Autor Subiect: Coronavirus vs. Hidroelectrica  (Citit de 12627 ori)

Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: Forum Sindicatul Hidroelectrica HIDROSIND - in carantină
« Răspuns #15 : Martie 26, 2020, 04:58:47 p.m. »
Asa este,omul mai greseste,dar personal  ma deranjeaza mai mult unul care scrie perfect gramatical dar face numai rau oamenilor din jurul lui. Si ca sa revenim la problemele noastre,cum am mai spus,suspendarea CO este o mare ineptie. Nu stiu cum au putut cei din conducerea sindicatului sa fie de acord cu asta,oare nu mai exista o minte limpede in aceasta companie ? Acum facem ture la 3 zile libere,dar mai tarziu cum vom face ? Probabil ca administratia binenteles cu acordul sindicatului va folosi aceasta criza pentru a nu mai acorda anul acesta concedii oamenilor. Daca totusi mai intereseaza pe cineva din conducerea sindicatului despre soarta oamenilor,poate ne spun si noua o solutie de rezolvare. Cum vor reusi salariatii,in special cei din exploatare sa-si ia concediile de odihna ?

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Coronavirus vs. Hidroelectrica
« Răspuns #16 : Martie 26, 2020, 11:37:47 p.m. »
Raspunsuri si informatii :

Suntem in faza in care este consemnat la locul de munca personalul aferent centralelor critice, 16 la numar.
Perioada de consemn de 14 zile pentru cate 2 ture, cu rotatia turelor astfel incat distributia timpului de lucru sa fie echilibrata.
Exceptie - Portile de Fier I, unde este consemnat intreg personalul, timp de 3 luni.

In pofida comentariilor, pot sa sustin ca au fost puse la dispozitia oamenilor conditii de cazare cel putin decente. Toti liderii de sindicat locali s-au implicat in acest subiect, dupa priceperea fiecaruia. Fiecare sucursala a facut o lista de dotari, am cerut sa fie vizata si de sindicat si asa s-a intamplat. Acolo unde nu s-au gasit solutii corecte in spatiile proprii, s-au gasit pensiuni. Initial, Directoratul nu a agreat aceasta solutie, in final a acceptat-o, in toate sucursalele care au propus-o. Acolo unde am avut nereguli sesizate, lucrurile au fost indreptate. Cine nu are curajul sa trimita un mail cu probleme concrete, nici macar de pe o adresa incognito, sa taca si sa ma lase, nu mai este timp de vaicareala.

Urmeaza etapa a doua, poate si a treia. Vor intra in izolare cel putin inca 23 de centrale, considerate critice in caz de viitura, posibil si celelalte, functie de evolutia pandemiei. Nu o sa le numesc aici pe cele 23 din lista a doua, ar trebui sa le stiti deja; daca nu le stiti - intrebati-va liderii/sefii de centrala/sefii de sectie.

Si pentru aceste centrale se fac estimari de costuri de cazare si masa, in ambele variante - dotari pentru spatiile proprii respectiv inchiriere de pensiuni. Daca va implicati, impreuna cu liderii si sefii vostri, veti avea conditii bune. Daca nu, suportati. Nu am de unde sa stiu conditiile din fiecare loc de munca.

Scenariile de consemn sunt doua : varianta actuala (consemnare 2 ture si rotatie la 14 zile) respectiv izolarea intregului personal pentru 60-90 zile, aceasta fiind solutia de avarie.
In continuare se cauta solutii pentru testarea personalului inainte de izolare, toti suntem constienti ca este necesara, toti stim ca rezolvarea depinde de noi doar in mica masura.

Nu este luata, inca, o decizie de ansamblu privind personalul Hidroserv. Mentenanta a fost redusa la minim in centralele critice, asta a depins si de conducerile locale. Este luata in calcul si varianta izolarii unor echipe Hidroserv, impreuna cu PO, cel putin in unele centrale. Vom avea o decizie saptamana viitoare, probabil.

Suspendarea concediilor de odihna la exploatare, chiar daca pe o perioada limitata, este o decizie gresita, am spus-o, o sustin in continuare, dar Directoratul a hotarat altceva.

