Autor Subiect: Eliminare inechitati salariale vs. sistem salarizare Mercer  (Citit de 20248 ori)

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Eliminare inechitati salariale vs. sistem salarizare Mercer
« : August 08, 2017, 11:25:58 p.m. »
Ati cititi informarea din 4 august referitoare la stadiul discutiiilor privind inechitatile salariale.
Astazi am transmis pe intranet si liderilor dvs. o prima analiza, atat pe sistemul de salarizare cat si pe alte modificari propuse de administratie pentru noul CCM (cele mai importante). Am transmis si propunerea administratiei de CCM 2018, pe aceleasi canale.
Nu voi pune aceste documente aici, este un spatiu public.

Nu toate centralele au adresa de Outlook, asa ca va rog sa apelati la liderii dvs., liderii de grupa si alti colegi pentru a va informa corect si complet.
Astept observatii si puncte de vedere pertinente.
Incepand de maine, veti raspunde, daca doriti, la o intrebare simpla referitoare la eliminarea inechitatilor salariale conditionata de implementarea unui nou sistem de salarizare.

Ideal ar fi sa raspundem toti si sa nu mai acceptam conditionari.

Offline Alessandro Volta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 25
    • Vezi Profilul
Re: Eliminare inechitati salariale vs. sistem salarizare Mercer
« Răspuns #1 : August 08, 2017, 11:35:21 p.m. »
Are vreun efect eventualul nostru refuz ( considerand ca majoritatea va spune " NU" ) ?

Offline Electrician

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Vezi Profilul
Re: Eliminare inechitati salariale vs. sistem salarizare Mercer
« Răspuns #2 : August 09, 2017, 06:06:27 a.m. »
GREVA CAND SE HOTARASTE HIDROSINDUL SA FACA? (GENERALA, DAR IN SUCURSALE, SA NE VADA CATI VENIM SI CAT DE HOTARATI SUNTEM)

Offline Electrician

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Vezi Profilul
Re: Eliminare inechitati salariale vs. sistem salarizare Mercer
« Răspuns #3 : August 09, 2017, 06:16:58 a.m. »
Trebue sa dam dovada de unitate si putere de decizie.
Vremea negocierilor lungi si in defavoarea noastra sa ia capat pentru todeauna.
Veti avea surpriza ca la greva sa participe aproape toti colegii cu exceptie cei de sunt de tura in momentul respective.
Daca considerati ca veti obtine ceva in urma negocierilor va inselati.

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Eliminare inechitati salariale vs. sistem salarizare Mercer
« Răspuns #4 : August 09, 2017, 07:24:36 a.m. »
Am parcurs propunerile administratiei vs. cele Hidrosind pentru CCM 2018 ...

Domnule Robu, sunteti intr-o mica/mare eroare.
Daca ati parcurs analiza comparativa trimisa ieri, ar fi trebuit sa sesizati ca este doar propunerea administratiei in paralel cu CCM existent.
Nu am spus sub nicio forma ca am fi inaintat vreo contrapropunere.
Am prezentat, pentru inceput, schimbarile majore pe care le doreste administratia.

In alta ordine de idei, in afara nivelului salariilor care a ramas mult urma, CCM 2017 este chiar uimitor, fara ghilimele.
Incercati sa evaluati consecintele care ar apare daca care cineva ar accepta propunerile administratiei referitoare la "consultarea sindicatului" in loc de "acordul sindicatului". Banuiesc ca stiti ce inseamna consultare : primesti o norma de personal, de ex., iti spui punctul de vedere, administratia se sterge undeva cu el si ramane cum vor ei. Adica, un normativ de personal de exploatare care, nemaifiind anexa la CCM, se poate modifica oricand considera administratia ca poate reduce cateva posturi, fara acordul sindicatului, de. ex.

Referitor la sistemul de salarizare, incercati sa evaluati ce inseamna o grila de salarizare pe care ti-o face, la comanda, o firma de "consultanta" pe baza unui "studiu salarial".
Va rog sa puneti intrebari si sa cereti lamuriri suplimentare, inainte de a trage concluzii.




Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Eliminare inechitati salariale vs. sistem salarizare Mercer
« Răspuns #5 : August 09, 2017, 09:20:28 a.m. »
De ce nu iesiti pe un post TV domnule Lider?!?!?! numai de razboiul penitenciarelor auzim si de altii.. dar de razboiul hidrocentralelor cand o sa auzim?!?!?! cand o sa incercati sa vb si sa introduceti munca in hidrocentrale in conditii speciale de munca?!?!?! de ce nu chemati pe cineva sa faca o evaluare a conditiilor de munca?!?!?! lucram in subteran si sunt conditii normale?!?!?! lucram in camp electromagnetic si sunt conditii normale?!?!?!!? de ce ?!?!?!!?!?cand?!?!?!

