Autor Subiect: SALARIZARE  (Citit de 6429 ori)

Offline Cosmin92

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
  • ECHITATE PENTRU TOTI
    • Vezi Profilul
SALARIZARE
« : Iunie 25, 2020, 06:04:28 p.m. »
Salutare tuturor colegilor  !
As dorii sa stiu daca mai exista printre noi colegi care nu au fost adusi pe media grilei de salarizare !
Si daca mai sunt colegi in cauza , ce ar trebuii sa facem pentru acest drept ce nu a fost dat de “marea imparteala”
« Ultima Modificare: Iunie 26, 2020, 09:48:14 a.m. de Cosmin92 »

Offline robu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
    • Vezi Profilul
Re: SALARIZARE
« Răspuns #1 : Iunie 28, 2020, 01:09:21 p.m. »
Ca inechitatile continua sa persiste,chiar si dupa ,,eliminarea" lor oficiala ,e o cruda realitate,cel putin pentru mine.
Eu nu am resursele si nici sursele de informare pentru exemplificare si demonstrare,dar sunt sigur ca ele exista.
De ce inca continua dupa atata timp?
Sunt persoane care ar putea da niscaiva lamuriri,daca ar vrea.
Situatia ,,tulbure",ca sa nu folosesc un termen mai dur,al salarizarii in He. naste situatii hilare,daca nu jenante.
Exemplul il constituie cazul unui castigator al unui post scos la concurs si care a renuntat ulterior.
Nu am cunostinta de motivele concrete ce au determinat persoana in cauza sa renunte.
Pot insa face cateva presupuneri:
1.O fi de vina covid-ul.
2.Plata tentanta la cules de capsuni.
3.Oferta si mai buna la recoltat sparanghel.
4.Nivelul mai mult decat ,,echitabil" al salarizarii in He.
Pentru lamuriri suplimentare accesati link-ul urmator:
https://www.hidroelectrica.ro/announcement/c1b75d89-a9f7-b58c-edfe-9be0b03e3ba3

Offline LEGEAluiOHM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
    • Vezi Profilul
Re: SALARIZARE
« Răspuns #2 : Iulie 01, 2020, 09:08:52 p.m. »
Salutări tuturor!incepind de azi,conform CCM,salariile vor fi indexate cu 5%.Interbare..e valabil acest lucru?Va rugam să aveți o intervenție pe acest subiect domnule președinte.va multumim

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: SALARIZARE
« Răspuns #3 : Iulie 01, 2020, 09:51:46 p.m. »
Conform CCM, nu.
Conform Protocol, da.
Valabil cu 01 iulie, da.
Actele aditionale sunt semnate de catre directori.
Le vom semna si noi, unii deja au facut-o.

Offline Cosmin92

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
  • ECHITATE PENTRU TOTI
    • Vezi Profilul
Re: SALARIZARE
« Răspuns #4 : Iulie 05, 2020, 10:07:51 a.m. »
Conform CCM, nu.
Conform Protocol, da.
Valabil cu 01 iulie, da.
Actele aditionale sunt semnate de catre directori.
Le vom semna si noi, unii deja au facut-o.

D-le Aurariu , as dorii si eu un raspuns daca se poate la primul subiect din acest topic .
As mai dorii informatii legate de apelul dosarului 3036  link: http://portal.just.ro/3/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=300000000742728&id_inst=3

Multumesc !
« Ultima Modificare: Iulie 05, 2020, 05:56:52 p.m. de Cosmin92 »

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: SALARIZARE
« Răspuns #5 : Iulie 05, 2020, 10:39:26 p.m. »
1. La intrebarea pusa v-am raspuns printr-un mesaj personal, ca raspuns la mesajul personal pe care mi l-ati adresat, mai amplu.

