Autor Subiect: Prime si cresteri salariale  (Citit de 4413 ori)

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
Prime si cresteri salariale
« : Decembrie 26, 2018, 10:08:38 p.m. »
                                                                           Art. 4.38 C.C.M.
   (1) Avansarea reprezinta trecerea unui salariat la o salarizare superioara pe aceeasi banda de salarizare, in cadrul aceleiasi functii sau meserii.
   (2) Avansarea se face anual, la solicitarea salariatului, in functie de posibilitatile financiare ale angajatorului si de rezultatele evaluarii performantelor (cel putin calificativul BINE).
   (3) Avansarea se face prin examen, pe baza unui regulament de avansare si inseamna o crestere de 10% la salariul de baza brut al salariatului.
   (4) Fac exceptie de la prevederile prezentului articol functiile de Top Management.

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
Re: Prime si cresteri salariale
« Răspuns #1 : Decembrie 26, 2018, 10:29:38 p.m. »
                                                SINTEZA INFORMARILOR PRESEDINTELUI :
Pentru avansari pe 2018, nu a fost prevazut un fond special in BVC.
Ce am discutat in ultima perioada pe acest capitol se va aplica intr-un fel sau altul, cu sau fara examene, pe aceleasi principii pentru toata lumea, nu doar pentru sefi.
Nu s-a pus conditia calificativului la evaluare.
Propunerile au fost facute de sefii locurilor de munca.
Cresterile salariale intra in vigoare incepand cu 27-28 decembrie.
Sunt peste 400 salariati care vor beneficia de acestea.
Pentru prime este prevazut un fond aparte in BVC, ca si in 2017.
Regulamentul respectiv este valabil si pt 2018.

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
Re: Prime si cresteri salariale
« Răspuns #2 : Decembrie 26, 2018, 11:11:18 p.m. »
   Cu tot respectul, domnule Presedinte, va rog sa raspundeti la cateva intrebari :
     1) S-a abrogat art.4.38 si s-a inlocuit avansarea cu cresterea salariala ? ; unde este prevazuta in CCM cresterea salariala acordata celor peste 400 salariati ?
     2) Cuantumul primelor este stabilit tot de conducatorii locurilor de munca si vor fi acordate asa cum stim : la palmasi mai putin si pentru ei de 5-10 ori mai mult ?
     3) Avand in vedere ca diferenta de competenta si studii o face salariul lunar, cand se va acorda in mod egal prima asta de sfarsit de an, asa cum este calculul de constituire al fondului in jur de 700 lei/salariat ? (anul trecut stiu doar un singur caz unde un sef cu adevarat profesionist si cu bun simt a aplicat acest lucru).
« Ultima Modificare: Decembrie 26, 2018, 11:42:36 p.m. de carcotasul »

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Prime si cresteri salariale
« Răspuns #3 : Decembrie 26, 2018, 11:56:23 p.m. »
   Cu tot respectul, domnule Presedinte, va rog sa raspundeti la cateva intrebari :
     1) S-a abrogat art.4.38 si s-a inlocuit avansarea cu cresterea salariala ? ; unde este prevazuta in CCM cresterea salariala acordata celor peste 400 salariati ?
     2) Cuantumul primelor este stabilit tot de conducatorii locurilor de munca si vor fi acordate asa cum stim : la palmasi mai putin si pentru ei de 5-10 ori mai mult ?
     3) Avand in vedere ca diferenta de competenta si studii o face salariul lunar, cand se va acorda in mod egal prima asta de sfarsit de an, asa cum este calculul de constituire al fondului in jur de 700 lei/salariat ?

1) a) Nu s-a abrogat 4.38
    b) La 4.24 alin1
2) Propunerile pentru prime le face seful ierarhic, ca peste tot in lume.
Nu cunosc vreun caz in 2017 in care seful sa fi luat de 5 ori mai mult decat media subalternilor.
Daca stiti dvs., spuneti cu nume si prenume.
3) Prima nu este "de sfarsit de an".
Se poate da pe tot parcursul anului, pentru cei cu rezultate deosebite.
Din fondul ramas neconsumat, dupa inchiderea anului financiar, se poate premia orice salariat care indeplineste criteriile din regulament, functie de rezultatele personale.
Prima egala la toti salariatii va fi cand ne intoarcem in comunism.
Curios este faptul ca militeaza pentru prima comunista unul ca dvs., care se considera mai bun decat altii.

