Autor Subiect: procesul pierdut sau renuntare la judecata 22456  (Citit de 4097 ori)

Offline mihaela

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 79
    • Vezi Profilul
procesul pierdut sau renuntare la judecata 22456
« : Mai 03, 2017, 07:08:54 p.m. »
Dle Aurariu,
Ne puteti da mai multe informatii in legatura cu solutia exprimata de instanta.Nu inteleg de ce s-a renuntat la judecarea capetelor de cerere care vizau constatarea nulitatii celor 2 referate?Ce contineau acele referate?Cumva erau referate de premiere?Daca da, de ce s-a renuntat la judecarea lor?S-au facut presiuni asupra Hidrosind?Vi s-a promis ceva?
Traiesc un deja vu vazand aceasta renuntare la judecata .Imi amintesc de momentul in care d na Ona Truta a venit in sedinta si a batut cu pumnul in masa , dupa care toti liderii au fost de acord sa retraga avocatele din proces.Si in ziua de azi acei lideri cred ca au facut bine dpdv lor de vedere.Daca asa s-a intamplat si acum, suntem fara speranta.Cum sa renunti la judecarea capetelor de cerere care vizau primele de cate  1 miliard luate de fiecare Manager intr-un singur an?
Ma intreb daca mai are rost sa se faca apel.Macar ati primit ceva in schimb?
Cum sa nu se piarda procesul daca reclamantul renunta singur la judecata?
« Ultima Modificare: Mai 03, 2017, 07:19:53 p.m. de mihaela »

Offline FANFANNN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 85
    • Vezi Profilul
Re: procesul pierdut sau renuntare la judecata 22456
« Răspuns #1 : Mai 03, 2017, 09:21:42 p.m. »
Chiar asa , actiunea a fost introdusa din banii nostri . Asteptam urgent explicatii .

Offline Fiorello

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
    • Vezi Profilul
Re: procesul pierdut sau renuntare la judecata 22456
« Răspuns #2 : Mai 03, 2017, 09:28:02 p.m. »
Mihaela, te rog mult cateva amanunte. Nu gasesc dupa numarul de dosar pe portal. Astept, multumesc!


Offline mihaela

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 79
    • Vezi Profilul
Re: procesul pierdut sau renuntare la judecata 22456
« Răspuns #4 : Mai 03, 2017, 10:27:04 p.m. »
Dl Aurariu ,
Sper ca in viitorul apropiat sa nu auzim ca Hidrosind a renuntat la procesul avand ca obiect  clasa 1=salariul minim, la presiunile administratiei  >:(

Offline Fiorello

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
    • Vezi Profilul
Re: procesul pierdut sau renuntare la judecata 22456
« Răspuns #5 : Mai 03, 2017, 11:06:02 p.m. »
Mda, se pare ca viata este un lung sir de renuntari! :(

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: procesul pierdut sau renuntare la judecata 22456
« Răspuns #6 : Mai 04, 2017, 12:05:00 a.m. »
Va raspund la o singura intrebare din cele puse in primul mesaj, cea care merita raspuns : ce contineau acele referate ?

In actiunea initiata, am formulat doua capete de cerere principale :
- Constatarea nulitatii măsurilor luate in mod nelegal de catre administratorul judicial EURO INSOL SPRL prin care au fost stabilite valori ale salariilor de baza pentru unii salariatii, peste limítele maxime de salarizare impuse de contractul colectiv de munca de la nivelul HIDROELECTRICA;
- Constatarea nulitatii masurii luate in mod nelegal de catre administratorul judicial EURO INSOL SPRL de acordare de premii in valoare de 1.642.729 lei in 2014 si de  2.921.663 lei in 2015, cu incalcarea CCM