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Eliminare inechitati salariale vs. sistem salarizare Mercer
« Răspuns #6 : August 09, 2017, 09:26:37 a.m. »
Astept un raspuns la inconvenientele pe care le-am gasit impreuna cu ceilalti colegi

Offline Electrician

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Vezi Profilul
Re: Eliminare inechitati salariale vs. sistem salarizare Mercer
« Răspuns #7 : August 09, 2017, 11:52:57 a.m. »
Lipsa unei persoane care sa fie toata ziua la tv si pe toate caile de comunicare este acuta. Asta a dus sa fim invizibili si sa nu contam.Avem nevoie de un bun comunicator in afara sistemului, iar daca nu avem printre noi sa angajam unul. Sindicatul trebue doar sa ii spuna ce sa zica.
Este doar o parere.

Offline electrician suparat

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
    • Vezi Profilul
Re: Eliminare inechitati salariale vs. sistem salarizare Mercer
« Răspuns #8 : August 09, 2017, 01:33:52 p.m. »
Parerea mea PERSONALA este ca sindicatul ne scoate ochii cu ccm-ul propus de administratie ,cat de naspa  va  fi...
si dupa negocieri 'dure' ,tentative de greva,cuvinte grele pe forum,etc
noi o sa fim recunoscatori sindicatului ca ne-au taiat doar prima de vacanta .
deocamdata sindicatul nu a rezolvat nimic -inechitati salariale,tichete de 15 ron,intregire prima concediu,etc.
o sa spuneti sa astep,sa vedem ce o sa fie dupa negocieri,pfffff
ASA SA VA AJUTE CEL DE SUS , DUPA CAT VA ZBATETI PENTRU NOI.
NU TAIA CRACA DE SUB TINE DECAT DACA VOR SA TE SPANZURE DE EA.


Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Eliminare inechitati salariale vs. sistem salarizare Mercer
« Răspuns #10 : August 09, 2017, 04:48:37 p.m. »
Accesez la tot ce a-ti prezentat in punctul dvs. de vedere.Se pare ca nu sint singurul care considera insultatatoare propunerile administratiei pt. CCM 2018.Sunt insa uimit insa de replica la postarea mea din partea dl. Aurariu in care mi se explica ca se poate si mai rau decit ce avem astazi in materie de grila de salarizare,norma de personal si drepturi salariale;intr-un cuvint suntem la mina administratiei si n-avem ce face.Chiar asa sa fie?Din definitia formei profesionale de organizare ce o reprezinta Sindicatul reiese ca acesta are rolul de a reaminti angajatorului ca nu poate lua hotariri unilaterale,fara echivoc si fara sa dea socoteala nimanui,daca nu sunt intrunite conditiile situatiei de forta majora.Slava domnului ca nu suntem in situatia asta.Sindicatul are dreptul legal sa se opuna hotaririlor care aduc atingere intereselor membrilor sai si are obligatia fata de acestia de a o face imediat,conform statutului.Nu cred ca in el e stipulat statul cu miinile in sin,intinse cersind sau mai rau blat cu administratia. In mult prearalaudatul Mercer se pune accent pe performanta.Personalul operativ din centrale au un spatiu mic intre minim si maxim;in baraje sau canale nu pot sa faca pipi suficient de sesizabil,iar daca ar invirti manual turbina si-ar iesi din mina foarte repede.In schimb elitele si creierele aerisite au ditamai plaja la dispozitie:la salarii mari se potrivesc performantele mari. >:(

