Autor Subiect: Ne mor colegii  (Citit de 2878 ori)

Offline jorj

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
    • Vezi Profilul
Ne mor colegii
« : Iulie 10, 2021, 07:16:56 p.m. »
Bună ziua.
Încă doi colegi din exploatare, morți într-o săptămână, la vârsta de 50 de ani. Bolile profesionale omoară pe capete personalul Hidroelectrica dar administrația și sindicatul nu recunoaște acest lucru! Măcar faceți ceva și ajutați familiile acestora.

Offline robu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
    • Vezi Profilul
Re: Ne mor colegii
« Răspuns #1 : Iulie 10, 2021, 11:47:32 p.m. »
Conditiile de munca in He sunt considerate normale .
Nu exista nici o diferenta intre munca la birou sau cea in camp magnetic ridicat,sau tensiuni inalte.
In schimb,daca au incaput pe lista potrivita multi cu vechime,din cei cu mapa,au in cartea de munca pana la15 ani de grupa I-a ce le garanteaza un punct de pensie multumitor.
Sindicatul  ar fi trebuit sa sesizeze incalcarea grosolana a drepturilor celor indreptatiti  si sa se implice in corectarea erorilor vadit intentionate,nu sa constate neputincios situatia.
Pentru a demonstra implicare si preocupare reala pentru problemele oamenilor sindicatul ar fi trebuit sa ceara la fiecare ITM judetean constituirea de comisi de control a conditiilor concrete de munca,la fiecare punct de lucru.
Daca concluzile constate ar fi fost favorabile schimbarii grrupei si firma s-ar fi opus era un argument suficient pentru declansare a unui conflict de munca.
Sidicatul a optat pentru neimplicare si expectativa,totul pe fondul unei crancene lipse de comunicare in interior si o frica de popularizare in media.

Offline robu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
    • Vezi Profilul
Re: Ne mor colegii
« Răspuns #2 : Iulie 11, 2021, 06:59:28 p.m. »
Se poate afla care este calendarul alegerilor din acest an?
Cand se depun candidaturile pentru functiile de conducere departamentale,zonale si nationale?
Chiar poate candida oricine inarmat doar cu intentii bune si nu recomandat de purtarile placute comenduirii in trecut?

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Ne mor colegii
« Răspuns #3 : Iulie 11, 2021, 09:04:09 p.m. »
Se poate afla care este calendarul alegerilor din acest an?
Cand se depun candidaturile pentru functiile de conducere departamentale,zonale si nationale?
Chiar poate candida oricine inarmat doar cu intentii bune si nu recomandat de purtarile placute comenduirii in trecut?

La functia de Presedinte Sindicat, am spus si raman la hotararea mea, facem alegeri la termen - final de octombrie, inceput de noiembrie.
Poate candida orice membru de sindicat, conform statut.
Va fi o sedinta de Birou executiv cu vreo luna inainte in care va fi stabilit si termenul de depunere candidaturi.
La Departamente, conform prevederilor interne, diferite de la caz la caz.
Solicitati statutul si vedeti ce scrie in el.

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Ne mor colegii
« Răspuns #4 : Iulie 11, 2021, 09:46:41 p.m. »
Conditiile de munca in He sunt considerate normale .
Nu exista nici o diferenta intre munca la birou sau cea in camp magnetic ridicat,sau tensiuni inalte.
In schimb,daca au incaput pe lista potrivita multi cu vechime,din cei cu mapa,au in cartea de munca pana la15 ani de grupa I-a ce le garanteaza un punct de pensie multumitor.
Sindicatul  ar fi trebuit sa sesizeze incalcarea grosolana a drepturilor celor indreptatiti  si sa se implice in corectarea erorilor vadit intentionate,nu sa constate neputincios situatia.
Pentru a demonstra implicare si preocupare reala pentru problemele oamenilor sindicatul ar fi trebuit sa ceara la fiecare ITM judetean constituirea de comisi de control a conditiilor concrete de munca,la fiecare punct de lucru.
Daca concluzile constate ar fi fost favorabile schimbarii grrupei si firma s-ar fi opus era un argument suficient pentru declansare a unui conflict de munca.
Sidicatul a optat pentru neimplicare si expectativa,totul pe fondul unei crancene lipse de comunicare in interior si o frica de popularizare in media.