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
Re: Prime si cresteri salariale
« Răspuns #4 : Decembrie 27, 2018, 08:41:46 a.m. »
                                          Art.4.24 din CCM
   Modificarea salariilor poate interveni si in urmatoarele situatii speciale :
     1.Performanta exceptionala - situatie in care un angajat are rezultate excelente (mult peste cele ale colegilor), depaseste frecvent obiectivele stabilite, aduce contributii semnificative societatii.

 Aveti dreptate nu mai suntem in comunism cand aveai carte - aveai parte, acum suntem in sclavagism, are cine cara cel mai mult cu traista.
« Ultima Modificare: Decembrie 27, 2018, 08:50:34 a.m. de carcotasul »

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
Re: Prime si cresteri salariale
« Răspuns #5 : Decembrie 27, 2018, 09:09:05 a.m. »
   In concluzie, s-a avansat SACOSA pentru ca majoritatea celor avansati din zona mea, inclusiv seful de sectie si seful CHE, NU SE INCADREAZA la prevederile ART.4.24 alin.1.

Offline jorj

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
    • Vezi Profilul
Noroc ca avem Regulament
« Răspuns #6 : Decembrie 27, 2018, 03:04:27 p.m. »
Bună ziua domnilor lideri Hidrosind.
Ceea ce spune Carcotasul, este corect. Vă rog să-mi scuzați expresia dar v-ați cct in el de Regulament de avansare, pentru care nici nu ati avut prevăzute fonduri in BVC. Ati facut impreuna cu administratia ce-ati vrut și de data asta. Exact ca guvernantii nostri pesedei: in fiecare zi facem maldăre de legi pe care le aplicam sau nu, funcție de interese. Cât despre primele de performanță, dați-le toate la șefi. Ca la galere, premiați pe cel cu biciul. Restul nu mai contează.

Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: Prime si cresteri salariale
« Răspuns #7 : Decembrie 27, 2018, 05:11:27 p.m. »
Ce nu intelegeti ? Principiul este dezbina si cucereste. S-au dat mariri doar la unii,ca sa ne scoatem iarasi ochii intre noi si sa fim dezbinati pentru a nu-i deranja pe cei de sus. Noi avem ce ne injura si acuza intre noi si ei intorc banii cu lopata. Regulamentele sunt facute pentru a fi incalcate dupa interesul celor mari,exact ca legile date de politicieni. Pacat ca sefii sindicatului au girat din nou astfel de porcarii facute impotriva salariatilor. De astfel de fapte sa aveti si voi parte in 2019 !

Offline corina13

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 20
    • Vezi Profilul
Re: Prime si cresteri salariale
« Răspuns #8 : Decembrie 28, 2018, 08:16:03 a.m. »
   Se pare că președintele nostru Nicolae Aurariu a fost de la început Nicolae Dică.
« Ultima Modificare: Decembrie 28, 2018, 08:19:25 a.m. de corina13 »