Raspund si aici, pe scurt, la intrebarea scurta pusa :
- nu faceti confuzie intre media grilei de salariazare (pe actualul sistem de salarizare) si media salariilor pe un post calculata in 2017, care este alta
- da, sunt si alti salariati, nu doar dvs., care nu au fost adusi la media stabilita in 2017 (cei care aveau mai putin de un an vechime si au fost adusi la media de atunci minus o clasa)
- modalitatile de avansare sunt prevazute in CCM, pe care il cunoasteti

2. Apelul la 3036 a ajuns la Curtea de Apel Bucuresti, dosarul a primit un nr. nou, inca nu am primit citatie fiindca nu a fost fixat termenul
http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000383946&id_inst=2

Offline LEGEAluiOHM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
    • Vezi Profilul
Re: SALARIZARE
« Răspuns #6 : Iulie 09, 2020, 03:19:00 p.m. »
Buna ziua!Domnule președinte,ce puteți să ne spuneți despre modul în care vor fi făcute așa numitele ,,avansări" in acest an,asta in cazul in care se va întâmpla acest lucru.Se va pastra procedura de anul trecut?Sunt lucruri noi,privitoare la acest subiect?Va mulțumim anticipat pentru lămuriri!Zile bune!

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: SALARIZARE
« Răspuns #7 : Iulie 09, 2020, 05:26:12 p.m. »
Da, sunt lucruri semnificativ noi, fiindca marea majoritate a salariatilor au fost nemultumiti ca trebuie sa dea examen.
Am renuntat la examen, criteriul de acordare este rezultatul evaluarii pe anul precedent :
- 5% pentru FB cu punctaj intre 3.50 si 4.00.
- 8% pt FB cu punctaj peste 4.01,
- pana la 10% pt exceptional,

Se excepteaza cei care au beneficiat deja de avansare/promovare in anul in curs, cei care se afla in perioada de proba/formare pe post/perioada determinata si cei care au sanctiuni neradiate.

Fondul se repartizeaza pe entitati organizatorice, proportional cu numarul de salariati :
- la exploatare sunt 2 entitati mari in fiecare sucursala (electricieni respectiv masinisti),
- o alta entitate in fiecare sucursala este formata din personalul direct subordonat directorului de SH
- la TESA cu subordordonare operativa imparteala e pe departamente.

Propunerile le fac sefii directi, avizare si aprobare - la centru.
Sindicatul - rol de consultare.

Cu stima.


Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: SALARIZARE
« Răspuns #8 : Iulie 09, 2020, 09:48:47 p.m. »
Deci sa intelegem ca acei 5% de la 1 iulie nu se mai dau la toata lumea ?? Sau e vorba de altceva si in acest caz e clar ca suntem la p..a sefilor,care stim cum noteaza pe cei apropiati lor si cum ii noteaza pe ceilalti care nu"sar la cap". E rau daca am ajuns ca unii dintre noi sa fim evaluati de niste indivizi care nici macar nu stiu sa scrie corect in limba romana,iar cu meseria lasa de dorit,dovada ca la instructaje se fac tot felul de munci,numai instructaj profesional nu. Imi cer scuze daca am fost prea transant dar din pacate s-au schimbat prea putine in sensul asta.

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: SALARIZARE
« Răspuns #9 : Iulie 10, 2020, 07:43:31 a.m. »
"Acei" 5% "s-au dat" deja la toata lumea, adica inclusiv dvs.
Referitor la "notare", adica la evaluarea anuala, daca nu sunteti de acord cu calificativul acordat de seful direct, aveti posibilitatea sa va manifestati acest dezacord, atunci cand semnati fisa de evaluare.
Este o procedura si se respecta, au fost si sunt destule cazuri de divergenta, care nu intotdeauna s-au rezolvat in favoarea sefului.
Invatati sa va exprimati nemultumirea atunci cand trebuie.
Ulterior, nu mai are efect.

Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: SALARIZARE
« Răspuns #10 : Iulie 11, 2020, 10:51:55 p.m. »
"Apreciez"sarcasmul si ironia din acele ghilimele si din exprimarea dumitale. Mai ca as zice ca stau de vorba cu unul din directorii HE si nu cu liderul sindicatului,adica acea persoana care TREBUIE sa faca tot ce ii sta in putinta pentru apararea drepturilor membrilor de sindicat. N-am vazut inca recuperate drepturile pierdute(cedate,furate,cum vreti sa le spuneti) si nici nu cred ca o sa le mai vedem recuperate vreodata. Cat despre sansele de reusita ale unui salariat nemultumit in fata unei comisii de reexaminare ele tind serios spre 0. Puteti intreba orice coleg,dar stiti si dvs. foarte bine asta.

