Autor Subiect: Info negocieri CCM 2022  (Citit de 19439 ori)

Offline buimacitu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
    • Vezi Profilul
Re: Info negocieri CCM 2022
« Răspuns #90 : Februarie 17, 2022, 06:19:38 p.m. »
ne poate spune liderul nostru ales pe viata daca cei de la Cugir tin cont de legea aceea 55 pe care tot o invocati pe aici. au lideri nu papitoi aia

Offline buimacitu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
    • Vezi Profilul
Re: Info negocieri CCM 2022
« Răspuns #91 : Februarie 18, 2022, 05:12:46 p.m. »
Ministrul Antreprenoriatului și Turismului, Constantin-Daniel Cadariu, a anunțat că voucherele de vacanță vor fi acordate și angajaților din domeniul privat, iar valoarea acestora poate fi de șase ori salariul minim pe economie. „Am început în decembrie cu Ordonanța pentru aceste vouchere. Toți salariații din domeniul public pot beneficia de tichete de vacanță în valoare de 1.450 lei. Mai mult, orice salariat din sectorul privat, dacă patronul dorește, poate beneficia de tichet de vacanță, dar nu e limitat la o sumă, la 1.450 lei, ci suma poate merge până la de șase ori salariul minim pe economie, cu niște beneficii pentru patron, în sensul că toată suma o poate deduce, o poate pune pe cheltuieli, iar pentru ea nu plătește contribuții”, a spus ministrul Turismului.
ce spui nene A ??la noi zici ca nu se poate, stim ce zici

Offline jorj

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
    • Vezi Profilul
Re: Info negocieri CCM 2022
« Răspuns #92 : Februarie 18, 2022, 07:49:14 p.m. »
Bună seara.
Din informatiile prezentate de liderul departamentului meu, Hidrosind-ul nu a avut trecută pe lista discutiilor, acordarea tichetelor de vacantă. Nici nu s-a pus problema. Reprezentantul sindicatului a avut grijă, ca nu cumva firma să falimenteze, cheltuind prea mult cu odihna salariatilor! 

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Info negocieri CCM 2022
« Răspuns #93 : Februarie 18, 2022, 11:17:28 p.m. »
ne poate spune liderul nostru ales pe viata daca cei de la Cugir tin cont de legea aceea 55 pe care tot o invocati pe aici. au lideri nu papitoi aia

Dvs., un om care stie sa citeasca si sa judece cu mintea lui si nu a papitoiului de lider, ati avut curiozitatea sa cititi Legea respectiva ?
Nu e nevoie sa cititi extrasul trimis de mine ca sa va fie mai usor, puteti sa cautati legea pe net si sa o cititi pe de-a-ntregul.
Dupa ce o parcurgeti, daca nu sunteti prea buimacit, putem discuta la concret.
Seara buna sa aveti.

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Info negocieri CCM 2022
« Răspuns #94 : Februarie 18, 2022, 11:27:35 p.m. »
Bună seara.
Din informatiile prezentate de liderul departamentului meu, Hidrosind-ul nu a avut trecută pe lista discutiilor, acordarea tichetelor de vacantă. Nici nu s-a pus problema. Reprezentantul sindicatului a avut grijă, ca nu cumva firma să falimenteze, cheltuind prea mult cu odihna salariatilor!

Partial corect.
Nu am solicitat vouchere vacanta.
Am solicitat decontare pachete servicii turistice - vezi propunerea atasata.
Daca ar fi intrat in buget, ar fi fost mai avantajos pentru salariati fiindca are acoperire universala, nu doar pe anumite unitati turistice.
In rest, un singur comentariu la comentariul dvs. : intrebati, inainte de a trage o concluzie.