Autor Subiect: Suntem duși cu preșul și preșul e găurit.......  (Citit de 4167 ori)

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Suntem duși cu preșul și preșul e găurit.......
« Răspuns #15 : Aprilie 14, 2019, 08:16:32 p.m. »
nu sunt eu de vina sau domnul Aurariu ca nu acoperim mai mult de 10 %... mai sunt si ceilalti lideri dintre care nu apare nici unul aici... oamenii isi pun doleantele aici, unele bune, altele absurde sau prea putin probabil de atins. Ce poti sa le raspunzi cand informarile ajung greu si la noi, sau cand comisiile mixte se tin abia dupa aprobarea bugetului si atunci primesti promisiuni, pe care Directoratul nu le onoreaza din diverse motive: ca nu au fost prinse in pas, de sindicat sau de diverse compartimente. oricum se observa clar ca Directoratul nu respecta ei insasi Codul Etic pe care ni-l flutura tot timpul ca sa-l respectam si an de an ne pun sa dam examen din el. Ca toti sa-l cunoasca pe Presedintele Hidrosind actual sau urmator, acesta ar trebui ori sa se plimbe ca Ceausescu prin tara, ca sa treaca pe la toate hidrocentralele, ori sa distribuie poza lui si sa o agatam tablou deasupra panourilor de automatizari. Lipsa de informare din partea tuturor este o problema mare, dar aceasta nu este singura.... delasarea, nepasarea oamenilor si esecurile in negocieri a Sindicatului (pierderea unor drepturi) au dus la aceasta situatie.... Revigorarea sindicatului necesita implicarea tuturor nu numai a lidrilor de grupe, departamente sau a presedintelui. Nu il condam ca raspunde greu sau tarziu... stiu cate sunt pe capul lui... printre atributiile de lider le are si pe cele de Sef de CHE si au avut grija cei de la Bucuresti de asta ...au coborat o groaza de sarcini la nivelul Sefilor de CHE... Caiete de sarcini, devize, calculul devizelor, pretul materialelor ca sa te incadrezi si multe altele.... oricum speram sa putem revigora Sindicatul si sa putem merge inainte....