Dupa lege, conditiile de munca sunt normale.
Realitatea spune altceva.
Dupa lege, nu sunt incalcari ale limitelor pentru camp electromagnetic, de ex.
Masuratorile recente au scos in evidenta acest lucru.
Normele/limitele respective sunt internationale si nu interne.
Nu vor fi modificate niciodata in favoarea noastra, pentru ca nicio tara nu doreste acest lucru, din motive lesne de inteles.
Sunt depasiri ale nivelului de zgomot, in unele locuri de munca, in general la expunere punctuala (in anumite zone ale centralei) si mai putin la expunerea zilnica.

La modificarile legislative din 2001 pe acest subiect, directiva (derivata din cea europeana) a fost simpla : pe cat posibil, sa nu mai existe locuri de munca altfel decat normale.
A fost o directiva gandita in favoarea salariatilor.
Statul roman a procedat in stilul caracteristic : a modificat legislatia astfel incat cotidianul a fost transformat in "normal", prin modificarea conditiilor aferente conditiilor deosebite/speciale din lege.
Lucram in subteran atunci, ca si acum.
La sesizarea retroactiva pe care a facut-o atunci sindicatul (eram un simplu membru, dar am sesizat ca mi-a disparut mentiunea de gr.II din cartea de munca) ITM-ul de care va legati dvs. sperantele a dat o masura simpla : dotare personal cu casti cu antifoane, pe care sa le poarte permanent, respectiv dotare centrala cu cabine fonoabsorbante la nivel sala masinilor si nivel turbina, in termen de 6 luni.
Am castigat un an si 4 luni de gr.II, cabine si casti imposibil de purtat.
Am castigat in instanta grupa I pt perioada de pana in aprilie 2001, n-am reusit sa castigam "conditii speciale" echivalente cu gr.I macar pentru acele 16 luni de dupa aprilie 2001, cu toate ca era evident ca nimic nu se schimbase, era certificat acest lucru chiar de ITM, care daduse o masura.

La nivel general, nu ITM este solutia fezabila, ci schimbarea legislativa.
Nu comentez acum cum se obtine asta.
La nivelul Hidro, pe termen mediu-lung, preocuparea comuna a angajatorului/sindicatului/salariatilor trebuie sa fie imbunatatirea conditiilor concrete de munca/starea de sanatate buna a salariatilor si nu iesitul cat mai devreme la pensie, fiindca nu stiu cine ne va mai sustine noua pensiile...

Offline robu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
    • Vezi Profilul
Re: Ne mor colegii
« Răspuns #5 : Iulie 12, 2021, 12:22:29 a.m. »
Multumesc pentru raspunsuri.
Eu raman la parerea mea ca atunci cand afirmatiile adm.bat campii prin media dumneavoastra trebuie sa folositi dreptul legal la replica,ca reprezentant al partenerului social din aceasta firma.
Daca din presa se va afla si adopta doar varianta promovata de adm.nu o sa avem de facut decat sa stam in randurile celor din companiile de stat care sunt considerati ca au servicii de puturosi si incaseaza salarii nesimtite.
Daca legislatia e greu de modificat trebuieste la negocieri fortata mana adm.pt.a fi castigate beneficii medicale(analize si controale mai amanuntite) pentru toti angajatii.

Offline LEGEAluiOHM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
    • Vezi Profilul
Re: Ne mor colegii
« Răspuns #6 : Iulie 18, 2021, 09:13:16 p.m. »
1/4.....ce părere aveți de această fracție ...domnule președinte?Cum rămâne?Va rugam să veniți cu lămuriri.Multumim.

