Autor Subiect: SALARII NETE de la 1 ian 2018  (Citit de 4574 ori)

Offline Procurorul

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 51
    • Vezi Profilul
SALARII NETE de la 1 ian 2018
« : Noiembrie 04, 2017, 04:57:42 p.m. »
Domnule Aurariu, cat de increzator sunteti in ceea ce priveste obligativitatea angajatorului(HE) de a creste salariul brut astfel incat angajatul, dupa noile prevederi fiscale, sa nu iasa in pierdere ?

rami

  • Vizitator
Re: SALARII NETE de la 1 ian 2018
« Răspuns #1 : Noiembrie 16, 2017, 01:47:00 p.m. »
Hidroelectrica nu este obligata de nicio lege sa mareasca brutul angajatilor!
Sindicatul a avut vreo discutie cu administratia despre marirea brutului?

Sindicalist

  • Vizitator
Re: SALARII NETE de la 1 ian 2018
« Răspuns #2 : Noiembrie 20, 2017, 12:27:41 p.m. »
Pentru a obliga Hidroelectrica a-si lua în considerare angajați  cît si pentru mărirea brutului ,trebuie a semna tabele de grevă toți ,cît si a participa la ea pentru a arata cît de mult ne dorim a fi tratați corespunzător ,si la adevărata noastră valoare. UNITATE -numai împreună vom reuși.

Offline FANFANNN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 85
    • Vezi Profilul
Re: SALARII NETE de la 1 ian 2018
« Răspuns #3 : Noiembrie 20, 2017, 03:05:22 p.m. »
Nu stiu ce face Sindicatul. Ca de obicei nu comunica , sta ascuns , tace etc. și apoi vine cu gogoși.
Un singur lucru stiu : împreuna cu colegii mei - vom da in judecata , vom face sesizări la parchet , vom face tot ce este nevoie împotriva acestui sindicat care nu ne-a reprezentat in mod corect in toți acești ani.
Nu i-am împuternicit sa semneze nimic , ce negociază , ce propuneri are Sindicatul , D-zeu stie.
Noi știm ce vom face dacă prin semnătura nu stiu cui vom fi împiedicați sa intram in :

GREVAAAAA !!!!

Sindicalist

  • Vizitator
Re: SALARII NETE de la 1 ian 2018
« Răspuns #4 : Noiembrie 20, 2017, 04:37:39 p.m. »
Dragul meu coleg ,va fi Greva clar ,vor veni liste la semnat sa le semnați toți .Rog sa nu ne mai insultam pe nimeni pentru moment ,dușmanul este in altă parte nu la Sindicat .UNITATE ,înainte de toate.

Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: SALARII NETE de la 1 ian 2018
« Răspuns #5 : Noiembrie 20, 2017, 07:59:15 p.m. »
Oameni buni, se discuta despre niste liste cu semnaturi pentru eventuale demisii in masa in caz ca nu se ajunge la o intelegere cu administratia. Eu cred ca aceasta varianta nu este sustenabila.Pentru ca asa ceva sa fie realizabil trebuie ca oamenii sa fie 100% uniti,ceea ce nu cred ca e cazul. Singura varianta viabila si realizabila este GREVA,cu parcurgerea tuturor pasilor legali. Sper ca nu se va mai semna ca anul trecut chiar inainte de revelion,urmat de scuze penibile.In cazul asta,eu cel putin ies din sindicat imediat.Sper sa nu se intample asta.Pregatiti-va de ce este mai rau,nu avem de pierdut,mergem pana la capat.Daca nu,atunci ne meritam soarta.

Sindicalist

  • Vizitator
Re: SALARII NETE de la 1 ian 2018
« Răspuns #6 : Noiembrie 20, 2017, 08:52:51 p.m. »
Domnul Mircea in principiu sunt de acord cu dvs că trebuie mers pina la capăt.....dar prima dată se fac niste liste cu oameni care susțin GREVA si apoi se trece la GREVA efectiv ,adică dacă dorești GREVA trebuie să o si sustii .Sint niște pași de făcut înainte de GREVA aceștia trebuie făcuți pentru că GREVA sa fie legală.Noi trebuie a fi hotariti  -uniti si neînduplecați ,vom face legal totul.Totul va fi absolut legal. VA Fi GREVA ,oameni buni.Daca Administrația nu ne va susține cererile noastre. CCM.2012 îmbunătățit cu mărirea de 20%, bonuri de 15 lei ,cel puțin.Asta mi-a dat mie de înțeles domnul Aurariu că se va cere.
« Ultima Modificare: Noiembrie 20, 2017, 08:54:25 p.m. de Sindicalist »

Offline Marius_Mitran

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 58
    • Vezi Profilul
Re: SALARII NETE de la 1 ian 2018
« Răspuns #7 : Noiembrie 23, 2017, 11:05:50 p.m. »
deci prima data ati dat angajatorul in judecata si acum vreti sa participati si la greva? Frumos !