Domnule Robu, dvs. sunteti uimit de orice replica realista pe care o primiti din partea mea, fiindca aveti o problema cu sindicatul, pe care il desconsiderati total.
Eu va ceream doar sa "Incercati sa evaluati consecintele care ar apare daca care cineva ar accepta propunerile administratiei referitoare la "consultarea sindicatului" in loc de "acordul sindicatului"."
Detaliez cateva lucruri pe care nu le stiti si nu le-ati bagat in seama fiindca vi se par normale si firesti.
Ele au fost obtinute de un sindicat care nu a stat cu maineile in piept, asa cum spuneti dvs.
Procedura de evaluare, pe care ar fi bine sa o cititi, a fost intocmita si semnata prima data cu acordul sindicatului in 2012, elaborator din partea Hidrosind fiind subsemnatul.
Procedura de concediere pe necorespundere profesionala, prevazuta de codul muncii, nu a fost introdusa in CCM tot datorita subsemnatului si sindicatului.
Normativul de personal de exploatare a fost semnat prima data impreuna cu sindicatul in 2011 si facut anexa la CCM in decembriie 2013, tot datorita subsemnatului.
Tot sindicatul, cu contributia principala a unor avocate, a demonstrat ca procedura consultarii sindicatului in cazul concedierilor colective este obligatorie si in insolventa, castgand astfel toate dosarele de concediere.
Sunt "amanunte" mult peste codul muncii care au garantat efectiv locurile de munca la exploatare si le-au securizat in parte pe cele din TESA.
Sunt amanunte la care nu am de gand sa renunt sub nicio forma fiindca toate astea au insemnat si inseamna locuri de munca, stimate coleg, poate chiar si al dvs.
Platite mai prost decat am vrea si decat ar trebui, dar asta nu inseamna ca am stat cu mainile in san.
Daca unii au acceptat taieri de drepturi si de posturi in decembrie 2014 pentru ca sa avem indexare de 6% doi ani la rand, nu inseamna ca trebuie sa acceptam "metoda" in continuare.
Daca unii au facut blat cu administratia, nu inseamna ca l-am facut si eu.
Daca as fi acceptat desfiintarea unor posturi din exploatare acum 14 luni, faceam egalizare de clase la clasa medie minus 2 pentru restul lumii ... conform ofertei Borza.
Daca erati printre cei carora li se desfiintau posturile atunci, v-ati fi bucurat ?

Sunt total nemultumt de nivelul salarizarii, la fel ca dvs., dar trebuie sa vedem si restul CCM.
Incercati sa intelegeti ca sunt mult mai multe lucruri pentru care trebuie sa ne luptam si sa nu cedam, nu doar salariiile.
Aceasta era esenta mesajului anterior.



Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Eliminare inechitati salariale vs. sistem salarizare Mercer
« Răspuns #11 : August 09, 2017, 05:02:26 p.m. »
Parerea mea PERSONALA este ca sindicatul ne scoate ochii cu ccm-ul propus de administratie ,cat de naspa  va  fi...
si dupa negocieri 'dure' ,tentative de greva,cuvinte grele pe forum,etc
noi o sa fim recunoscatori sindicatului ca ne-au taiat doar prima de vacanta .
deocamdata sindicatul nu a rezolvat nimic -inechitati salariale,tichete de 15 ron,intregire prima concediu,etc.
o sa spuneti sa astep,sa vedem ce o sa fie dupa negocieri,pfffff
ASA SA VA AJUTE CEL DE SUS , DUPA CAT VA ZBATETI PENTRU NOI.

Deocamdata, din noiembrie 2015 incoace nu vi s-a taiat niciun drept si nu s-a desfiintat niciun loc de munca, exceptie 4 conducatori auto concediati abuziv, fara acordul sindicatului, cu contestatie decizii concediere pe rolul Tribunalului.
Tot incepand cu noiembrie 2015, posturile vacante din exploatare si nu numai se ocupa, nu in ritmul dorit de mine, dar se ocupa.
In 2017 avem 58 angajati din exterior iar numarul de personal la data prezentei este 3310, cu 310 mai mult decat a lasat scris Borza cu limba de moarte in planul de reorganizare.

Vreti sa rezolvam inechitatile ?
Acceptati varianta administratiei ca sa rezolvam acest subiect ?
Tocmai v-am cerut sa semnati un tabel referitor la acest lucru.
Sau e prea greu sa va asumati ceva si asteptati sa-si asume totul doar Aurariu si sindicatul, ca sa aveti pe cine injura ulterior ?
Parerea mea, vorba dvs. ...

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Eliminare inechitati salariale vs. sistem salarizare Mercer
« Răspuns #12 : August 10, 2017, 07:40:43 p.m. »
In primul rind vreau sa intelegeti ca atitudinea mea din postarile mele nu este de desconsiderare a sindicatului ci de amendare a actiunilor sale tirzii si fara coerenta.Eu nu confund sindicatul cu liderii sai si nu fac aprecieri fara a constata starea continua de degradare a relatiilor administratie-sindicat.Cum noi nu putem trai fara administratie,sa-i facem sa realizeze ca nici ei fara noi nu vor merge prea departe.Nu spun ca e usor pt. dvs. sa tineti piept presiunii constante si a sicanelor continui din partea administratiei,ca apoi sa va faceti intelese actiunile in fata membrilor de sindicat,dar opiniile,doleantele sau interpelarile din partea noastra nu ar trebui sa le considerati ofense sau insulte.Dupa mine rolul acestui forum deschis si liber este de a va ajuta in lupta sindicala;sugestiile si parerile celor ce posteaza fiind sincere si oneste.Confruntarea de idei cred ca aduce un plus de perseverenta si claritate in actiuni si nu vrajba. :(