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Ne mor colegii
« Răspuns #7 : Iulie 20, 2021, 09:59:47 p.m. »
1/4.....ce părere aveți de această fracție ...domnule președinte?Cum rămâne?Va rugam să veniți cu lămuriri.Multumim.

Nu inteleg la ce va referiti.
Explicati, va rog.

Offline LEGEAluiOHM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
    • Vezi Profilul
Re: Ne mor colegii
« Răspuns #8 : Iulie 21, 2021, 05:05:28 p.m. »
Domnule președinte,am crezut că înțelegeți cimilitura mea...1/4 e un sfert din ceva,in cazul nostru acel ,,sfert de oră"mult discutat și dezbătut.Se zvonește că o să dispară...Cred că sunteți la curent cu acest lucru(sa nu ziceți că nu sunteți că nu va credem).Ce ziceți?Acum puteți veni cu amănunte(rețineți,nu explicații...doar amănunte)Mulțumim!

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Ne mor colegii
« Răspuns #9 : Iulie 22, 2021, 07:51:29 a.m. »
Amanunte - conducerea a numit prin decizie o comisie de lucru formata in principal din sefi de sectie care sa elaboreze Norma Interna Hidroelectrica - "Regulamentul privind ondatoririle PO din centrale si retele electrivce din gestiunea Hidroelectrica SA", avand la baza PE 023/82.

Referitor la modul de predare/preluare a serviciului de tura, care face parte din respectivul PE, se doresc diverse schimbari, in sensul zvonurilor care circula.
Deocamdata, sindicatul nu a fost implicat in asta dar vom ajunge sa discutam oficial, avand in vedere ce am scris in ultimul aditional la CCM pe acest subeict, al schimbului de tura.
Trist si paradoxal este ca administratia doreste sa treaca in derizoriu anumite responsabilitati ale PO in timp ce sindicatul se zbate sa pastreze o anumita disciplina tehnologica.
Astea sunt vremurile, amanunte relevante vom avea cand comisia va pune ceva concret pe masa.
Deocamdata, sunt in zbateri ...

Offline jorj

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
    • Vezi Profilul
Re: Ne mor colegii
« Răspuns #10 : Iulie 26, 2021, 06:46:10 a.m. »
Amanunte - conducerea a numit prin decizie o comisie de lucru formata in principal din sefi de sectie care sa elaboreze Norma Interna Hidroelectrica - "Regulamentul privind ondatoririle PO din centrale si retele electrivce din gestiunea Hidroelectrica SA", avand la baza PE 023/82.

Referitor la modul de predare/preluare a serviciului de tura, care face parte din respectivul PE, se doresc diverse schimbari, in sensul zvonurilor care circula.
Deocamdata, sindicatul nu a fost implicat in asta dar vom ajunge sa discutam oficial, avand in vedere ce am scris in ultimul aditional la CCM pe acest subeict, al schimbului de tura.
Trist si paradoxal este ca administratia doreste sa treaca in derizoriu anumite responsabilitati ale PO in timp ce sindicatul se zbate sa pastreze o anumita disciplina tehnologica.
Astea sunt vremurile, amanunte relevante vom avea cand comisia va pune ceva concret pe masa.
Deocamdata, sunt in zbateri ...

Buna dimineața domnule Lider Sef. Sistemul Energetic s-a ghidat dintotdeauna după reglementări tehnice și organizatorice interne, adică proceduri specifice, cum li s-au spus mai târziu. Acestea au fost create de către specialiști pe baza experienței in domeniu acumulate. Respectarea acestora, a făcut ca mașinăria tehnică și umană a producătorilor de energie electrică să funcționeze perfect. Pe mine personal, normativele energetice m-au salvat de la multe. Trebuie să luptați că aceste reglementări să rămână la fel ptr că sunt făcute corect. Este adevărat că ele crează obligații pentru personalul operativ dar în același timp, consfințesc și anumite drepturi pe care aceștia trebuie sa le aibă.
Va mulțumesc.
« Ultima Modificare: Iulie 26, 2021, 12:07:24 p.m. de jorj »