Autor Subiect: Informare - inechitati salariale  (Citit de 9489 ori)

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Informare - inechitati salariale
« Răspuns #15 : Septembrie 15, 2017, 07:18:40 p.m. »
E o mare ticalosie ce face adm. zilele astea.Nu-i destul ca exploatarii ii arunca citeva firmituri ca sa-i inchida gura o vreme,dar personalul din TESA nu primeste nici o recalculare.Pe linga faptul ca in timpul insolventei au fost tot timpul tocati la posturi acum constata o mare ,,echitate salariala" in rindurile lor.Indreptarea inechitatilor e strimba in cazul exploatarii,absenta acesteia la TESA pune paie pe foc in mod parsiv:Dl.Aurariu pare ca s-a ingrijit numai de oamenii lui din exploatare,ceilalti i-a lasat de izbeliste.Total eronat.Propunerile Hidrosind in ce priveste inechitatile salariale au vizat intreg personalul din HE.,fara exceptii si favoritisme.E un cal troian cu funda rosie.

Asa cum ati spus, propunerile si solicitarile Hidrosind au vizat intreg personalul, deci si TESA.
Tot asa v-am spus, tot ieri, ca am finalizat o lista de propuneri de avansare si pentru TESA care urmeaza sa fie analizata de Directorat.
Nu este pentru tot personalul aflat sub medie, fiindca a trebuit sa ne incadram intr-un buget strans, dar este o crestere destul de buna pentru cei cu salarii mici. Nu pot spune ca va fi solutionata favorabil, dar sper ca se va intampla si acest lucru in perioada urmatoare.

George T.

  • Vizitator
Re: Informare - inechitati salariale
« Răspuns #16 : Septembrie 15, 2017, 07:25:06 p.m. »
Nu contest , calculele facute de dumneavoastra aveti dreptate dar :

Initial 1760 cel mai mic salariu , cel mai mare 2490
acum 1990 cel mai mic salariu , cel mai mare 2557

tura = 1 electrician , teoretic toti aceleasi reponsabilitati

este echitate ?

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Informare - inechitati salariale
« Răspuns #17 : Septembrie 15, 2017, 08:34:10 p.m. »
Nu contest , calculele facute de dumneavoastra aveti dreptate dar :

Initial 1760 cel mai mic salariu , cel mai mare 2490
acum 1990 cel mai mic salariu , cel mai mare 2557

tura = 1 electrician , teoretic toti aceleasi reponsabilitati

este echitate ?

Primul a castigat 230 lei, al doilea doar 67.
Inseamna o crestere de 13% la primul respectiv de 2.7% la al doilea.
Mai inseamna ca diferenta dintre ei a scazut de la 40% la doar 28%.
Asta fiindca au avut T5 respectiv T11.
Acum au amandoi T3 si urmatoarea reglare va fi mult mai usor de facut, va implica doar clasa nu si treapta.
Adica, va primi doar cel de jos, nu si celalalt, care a primit, practic, 3/4 dintr-o clasa pentru reglarea T-ului.

George T.

  • Vizitator
Re: Informare - inechitati salariale
« Răspuns #18 : Septembrie 15, 2017, 09:00:17 p.m. »
Inca odata va dau dreptate si nu contest ceea ce spuneti . Eu sunt urmatorul la salariu , am clasa 24 T3 adica 2195 ( am avut 22 T10 = 2123 inainte de mutare ), cred ca ,  daca si lui i se acorda aceasta clasa i se facea putina dreptate.

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Informare - inechitati salariale
« Răspuns #19 : Septembrie 15, 2017, 09:07:48 p.m. »
Inca odata va dau dreptate si nu contest ceea ce spuneti . Eu sunt urmatorul la salariu , am clasa 24 T3 adica 2195 ( am avut 22 T10 = 2123 inainte de mutare ), cred ca ,  daca si lui i se acorda aceasta clasa i se facea putina dreptate.

Corect, dar asta insemna 2 clase in plus la toti din grupa respectiva aflati sub 24, in final 2 clase peste medie la toata lumea.
Ar fi fost ideal, dar fara acoperire iin buget.

George T.

  • Vizitator
Re: Informare - inechitati salariale
« Răspuns #20 : Septembrie 15, 2017, 09:28:18 p.m. »
Ce urari de bine v-ar trimite copii celor care lucreaza in centrale de mica putere daca a-ti reusi sa le mariti si lor clasa medie ... 

