Autor Subiect: gramatica ...  (Citit de 4654 ori)

Sindicalist

  • Vizitator
gramatica ...
« Răspuns #15 : Februarie 14, 2018, 05:04:18 p.m. »
Da ,am fost întotdeauna pentru alegeri , pentru ca noul  CCM .a fi negociat de alți lideri, ce au putut actuali sa văzut. Haideti a vedea ce pot și alți ,sau este INTERZIS?. Propun pe viitor Sindicatul a avea anumite obiective ,daca ele nu vor fi atinse sa își de-a demisia lideri respectivi ,iar de vor reuși să fie premiați din fondurile Sindicatului proporțional cu realizarea obiectivului propus.
« Ultima Modificare: Februarie 18, 2018, 12:55:05 p.m. de Administrator »

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
gramatica ...
« Răspuns #16 : Februarie 14, 2018, 09:59:38 p.m. »
De regulă sint doua feluri de plata a cotizație suma fixa și 1% din salariu .Chiar nu contează cît plătesc eu  cotizatie .Va pot spune în privat .Eu am spus că la cea procentuala ,nu este justificată cresterea , este părerea mea personală și o susțin. Aștept și alte păreri.....subiectul rămîne deschis.
Chiar nu conteaza ca platesti doar 15 lei cotizatie; chiar nu conteaza ca ai fost autorizat din greseala dupa ce un om de bine a stat cu tine doua zile sa te invete schema monofilara si a treia zi o uitase-i ?! inteleg e greu daca anterior ai lucrat frizer  si marinar . Nu pot sa te felicit ca de curand ,datorita lipsei de personal,ai fost instalat sef tura pentru ca te-a cuplat cu cel mai bun mecanic de teama sa nu dai foc la cele doua HA.   
« Ultima Modificare: Februarie 18, 2018, 12:55:12 p.m. de Administrator »

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
gramatica ...
« Răspuns #17 : Februarie 14, 2018, 11:51:41 p.m. »
Cred că greșești serios persoana.Sincer nu știu despre ce vorbesti? Și cine ești? De tot mă acuzi in necunoștință de cauza  , fara a mă cunoaște . Cred că ești vreun fustrat ,si ai încurcat serios lucrurile. Care acuza oameni fără ai cunoaște macar .Acuzi oameni fără ai cunoaște, cu cine te certi de fapt? Ai tu vreun "prieten" așa? Voi " aceștia" faceți mai mult rău decit bine la oameni,acuzind oameni pe nedrept și in necunoștință de cauza.Acuma serios ești vreun lider sau susținător al său.Cred că visați noaptea pe vreunul care va face mereu zile fripte ,dar surpriza de fapt sunt mai multi.
Eu nu sunt frustrat (si cu atat mai putin fustrat) dar tu faci o mare frustrare acestei societati  si am sa-ti fac sesizare ca incasezi necuvenit benzina pe o distanta de 66 km desi locuiesti la 4 km de CHE in cartierul belonez.
« Ultima Modificare: Februarie 18, 2018, 12:55:20 p.m. de Administrator »

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
gramatica ...
« Răspuns #18 : Februarie 15, 2018, 12:42:03 a.m. »
jicni=jigni ?  Omule lasa ipocrizia si nu incerca sa asmuti pe altii pe mine ca eu nu am nimic cu colegii corecti si cinstiti . Ti-am recomandat sa studiezi gramatica si sa te opresti cu postarile agramate. Daca timp de o saptamana mai postezi ceva am sa-ti divulg numele real din buletin si CHE unde lucrezi . Pagubesti societatea cu 800 lei lunar pe benzina, ai clasa 26 ca toti ceilalti sefi de tura, desi esti pus acum si esti cel mai nemultumit. Daca nu respecti pedeapsa pe care ti-am dat-o pseudonimul sindicalist va muri. Ciocu mic o saptamana !
« Ultima Modificare: Februarie 18, 2018, 12:55:26 p.m. de Administrator »

Sindicalist

  • Vizitator
gramatica ...
« Răspuns #19 : Februarie 15, 2018, 01:03:37 a.m. »
Sincer cred că dorești decit atenție ,nimic altceva .Nici macar lider sau apărător al vreunui lider nu ești dorești decit atenție ATIT. De aceea poate nici nu știu de unde sa te iau,fumezi iarba?
« Ultima Modificare: Februarie 18, 2018, 12:55:32 p.m. de Administrator »

