Autor Subiect: Negocieri CCM 2020  (Citit de 22793 ori)

Offline Victor

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #45 : Decembrie 06, 2019, 10:24:25 p.m. »
Ce comparatii am avut anterior...referitor la nivelul salarizarii pentru ,,cei de jos,,...zugravi,taximetriști.....nu tatăăă.....paznici...asta suntem....am luat-o si la ccm-ul asta...

Offline Un mecanic

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #46 : Decembrie 07, 2019, 08:18:57 p.m. »
5%... rata inflației...
Dar  recalcularea salariului in functie de creșterea salariului minim pe economie unde este? Peste un an o să fie salariul nostru egal cu minimul pe economie.  La fel cu o femeie de serviciu la curățenie.  Pentru ce am făcut școală? Pentru ce suntem examinați anual? După 30 de ani de meserie o să câștigăm cât un nou angajat necalificat!
Halal negocieri!

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #47 : Decembrie 07, 2019, 11:11:16 p.m. »
   Am nevoie de o informatie si va rog daca poate cineva sa ma ajute.
   Am aflat ca in situatia de inaptitudine medicala s-a diminuat semnificativ ajutorul de concediere in raport cu vechimea, mai ales in cazul in care salariatul refuza trecerea pe un alt post oferit.

Offline jorj

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #48 : Decembrie 09, 2019, 04:43:04 p.m. »
Bună ziua.
Degeaba intrebăm căci n-are cine să ne răspundă. Cred că ar trebui să ne facem un forum al nostru, unde să putem să relationăm. Suntem o forță natională. Dacă ne-am coordona unii cu altii, am fi foarte puternici. Să nu mai stăm la mila Hidrosind-ului!

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #49 : Decembrie 09, 2019, 04:49:55 p.m. »
Ce sa mai raspunda?!?!?!/ am luat-o in barba si de data asta......cica s-a semnat..... in defavoarea noastra.... de ce nu respecta si ei mandatul, asa cum il respecta directoratul?!?!?! degeaba scrim si vb aici... am fost vanduti si de data asta

Offline LEGEAluiOHM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #50 : Decembrie 09, 2019, 06:14:26 p.m. »
Salutări! Conform obiceiului, CCM se semna în ultima săptămână din an,cu motivații fel de fel,dar,din ce se vehiculează pe aici, înțelegem că totul e parafat...semnat.Personal nu cred,atît timp cît cineva din conducere,nu vine cu relatări amănunțite,relatări însoțite de elemente de indetificare ce pot da  credibilitate celor transmise.Sub umbrela anonimatului,aici poate posta oricine,orice.

Offline ...

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #51 : Decembrie 09, 2019, 09:39:34 p.m. »
Ai așteptări, ai dezamăgiri!

Offline jorj

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #52 : Decembrie 16, 2019, 10:00:23 a.m. »
Buna dimineata dle. Lider sef.
Ne-ati lămurit pe toti. Pe domnul/doamna Tesa si pe noi ceilalti. Asa cum spunea colegul nostru Robu, nu putem sa mergem la nesfarsit cu capul plecat in fața administratiei. Si mai există o mare problemă. Colegii mei de serviciu, sunt foarte nemultumiti si nu mai au încredere in Hidrosind. Banuiesc ca si in țară e la fel. Sindicatul funcționează atâta timp cât oamenii au încredere în el. Cum veti proceda să le recăpătati încrederea?
« Ultima Modificare: Decembrie 16, 2019, 10:14:21 a.m. de jorj »

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #53 : Decembrie 16, 2019, 03:36:44 p.m. »
o oferta de pachet salarial, ca alte societati, dotari mai bune .... nimic.... din ce in ce mai putin....

Offline Un TESA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 49
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #54 : Decembrie 17, 2019, 07:34:01 a.m. »
Da, banuiam ca in final veti sterge mesajele.
Pentru ca sunt o pata urata pe imaginea sindicatului.
Oricum, continuarea acestei polemici nu mai are obiect.


Offline CENTRALIST

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 36
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #55 : Decembrie 17, 2019, 08:46:57 a.m. »
Postarile de pe acest forum al Hidrosind, ar trebui publicate in presa nationala , sa stie o tara intreaga cit de multumiti ,fericiti si motivati sunt hidroenergeticienii care muncesc in cea mai profitabila societate ,..perla coroanei intre societatile cu capital majoritar de stat romanesti ,..ce sindicat interesat de conditile de munca ,de  bunastarea si de siguranta sindicalistilor ,...lumea ne considera altfel.

Offline salvamontul

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #56 : Decembrie 17, 2019, 12:22:06 p.m. »
http://Http://portal.just.ro/3/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=300000000742728&id_inst=3

3036/3/2017
Sedinţe
16.12.2019
Ora estimata: 09:00
Complet: C30
Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt: Respinge acţiunea ca neîntemeiată. Obligă reclamantul către pârâtă la plata cheltuielilor de judecată în cuantum de 10.000 lei, reprezentând onorariu avocaţial redus. Cu drept de apel în 10 de zile, cererea de apel se depune la Tribunalul Bucureşti Secţia a VIII-a Conflicte de Munca si Asigurări Sociale, sub sancţiunea nulităţii. Pronunţată, azi 16.12.2019, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Document: Hotarâre    16.12.2019

???

Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #57 : Decembrie 17, 2019, 03:51:26 p.m. »
Scuze,cu atatea procese, ca le-am si pierdut numarul,despre ce speta este vorba,despre ce despagubire ?

Offline robu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #58 : Decembrie 17, 2019, 07:14:01 p.m. »
Ceva nu e în regulă cu toate aceste procese pierdute pe bandă rulantă.
 Să le luăm pe rând. Am beneficiat de consultanță juridică înainte de a deschide acțiunea
în instanță? Probabil da.Că de aia ne-am dus buluc toți,la sfatul conducerii sindicale(erau unii care chiar calculasera la virgulă și știau cât vor încasa).
S-au depus acte și documente doveditoare care să convingă instanța  de soliditatea și temeiul cererii formulate?Probabil da,că de aia la orice întrebare despre stadiul procesului răspândacii de servici răspundeau siguri pe ei :,,Stați liniștiți!Totul e OK"
Există la cineva,pe undeva, o chitanță, pe numele reprezentantului legal și cel sindical cum că s-a încasat o sumă de bani, cu titlu de onorariu de reprezentare în instanță?Probabil că da,dar tare aș vrea să o văd cu ochii mei,și mulți alții că mine.
Mulțimea asta de probabilități mă pune pe gânduri și mă face să mă gândesc la ce e mai rău. Asta dacă nu cumva e doar un coșmar închipuit, fără nici o legătură cu realitatea.

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Negocieri CCM 2020
« Răspuns #59 : Decembrie 17, 2019, 11:31:25 p.m. »
Da, banuiam ca in final veti sterge mesajele.
Pentru ca sunt o pata urata pe imaginea sindicatului.
Oricum, continuarea acestei polemici nu mai are obiect.

Am spus ca le mut in alta sectiune, nu ca le sterg.
Motivul e simplu, e o polemica fara final, fiindca fiecare o tine pe a lui.
Dvs. nu puteti demonstra acuzatiile, eu nu pot sa va conving, fiindca nu vreti sa credeti.
N-are sens, pur si simplu.
Pata nu e doar pe sindicat, ci si pe cei care se lanseaza in diverse afirmatii fara acoperire.