Va multumesc de raspunsuri !

Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: Informare - inechitati salariale
« Răspuns #21 : Septembrie 15, 2017, 09:41:08 p.m. »
D-le Aurariu,referitor la aceasta gaselnita cu paza exercitata doar de masinisti,cat mai dureaza? Cand vor face si ceilalti cursurile de paza? Cei care fac tura stiu foarte bine ca atunci cand mecanicul este la epuismente de exemplu,electricianul are toata raspunderea pazei,a accesului persoanelor in centrala,etc. Nu de putine ori colegul avea treaba in instalatii,iar eu faceam exact acelasi lucru pe care il facea el din punct de vedere al pazei,accesului persoanelor,etc. Adica daca vine un raufacator,eu ma intorc cu spatele si imi las colegul singur in fata pericolului?? Este total incorect  si va intreb cat mai dureaza aceasta anomalie,care a creat disensiuni intre colegi? Daca avem aceleasi raspunderi corect este sa impartim acesti bani,sau oricum sa fim platiti la fel pentru aceasta indatorire.Stiu ca acest subiect va naste multe polemici,dar sindicatul este dator sa indrepte aceasta stare de fapt.

jorj

  • Vizitator
Atenţie la pază
« Răspuns #22 : Septembrie 16, 2017, 08:04:24 p.m. »
S-a discutat mult aici, că regulamentele de exploatare nu permit personalului de deservire operativă a centralelor electrice, să execute alte activităţi în afara celei de bază. Ca urmare, ceea ce a făcut Borza şi Administraţia HE, forţând maşiniştii să preia sarcini suplimentare, privind securitatea fizică a obiectivelor energetice, este un abuz. Maşiniştii, au acceptat pentru că au fost ameninţaţi cu pierderea locurilor de muncă. Acest abuz putea fi denunţat foarte uşor, de către reprezentanţii Hidrosind, care din oarecare motive s-au abţinut. Vă rog să nu-i cereţi liderului Hidrosind, să solicite administraţiei HE, să persevereze în ilegalităţi.  Adică, să ne transforme pe toţi în paznici, pentru 200 de lei în plus la salariu.
« Ultima Modificare: Septembrie 16, 2017, 08:16:08 p.m. de jorj »

Offline mihaela

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 79
    • Vezi Profilul
Re: Informare - inechitati salariale
« Răspuns #23 : Septembrie 16, 2017, 08:19:16 p.m. »
De curiozitate, ne puteti spune cum s-a calculat salariul mediu fata de care se rezolva inechitatile la TESA?S-au luat in considerare si salariile celor de la executiv sau lor li s-a calculat separat salariu mediu iar celor din sucursale separat?Nu stiu de ce dar nu cred ca veti raspunde clar la aceasta intrebare, sau nu veti raspunde deloc.

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Informare - inechitati salariale
« Răspuns #24 : Septembrie 16, 2017, 09:06:50 p.m. »
De curiozitate, ne puteti spune cum s-a calculat salariul mediu fata de care se rezolva inechitatile la TESA?S-au luat in considerare si salariile celor de la executiv sau lor li s-a calculat separat salariu mediu iar celor din sucursale separat?Nu stiu de ce dar nu cred ca veti raspunde clar la aceasta intrebare, sau nu veti raspunde deloc.

V-am spus din prima cum s-a calculat, citez din informarea precedenta, pe care ati primit-o si pe outlook : Mediile au fost calculate pe functii/departamente/activitati (ex. : economist din SMU, economist din financiar, inginer din mentenanta, inginer din SSP, etc.
In medie au intrat si salariatii din Executiv, spre dezamagirea unora, chiar si a dvs., ca v-ati inselat in presupuneri ...
Va este suficient de clar acum ?
Rugaminte : atunci cand puneti o intrebare, asteptati mai intai raspunsul.
Daca va dati singura raspunsuri, atunci mai bine nu mai intrebati.

Offline cipcip

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
    • Vezi Profilul
Re: Informare - inechitati salariale
« Răspuns #25 : Septembrie 20, 2017, 05:05:29 p.m. »
Pe cand se preconizeaza sa vina actele aditionale cu modificarile salariale si pt TESA?

Offline Procurorul

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 51
    • Vezi Profilul
Re: Informare - inechitati salariale
« Răspuns #26 : Septembrie 21, 2017, 11:03:38 p.m. »
in 2020 cand Romania o sa fie calificata la euro