANSAT IN FUNCTIE PENTRU MERITE DEOSEBITE!!!!!!!!!  Am mai avut situatii in care din lider de sind. a ajuns dir.general.O sa fim umiliti tot timpul daca nu luam o atitudine de a fi respectati si salarizati la adevarata valoare.