Offline FloricelPana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
  • NIHIL SINE DEO
    • Vezi Profilul
gramatica ...
« Răspuns #20 : Februarie 15, 2018, 08:31:57 a.m. »
Ai dat-o-n balbaiala Sindicalist-ule. Trambitasi pe aici valorile moralei crestine, si daca se adevereste ce spune dl carcotasul ai o mare problema.
« Ultima Modificare: Februarie 18, 2018, 12:55:46 p.m. de Administrator »

Offline jorj

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
    • Vezi Profilul
gramatica ...
« Răspuns #21 : Februarie 15, 2018, 11:15:21 a.m. »
Îmi pare rău dar în absența moderatorului, acest forum se transforma vizibil în ceva urât mirositor! Se acționează cu tactici și stiluri profesionale de diversiune (cu debut gramatical și pedepse finale), pentru eliminarea celor care încă mai comentează în sprijinul colegilor sindicaliști! În curând nu vom mai dezbate decât ce ni se va permite! Dacă va mai exista forumul!
« Ultima Modificare: Februarie 18, 2018, 12:55:52 p.m. de Administrator »

Offline FloricelPana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
  • NIHIL SINE DEO
    • Vezi Profilul
gramatica ...
« Răspuns #22 : Februarie 16, 2018, 06:54:26 p.m. »
Sindicalist-ule, nu te potolesti... Asa e ca te mananca limba... Ha ha ha
« Ultima Modificare: Februarie 18, 2018, 12:58:45 p.m. de Administrator »

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: gramatica ...
« Răspuns #23 : Februarie 18, 2018, 02:00:20 p.m. »
Sunt multi deghizati pe forum.
Nu am blocat decat 2 persoane, care o luasera razna rau.
Altii s-au oprit singuri, cand si-au dat seama ca se dau de gol.
Dar, nu asta conteaza cel mai mult.

V-am lasat singuri o vreme, nu am sters decat 2 postari cu injurii, din fericire le-am vazut inaintea celorlalti.
Am un gust amar cand vad nivelul la care am ajuns.
Toti clamati unitatea, dar aproape toti o calcati in picoare sarind la gatul colegului cu prima ocazie.
Intoleranta e la nivel maxim.
Orgoliul personal e la infinit.
Daca iti spune un coleg ca gresesti, ii sari la beregata.
Daca insista, ori e lider de sindicat, ori e vandut conducerii.
La 30 de ani de la Revolutie, am ajuns sa constat ca, in opinia unor "profesionisti", conteaza doar ce vrei sa spui, nu si cum spui.
Ideea nu este departe de lozinca de trista amintire "Noi muncim, noi nu gandim".

Am vazut si mesaje care solicita decenta, dar foarte putine.
Ca de obicei, unii cedeaza prea devreme, cei mai vocali iau prim planul, desi nu au mai multa dreptate decat ceilalti (sau chiar deloc).

Ce consider eu total gresit si inadmisibil pentru un om care face parte din colectivul Hidroelectrica :
- sa dea vina pe tastatura pentru faptul ca nu a invatat sa puna cratima unde trebuie, cati de "i" trebuie sa foloseasca, s.a.m.d.
- sa nu incerce sa-si corecteze modul de exprimare, cand o simpla cautare pe net te invata sa-ti corectezi macar greselile elementare
- sa se incapataneze sa ramana la un nivel sub elementar, considerand ca aceasta componenta a nivelului sau profesional este nesemnificativa
- sa injure sau sa jigneasca un coleg care este sub standardul sau, coborand astfel la nivelul acestuia sau chiar mai jos, in loc sa incerce sa-l ridice la nivelul sau, daca tot se considera mai bun
- sa nu accepte faptul ca nu are dreptate intotdeauna
- sa nu accepte faptul ca altul poate avea o idee/opinie mai buna
- sa ameninte un coleg care nu-i da dreptate sau care are o alta opinie
- sa asimileze colegul de mai sus cu liderul de sindicat sau omul conducerii
- sa faca afirmatii transante, care mai si afecteaza pe altii, fara sa aduca nici un argument
- sa puna din start eticheta de "tradator" sau "vandut" oricarui lider de sindicat.

Domnul "Sindicalist" are lacune serioase la capitolul gramatica.
Pe langa greselile vizibile, are si un "stil" aparte (de ex., foloseste aproape tot timpul infinitivul verbului), nu stiu daca o face intentionat sau nu.
Faptul ca a fost atentionat nu este gresit, ci modul in care a fost facuta atentionarea.
Totusi, la fel de gresita este si staruinta domniei sale de a insista in greseala.