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Prime si cresteri salariale
« Răspuns #9 : Decembrie 28, 2018, 10:56:29 a.m. »
Regulamentul de avansare a fost intocmit in luna iunie, in perioada cand s-a negociat si cel cu participatia la profit.
Prevederile lui sunt cunoscute de atunci.
Daca l-ati fi citit atent, ati fi vazut ca spune clar ca, pentru 2018, vom discuta aplicarea lui dupa 15 oct., dupa ce vom avea niste cifre concrete referitoare la fondul de salarii (consumat pe trei trimestre respectiv estimare pentru ultimul trimestru).
Am parcurs acesti pasi, a fost convenita o suma disponibila pentru acest capitol, care ar fi insemnat avansarea cu 10% a cca. 300 salariati, la salariul de baza mediu.
Au fost stabilite si etapele de parcurs, pe cele scrise in Regulament.
Nebunia a inceput odata cu inscrierile, cand toata lumea a dat buluc : peste 1000 la exploatare, peste 500 la TESA.
Prea putini dintre cei inscrisi s-au gandit ca nu va fi tocmai usor sa obtii nota 8 respectiv 9, ca barem, pe un examen-concurs organizat de administratie.
Cand au fost intocmite tematicile si bibliografiile, am stiut ca vor trece de barem sub 5% din cei inscrisi.
Administratia a propus, pentru exploatare, organizarea unei probe teoretice eliminatorii avand la baza o tematica/bibliografie in mare parte teoretica (regulamente, notiuni de electrotehnica/mecanica din manuale din liceu/profesionala, alte carti de specialtate plus destule prevederi din legislatia de mediu/SU/SSM), urmata de proba practica.
De ex., la el sef tura bibliografia cuprindea 37 pozitii, adica mai vasta decat la Trofeu si cu barem mai mare (8 fata de 7).
Nici pe TESA, cu mici exceptii, nu au fost intocmite tematici/bbliografii care sa poate evidentia ce stie, cum gandeste si cum pune in practica un salariat.
Nu am fost de acord cu acest lucru, desi puteam sa nu fim intrebati, fiindca regulamentul prevede doar modalitatea de sustinere a examenului nu si implicarea sindicatului in modul de organizare efectiv.

In aceste conditii, plecand si de la imposibiltatea organizarii examenului la exploatare pentru 1000 salarati sub forma (strict) de proba practica asa cum am scris in regulament, am convenit sa nu-l aplicam pentru 2018.
Au fost unii care doreau sa nu mai facem nimic, au fost altii (putini) care au fortat examenul intr-o forma care sa ne arate cat de prosti suntem s altii care au dorit sa amanam totul pentru 2019.
Am fost cativa, atat la sinidcat cat si la administratie, care am tinut sa respectam ce am convenit si am gasit o alta forma de a creste salariile macar la o parte din salariatii care merita acest lucru, si pentru 2018.
Am pastrat bugetul odata convenit si am aplicat alt articol din CCM, cu amendamentul ca majorarea salarului poate fi intre 4 si 10% din salariul de baza individual., rezultand o crestere medie mai mica pentru mai multi salariati.
Vom incerca sa revizuim regulamentul astfel incat sa fie mai usor aplicabil pentru 2019, nu stiu daca vom si reusi.

Stiu ca nicodata nu vor fi multumiti toti salariatii.
Nu vor fi multumiti toti nici daca s-ar obtine o indexare de 50%, fiindca unii nu se uita la cat au ei in buzunar, ci mai ales la cat au altii.
Teoretic, de cresterea salariala care intra in vigoare azi, ar trebui sa beneficieze doar salariatii buni si foarte buni dn fiecare loc de munca, in limita fondului disponibil.
Faptul ca vor fi si pilosi printre beneficiari, este o meteahna romaneasca, manifestata mai pregnant in unele zone ale tarii.
Metoda "sacosa" se poate/se va intampla si la examen, in conditiile in care este organizat local, nu-i asa ?

Prn urmare, dragi colegi nemultumti de actuala metoda, de conjuctura, poate ca ar fi fost mai bine sa nu facem nicio crestere.
Poate ca la vara voi fi si eu plictisit si nu voi mai avea nervi sa ma cert cu administratia sa organizeze un concurs pe care sa-l pot controla intr-o anumita masura si voi lasa sa se desfasoare asa cum era pe vremuri si cum se intampla peste tot in lume : un examen in urma caruia obtii o marire de salariu e un examen pe care seful il face asa cum vrea el.
As vrea sa vad atunci cat de multumiti veti fi.



