Autor Subiect: Coronavirus  (Citit de 4604 ori)

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Coronavirus
« : Februarie 24, 2020, 06:13:40 a.m. »
Tinand cont de cat de repede se apropie de tara noastra acest virus, intreb pentru un prieten, cum au de gand administratia si sindicatul sa protejeze oamenii, ca sa putem functiona, tinand cont de faptul ca acolo unde este virusul totul se inchide, iar noi ar trebui sa functionam.......

Offline robu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
    • Vezi Profilul
Re: Coronavirus
« Răspuns #1 : Februarie 25, 2020, 10:33:16 p.m. »
Din experienta trecutului cred ca cele doua entitati care s-au dat de atatea ori de ceasul mortii ca sa le fie bine si la angajati ar putea imbina practicul cu conditia de forta majora nou aparuta:obligatoriu carantina de 14 zile in centrale a celor suspectati de dese vociferari contra ocarmuirii,iar din orele suplimentare acumulate acestia sa-si achite singuri cheltuielile medicale+tratamentul aferent ca pedeapsa suplimentara.
Am folosit tonul glumet doar pentru a mai descreti fruntile caci nu-mi permit sa i-au in desert aceasta teribila amenintare.
Sarcasmul din aceste randuri e provocat de indelunga lipsa de preocupare dovedita de-a lungul timpului de decidenti pentru soarta oamenilor de jos.
Au dovedit ca nu au nici macar simtul umorului,daramite alte chestii mai serioase.

Offline lazar

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
    • Vezi Profilul
Re: Coronavirus
« Răspuns #2 : Martie 12, 2020, 09:24:50 a.m. »
Imi place comunicarea conducatorilor sindicatului(zero).Se fac scenarii cu adusul tuturor oamenilor in centrale si tinerea lor o perioada izolati la locul de munca.Ne spune si noua cineva daca este legal si in ce baza alegii statului(nu regulament al HE,ca nu este mai presus de lege)se face asa ceva?Daca unul dintre noi este purtator de virus si nu stie,in cateva zile stand impreuna,ii trage pe toti pe linie moarta.Si atunci?

Offline robu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
    • Vezi Profilul
Re: Coronavirus
« Răspuns #3 : Martie 14, 2020, 07:24:59 a.m. »
Se pare că acest forum, cică de discuții, conducerea sindicală l-a băgat în carantină de mult timp, dinainte de revelionul chinezesc.
Celor curioși și în lipsă de alte surse de informare nu le-au rămas decât zvonurile.
Se zvonește, într-adevăr, că adm.pregateste unele măsuri interne care reglementează activitatea în funcție de noile evoluții a covid-19.
O fi zvon sau e pe bune:S-a câștigat sau nu în primă instanță procesul cu cele 15 de minute?
Dacă nu, putem dormi liniștiți în continuare.
Dacă da, atenție mare la mișcările adm.caci nu vrem să fim puși iar în fața faptului împlinit.

Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: Coronavirus
« Răspuns #4 : Martie 15, 2020, 08:32:44 p.m. »
In centrale au inceput sa vina hartii cu scenarii in cazul in care se ramane in 2 sau chiar intr-o tura,cu consemnarea personalului la locul de munca. Acestea sunt semnate de administratie si de dl. Aurariu. Aceeasi administratie care impreuna cu girul sindicatului au tot taiat drepturi ale salariatilor in ultimii ani. Zile CO taiate, banii de CO taiati ba chiar si luati inapoi,primele(Pasti Craciun,ZE) injumatatite,sferturile de ora furate,reducerea la 5 ture si multe altele. Interminabile procese pentru a primi drepturile nostre LEGALE. Fara suparare,dar  aceste masuri ca cea de consemnare arata ca unitatile unde ne desfasuram activitatea pot fi considerate cel putin semimilitarizate. Si atunci ne interbam unde sunt conditiile SPECIALE de munca,eventualele pensii de serviciu asa cum au multi altii care nu le merita nici pe departe. Daca am avea un sindicat cinstit si care lucreaza pentru oamenii sai aceste probleme ar trebui puse imediat in discutie cu administratia. Sa mai lase bataia de joc la adresa salariatilor,in special cei din productie. Binenteles ca toate astea nu se vor intampla,personalul se va executa ca de obicei si se va continua si pe viitor in aceeasi nota de batjocura la adresa noastra din partea binomului administratie sindicat. Si apropo de consemn,toti cei care aveti copii,pe perioada intreruperii scolii,aveti dreptul legal sa stati acasa cu ei ,cu plata a 75% din salariu. Dupa cum si-a tratat salariatii,aceasta companie nu merita nici un fel de sacrificiu din partea noastra.

