Autor Subiect: Info 19.11.2017  (Citit de 8984 ori)

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Info 19.11.2017
« : Noiembrie 19, 2017, 05:30:32 p.m. »
Negociere CCM 2018 :

Discutii in perioada 14-16.11.2017.
Ar fi trebuit ca administratia sa prezinte simularile sistemului de salarizare pe care si-l doreste atat de mult, cu noile date.
N-a fost sa fie, aritmetica e grea.
Totusi, Administratia a inteles ca nu putem amana la nesfarsit discutiile si am trecut la negocierea articol cu articol.
Deoarece Presedintele Directoratului a fost plecat din tara, toate prevederile legate de salarizare au fost amanate.
Tot amanate au fost si articolele legate de implicarea sindicatului.
Asa cum stiam deja, din propunerea administratiei, peste tot unde acum avem acordul sindicatului se doreste sa avem cel mult consultarea acestuia.
Cel mai important articol este cel referitor la norma de munca, din care rezulta Normativul de personal de exploatare.
Administratia nu mai doreste ca acest articol sa fie anexa la CCM.
De asemenea, doreste ca majoritatea articolelor care tin de Notele Comune incheiate la nivel de sucursale sa fie modificate : centralizarea este cuvantul de ordine inclusiv in relatia cu sindicatul.
In mod firesc, nu am acceptat aceste propuneri.

Va spuneam acum ceva vreme ca, pentru mine, nu doar salarizarea este importanta, ci si restul prevederilor din CCM.
Am ajuns in situatia sa fie evident acest lucru.

Urmatoarea runda de discutii va fi in perioada 22-24 nov.
Inevitabil, vom ajunge si la salarizare, inclusiv la modul in care angajatul preia plata contributiilor, incepand cu 01 ianuarie 2018.
Sa vedem cat se mai fofileaza ...

Organizarea in teritoriu :
Observ ca sunt unele persoane care sustin cu vehementa ipoteza blatului, fara niciun suport.
Aceleasi persoane cer greva si tot aceleasi sustin ca nu o vom face ...
Este foarte posibil sa ajungem si la conflict, si la greva.
Din experienta acumulata de-a lungul anilor, stiu ca oamenii de actiune sunt cei mai putin vocali.
Primii spargatori de greva sunt cei care striga cel mai tare.
Asa va fi si acum, va asigur.
Nu am am nici timp si nici chef de polemici pe aceasta tema.
Considerati ca este doar o parere, la fel ca a dvs.

In schimb, va cer sa va organizati in teritoriu si sa va pregatiti psihic si fizic pentru ce va urma.
Greva poate fi declansata legal doar de sindicat, cu acordul scris a peste 50% din membrii sai.
Poate fi declansata legal doar dupa ce sunt epuizate fara rezultat etapele medierii conflictului colectiv de munca.

Va trebui sa conlucrati cu cei care va reprezinta in teritoriu, chiar daca nu va iubiti prea mult.
Comunicarea este posibila oriunde exista o cale de comunicatie.
Lasati trecutul in trecut, nu va mai lamentati pentru ce a fost si ce n-a fost.
Nu mai priviti atat de mult la ce nu fac altii, priviti inainte si deschideti drumul pentru voi si pentru cei mai nehotarati de langa voi.
Daca vrem sa vem o sansa cat de mica, fiecare dintre noi trebuie sa sacrifice cate ceva.
Inclusiv orgoliile.



« Ultima Modificare: Noiembrie 20, 2017, 02:32:21 p.m. de Administrator »

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Info 19.11.2017
« Răspuns #1 : Noiembrie 19, 2017, 06:37:40 p.m. »
Citat
Greva poate fi declansata legal doar de sindicat, cu acordul scris a peste 50% din membrii sai.

Am ceva dubii in aceasta privinta.Sper sa ma insel.

Legea 62/2011
Art. 183
(1) Hotărârea de a declara greva se ia de către organizaţiile sindicale reprezentative participante la conflictul colectiv de muncă, cu acordul scris a cel puţin jumătate din numărul membrilor sindicatelor respective.
(2) Pentru angajaţii unităţilor în care nu sunt organizate sindicate reprezentative, hotărârea de declarare a grevei se ia de către reprezentanţii angajaţilor, cu acordul scris a cel puţin unei pătrimi din numărul angajaţilor unităţii sau, după caz, ai subunităţii ori compartimentului.

Art. 187
(1) Grevele sunt organizate de sindicatul reprezentativ sau, după caz, de reprezentanţii angajaţilor, care vor stabili şi durata acestora, cu respectarea prevederilor art. 186.
(2) Sindicatul reprezentativ ori, după caz, reprezentanţii aleşi ai angajaţilor îi reprezintă pe grevişti, pe toată durata grevei, în relaţiile cu angajatorii, inclusiv în faţa instanţelor judecătoreşti, în cazurile în care se solicită suspendarea sau încetarea grevei.

Art. 189
În situaţia în care, după declanşarea grevei, mai mult de jumătate din numărul angajaţilor care au hotărât declararea grevei renunţă în scris la grevă, aceasta încetează.


Da, am gresit un pic ...
Teoretic, este nevoie de cel putin 50% semnaturi, nu de peste 50%.
Practic, cu cat sunt mai multi semnatari, cu atat sansele sa se sparga sunt mai mici.


Sindicalist

  • Vizitator
Re: Info 19.11.2017
« Răspuns #2 : Noiembrie 19, 2017, 07:57:46 p.m. »
GREVA.....,GREVA GENERALA...... vor semna toți 100% cei din exploatare daca va exista o buna organizare .Acum sa vedem   TESA daca se alătură sau ei vor numai plăcintele?

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Info 19.11.2017
« Răspuns #3 : Noiembrie 19, 2017, 08:11:33 p.m. »
GREVA.....,GREVA GENERALA...... vor semna toți 100% cei din exploatare daca va exista o buna organizare .Acum sa vedem   TESA daca se alătură sau ei vor numai plăcintele?

Daca mai vad pe careva ca alimenteaza conflictul asta imaginar TESA - exploatare, il blochez.
Fara suparare, domnule Sindicalist si altii ca dvs.
Chiar nu puteti sa purtati o discutie fara sa incepeti o cearta si sa o duceti pana la cer si inapoi ??!

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Info 19.11.2017
« Răspuns #4 : Noiembrie 19, 2017, 08:17:49 p.m. »
Vreau sa fim uniți atît.Iar acest rezultat era de așteptat referitor la Greva  sau si Greva Generala,fara ele nu vom realiza nimic ,știam acest lucru cu multe luni inainte.,era foarte previzibila treaba..Cred că va supărați degeaba a venit timpul a pune umărul toți  împreună  TESA +Exploatare daca ne dorim rezultate . Întradevăr  aici se va vedea spiritul dvs.organizatoric ,vremea vorbelor a trecut că mă blocați ori nu .A venit vremea sa trecem împreună toti la fapte.
« Ultima Modificare: Noiembrie 19, 2017, 08:33:13 p.m. de Sindicalist »

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Info 19.11.2017
« Răspuns #5 : Noiembrie 19, 2017, 08:24:23 p.m. »
Cand vrei sa fi unit cu cineva, nu-i scoti ochii permanent ca nu face, nu drege, nu-i bun de nimic, s.a.m.d.
Daca vezi ca nu poate sau nu vrea sau nu stie, il iei de mana si-i arati cum se face, prin puterea exemplului.
Daca e cazul, mai faci si in locul lui sau il mai si obligi sa faca.
Gata pe seara asta, ca mai am destula treaba.

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Info 19.11.2017
« Răspuns #6 : Noiembrie 19, 2017, 09:10:42 p.m. »
.
Este foarte posibil sa ajungem si la conflict, si la greva.
Din experienta acumulata de-a lungul anilor, stiu ca oamenii de actiune sunt cei mai putin vocali.
Primii spargatori de greva sunt cei care striga cel mai tare.   
     Nu mai fiți asa sigur si nu mai faceți afirmați fara acoperire cel puțin din perspectiva persoanei mele .Degeaba ați stat atitia ani la conducerea Sindicatului că nu știți totul despre oameni cum credeți. Speer ca afirmațiile de mai sus sa fie făcute la supărare ,că astfel ele nu se justifica .Si încă ceva domnule Aurariu acest Sindicat si acest site nu va aparține . Că dvs.il coordonați si va ocupați de el tot respectul  ,iar la Sindicat dvs .sunteți Lider nicidecum Director  ,trebuia să vă așteptați demult la ce va urma ,nu este o surpriza .Am impresia că de multe ori va depășiți atît limitele cît si prorogativele sper sa fie doar o părere .Si încă ceva eu nu am fost de acord cu dvs .de la începutul mandatului acesta ,am dorit pe cineva din exterior si am știut de ce am dorit acest lucru,nu că am cu dvs. personal ceva.  Iar acuma voi aștepta rezultatele ,si vă voi sprijini, oricum 90% vor semna ,insa daca rezultatele nu vor fi pe masura așteptărilor mele cît si a multor colegi ,așteptam DEMISIA dvs.atunci la momentul respectiv nu peste 3luni. Speer să vă mai ramina atîta onoare încît să faceți acest lucru. 
« Ultima Modificare: Noiembrie 20, 2017, 12:20:46 a.m. de Sindicalist »

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Info 19.11.2017
« Răspuns #7 : Noiembrie 19, 2017, 09:53:23 p.m. »
Nu am spus ca le stiu pe toate si nici ca va cunosc pe toti.
Pe dvs. nici nu am cum sa va cunosc.
Am facut o constatare pe care o mentin.
Am specificat de la inceput ca este o parere, ca atatea altele, ca ale dvs.
Cred ca am si eu dreptul la pareri.
Am trecut prin destule, asa ca am acoperire sa fac aceasta constatare generala.
Daca va simtiti direct atins, e doar problema dvs., eu nu am dat vreun nume.

