Discutii Generale > Informari

Negocieri CCM 2020

(1/15) > >>

Administrator:
Discutiile au inceput.
Sindicatul a prezentat propunerea in data de 07 oct., conform celor stabilite anterior.
Administratia a amanat prezentarea prpunerii proprii cu o saptamana.
Prima sedinta de negociere propriu-zisa va fi in perioada 16-17 oct.

Administratia doreste un CCM pe 2 ani, probabil cu foarte putine modificari la capitolul salarizare.
Propunerea sindicatului este de prelungire a actualului CCM cu un an, cat permite legea, cu modificari.

Principalele modificari solicitate de sindicat :
- majorarea salariilor de baza cu sume fixe pe fiecare banda de salarizare, care reprezinta aprox.15% din media salariilor din prezent pe banda respectiva (de ex., daca media salariilor de baza a tuturor salariatilor din banda B, indiferent de functie/meserie/grupa de centrala, este de 3310 lei, atunci 15% din 3310 inseamna 497 lei si cresterea solicitata este de 500 lei, pentru toti salariatii respectivi);
- majorarea cuantumului celor 3 adaosuri si a cotei pt energia electrica
- majorarea valorii tichetelor de masa la 20 lei/zi
- majorarea primelor la pensionare
- majorarea fondului de avansare respectiv a fondului de premiere
- suportarea de catre angajator a contributiei la fondul de pensii facultativ respectiv asigurari voluntare de sanatate
- vouchere de vacanta/decontare bilete de odihna/tratament
- zile libere de Craciun si Paste (a treia zi) respectiv 19 Noiembrie (Ziua Barbatului)
- plus la zile de concediu
- norma de personal de exploatare de 5.5om/post operativ
Nu am inaintat, deocamdata, modificari la regulamentul de sporuri si celelalte anexe la CCM, fiind prematur (decurg din CCM).

Negocierile vor fi dificile, avand in vedere contextul politic si economic actual.
Un impediment major il constituie OUG 114, cea cu reglementarea pretului la energia vanduta de Hidroelectrica marilor furnizori.
Nu stim, inca, ce cantitate si la ce pret reglementat vom fi obligati sa furnizam in 2020.

Hidrosind si subsemnatul, in nume propriu, am atacat in instanta ordinul ANRE care stabileste modul de reglementare pentru Hidroelectrica.
De asemenea, am facut cereri de interventie in dosarele deschise de Hidroelectrica si Fondul Proprietatea pe acelasi subiect.
Ce va iesi din aceste actiuni, vom vedea.


Presupusa indexare de 5% din octombrie : sunt persoane care nu stiu sa faca diferenta intre o solicitare, o negociere si finalizarea acesteia.
La finalul negocierilor din luna mai, in urma carora am obtinut o indexare de 10%, am solicitat ca, in prima jumatate a lunii octombrie, sa analizam executia BVC in scopul identificarii rezervelor la fondul de salarii care pot fi concretizate intr-o crestere salariala pana la finalul anului 2019.
A fost si ramane o solicitare, este evident ca voi face tot ce pot sa obtin ce mi-am propus, asta nu inseamna ca se va si concretiza.

Irinel221:
Primim si noi un rezumat al primei intalniri cu administrația....???

Administrator:
Prima sedinta, perioada 16-17 octombrie.
Nimic important.
Administratia nu a prezentat o propunere de CCM.
De asemenea, nu am primit raspuns la propunerea noastra.
Am analizat salarizarea (executia BVC pe primele 9 luni respectiv incadrarea principalelor functii/meserii in grila de salarizare).
Nu stim sigur cand va fi urmatoarea sedinta, perioadele propuse fiind 28-30 oct. (sindicat) respectiv 11-15 nov. (administratia).
Pana atunci, gheata la mal ...

Un TESA:
     Poate ar fi oportun de solicitat şi indexarea limitelor benzilor de salarizare din grila Mercer cu rata inflaţiei, sau cu un anumit procent care să acopere măcar parţial inflaţia.
     Au trecut nişte ani de când s-au stabilit acele limite.

Administrator:
Asa cum am spus, este prematur sa discutam despre anexe.
Grila de salarizare este anexa la CCM.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă