Autor Subiect: Întrebări pentru liderii Hidrosind  (Citit de 2168 ori)

Offline jorj

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
    • Vezi Profilul
Întrebări pentru liderii Hidrosind
« : Iulie 02, 2021, 05:34:16 p.m. »
Bună ziua!
Vă rugăm să ne răspundeți la următoarele întrebări. Mulțumim.

1. Cum protejează Hidroelectrica resursa umană dacă nu decontează nici măcar o parte din cheltuielile intervențiilor medicale în probleme grave de sănătate ale salariaților? Ce rol mai are sindicatul daca trebuie să-ți dai in judecata firma să respecte prevederile CCM?

2. În ultimul timp ne mor foarte multi colegi. Nu mai apuca pensia. Explicati-ne vă rog cum ajută și protejează firma și sindicatul,  familia decedatului sărac și mort întru gloria Directoratului?

3. Am înțeles că există diferențe între decontarea transportului exploatării și personalului Tesa care nu primește nimic. De ce aceste separatii?

4. Nu avem apă potabilă pe locul de muncă iar în unele locuri izolate, nici apa menajeră.  În hidrocentrală sunt 50 de grade. Că la iad. Sunteți de acord cu politica de exterminare aplicată salariaților de către Administrație?
« Ultima Modificare: Iulie 03, 2021, 10:26:13 a.m. de jorj »

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Întrebări pentru liderii Hidrosind
« Răspuns #1 : Iulie 04, 2021, 08:05:09 a.m. »
Buna dimineata.
Raspusuri la o parte din intrebarile/subiectele puse/discutate in ultima vreme.

Decontare cheltuieli medicale : Directoratul Hidroelectrica a aprobat, in 2020, decontarea doar a unor dosare avizate in comisia mixta admin-sind.
Oficial, nu exista motivatii.
Cele neoficiale sunt puerile.
Apoi, nu au mai aprobat alte dosare fiindca si-au dat seama ca ar crea un precedent.
Hidroelectrica nu protejeaza cu adevarat resursa umana.
Am parcurs pasii necesari pentru a determia administratia sa respecte CCM.
In ultima faza, am actinonat in instanta in numele salariatilor in cauza (cei care au dorit acest lucru).
Am castigat la fond, apelul e pe rol.

Transportul pentru TESA : situatia este destul de asemanatoare.
Diferenta intre TESA si exloatare, in CCM, este aceea ca, pentru TESA, am prevazut in CCM ca solicitarile respective se analizeaz in comisa mixta si nu in comisiile de negociere a notelor comune la nivel de sucursala.
A fost o cale de mijloc convenita la negociere, fiindca destul de multi salariati nu au procedat corect in ultimii ani in ceea ce priveste declararea localitatii de domiciliu/resedinta.
Dupa ce am stabilit noi reguli, mai restrictive, si am avizat solicitarile corecte in comisia mixta, directoratul nu a aprobat listele respective.
Nici aici nu a exsitata o motivatie oficiala.
Am procedat in acelasi mod ca ala ajutoare.
Instanta de fond a admis in parte solicitarea noastra, nu am primit sentinta, deocamdata, va fi si aici apel.
Din pacate, la cum merg lucrurile in tara asta, nu avem alte solutii.
Daca va imaginati ca altor decidenti le pasa de salariatii din companiile pe care le diriguiesc, va inselati.

Decesul salariatului : CCM are prevederi privind ajutorul primit de familia salariatului in caz de deces, functie de cauza decesului (un tip de ajutor pt deces in accident de munca/in urma unei boli profesionale sau in legatura cu profesia, alt tip de ajutor pentru celelalte cauze de deces).
Din partea sindicatului, regulile sunt stabilite la nivelul fiecarui departament.

Apa potabil/menajera : am solicitat adminsitratiei sa prezinte modul de îndeplinire a obligațiilor legale conform OUG 99/2000, inclusiv situația asigurării apei la locurile de muncă.
Contractul de servicii privind asigurarea apei la locurile de munca a ajuns la final si, din diverse motive (putine obiective, restul pura nepasare a unora), achizitia centralizata a fost demarata tarziu, probabil mai dureaza vreo 3-4 saptamani pana avem un nou furnizor si apa la bidon ...
In unele sucursale, a fost folosit stocul de urgenta constituit in perioada izolarii la locul de munca, dar nu acopera tot necesarul.
De ce achizitie centralizata si nu la nivel de sucursale ? fiindca asa e legea, nu poti face mai multe achizitii pentru acelasi produs.
Pana atunci, unii vor da cu subsemnatul la ITM (sper).
Preferabil ar fi fost ca fiecare centrala sa se fi mobilizat si sa sesizeze in scris sindicatul si adminsitratia, deopotriva, impactul ar fi fost altul.
Apa menajera : fara suparare, aici nu mai e problema directoratului.
Tine de administratia locala, plecand de la seful locului de munca si chiar de la colectivul respectiv.
La nivelul fiecarei sucursale, directorul are competenta sa aprobe cheltuieli intr-o anumita limita si aceste lucruri trebuie rezolvate local.

