Autor Subiect: Eliminare inechitati salariale vs. sistem salarizare Mercer  (Citit de 20498 ori)

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Eliminare inechitati salariale vs. sistem salarizare Mercer
« Răspuns #15 : August 12, 2017, 07:34:36 a.m. »
Lideri duplicitari ... eterna poveste.
Va intreb si eu ca si "Sindicalist" : cine va opreste sa-i schimbati ?
Incepand cu liderii de grupa, care sunt intre voi, acolo, in centrala.
Nu vi se pare ca exagerati cu "organul de represiune", mai ales cand generalizati ?

In alta ordine de idei, facand o comparatie deplasata, daca voua va este frica si cedati in fata lor, niste simpli colegi, lor de ce nu le-ar fi frica de administratie si de ce nu ar ceda in fata conducerii ??? ?
Este o problema de atitudine, capitol la care sunteti restantieri si dvs.
Cine da cu piatra ...

jorj

  • Vizitator
Domnule Aurariu,
« Răspuns #16 : August 12, 2017, 11:48:20 a.m. »

Buna ziua.
Ati citit numai prima frază a interpelarii mele către dvs. Restul le-ati evitat...diplomatic.
Multumesc că nu v-ati enervat să blocăm discuția, dar hai sa trecem la treabă.
Nu vă mai osteniti sa contrati cele negative din scrierile noastre ci axati-vă pe cele pozitive.
Hai să intocmim cat de repede, baza de plecare la negocierea CCM pe 2018.
1. Toate drepturile din CCM dinaintea insolventei + 50 % marire salarii, + asigurari private de sanatate + expertizarea serioasa a locurilor de munca pentru incadrare in conditii deosebite si speciale de munca... si pentru a completa lista mai departe, cititi pe sait propunerile pertinente ale colegilor nostri. Vedeti ca au ramas aici, numai oameni cu care se poate purta un dialog constructiv. Ei sunt ajutorul nepretuit al dvs. Prin interventiile d-lor, puteti fi in permanenta in contact, cu situatia reala de la locurile de muncă. S-ar putea sa nu corespunda, cu ceea ce va raporteaza altii. Eu unul sunt mandru, ca am colegi care gândesc clar. Si pe colegul Adrian Matasă (moldoveanul, cum i-ati spus dvs), care s-a ,,identificat", trebuie sa-l introduceti neapărat in comisia de negociere a CCM. Pentru ca are sange in instalatii.  Exact ce ati cerut dvs de la noi. Si pentru asta merita felicitat.
« Ultima Modificare: August 12, 2017, 10:11:52 p.m. de jorj »

George T.

  • Vizitator
Re: Eliminare inechitati salariale vs. sistem salarizare Mercer
« Răspuns #17 : August 12, 2017, 01:47:00 p.m. »
ART.4.22 bis3 propus cf.sistem de salarizare Mercer  (1) Procesul de revizuire a salariilor va avea loc:  - în luna aprilie a fiecărui an, pentru toți angajații  “Hidroelectrica”, obligatoriu după finalizarea procesului de evaluare a activității profesionale a salariaților

... sa inteleg ca, in fiecare an se va face o "REVIZIE" a salariului ?

jorj

  • Vizitator
Revizuirea salariului d-lui George
« Răspuns #18 : August 12, 2017, 03:21:05 p.m. »
Da d-l George, depinde cum e ordinul de sus, în plus sau în minus! Nu confunda revizuirea cu mărirea.

George T.

  • Vizitator
Re: Eliminare inechitati salariale vs. sistem salarizare Mercer
« Răspuns #19 : August 12, 2017, 03:40:27 p.m. »
Multumesc, de aceea am si scris "revizie"si nu marire ...

George T.

  • Vizitator
Re: Eliminare inechitati salariale vs. sistem salarizare Mercer
« Răspuns #20 : August 16, 2017, 07:03:08 p.m. »
... din cate am inteles acest sistem de salarizare nou ar include toate sporurile si alte bonusuri intr-un mare TOT. Cum se v-or mai calcula orele de Sambata Duminica , sarbatori legale ?