Documentele semnate de sindicat, pana in prezent, legate de situatia speciala in care ne aflam, sunt :
1) instructiunea privind prevenirea/limitarea efectelor epidemiei (...), care va fi actualizata in zilele urmatoare, fiindca s-a actualizat si legislatia
2) act aditional la CCM si PV de comisie mixta prin care s-au stabilit urmatoarele :
- posibilitatea de a lucra de la domiciliu si forma actului aditional la CIM, pentru personalul TESA
- aplicarea sporului de consemn in centrala pentru tot personalul de exploatare (pana acum, se aplica doar pt MHC/CHEMP)
- norma de hrana acordata salariatilor consemnati la centrala
- posibilitatea de alegere a duratei schimbului (8 sau 12 ore) in interiorul celor 14 zile de consemn, functie de specificul centralei, si secventa de rotatie a celor 5 ture intr-o perioada de 70 zile (5 serii de 14 zile).

Prin urmare, va rog sa cititi mai atent documentele care va sunt transmise/prelucrate si sa verificati de cine sunt semnate, inainte de a face afirmatii cel putin eronate. Dupa aceea, sa-mi spuneti si care sunt in defavoarea salariatilor.

Trecand peste toate astea, pregatiti-va de vremuri grele, atat la locul de munca cat si acasa.
Intelegeti ca a trecut vremea boemiei.
Prima regula pe care trebuie sa o invatam, cu totii, este aceea ca trebuie sa respectam regulile.
Nu suntem de capul nostru, depindem unii de altii, ne influentam unii pe altii.
Nu suntem in filmele americane de genul "first rule : no rules".

Sa fim sanatosi.
« Ultima Modificare: Martie 30, 2020, 12:48:30 a.m. de Administrator »

Offline Un mecanic

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
    • Vezi Profilul
Re: Coronavirus vs. Hidroelectrica
« Răspuns #17 : Martie 29, 2020, 09:38:26 p.m. »
Da, situație de urgență,  izolare...dar unde e prima de producție pentru 2019 atât de lăudată la "negocieri"?
Poate că o donam  pentru materiale de protecție si dezinfectanți... Unde au intrat acei bani?

Offline robu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
    • Vezi Profilul
Re: Coronavirus vs. Hidroelectrica
« Răspuns #18 : Martie 29, 2020, 11:57:33 p.m. »
Nu spuneți asta de doua ori,nu le dati idei.
Acum cu ceva ani în urmă ,s-au produs în țară inundații grave și unii stabi de la noi s-au gândit  că era momentul ca He să arate lumii cât o chinuie  filantropia și astfel să strângă și ea niște bani pentru sinistrați.
Lăudabilă inițiativa până la un punct.
Înțeleg ca atunci când faci acte de caritate decizia să
 îți aparțină nu sa-ti  fie impusă.
Tocmai urma să se acorde prima de producție pe acel an și toată lumea o aștepta cu înfrigurare. 
S-au întocmit tabele cu semnăturile celor care trebuiau să doneze ,,voluntar" nici mai mult nici mai puțin decât jumătate din primă.
Bineînțeles că  sindicatul si-a dat binecuvântarea că doar nu era să se facă de porc.
Nu ar trebui să ne mire nimic.
Pe timp de razboi(criză, pandemie) este permis orice.

Offline jorj

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
    • Vezi Profilul
Re: Coronavirus vs. Hidroelectrica
« Răspuns #19 : Martie 30, 2020, 08:01:52 a.m. »
Ne manevrează ca pe niște pioni pe o tablă de şah. Proprietate Hidroelectrica. Ca si cum n-am avea viata noastră, problemele noastre, familiile noastre. Obligații, obligații si iar obligatii. Iar acum, Situatie de necesitate, datoria fată de patrie, partide si popor. E foarte usor sa ne aveti alaturi. Motivati-ne. Dati-ne inapoi drepturile furate de Borza cu complicitatea voastră.  Asigurati-ne viitorul si dacă crăpăm, dați ceva bani la familie. Măcar de copârșeu.

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Coronavirus vs. Hidroelectrica
« Răspuns #20 : Martie 30, 2020, 06:54:26 p.m. »
Pt un mecanic. Dorinta ti-a fost indeplinita pe jumate....https://bit.ly/2UtPXqs
ani pentru mariri salariale, dotari, masti si altele necesare pentru salariati nu exista... dar pentru donatii generoase sunt..... Asteptam si noi mastile, manusile de unica folosinta, dezinfectant, si multe altele necesare.... Sindicatul unde este?!?!?!

Offline Un mecanic

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
    • Vezi Profilul
Re: Coronavirus vs. Hidroelectrica
« Răspuns #21 : Martie 30, 2020, 07:38:25 p.m. »
Văd că s-au donat bani, felicitări. Dar se va recunoaște că ăștia au fost banii pentru primele noastre? Sau o să primim și noi ceva!
Doamne ajută!

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Coronavirus vs. Hidroelectrica
« Răspuns #22 : Martie 31, 2020, 05:05:02 p.m. »

Offline lazar

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
    • Vezi Profilul
Re: Coronavirus vs. Hidroelectrica
« Răspuns #23 : Aprilie 01, 2020, 09:26:19 a.m. »
"Vremea boemiei" poate la d-voastra,la plebe in niciun caz.Cred ca majoritatea dintre noi e constienta de riscuri si se apara cum poate,dar sa izolezi 3 luni e prea de tot.Multi au in ingrijire batrani,copii cu probleme de sanatate,unii cresc singuri copii,cu acestia ce facem?Vine HE acasa si ne inlocuieste?Ii luam cu noi? Ce facem?Daca ati citit bine ce e cu starea de urgenta,acolo e un articol care spune ca ,individului nu i se poate lua libertatea,ori 3 luni ea cam lipseste!Starea de urgenta nu inseamna calcarea in picioare a demnitatii si libertatii idividuale .Pana la urma tot ne vom infecta ,cei de la HSV vin si pleaca de la lucrari zilnic,,asa ca e doar o chestiune de timp pana se intampla.Se zice ca sa lucreze in zone izolate de noi,dar nu sunt tot instalatii in care trebuie sa mergem si noi?Cu ce sa dezinfectam?Cu o sticluta de spirt si un bidon de 0,5l pe care le-am primit?Ce marete realizari ati avut de credeti ca noi am trait intr-o poezie?Le-ati mai enumerat ,dar tot cu minus ne da.Daca sunteti un conducator adevarat ,acum e momentul sa demonstrati,sa terminam cu "DA,SA TRAITI".Intotdeauna ,cu toate greutatile,este o cale de mijloc,sa fie bine ptr HE ,dar nici viata noastra personala sa nu fie data peste cap.Cu stima,un muncitor care nu a fost niciodata boem la serviciu.

Offline Jhon Doe de pe bistrita

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
Re: Coronavirus vs. Hidroelectrica
« Răspuns #24 : Aprilie 01, 2020, 08:38:17 p.m. »
..DOMNILOR DIN ADMINISTRATIE, DOMNULE LIDER DE SINDICAT DE CE CREDETI DVS CA VOM FI MULT MAI PROTEJATI ATUNCI CAND VOM FI IZOLATI INTR-O PENSIUNE? CREDETI CA TOTI VOR RESPECTA CONDITIILE IZOLARII? PUTETI FI SIGURI CA NU.
 SI ATUNCI RISCAM SA LUAM TOTI VIRUSUL. ATI AUZIT CANDVA DE OAMENI CARE SUFERA DE INVERS? AIA ZIC CA TINE SI FAC CA EI.
 MAI ZILELE TRECUTE AUZEAM UN BERBECUT, ASA PUTIN TRECUT DE 30 DE ANI , CARE SPUNEA CAM ASA : S-O CREADA EI CA CA VOI STA EU ACOLO 30, 60, 90 DE ZILE, PAI EU AM SANSE DE CEL PUTIN 98 % SA MA VINDEC DE CORONAVIRUS SI SA RAMAN FARA SECHELE. SI ATUNCI SCAPAREA MEA ESTE SA CONTRACTEZ VIRUSUL COVID19 SI SA POT PLECA DE ACOLO.
 ATUNCI IAR VA INTREB PE DVS, AR FI POSIBIL ASA CEVA? EU ZIC CA SUNT SANSE.
 DAR DE DEMISIE CE SPUNETI? SUNT MEDICI CARE ISI DAU DEMISIA SI VORBA AIA RENUNTA LA 17,18000 LEI. NOI PIERDEM 4000 LEI. POATE O SA ANGAJATI DIN AIA 100 DE OAMENI CARE ASTEAPTA LA POARTA SAU DIN PENSIONARII TRECUTI IN NEFIINTA.
 SI AR MAI FI CEVA, NU SUNTEM SCLAVI PE PLANTATIE SI NICI PROPRIETATEA HIDROELECTRICA. CU TOATE ORDONANTELE MILITARE DATE.
   DEMISIA FRATILOR!!!!!!!
« Ultima Modificare: Aprilie 01, 2020, 08:52:41 p.m. de Jhon Doe de pe bistrita »

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Coronavirus vs. Hidroelectrica
« Răspuns #25 : Aprilie 03, 2020, 08:38:12 a.m. »
Domnul Theophilus, ce sa faca acum oamenii?!?!?!?! nu mai corectati pe nimeni?!?!?! nimic?!?!?!