Offline jorj

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
    • Vezi Profilul
Re: Coronavirus
« Răspuns #5 : Martie 16, 2020, 10:24:23 p.m. »
Bună seara.
A apărut în sucursale o porcărie de instructiune, făcută cu picioarele, de ,,specialiștii" de la centru, avizată de sindicat, care-mi ingrădeste dreptul la concediul de odihnă. Pot să-mi iau maxim 5 zile de CO fară restricții. Restul concediilor sunt la liber. Câte zile vrem.  Pot sa-mi iau de exemplu, 4 luni de Concediu medical sau concediu fără salar si sa mă duc la chinezi.  Dar dacă-mi iau 6 zile de CO,  la revenire, trebuie să prezint sefului,  adeverintă de la medicul de familie, ca nu sufăr cu plamanii si sa completez declaratii pe proprie răspundere sub sanctiunea codului penal, că nu am intrat in contact cu persoane suspecte si că nu am călătorit in Țara Coronavirusului. Dacă nu vreau, am făcut o abatere disciplinară gravă, pedepsită cică, de Codul Muncii! Al dracu' Codul Muncii care reglementează, mai nou, coronavirusuri.

Offline Un mecanic

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
    • Vezi Profilul
Re: Coronavirus
« Răspuns #6 : Ianuarie 26, 2021, 01:44:40 p.m. »
Până la urmă e obligatoriu vaccinul?

Offline jorj

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
    • Vezi Profilul
Vaccinarea prin şantaj
« Răspuns #7 : Ianuarie 31, 2021, 09:35:19 p.m. »
Buna seara.
Potrivit Strategiei nationale de vaccinare, aveti dreptul la vaccin dar nu sunteti obligat sa-l faceti. Corpul uman este inviolabil. Daca cineva va vaccineaza fortat sau prin santaj, potrivit legilor el este un infractor!
« Ultima Modificare: Ianuarie 31, 2021, 09:38:50 p.m. de jorj »

Offline Mecanoagent

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
    • Vezi Profilul
Re: Coronavirus
« Răspuns #8 : Februarie 09, 2021, 08:31:38 a.m. »
Cu sindicatul ne-am lămurit... A intrat în ceva gaură neagră... În univers...Ce se aude cu proiectul de lege domnul Mătasa?

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Coronavirus
« Răspuns #9 : Februarie 09, 2021, 09:35:56 a.m. »
deocamdata este in discutii. si eu il astept.
 

Offline Un oarecare

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
Re: Coronavirus
« Răspuns #10 : Februarie 09, 2021, 07:40:11 p.m. »
Legea 652/2020 este legea care ne vizeaza direct,care se refera la grupa speciala de munca.A trecut de senat si acum se afla in dezbatere la camera deputatilor.Sunt sanse minime sa castigam,dar sunt.La senat am obtinut doua avize favorabile si 4 negative.La camera deputatilor trebuie  sa mai luam si alte avize.Este termen pana pe 15 februarie pentru depunerea amendamentelor de catre initiatorii legii si pe 01 martie va fi emis un raport de la camera deputatilor.Deci,mai este timp sa putem face ceva in favoarea noastra.Rog din suflet sefii de sindicate sau orice persoana care este in masura sa extraga din procesele care s-au castigat cu grupa de munca,rapoartele expertilor judecatoresti si sa le trimita initiatorilor legii pentru depunerea amendamentelor la camera deputatilor.Senatorii si deputatii spun ca nu sunt dovezi ca efectele curentului electric produc hipertensiune,cancere sau alte boli grave.Si ganditi-va ca,comisia pentru energie care normal trebuia sa fie cu noi,au dat aviz negativ in unanimitate de voturi.O clica de parveniti,despre care,sunt convins ca,cel putin 80 la suta din ei nu au nici un habar cum se produce curentul electric si cum de li se aprinde lor becul in casa.

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Coronavirus
« Răspuns #11 : Februarie 10, 2021, 06:22:46 a.m. »
deci la noi curenrul electric nu produce nimic, dar ei iau spor ca lucreaya cu tablete. e fain