Offline mihaela

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 79
    • Vezi Profilul
Re: Eliminare inechitati salariale vs. sistem salarizare Mercer
« Răspuns #21 : August 16, 2017, 08:08:45 p.m. »
D-lor Lideri daca tot va duceti la negociere cu ideea bine infipta in cap , ca pana la urma veti semna CCM cu Mercer,desi aveti tabelele semnate de salariati ca sa nu semnati asa ceva, macar nu fiti de acord cu celelate propuneri ale administratiei cum ar fi:
_doar consultarea sindicatului, care minimizeaza rolul sindicatului, daca nu chiar il elimina
-modul de evaluare a activitatii fiecarui salariat in urma caruia salariul poate scadea sub limita grilei in care ai fost incadrat cu un an in urma, dupa dorinta administratiei si in acest caz ma intreb de ce sa mai acceptam sistemul de salarizare Mercer?
-acceptarea ca in exploatare sunt conditii normale de munca
_ desfiintarea normei de personal
_introducerea vaucherelor de vacanta (propuneti introducerea primei de vacanta in salariu)
si in general orice alta propunere care insemna taierea unor drepturi in caz de concediere, pensie.
D-lor lideri nu mai fiti atat de yes mani in fata administratiei.
Nu mai veniti cu clisee de genul:e mai bine sa ai CCM decat sa nu ai, ca sa va acoperiti neputinta sau lasitatea, fiindca asta care ni se propune de catre administratie e ca si cand nu ar fi, atata timp cat salariile sunt la cheremul administratiei de la un an la altul.
Nu stiu daca am inteles bine, dar daca se accepta sistemul de salarizare Mercer atunci procesul cu grila de salarizare nu va mai avea nici un sens pentru perioada 2014-2017 sau doar pentru perioada din 2017 incolo?
As vrea sa vad macar de aceasta data lideri care tin cu salariatii si nu cu administratia ca pe vremea lui Borza.



jorj

  • Vizitator
@Mihaela
« Răspuns #22 : August 17, 2017, 07:46:25 p.m. »
După câte văd, fripţi fiind cu iaurt din anii precedenţi, am inceput să ne rugam de reprezentantii nostri, să nu ne ,,ardă" prea tare şi anul acesta la CCM! Oare lideraşii noştri, au voie să negocieze cu administraţia, altceva decât i-am mandatat noi?
Nu răspund în faţa nimănui, civil şi/sau penal, dacă nu respectă mandatul dat şi trădează interesele celor pe care îi reprezintă?
Daca statutul Hidrosind si legea, nu sanctioneaza derapajele acestora si ei pot decide orice in numele nostru, atunci e jale. Trebuie regândit totul de la zero!
« Ultima Modificare: August 17, 2017, 07:59:56 p.m. de jorj »

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Eliminare inechitati salariale vs. sistem salarizare Mercer
« Răspuns #23 : August 18, 2017, 08:58:19 a.m. »
trebuie sa se mai faca sondaj cu ce doleante avem si ce vrem?!?!?!?! nu cred... in primul rand trebuie plecat de la ceea ce am avut si am pierdut... cerut tot ce am avut inainte de insolventa... in al doilea rand daca ei vin cu oferta pe minim, noi trebuie sa cerem maxim... in al treilea rand trebuie sa iesim pe posturi si sa spunem ce vor ei sa faca cu noi la fel cum fac alte sindicate.... in al patrulea rand trebuie chemat si ministrul energiei si protectia muncii si chemata o firma specializata care sa faca masuratori adecvate si ridicata problema "conditiilor normale de munca" din subteran, camp electromagnetic, zgomot, etc....

Offline Jack

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
    • Vezi Profilul
Re: Eliminare inechitati salariale vs. sistem salarizare Mercer
« Răspuns #24 : August 19, 2017, 11:31:13 p.m. »
Negociere CCM 2018
1.CCM 2012
2.Egalizare clase
3.Majorari salariale cu minim30%
4.Asigurari de sanatate
5.Verificarea locurilor de munca si incadrarea lor corespunzatoare.

Offline Fiorello

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
    • Vezi Profilul
Re: Eliminare inechitati salariale vs. sistem salarizare Mercer
« Răspuns #25 : August 20, 2017, 12:28:06 p.m. »
Curiozitatea bat-o vina! Am vrut sa vad si eu ce companie e Mercer. Deci prietenul Google imi aduce site-ul Mercer. Bucurie mare, e compania care se ocupa de "welness-u' " nostru, de sisteme de pensii, ce mai, trai pe vatrai! Totul, bineinteles in America! In dulcele nostru grai romanesc, ioc! Se aminteste printre altele de o colaborare de acum cativa ani cu o companie romaneasca (care faceau studiile in numele lor), altceva nimic. Is curios ce stiu astia despre noi. Stiu ei care-s sarcinile scrise in fisa postului la fiecare dintre noi? Si ma refer in primul rand la noi, astia mici, care suntem si zugravi si vopsitori si femei de serviciu. A, si agenti de paza! Cumul de functii fara a fi recunoscute. Daca gasiti ceva despre minunata companie dati-mi si mie un link, nu de alta da' m-am saturat sa tot caut. Sa auzim numai de bine!

Offline FANFANNN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 85
    • Vezi Profilul
Re: Eliminare inechitati salariale vs. sistem salarizare Mercer
« Răspuns #26 : August 20, 2017, 05:00:44 p.m. »
Chiar asa.
Nici eu nu gasesc unde s-a mai aplicat grila Mercer in Romania.
Sa inteleg ca noi putem fi cobai ?
Sa fim seriosi , mai ales ca grila nu contine meseriile din hidro.
Domnilor Manageri fiți serioși , lasati experientele ca ne-a ajuns insolventa.

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Eliminare inechitati salariale vs. sistem salarizare Mercer
« Răspuns #27 : August 23, 2017, 09:45:27 p.m. »
DA , subscriu și eu la aceasta propunere ,cît și a domnului "Robu" .Nu sunt de acord cu afirmația la adresa domnului Aurariu ,o mai avea și dinsul și alte probleme personale ...nu numai sa se ocupe de sindicat .Problema este alta este singurul lider care vb. aici cu noi ar trebui a fi mai mulți.
« Ultima Modificare: August 23, 2017, 10:09:48 p.m. de Sindicalist »

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Eliminare inechitati salariale vs. sistem salarizare Mercer
« Răspuns #28 : August 24, 2017, 06:23:52 a.m. »
dupa mine sistemul mercer e ca in acest banc:

O companie românească și una germană au convenit să desfășoare un turneu de canotaj la caiac la nivelul 8+1.

După o practică și exersare lungă și grea, ambele echipe au aranjat competiția sportivă..dar Germania a ieșit învingătoare cu un avans de 1 km. Managementul a decis că motivul unei înfrângeri zdrobitoare trebuie aflat, aşa că au angajat o firmă de consultanţă care să investigheze problema şi să recomande acţiuni corective.

După mai multe săptămâni de investigații, s-a constatat că echipa germană a avut opt oameni la vâsle și unul la cârmă, pe când românii au avut un om care vâslea și opt oameni la cârmă.

Aşa că, după un an de studii şi milioane de dolari cheltuiţi ca să analizeze problema, firma de consultanţă a ajuns la concluzia că sunt prea mulţi oameni la cârmă şi prea puţini la vâsle în echipa României. Deci, pe măsură ce se apropia ziua cursei din anul următor, structura managerială a echipei învinse a fost complet reorganizată.

Noua structură cuprindea: patru manageri de cârmă, trei manageri zonali de cârmă şi un nou sistem de urmărire a performanţelor pentru omul de la vâsle, ca să i se asigure stimulent în muncă.

Anul următor, germanii iar au câştigat cu un avans de 2 kilometri. Umiliţi, cei din corporaţia românească l-au concediat pe vâslaş pentru performanţe slabe şi au acordat managerilor o primă, pentru că au descoperit unde era problema.
Asa ce trebuie sa fim atenti si uniti ca sa nu patim la fel...

Offline Unclean

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 25
    • Vezi Profilul
Re: Eliminare inechitati salariale vs. sistem salarizare Mercer
« Răspuns #29 : August 24, 2017, 11:12:06 a.m. »
 ;D Bancul de mai sus ar trebui sa fie facut public.