Offline Theophilus

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
    • Vezi Profilul
Re: Coronavirus vs. Hidroelectrica
« Răspuns #26 : Aprilie 03, 2020, 10:03:02 a.m. »
Salutare! Daca nu inveti sa scrii corect, pentru ca nu stii, o parte din cei care citesc mesajele tale te-ar putea desconsidera pe criteriul gramatical. Nu poti fi perfect pentru ca gresesti conjugarea la "imperfect" si scrii pe "aveai" despartit, "avea-i". Ma ofer sa te invat gratuit, iti pot corecta mesajele daca mi le trimiti din timp, iti pot construi fraze simple dar coerente. Cred ca te-as putea scoate din "limbajul de lemn" folosit. In fond, consider ca ajut HE. Zile frumoase!

Offline jorj

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
    • Vezi Profilul
Re: Coronavirus vs. Hidroelectrica
« Răspuns #27 : Aprilie 03, 2020, 11:49:52 a.m. »
Salut voios de pionier.
Ma bucur că văd din nou, pe forum, cunostinte vechi, carcotasi, cosmonauti, procurori si alte ajutoare de sindicalist-sef, care combat gramatica! Domnul Matasă, expuneti-vă ideile, oamenii au nevoie de ele. Deocamdată, încă nu s-a abrogat Constitutia. Dreptul la opinie cu gramatica sau fără, il mai avem. Zile caniculare vă doresc!

Offline Amadeus

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
  • Crede in DUMNEZEU si EL iti va indruma pasii!
    • Vezi Profilul
Re: Coronavirus vs. Hidroelectrica
« Răspuns #28 : Aprilie 03, 2020, 11:02:55 p.m. »
Salut voios de pionier,
Analizand ultimele postari, dl Theophilus nu cred ca o combate (pe gramatică), mai degraba o sustine! Daca dl Matasa este inginer, sef CHE si scrie astfel in limba materna nu merita nici salariul minim pe economie. Pai, cum mai faci diferenta? O minima decenta te poate opri sa cazi in ridicol, daca esti constient! Expunerea haotica de idei, tonul panicard nu cred ca mai impresioneaza pe cineva, dintre cei care trebuie sa fie impresionati. Si daca vorbesti de Constitutia Romaniei, aceasta specifica cerința cunoasterii limbii romane scris si vorbit pentru toti cetatenii. Pana la abrogare!
« Ultima Modificare: Aprilie 12, 2020, 12:15:49 p.m. de Amadeus »

Offline Jhon Doe de pe bistrita

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
Re: Coronavirus vs. Hidroelectrica
« Răspuns #29 : Aprilie 05, 2020, 02:11:44 a.m. »
 Stimabile muzicant de opera, de la stadiul de pionier ai ajuns cumva si la "Stefan Gheorghiu" sa intelegem?
Daca singura si cea  mai arzatoare problema a dumitale este gramatica fa-ti un control la "acoperis"!!
 Crezi ca este normal sa fim dusi ca "vitele" la abator  ( pensiune)? Nu ai parinti?! Poate esti conceput de o matusa si de ea trebuie sa ai grija.
Ai copii? Ii criogenezi si ii readuci la viata dupa 30, 60, 90 de zile?  Nu crezi ca nici o motivare financiara  ( cat de mare ar fi ea) nu ne mai poate motiva?
Cred sì eu ca orice om ca mai importanta este sanatatea si viata mea si a familiei proprii.  Daca am intrebat pe Unguriu Valerianu ( lider de sindicat SH Bistrita), care de putin timp a reusit cat de cat sa elimine din propriul vocabular o parte din cuvintele vulgare , a zis ceva gen:  ba descurcati-va, nu avem sindicat,cred ca ultimul sindicat a fost in urna cu 10, 15 ani.
  Fratilor stati acasa in siguranta, daca nu demisia,100%  ne vor chema inapoi !
Sanatate ca-i mai buna decat toate sì mult curaj! !!!