Cam atat acum, restul mai pe seara.

 

Offline jorj

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
    • Vezi Profilul
Re: Întrebări pentru liderii Hidrosind
« Răspuns #2 : Iulie 04, 2021, 10:25:46 p.m. »
Mulțumim ptr răspunsurile dvs.

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Întrebări pentru liderii Hidrosind
« Răspuns #3 : Iulie 05, 2021, 06:37:43 a.m. »
Domnule Lider, Treaba cu apa menajera, nu tine numai de sucursala sau de sindicat sau departament sindical. La Baraj Galbeni si la Statia de pomp[e Gioseni nu exista apa menajera si nici WC in fundul curtii, nu mai zic de baie. Am facut caiete de sarcini, de pomana. Am prins in pass 2020 achizitie separata de gresie, faianta, cabina dus, 99% din ce este necesar. S-a aprobat, dar achizitia se face centralizat si nu se stie cand. Nu avem becuri in instalatii, este referat facut din luna februarie. Achizitie tot centralizata, de care se ocupa cineva de la sucursala Hateg. Nu stiu cine si nu stiu cand se ocupa, ca deja au trecut 6 luni din an.Va multumesc pentru intelegere.

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Întrebări pentru liderii Hidrosind
« Răspuns #4 : Iulie 05, 2021, 10:13:43 p.m. »
Domnule Lider, Treaba cu apa menajera, nu tine numai de sucursala sau de sindicat sau departament sindical. La Baraj Galbeni si la Statia de pomp[e Gioseni nu exista apa menajera si nici WC in fundul curtii, nu mai zic de baie. Am facut caiete de sarcini, de pomana. Am prins in pass 2020 achizitie separata de gresie, faianta, cabina dus, 99% din ce este necesar. S-a aprobat, dar achizitia se face centralizat si nu se stie cand. Nu avem becuri in instalatii, este referat facut din luna februarie. Achizitie tot centralizata, de care se ocupa cineva de la sucursala Hateg. Nu stiu cine si nu stiu cand se ocupa, ca deja au trecut 6 luni din an.Va multumesc pentru intelegere.

Achiztia centralizata pentru instalatiile de iluminat (corpuri, becuri, tuburi si alte alea) e un balamuc, care nu stiu cum se va finaliza.
Fiindca legea spunde ca poti face o singura achizitie pentru produse cu acelasi cod CPV, peste o anumita valoare, ajungi sa cumperi n-spe mii de chestii deodata,de t-spe mii de tipuri, fiindca instalatiile existente sunt de tipuri si generatii muuult diferite. Solutiile practice sunt tot la nivel local, dar nu e cazul sa discutam asta intr-un spatiu public.

Dotarile pentru CHE Galbeni - centrala respectiva a fost in izolare la locul de munca in anul 2020, pe lista B. Ar fi trebuit ca problemele semnalate acum sa fi fost rezolvate inainte de intrarea in izolare, fiindca au fost alocate fonduri la nivel de sucursale la vremea respectiva si, fiind in stare de urgenta, adica pe achizitii directe cine s-a miscat, si-a rezolvat treaba.
De ce ai ajuns la achizitie centralizata, nu pot sa-ti spun, dar pot sa spun ca se putea evita asta, chiar si ulterior starii de urgenta.

Offline robu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
    • Vezi Profilul
Re: Întrebări pentru liderii Hidrosind
« Răspuns #5 : Iulie 07, 2021, 02:26:31 p.m. »
In unul dintre raspunsurile pe care le-ati dat la acele multe intrebari ati spus ca He nu protejeaza cu adevarat resursa umana.
Mie mi se pare ca nu doar o negijeaza putin ci ca o desconsidera total prin dispretul cu care ii trateaza permanent nevoile minime.
Dar cand reprezentantii de varf ai conducerii participa la sindrofii jurnalistice  unde sunt bombardati cu laude si distinctii de mucava acestia au tupeul sa afirme ca nivelul salarial mediu din firma cea de succes este unul mai mult decat extraordinar.
6500 de lei este o suma foarte indepartata de majoritatea angajatilor din He
Eu banuiesc ca media salariala o realizeaza salariile uriase ale sefilor,din orice birou sau departament.
Dumneavastra,domnule Aurariu,ce parere aveti?