Offline LEGEAluiOHM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
    • Vezi Profilul
Re: SALARIZARE
« Răspuns #11 : Iulie 12, 2020, 09:51:50 a.m. »
Buna ziua!Domnule președinte,privitor la subiectul ,,avansare",credem că mai sunt bine venite unele lamuriri;ca de exemplu: toți cei care au obținut calificativul FB au de primit ceva,diferența fiind făcută de punctaj(așa cum ați transmis dumneavoastră)?Vor fi anumite sume acordate și va exista o așa zisă ,,departajare" intre cei nominalizați mai sus?Acest lucru prezintă interes și informațiile în plus sunt de bun augur.Multumim anticipat pentru răspuns!Zile bune

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: SALARIZARE
« Răspuns #12 : Iulie 12, 2020, 11:46:49 a.m. »
"Apreciez"sarcasmul si ironia din acele ghilimele si din exprimarea dumitale. Mai ca as zice ca stau de vorba cu unul din directorii HE si nu cu liderul sindicatului,adica acea persoana care TREBUIE sa faca tot ce ii sta in putinta pentru apararea drepturilor membrilor de sindicat. N-am vazut inca recuperate drepturile pierdute(cedate,furate,cum vreti sa le spuneti) si nici nu cred ca o sa le mai vedem recuperate vreodata. Cat despre sansele de reusita ale unui salariat nemultumit in fata unei comisii de reexaminare ele tind serios spre 0. Puteti intreba orice coleg,dar stiti si dvs. foarte bine asta.


Cand am cititi primul dvs. mesaj pe tema indexarii de 5%, nu am stiut ce sa inteleg : ca nu ati inteles ce ati semnat intr-un act aditional la CIM sau doar mai aruncati o pietricica in balta, prefacandu-va ca nu intelegeti ?
La asa intrebare, asa raspuns.
E bine ca ati inteles macar sarcasmul.
Uite asa intelegem toti ce e de inteles.

Referitor la solutionarea divergentelor cu privire la evaluare : toate divergentele la care i-am asistat pe cei care mi-au solicitat acest lucru s-au finalizat in favoarea salariatului.
Nu trebuie sa intreb pe altii, stiu cum se desfasoara o contestatie a evaluarii, inclusiv in instanta.
Comisia este de solutionare a divergentei, nu de reexaminare.
Nu pune salariatul sa mai dea vreun test, ci analizeaza argumentele ambelor parti.
De asemenea, analizeaza si respectarea procedurii de evaluare.
Cititi procedura, va rog.

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: SALARIZARE
« Răspuns #13 : Iulie 12, 2020, 11:56:38 a.m. »
Buna ziua!Domnule președinte,privitor la subiectul ,,avansare",credem că mai sunt bine venite unele lamuriri;ca de exemplu: toți cei care au obținut calificativul FB au de primit ceva,diferența fiind făcută de punctaj(așa cum ați transmis dumneavoastră)?Vor fi anumite sume acordate și va exista o așa zisă ,,departajare" intre cei nominalizați mai sus?Acest lucru prezintă interes și informațiile în plus sunt de bun augur.Multumim anticipat pentru răspuns!Zile bune

Nu toti cei care au FB sau Excelent vor beneficia de avansare.
Exista un fond care se distribuie proportional, asa cum v-am spus in mesajul precedent.
Ca sa-i acopere pe toti cei care au obtinut calificativul necesar, ar trebui sa avem prevazuta in BVC o suma de aprox. 7% din fondul de salarii.
Suma este comparabila cu cea din 2019.

Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: SALARIZARE
« Răspuns #14 : Iulie 12, 2020, 12:39:14 p.m. »
Din pacate la noi inca nu a ajuns niciun Act aditional,deci nu aveam cum sa stiu situatia exacta.Probabil la noi in sucursala lucrurile se misca mai greu. Iar in ceea ce priveste notarea,daca va mai fi cazul,voi incerca marea cu degetul,adica nu voi semna si voi merge la comisie,binenteles cu argumentele necesare.