Nu ma simt insultat si nici ofensat atunci cand oamenii isi spun doleantele sau opiniile in mod cu adevarat onest, dar nici nu pot sa raman indiferent atunci cand unii "colegi" arunca petarde false cu orice ocazie, de obicei atunci cand avem nevoie mai mare de unitate.
Nici mie nu-mi convine situatia in care ne aflam, nici ca salariat, nici ca lider.
Relatiile cu administratia s-au degradat din momentul in care a aparut David Jr. la carma Hidroelectrica, apoi s-au dus naibii de tot, cu Borza.
Diferenta este ca in perioada 2009-2011 am fost uniti : aveam de aparat o companie in ansamblul ei, pe moment nu era propria persoana in prim plan, dar toti au inteles pericolul care ar fi urmat dupa spargerea Hidroelectrica.
Cand a inceput Borza sa ne umble la salarii si la posturi, s-a dus naibii toata unitatea, cei mai multi si-au vazut doar propriul interes.
Adminsitratia a profitat din plin de asta.
Nu-mi face placere sa ma cert incontinuu cu administratia, dar nici nu am vreo retinere, daca situatia o impune, fiindca nu am prietenii deosebite si nici nu dusmanesc pe cineva din actuala sau fostele conduceri (poate invers, da).
Unii stiu ca salariatii nu mai au rabadare si forteaza, provoaca nemultumiri artificiale, le alimenteaza pe cele reale, etc.
Ei nu stiu cata rabdare am eu si cat de incapatanat pot fi.
Pentru a face fata presiunii administratiei, am nevoie de sprijin.
Cat timp il voi avea, rezist.
Au trecut 5 ani foarte grei, vor trece si urmatorii, la fel de grei.
Vreau sa treaca mai cu folos.

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Domnule Aurariu
« Răspuns #13 : August 10, 2017, 07:42:43 p.m. »
Ca sa nu mai fie suspiciuni de trădare a intereselor salariaților, trebuie sa va consultați la redactarea CCM pe 2018, cu colegii  noștri deosebiți, cum sunt: Adrian Matasa de la Bistrița, Robu, Mihaela... ! Coptati în echipa dvs colegi deștepți! Abia atunci dovediți ca sunteți de buna credință! Rezultatul consultării sa fie transmis pe fiecare loc de  munca, la vederea tuturor salariaților!

Pe moldovean il cunosc.
Ceilalti sunt anonimi, daca vor sa dea solutii si idei, ii astept sa se identifice.

jorj

  • Vizitator
Domnule Aurariu si ceilalti lideri,
« Răspuns #14 : August 11, 2017, 09:12:50 p.m. »
Eu sunt unul dintre cei putini, care mai au inca incredere in dvs. Ati citit, ce-a spus sincer, colegul Robu. Pe buna dreptate, asimileaza liderii si liderasii Hidrosind, cu un organ de represiune. Si noi ceilalti, gandim la fel. Ei sunt mai periculosi decat administratia, pentru ca sunt duplicitari!
DECI, VA RUGAM SA INCLUDETI IN PROIECTUL DE CCM 2018, CEEA CE ACESTI OAMENI AERISITI, SE LUPTA SA NE TRANSMITA. Asadar, propunerile si sugestiile pe care Mihaela, Robu, Matasa...etc, colegi de buna credinta, le-au transmit pe acest sait,  trebuie sa se regaseasca in proiectul noului CCM prezentat de dvs, la negocieri. Nu inteleg la ce v-ar folosi identitatea individuala, atata timp cat, propunerile lor sunt juste si noi toti, aderam la ele. Toata lumea este de acord, ca baza de plecare a negocierilor la noul CCM, sa fie drepturile dinainte de insolventa si ceva in plus. Solicitam si o indexare a salariilor de minim 50 %. Nu suntem noi vinovati ca hotii au furat din HE. Dumneavoastra reprezentantii nostri, veti lupta pentru castigarea sau mentinerea acestor drepturi, altfel, oamenii nostri va vor lepada de tot, iar Hidrosind va disparea! Tot asa vor disparea si beneficiile generoase ale liderilor.
« Ultima Modificare: August 11, 2017, 09:27:10 p.m. de jorj »