Offline robu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
    • Vezi Profilul
Re: Întrebări pentru liderii Hidrosind
« Răspuns #6 : Iulie 08, 2021, 01:07:28 p.m. »
Imaginea deformata pe care o promoveaza adm.in media ar trebui restabilita si prezentata starea reala de cineva care nu are aceleasi interese cu conducerea.
Persoana cea mai credibila si informata sa dea detalii despre starea de fapt din firma eu o consider ca fiind domnul Aurariu.
Asta daca nu are incheiata o clauza de stricta confidentialiate.
Nu cred ca ar fi cazul,asta doar in cazul ca He produce si arme secrete.
De ce sa fie facute publice doar rezultatele record si salariile medii supraumflate si nu si castigurile nete ale celor 90% dintre angajatii palmasi,care reprezinta adevaratii furnizori de plus valoare.

Offline robu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
    • Vezi Profilul
Re: Întrebări pentru liderii Hidrosind
« Răspuns #7 : Iulie 09, 2021, 02:42:13 p.m. »
Adevarul e greu digerabil uneori.
E un ingredient esential pentru o lume bazata pe unitati de masura egale si general valabile.
Rostirea adevarului poate genera antipatii pana la dusmanie,insa daca falsitatea continua e un mod de gandire orice structura bazata pe asa ceva nu va rezista timpului.
Si totusi minciuna bine ticluita,cu mici adevaruri,e usor de servit si de digerat,daca e prezentata rapid si cu un ton dojenitor.
Astfel minciuna prinde radacini fara mari eforturi,in timp ce adevarul devenit un tel tot mai greu de distins e abandonat definitiv.

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Întrebări pentru liderii Hidrosind
« Răspuns #8 : Iulie 11, 2021, 08:53:09 p.m. »
In unul dintre raspunsurile pe care le-ati dat la acele multe intrebari ati spus ca He nu protejeaza cu adevarat resursa umana.
Mie mi se pare ca nu doar o negijeaza putin ci ca o desconsidera total prin dispretul cu care ii trateaza permanent nevoile minime.
Dar cand reprezentantii de varf ai conducerii participa la sindrofii jurnalistice  unde sunt bombardati cu laude si distinctii de mucava acestia au tupeul sa afirme ca nivelul salarial mediu din firma cea de succes este unul mai mult decat extraordinar.
6500 de lei este o suma foarte indepartata de majoritatea angajatilor din He
Eu banuiesc ca media salariala o realizeaza salariile uriase ale sefilor,din orice birou sau departament.
Dumneavastra,domnule Aurariu,ce parere aveti?

6500 lei este o cifra inexacta si imprecisa.
Nu specifica daca reprezinta venit mediu lunar aferent salariului de baza plus sporurile permanente sau venit mediu lunar total (adica cel in care intra si alte drepturi/bonusuri - prime jubiliare, pensionare, participatie la profit, adaosuri, etc.).

In plus, ziaristii citesc un BVC aprobat prin HG si publicat pe site-ul companiei dar nu stiu si nici nu vor sa stie semnificatia anumitor cifre din acesta.
Asa au scos cresterea de 9%, cand ea este de 2%, cea pe care o stim.
Au vazut crestere de 108.89% la randul din buget care spune "Câştigul mediu  lunar pe salariat (lei/persoană) determinat pe baza cheltuielilor de natură salarială, cf. OG 26/2013"
Nu au vazut sau nu au vrut sa vada sau nu stiu ce inseamna "Câştigul mediu  lunar pe salariat (lei/persoană) determinat pe baza cheltuielilor de natură salarială, recalculat cf. OG nr.26/2013 și Legii anuale a bugetului de stat", unde cresterea este de doar 102.25%.
E o diferenta care, la viteza, e sesizata de un economist si atat.   
O discutie publica in care sa fie prezentate cifre exacte si corecte nu ne este favorabila, fiindca nu exista interes din partea media pentru onestitate pe acest subiect. Subiectul salarii si sporuri la stat a fost si va fi intotdeauna unul directionat impotriva salariatilor, din principiu si (de multe ori) si din alte interese, cele ale administratiei.
   
Referitor la diferenta dintre muncitori si TESA, avem o vesnica problema si adevarul este, ca de obicei, la mijloc.
Administratia sustine ca salariile sefilor sunt prea mici, ca "in piata" este cu totul altceva; eu/sindicatul sustinem ca sunt prea mari si ca, oricum, sunt prea multi sefi.
Ne-am certat si ne vom mai certa pe tema asta, negocierile se apropie ...