 

Offline jorj

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
    • Vezi Profilul
Cu noi faceti profit!
« Răspuns #10 : Decembrie 28, 2018, 12:20:28 p.m. »
Buna ziua. Domnule Lider sef, vă stimez şi vă respect părerile şi acţiunile! Dar...cu riscul de a va irita puţin, concluzionez  câte ceva din expunerea dvs. Marturisesc ca n-am înțeles, de ce se prognoza ca 5% (sub),  dintre noi să treacă baremul stabilit de administrație  pentru avansare. Ştiţi foarte bine că baremul nostru este activitatea normala de fiecare zi! Dar ce,  doreşte cumva administraţia să ne facă profesori de fizică la licee si scoli profesionale, sau trebuie să fim în continuare personal  operațional competent pentru exploatarea si intretinerea echipamentelor energetice? Cine exploatează  permanent  centralele electrice? Cine face de toate,  salubritate, exploatare, intretinere, manevre, paza, ...etc? Fara accidente, fara incidente, in câmpuri electromagnetice, in frig, in caniculă, în zgomot, conditii de izolare, pe timp de noapte, sâmbete, duminici, sarbatori legale...? Nu cumva noi? Cât este salariul mediu in Hidroelectrica? Cât ia un meseriaș în comparație cu un șef? Tocmai ne-ați spus că 400 de oameni din 3500, alesi pe sprânceană de către șefi, vor primi salariile mărite, comparativ cu colegii lor cu care au muncit cot la cot. Bag seamă că in Hidroelectrica dreptatea umblă cu capul spart! Ne-ați avertizat să nu privim în punga altuia dar ...!  Părerea mea este că, în aceste condiţii, fără criterii corecte de apreciere a muncii oamenilor, o sa ramaneti fara meseriasi! Cât de curând! Și veți dezbina și oamenii. Sau asta se urmărește? Știți foarte bine ce înseamnă să n-ai resursă umană competentă sau să ai conflicte pe locurile de muncă, între colegi!
« Ultima Modificare: Decembrie 28, 2018, 07:41:41 p.m. de jorj »

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Prime si cresteri salariale
« Răspuns #11 : Decembrie 28, 2018, 10:20:09 p.m. »
"Prognoza" de 5% pleaca de la tematica si bibliografia intocmite si din experienta ultimilor ani, in care am fost in comisiile de la Trofeu.
Stiu cat de greu se ia 7-le de la Trofeu, de catre unii care participa an de an, prin urmare pot aprecia foarte bine cat de (foarte) greu se poate lua 8 pe o tematica si mai vasta si in timp foarte scurt si de oameni care nu au mai pus mana pe carte de foarte multa vreme.
Nu am fost de acord cu viziunea administratiei privind modalitate de examen si de aceea a cazut totul.
Sunt de parere ca un om de exploatare trebuie sa aiba in primul rand simt practic si abia apoi unul teoretic.
Sunt de parere ca un inginer trebuie sa stie unde sa caute rapid intr-o carte si cum sa aplice teoria, nu sa o memoreze.
Sunt de parere ca un economist, jurist, etc. trebuie sa stie cum sa aplice/interpreteze o prevedere legala, nu sa o memoreze si sa o priveasca cu ochelari de cal.
Dar ... nu am reusit sa transmit parerea mea administratiei decat partial.
Unii inteleg ca vom ramane fara oamenii buni, altii nu.

Faptul ca unii colegi alesi pe spranceana vor lua salarii mai mari decat colegii lor nu este un lucru rau, daca au fost alesi corect.
In felul acesta, ii vor trage dupa ei si pe ceilalti, care vor fi stimulati.
De fapt, acesta este scopul pe termen lung al modalitatii de majorare a salariilor prin examen : cei mai buni sa ia un ban in plus si sa-i traga si pe altii dupa ei, sa-i determine sa fie mai responsabili, mai constiinciosi, mai implicati, etc. si, in plus, sa mai puna mana si pe o carte.
Nu s-a putut acum prin examen, e bine ca s-a facut altfel, repet - daca s-a facut corect.
Daca iarasi s-au facut magarii, vom pierde toti.
Se va "demonstra" ca doar lucrurile facute de la centru sunt corecte.
N-aveti decat sa-i beliti pe cei care au facut-o, nu pot controla 7 directori si 10 inginerii sefi superviizati de 15 lideri din sucursale/uzine
Totusi, eu sunt convins ca, in proprtie de cel putin 95%, s-a procedat corect.

