Autor Subiect: PRIMA DE VACANTA PIERDUTA  (Citit de 1261 ori)

marius

  • Vizitator
PRIMA DE VACANTA PIERDUTA
« : Februarie 14, 2019, 03:10:29 p.m. »
DORESC SA AFLU CARE DINTRE MEMBRII DE SINDICAT DORESC SA NI SE FACA PUBLIC ADRESA (SAU CUM SO FI NUMIT) SEMNATA PROBABIL DE CATRE ADMINISTRATIE SI SINDICAT PRIN CARE S-AU DAT INAPOI PRIMA DE VACANTA - INAINTE DE A SE EMITE HOTARIREA DEFINITIVA A TRIBUNALULUI.
DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE CINE A ACCEPTAT ASA CEVA AR TREBUI SA PLATEASCA PENTRU TOTI!
SI CUM SE VA FINALIZA , NOI DAM BANII INAPOI RAMINEM CU FIX BANANA IAR COLEGII NOSTRII MAI AGERI RAMIN CU BANII, NU?
SI MAI VREAU SA STIU CUM DRACULUI SE POATE APROBA IN 6 LUNI UN CO INTEGRAL?NU SE APROBA CO DUPA TIMPUL DE LUCRU EFECTIV LUCRAT????SAU GRESESC?
DORESC CA DOAMNELE AVOCATE SA NE INSTIINTEZE PUBLIC CITE PROCESE AU AVUT (DE LA ANGAJAREA ACESTORA SI PINA IN PREZENT) IN TOTAL , CITE AU CISTIGAT , CITE AU PIERDUT SI CITE SUNT AMINATE.DOAR CA CIFRE , NU CU TITLU PROCES,SENTINTE,ETC.!PUR SI SIMPLU ..... AM AVUT 1000 DE PROCESE, CISTIGATE DEFINITIV 500 , PIERDUTE 300 SI AMINATE 200!SA VEDEM SI NOI PE CE DAM BANII LA DOAMNELE AVOCATE!
CU STIMA,


Offline Procurorul

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 51
    • Vezi Profilul
Re: PRIMA DE VACANTA PIERDUTA
« Răspuns #1 : Februarie 17, 2019, 10:51:54 p.m. »
o declar nula

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: PRIMA DE VACANTA PIERDUTA
« Răspuns #2 : Februarie 18, 2019, 12:11:18 a.m. »
Nu exista vreun document prin care sindicatul sa ceara sau sa accepte plata primei de vacanta castigate in prima nstanta, inainte de judecarea apelului.
Administratia a platit sumele respective ca sa nu se acumuleze dobanda si inflatie, explicatia este simpla.

Un concediu se poate aproba si lua integral si in doua luni, nu doar in sase.
Daca ar fi dupa timpul efectiv lucrat, inseamna ca in ianuarie nimeni nu ar putea sa-si ia mai mult de 2-3 zile de CO.
Calculul proportional cu timpul lucrat intervine pentru stabilirea dreptului nr. total de zile de CO, la restituirea indemnizatiei in cazul in care ai luat tot concediul si ai plecat din firma inainte de finalul anului, etc.

Discriminarea celor care au luat CO partial sau deloc in 2017 fata de ce care l-au luat integral, am sustinut-o in fata instantei.
La Tribunal a tinut, la Curtea de Apel, nu.
Asta nu inseamna ca trebuie sa moara si capra lor.

Cate procese am pierdut si cate am castigat, veti afla intr-o zi-doua.