Sindicalist

  • Vizitator
Re: SALARII NETE de la 1 ian 2018
« Răspuns #8 : Noiembrie 23, 2017, 11:48:44 p.m. »
Domnul Marius sunteți angajat Hidroelectrica ??,întreb si eu.

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: SALARII NETE de la 1 ian 2018
« Răspuns #9 : Noiembrie 24, 2017, 07:08:49 a.m. »
asta a si facut dommnul Aurariu impreuna cu ceilalti lideri si vor incerca sa obtina ceva mai mult.. dar trebuie sa avem incredere si rabdare in ei....toti stiu sa acuze si sa ceara.. dar eu as face altfel.. cei care latra aici as vrea sa-i vad la urmatoarea negociere ce fac.. sau la greva daca va fi cazul... si Issus a spus.. Sa arunce cu piatra cel nevinovat, cel curat, pur... cati dintre noi sunt?!?!?!? de ce aruncati cu pietre fara sa stiti rezultatul?!?!?! daca maine ne anunta ca intram in greva cei care sunt tari acum si acuza ca s-a semnat CCM 2018 ( gen Procurorul si altii) ce fac?!??!?! daca au dovada clara de ce nu fac o poza si o posteaza aici sau oriunde vor ei ca sa o vedem toti.. nimic.. doar sa bage raca si dezbinare intre oameni.. cine stie ce au de castigat.... asa ca eu va rog frumos daca nu aveti dovezi clare sa nu destabilizati si sa spuneti ceva fara acoperire....haideti sa fim uniti nu dezbinati... daca administratia asta vrea sa ne dezbine?!?!??! ca in caz de greva liderii sa nu aiba cu cine face?!?!?! de ce nu ganditi si pozitiv?!?!?

Offline FANFANNN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 85
    • Vezi Profilul
Re: SALARII NETE de la 1 ian 2018
« Răspuns #10 : Noiembrie 24, 2017, 07:48:34 a.m. »
Domnule Matasa ti-ai schimbat discursul? Ti-au dat și ție niște clase?
Noi cei care "latram" aici suntem oameni nu câini. Sa-ti fie clar .
Si suntem colegii tai buni sau rai , si avem dreptul la opinie chiar dacă nu corespunde cu a dumitale .
Ai uitat ce s-a întâmplat anul trecut ? Am stat anul trecut si am așteptat plini de speranță. Si acum sa stam , sa avem rabdare , sa ce?
Nu mai vreau sa fiu păcalit si înșelat de Hidrosind , clar ?

In rest toate bune

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: SALARII NETE de la 1 ian 2018
« Răspuns #11 : Noiembrie 24, 2017, 08:00:42 a.m. »
nici eu nu vreau sa fiu pacalit si stiu ca anul trecut am luat-o in barba, dar daca nu am schimbat liderii in decursul anului, ce rost are acum sa fim dezbinati?!?!?! cui foloseste.?!?!?!? de ce sa nu fim uniti si pregatiti de greva?!?!??! eu nu am spus nimic de parrerile personale, am spus de cei ce afirma ca au vazut deja semnat CCM-ul si am cerut dovezi.... nimic altceva... vreau si trebuie sa fim uniti nu dezbinati... si apoi putem lua liderii la intrebari... M-am referit la latrat la cei care arunca pe paita diverse lucruri care noua ne fac rau si ne incita la ura si dezbinare, in loc sa vina cu idei folositoare... din cei care ar trebui nu s-a simtit nici unul... dar imi cer scuze fata de dumneavoastra.... vreau si trebuie sa fim uniti.... asa putem ajuta sindicatul si sprijinii liderii de la bucuresti... eu am alte svonuri si stiri de la liderul meu.. dar deabia a fost prima oferta a administratiei... pe care noi trebuie sa o ridicam mai sus...

George T.

  • Vizitator
Re: SALARII NETE de la 1 ian 2018
« Răspuns #12 : Noiembrie 24, 2017, 12:42:37 p.m. »
Bine ar fi fost sa se astepte noile salarii care v-or intra in vigoare de la 1 Ianuarie 2018 si apoi sa se negocieze ... o posibila marire !

Sindicalist

  • Vizitator
Re: SALARII NETE de la 1 ian 2018
« Răspuns #13 : Noiembrie 24, 2017, 01:22:11 p.m. »
Toată lumea știe ,va fi - 20% la net,numai noi suntem surzi la calculele specialiștilor.

Offline Marius_Mitran

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 58
    • Vezi Profilul
Re: SALARII NETE de la 1 ian 2018
« Răspuns #14 : Noiembrie 24, 2017, 07:26:41 p.m. »
nu este adevarat