Unii pot spune ca este problema lui cum "se prezinta" in fata colegilor.
De asemenea, aceiasi, pot spune ca este problema colegilor cum percep si cum raspund acestei prezente.
Totusi, este si problema noastra, inclusiv a mea, fiindca mi s-a reprosat deseori ca am lansat un forum ca sa aiba unde refula frustratii, nemultumitii, etc.
Nu sunt de acord cu aceasta idee, dar nici nu vreau sa o alimentez artificial.

Eu zic sa mai reflectati, cu totii.
Nu voi permite ca acest forum sa se transforme in unul gen Prosport, unde o gramada de nesimtiti sar pe cate unul care are curaj sa o felicite public pe Simona Halep, de ex.
Daca tot aveti pretentii de la altii, va rog sa le aveti si de la voi insiva.

« Ultima Modificare: Februarie 18, 2018, 03:14:35 p.m. de Administrator »

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
Re: gramatica ...
« Răspuns #24 : Februarie 18, 2018, 03:02:07 p.m. »
De acord cu tot ce a spus d-nul Administrator si sunt total impotriva ideii "Noi muncim,noi nu gandim".

Sindicalist

  • Vizitator
Re: gramatica ...
« Răspuns #25 : Februarie 18, 2018, 03:27:59 p.m. »
Sint de acord cu ce ați spus domnule Administrator ,insa trebuie a spune că greșelile mele gramaticale  poate provin și din lipsa timpului necesar pentru analiza lor  .Insa eu sunt aici ca împreună cu  lideri de sindicat ,și ceilalți colegi pentru a găsi elemente comune pentru ca noi sa venim cu mai mult drag la munca . Pentru acest lucru lideri actuali trebuie a fi mult mai aproape de noi (uni deja sint ) ,pentru găsirea acestor elemente comune  .In curind voi veni cu citeva propuneri privind modificarea Statutului Hidrosind,atunci cînd timpul îmi va permite .Sugerez pe aceasta cale la toți lideri de sindicat a fi mult mai aproape de oameni lor, atunci vor veni și rezultatele benefice pentru noi toți.
« Ultima Modificare: Februarie 18, 2018, 09:27:31 p.m. de Sindicalist »

Offline jorj

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
    • Vezi Profilul
,,Noi gândim, nu muncim"
« Răspuns #26 : Februarie 18, 2018, 03:45:46 p.m. »
Buna ziua colegi!
Impresia mea este, că s-a primit ordin de eliminare a celor care comentează negativ pe aici. Repet, este părerea mea.
Pe de altă parte, pentru a stăpâni tendințele ticăloase ale unora, se găsesc întotdeauna soluții mergând până la excluderea de pe forum!

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: gramatica ...
« Răspuns #27 : Februarie 18, 2018, 06:02:58 p.m. »
Lasati scenariile, domnule Jorj.
N-am eliminat nici pe cei care-mi doreau sa mor de cancer, pe vechiul forum ...
S-au eliminat singuri.
Pe de alta parte, ar trebui sa intelegeti ca negativismul permanent nu ajuta pe nimeni.
Cateodata, trebuie sa mai si pui cate o caramida in zid, nu doar sa spargi ce construiesc altii, chiar daca nu e "constructia" perfecta.

Offline jorj

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
    • Vezi Profilul
Scenarii
« Răspuns #28 : Februarie 18, 2018, 07:22:08 p.m. »
Da, le-am lasat, multumesc pentru raspuns! Voi trece pe scenarii pozitive!

Offline electrician suparat

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
    • Vezi Profilul
Re: gramatica ...
« Răspuns #29 : Februarie 19, 2018, 10:15:14 a.m. »
Lasati scenariile, domnule Jorj.
N-am eliminat nici pe cei care-mi doreau sa mor de cancer, pe vechiul forum ...
S-au eliminat singuri.
Pe de alta parte, ar trebui sa intelegeti ca negativismul permanent nu ajuta pe nimeni.
Cateodata, trebuie sa mai si pui cate o caramida in zid, nu doar sa spargi ce construiesc altii, chiar daca nu e "constructia" perfecta.

Eu sunt unul dintre cei de pe vechiul forum care 's-au eliminat singuri'.Din pacate ,cred ca am avut dreptate.
In urma negocierilor in care am fost tradati,din punctul multora de vedere,v-am urat sa va cumparati citostatice de toti argintii primiti.Logic,daca dvs credeti ca v-am dorit sa 'muriti de cancer' inseamna clar ca am avut dreptate.Daca va lasam,incet incet spuneti dvs tot.MULTUMESC pt sinceritate.
Oricum pe mine m-ati pierdut mai demult.
NU TAIA CRACA DE SUB TINE DECAT DACA VOR SA TE SPANZURE DE EA.