Limitele mele nu le cunoasteti dvs.
Dvs. nu aveti doar drepturi in sindicat, aveti si indatoriri, ca si mine, suntem amandoi membri.
Una dintre ele este si aceea de a actiona impotriva atacurilor adresate asupra membrilor sindicatului.
Unii dintre noi isi ataca tot timpul colegii, la modul general.
Cred ca am datoria, nu doar dreptul, sa actionez in aceasta situatie.
Asta ar trebui sa faceti si dvs., nu doar sa clamati unitatea, o unitate pe care (de fapt) o subminati.
Este posibil sa o facetii neintentionat, dar rezultatul conteaza..
In plus, ca Presedinte, trebuie sa fiu echidistant fata de toti membrii, indiferent de categoria profesonala din care fac parte acestia.
Intamplator, cred ca pot sa fiu si obiectiv in aceasta privinta, fiindca sunt un TESA care face parte din exploatare si care a muncit cot la cot cu exploatarea de jos, pentru ca am inceput ca electrician in aceasta firma.
Asa ca, nu ma luati cu depasirea liniei continue, cel putin nu pe acest bulevard ...


Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Info 19.11.2017
« Răspuns #8 : Noiembrie 19, 2017, 10:11:43 p.m. »
Pai, eu ce spuneam ?
Nu sa terminam cu atacurile ?

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Info 19.11.2017
« Răspuns #9 : Noiembrie 20, 2017, 12:32:59 a.m. »
Dragi colegi daca va place in continuare concediul in 2,3,4 si mai știu eu cite tranșe ,orele suplimentare plătite la 3luni,vreți poate si vauchere de vacanta .Si încă ceva pentru a nu scădea netul ,brutul trebuie a fi cu 20% mai mare pentru a nu scadea netul in urma treceri impozitului pe salariu de la Angajator la Angajat.Sa nu semnați nimic dacă va convine starea actuala a lucrurilor ,daca nu hai sa mergem toți la miting si greva.Unitate -numai împreună vom reuși .

Offline FANFANNN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 85
    • Vezi Profilul
Re: Info 19.11.2017
« Răspuns #10 : Noiembrie 21, 2017, 08:59:04 a.m. »
Ideal ar fi sa nu se semneze nimic fără acordul nostru. Nu ca anul trecut când lideri au semnat , poate s-au dus la băut , și au apărut după 3 zile , cu dictonul "veți vedea ca timpul îmi va da dreptate" .
Timpul nu le-a dat dreptate . Asta e clar si noi o ducem din ce in ce mai rău datorita acestor lideri. Si da protestam și comentam pentru ca nu mai vrem sa ne pună în fata faptului împlinit , pentru orice virgula care nu ne convine trebuie sa facem greva .
Si nu trebuie uitat exercițiul ratat de greva când oamenii au fost anunțați sa rămână blocați in subteran pentru a protesta in timpul unui CCM valabil. Nici măcar atâta lucru nu au stiut liderii ca nu ai voie sa faci greva când ai CCM valabil .
Prea multe greșeli , prea multe rateuri din partea Hidrosind cu un Directorat care ne tratează cu cinism ca pe niște iobagi.
Atenție domnilor lideri , spalati-va pacatele ......

rami

  • Vizitator
Re: Info 19.11.2017
« Răspuns #11 : Noiembrie 21, 2017, 10:46:54 a.m. »
Faceti liste cu oamenii care vor greva generala, trebuie sa vada administratia ca suntem hotarati si vom merge pana la capat pentru a ne obtine drepturile.
De vrajeli e satula lumea domnule Aurariu.
Anul 2017 nu ne-a adus NIMIC, cum explicati?
De ce nu ati facut greva, vedeti bine ca toate sindicatele au facut greva si si-au primit drepturile, noi de ce NU?

marius

  • Vizitator
Re: Info 19.11.2017
« Răspuns #12 : Noiembrie 21, 2017, 11:44:32 a.m. »
In primul rind nu s-a semnat nici o adresa prin care imputernicim pe x y sau z sa negocieze CCM.!
In al doilea rind nu se cunoaste ce negociaza!
Si se poate continua.....

jorj

  • Vizitator
Re: Info 19.11.2017
« Răspuns #13 : Noiembrie 21, 2017, 06:16:56 p.m. »
Foarte adevarat si important acest lucru.Sa nu se pomenesca dl. Aurariu ca administratia il ignora la negocieri pt.lipsa mandatului consfiintit de semnaturile membrilor de sindicat.Experienta ne-a aratat ca adm. s-a folosit continuu de orice chichita si slabiciuni pt. a-si crea avantaje.
Robule, ai dreptate ca întotdeauna! Dar dacă se face blat nu se va întâmpla acest lucru!

Offline FANFANNN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 85
    • Vezi Profilul
Re: Info 19.11.2017
« Răspuns #14 : Noiembrie 21, 2017, 07:29:30 p.m. »
La noi in centrala nu am împuternicit pe nimeni sa negocieze , darmite sa semneze.
Dar pe noi ne aranjează treaba asta , luam banii de la lideri , procesul de proasta reprezentare durează putin.
Hi hi si un rachiu!