Comparatia salariilor muncitori vs. sefi - vad ca ati corectat-o fata de azi dimineata, cand ati scos din pix niste sume exagerate, ceea ce arat ca v-ati informat corect intre timp. Nu are sens sa intram in acesta discutie, fiindca pierdem toti.

 

Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: Prime si cresteri salariale
« Răspuns #12 : Decembrie 28, 2018, 11:40:56 p.m. »
Totusi, domnule Aurariu,nu se va indexa deloc salariul  de la 01 01 2019,nici macar cu rata inflatiei ?

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Prime si cresteri salariale
« Răspuns #13 : Decembrie 29, 2018, 12:03:41 a.m. »
Despre BVC discutam in ianuarie.
Societatile cu capital integral sau majoritar de stat, cum este Hidroelectrica, au obligatia sa depuna bugetul la aprobat in termen de 30 de zile de la aprobarea prin lege a bugetului de stat.
Anul acesta, din nou, domnii parlamentari nu se grabesc, asa ca nici altii nu se grabesc ...
In plus, CS-ul va fi numit pe 4 ani, tot in ianuarie, procedura de selectie fiind iin faza finala.
Actualul CS nu va aviza un BVC pentru altii (sau aceeasi, cine stie ?!).

Offline Ng

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
    • Vezi Profilul
Re: Prime si cresteri salariale
« Răspuns #14 : Decembrie 30, 2018, 01:20:46 p.m. »
Dragi colegi, La multi ani!
O parte dintre colegii muncitori din exploatare considera ca este cam mare diferenta de salarizare dintre ei si sefii de centrale care se afla pe nivelul imediat superior.  Nemultumirea este accentuata de faptul ca acesti sefi au primit salarizarea din pix, prin aplicarea mercer, fiind situati pe banda lor peste mediana, in timp ce muncitorii, tot din pix, sunt plasati pe banda lor, sub mediana, desi dupa acelasi mercer trebuiau si ei plasati peste mediana. Astfel, desi regulamentul de avansare suna bine, sansele de a ajunge sus pe banda, chiar a celor merituosi, sunt practic anulate de pasii marunti propusi prin examenele anuale de avansare, iar pensia multora bate la usa.
In mod firesc, pentru aceeasi munca, salariatii vor salarii mai mari iar administratia vrea profit mai mare. Metodele folosite pentru armonizarea intereselor opuse nu sunt perfecte, cum nici cele pentru distribuirea resurselor limitate intre salariati. Astfel, metoda negociata pentru avansarea de acum a pus pe muncitori la cheremul subiectivismului uneori exagerat al sefilor de centrala. In orice grup uman cineva se evidentiaza cumva in mod natural in ochii sefului si va avea prioritate la privilegii in fiecare an. Ca sa limitam aceste preferinte subiective ne indreptam catre metoda examinarii de la centru care sa fie ordonata peste capul sefilor directi. Aceasta este o metoda ceva mai obiectiva doar ca din experienta Trofeului se vede ca, in general, aceiasi oameni se inscriu la faza de masa si cam aceiasi oameni acced la fazele superioare, pe sucursale si nationala. Tradus inseamna ca in fiecare an vor lua notele maxime cam aceiasi oameni.
In ambele metode, la procentul de avansare 1/10, majoritatea covarsitoare a muncitorilor este condamnata sa iasa la pensie pe salariul de acum. Si asta nu neaparat din rea vointa sau din lene ci din firescul lucrurilor. Indiferent ce criteriu s-ar alege, cineva va corespunde cel mai bine acelui criteriu, va iesi in evidenta si va deveni copacul care va tine in umbra lui pe toti ceilalti.
Adevarul din toate locurile de munca este ca lucrurile functioneaza datorita concursului de capacitati, talente, abilitati ale salariatilor cand efectiv lucreaza in echipa. Cele mai multe din acestea nu pot fi evaluate prin teste grila. Cei mai multi oameni valorosi pe care am avut onoarea sa-i cunosc, desi sunt evaluati de sef cu FB, nu vor lua nota maxima la examen si asta se va traduce ca nu merita.