Offline robu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
    • Vezi Profilul
Re: Suntem duși cu preșul și preșul e găurit.......
« Răspuns #16 : Aprilie 15, 2019, 01:27:04 a.m. »
nu sunt eu de vina sau domnul Aurariu ca nu acoperim mai mult de 10 %... mai sunt si ceilalti lideri dintre care nu apare nici unul aici... oamenii isi pun doleantele aici, unele bune, altele absurde sau prea putin probabil de atins. Ce poti sa le raspunzi cand informarile ajung greu si la noi, sau cand comisiile mixte se tin abia dupa aprobarea bugetului si atunci primesti promisiuni, pe care Directoratul nu le onoreaza din diverse motive: ca nu au fost prinse in pas, de sindicat sau de diverse compartimente. oricum se observa clar ca Directoratul nu respecta ei insasi Codul Etic pe care ni-l flutura tot timpul ca sa-l respectam si an de an ne pun sa dam examen din el. Ca toti sa-l cunoasca pe Presedintele Hidrosind actual sau urmator, acesta ar trebui ori sa se plimbe ca Ceausescu prin tara, ca sa treaca pe la toate hidrocentralele, ori sa distribuie poza lui si sa o agatam tablou deasupra panourilor de automatizari. Lipsa de informare din partea tuturor este o problema mare, dar aceasta nu este singura.... delasarea, nepasarea oamenilor si esecurile in negocieri a Sindicatului (pierderea unor drepturi) au dus la aceasta situatie.... Revigorarea sindicatului necesita implicarea tuturor nu numai a lidrilor de grupe, departamente sau a presedintelui. Nu il condam ca raspunde greu sau tarziu... stiu cate sunt pe capul lui... printre atributiile de lider le are si pe cele de Sef de CHE si au avut grija cei de la Bucuresti de asta ...au coborat o groaza de sarcini la nivelul Sefilor de CHE... Caiete de sarcini, devize, calculul devizelor, pretul materialelor ca sa te incadrezi si multe altele.... oricum speram sa putem revigora Sindicatul si sa putem merge inainte....
Deoarece dumneavoastra ca lideri,domnule Matasa si domnul Aurariu,va implicati personal si concret in tot ce inseamna activitate sindicala aveti parte de recunoastere  si apreciere din partea multor membri de sindicat,inclusiv si a mea.Meritati asta pentru ca va asumati parerile si actiunile.Deoarece faceti parte din personalul de exploatare cu functii de conducere e posibil sa aveti parte si de oarece sicane pe linie superior ierarhica,cum s-ar spune,sa vi se caute nodul la papura.Legea partenerilor sociali interzice categoric orice amestec,conditionari sau imixtiune a angajatorului in activitatea sindicatului.Concret e abuz in serviciu si e considerata fapta penala.Nu stiu daca ceilalti lideri au avut cunostinta ca sunt protejati de lege in virtutea faptului ca detin functii in conducerea sindicatului si nu pot fi impiedicati isi a-si exercita mandatul primit,dar mie imi par foarte timorati si jenati.Sau or fi alte motive la mijloc?As vrea macar unul singur sa apara pe forum cu explicatia reala.Daca stresul e atat de mare si misia sindicala nu e compatibila cu functia administrativa,aceeasi lege permite scoaterea din productie a liderului de sindicat cu posibilitatea retribuirii lui din cotizatia membrilor,postul sau fiind ocupat de o alta persoana pe o perioada determinata(cat dureaza mandatul),iar la incheerea mandatului isi reocupa postul in mod legal,fara nici cea mai mica problema(art.30,31,32,33,34,35).Si asa se rezolva si disponibilitatea de a calatori si vizita  toate colturile tarii pe unde asuda si trudesc hidroenergeticienii,membri Hidrosind.Parerea mea s-a conturat dupa consultarea proiectului de lege,,Parteneri sociali"din 15.05.2012,care dorea sa modifice prevederi din legea 62/2011 a Dialogului Social.Aceste informatii sunt postate pe situl Hidrosind.Sper si nu cred ca au ramas doar la nivel de proiect ci au devenit lege in vigoare.
« Ultima Modificare: Aprilie 15, 2019, 01:32:38 a.m. de robu »

Offline jorj

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
    • Vezi Profilul
Re: Suntem duși cu preșul și preșul e găurit.......
« Răspuns #17 : Aprilie 15, 2019, 09:19:52 a.m. »
Bună ziua!
Ştim că instabilitatea legislativă şi climatul social nefavorabil, limitează revendicările sindicale! Asta nu înseamnă că ne resemnăm şi nu mai cerem plata corespunzătoare a muncii noastre. În acest scop, Hidrosind-ul, trebuie să funcţioneze eficient! Comunicarea între lideri și sindicalisti, reprezintă cheia funcționării marelui nostru angrenaj sindical. Este foarte adevărat, că Președintele Hidrosind, având sarcini de serviciu și sarcini sindicale până la limita superioară, nu poate să cuprindă întotdeauna totalitatea problemelor care apar. De aceea, dumnealui, are ca și parteneri, pe liderii din teritoriu. Lideri zonali care trebuie să comunice și să colaboreze eficient cu noi, între ei și cu liderul central, astfel încât această mașinărie numită sindicat să funcționeze spre binele nostru și al HE. Dar se pare că aici este problema. Aici sunt sincope în funcționare.
Noi vorbim de faptul că membrii de sindicat nu-l cunosc pe d-nul Aurariu. Eu zic că unii dintre ei nu-l cunosc personal, nici pe liderul de zonă! Poate exagerez!
« Ultima Modificare: Aprilie 15, 2019, 09:48:29 a.m. de jorj »