Atunci cand a fost formulata actiunea, nu stiam cine si ce prime a incasat si nici actele care au stat la baza. Pe parcursul procesului, au fost depuse la dosar listele de premiere si referatele aferente, in mai multe etape (initial, Hidroelectrica a omis intentionat depunerea unor referate). Am identificat 36 referate/decizii de premiere pentru care am cerut anularea in prima faza, apoi inca 23.
Din toate listele de premiere, am lasat deoparte, din start, urmatoarele :
- premiile castigatorilor la Concursul profesional Trofeul Energeticianului
- premiile acordate castigatorilor concursului "Idei si Bani"
- premiul anual acordat pentru Trofeul Dorin Pavel.
Aceste trei categorii de premii s-au acordat in baza unor regulamente agreate si de sindicat si de aceea le-am considerat corecte.
Cele doua referate la care am renuntat inaintea ultimului termen de judecata fac parte din categoria "Idei si Bani" si au fost introduse in lista initiala din eroare, fiindca nu au fost depuse la dosar iar din centralizator nu rezulta la ce se refera.
Sper ca am lamurit aceasta problema.

Mai departe, vreau sa mai lamurim cateva probleme :

1. Cand puneti o intrebare, asteptati mai intai raspunsul si abia apoi lansati acuzatii (valabil pentru foarte multi dintre dvs.).
V-ati scuti singuri de niste nervi ... si pe mine de amaraciune, in acelasi timp.
Mai apoi, daca ati citi atent sentinta, ati vedea ca are mult mai multe de spus, in afara celor 2 referate. Plus faptul ca 2 referate de premiere nu au legatura cu prima parte, cea referitoare la clase, deci nu se poate pierde procesul din aceasta cauza. Habar nu aveti cum a decurs acest proces (din punct de vedere juridic) si cum va decurge, dar lansati acuzatii aiurea. Este firesc si normal sa puneti intrebari, fiindca nu aveti cum sa stiti amanunte si detalii, dar firesc ar fi si sa ascultati raspunsul ...

2. Referitor la dosarul grila-clasa 1 : cititi imputernicirea pe care ati dat-o cand ati mandatat Sindicatul sa deschida aceasta actiune. Desi legea are niste prevederi clare pe acest aspect si nu era necesara mentionarea in imputernicire, EU am cerut in mod expres doamnelor avocate sa formuleze imputernicirea in asa fel incat fiecare semnatar sa fie constient de faptul ca sindicatul nu poate renunta la judecata fara mandatul expres al celui care l-a imputernicit.

Este greu sa citesti, nu-i asa ?
Ne-am obisnuit toti sa scriem, nu conteaza ce.
De la feisbuc ni se trage ...

3. Eu  nu stiu ca doamna Truta sa fi fost cea care "a batut cu pumnul in masa" intr-o anumita seara de decembrie 2014, stiam ca Borza a fost cel in cauza. Drept este ca nu eram in sala. Dvs. de unde aveti aceasta informatie ?





Offline mihaela

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 79
    • Vezi Profilul
Re: procesul pierdut sau renuntare la judecata 22456
« Răspuns #7 : Mai 04, 2017, 07:03:54 p.m. »
Multumesc pentru raspuns dl. Aurariu.Avand in vedere ca referatele la care s-a renuntat nu vizau primele managerilor, va rog sa considerati  cele spuse ca fiind nule, situatia de fata nefiind scenariul pe care mi l-am inchipuit.Asteptam asadar apelul la care sper sa avem mai mult noroc, desi in cazul justitiei nu ar trebui sa vorbim de noroc.Dar asta e Romania!
 Despre interventia (traficul de influenta pe langa Borza) d-nei Truta tot de pe acest forum am aflat, de la cineva care a comentat cu mult timp in urma (ani).Poate aflase de la cineva care fusese in sala.
Despre dosarul clasa-grila, asa e .M-a lasat memoria.
Mea culpa

Offline mihaela

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 79
    • Vezi Profilul
Re: procesul pierdut sau renuntare la judecata 22456
« Răspuns #8 : Mai 30, 2017, 07:49:10 p.m. »
Dl Aurariu,
Ce ne mai puteti spune despre stadiul procesului 22456?A venit motivarea hotararii?Se mai face apel sau se va renunta?

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: procesul pierdut sau renuntare la judecata 22456
« Răspuns #9 : Mai 30, 2017, 07:59:28 p.m. »
Nu a venit, deocamdata.
Raspunsul meu este Da.