Autor Subiect: Exemplu calcul complet  (Citit de 17554 ori)

Inginer10

  • Vizitator
Re: Exemplu calcul complet
« Răspuns #15 : Decembrie 02, 2017, 07:19:14 p.m. »
Daca ar obtine doua sau trei zile de concediu in plus ar putea sa semneze ??
Pentru asta vreti sa nu mai aveti ccm ?
Faceti greve spontane asa cum va tot bateti in piept, va avea si Aurariu alt aplomb.
De ce nu le faceti ?

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Exemplu calcul complet
« Răspuns #16 : Decembrie 02, 2017, 07:27:33 p.m. »
vorba lui Biertan.... unde ai fost pana acum?!?!?!?! de scris aici am scris doar cativa... unii mai mult, altii mai putin.. dar fiecare si-a spus parerea si doleantele... tu unde ai fost?!?!?!?! dar ... niciodata nu e bine sa soui niciodata si nicodata nu e prea tarziu sa inveti sa traiesti si sa aiti asumi faptele..... vrem sa fim platiti pt ceea ce facem si vrem conditii de munca mai bune.... normale cum sustine Hidroelectrica ca are..... astept sa vina sa in centralele subterane sa intre ca minerii si sa lucreze acolo 12 ore, sa nu stie cum e afara, iar cand iese sa faca ochii mici din cauza durerii....

Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: Exemplu calcul complet
« Răspuns #17 : Decembrie 02, 2017, 07:52:54 p.m. »
D-le Aurariu asteptam raspuns la intrebarile de mai sus,cand aveti timp poate ne raspundeti si noua.

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Exemplu calcul complet
« Răspuns #18 : Decembrie 02, 2017, 10:12:33 p.m. »
Pai atunci sa-i adresam o intrebare punctuala d-lui Aurariu: daca semnati introducerea Mercer asta duce la pierderea procesului sau in caz de castig administratia nu va mai fi obligata sa mareasca salariile aplicand hotatarea judecatoreasca(referitoare la corelarea clasei 1 cu salariul minim)?

1. Soarta procesului nu depinde de schimbarea sau nu a sistemului de salarizare.
Ar fi fost excelent daca se judeca si il castigam anul acesta, fiindca puteam cere executarea sentintei.
Nu s-a intamplat.

2. Hai sa-l castigam mai intai.
Nu ma intrebati mai mult acum.

Inginer10

  • Vizitator
Re: Exemplu calcul complet
« Răspuns #19 : Decembrie 02, 2017, 10:40:32 p.m. »
vorba lui Biertan.... unde ai fost pana acum?!?!?!?! de scris aici am scris doar cativa... unii mai mult, altii mai putin.. dar fiecare si-a spus parerea si doleantele... tu unde ai fost?!?!?!?! dar ... niciodata nu e bine sa soui niciodata si nicodata nu e prea tarziu sa inveti sa traiesti si sa aiti asumi faptele..... vrem sa fim platiti pt ceea ce facem si vrem conditii de munca mai bune.... normale cum sustine Hidroelectrica ca are..... astept sa vina sa in centralele subterane sa intre ca minerii si sa lucreze acolo 12 ore, sa nu stie cum e afara, iar cand iese sa faca ochii mici din cauza durerii....

De cand este Galbeniul centrala subterana ? Lasa-i pe altii sa vorbeasca primii de subteran.
De scris, scriu multi, de facut ... mai putini. Aurariu trebuie sa chibzuiasca bine pentru toti, nu doar pentru voi, cei care scrieti vitejeste. Sa nu semnezi un CCM fiindca nu obtii tot ce vrei este un lucru grav. Imaginati-va ca sunteti in locul lui si analizati ce variante aveti si ce ar fi mai bine sa alegeti. Eu cred ca el le analizeaza pe toate, inclusiv ce scrieti si spuneti voi. La cum s-a comportat pana acum, nu are motive sa faca si nu va face ceva impotriva oamenilor, cel putin asa cred eu.

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Exemplu calcul complet
« Răspuns #20 : Decembrie 02, 2017, 11:09:27 p.m. »
nu trebuie sa obtina tot ce vrem noi, dar macar intre 40 si 60 %. nu este Galbeniul centrala subterana, dar camera de comanda unde este?!?!?! sunt geamuri si este lumina naturala si nu stiu eu?!?!?!? daca tot esti asa priceput te invit sa faci macar o luna tura acolo si apoi vb... sau in alta centrala unde nu ai lumina naturala si stai la neon sau la alt bec si din cate sunt se aprind mai putin de jumatate... si vezi ca bucurestiul nu aproba referatul pt becuri, ca nu au bani... si atunci vb....Hidroelectrica ar trebui sa deconteze banii pt ochelari si multe altele... dar dupa cum spui trebuie sa ne multumim cu 10 - 25% din doleante si sa tacem.. eu nu cred asta... si daca esti asa de curajos de ce nu iti declini identitatea?!?!? de ce te ascunzi dupa un id?!?!?!?!

Offline Un mecanic

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
    • Vezi Profilul
Re: Exemplu calcul complet
« Răspuns #21 : Decembrie 03, 2017, 07:16:55 a.m. »
De ce nu expuneti  și un calcul de creștere a salariilor și  fără  MERCER?  Sau nu se negociază  așa ceva?  Vocea celor 3000 de oameni  de la  exploatare nu conteaza? Trebuie sa acceptăm  sistemul de " asistați social " MERCER?

jorj

  • Vizitator
CCM 2012
« Răspuns #22 : Decembrie 03, 2017, 09:41:34 a.m. »
Bună ziua colegilor mei din Hidroelectrica! 
-Un singur lucru trebuie negociat la sânge cu prețul unei greve generale dacă este cazul: REVENIREA LA CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCĂ DINAINTE DE 2012! Sunt drepturile noastre furate de către un hoț cu diplomă.
-Mărirea de salariu nu mai trebuie negociată ci este o obligatorie potrivit CCM-ului:

   ART.4.24
   Salariile  stabilite  în baza  coeficienţilor de ierarhizare prevãzuţi în grila “Hidroelectrica” S.A. vor fi modificate prin indexãri, conform reactualizării salariului de bază minim, precum şi prin negociere.

În rest, vrăjeală.



Offline oracol

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 25
    • Vezi Profilul
Re: Exemplu calcul complet
« Răspuns #23 : Decembrie 03, 2017, 04:02:46 p.m. »
Bugetul Min Energiei pentru 2018 este cu 36% mai mic decat in 2017.Nu stiu daca aceasta micsorare afecteaza cu ceva negocierile CCM in realitate, dar este posibil sa fie folosita ca motiv de neacceptare a maririlor salariale de catre Administratie.Vom vedea!
In alta ordine de idei pentru cine nu a inteles de ce Administratia vrea Mercer va spun ce am inteles eu si anume ca odata introdus intre niste limite salariale oricat de mult se va specializa si ar munci salariatul niciodata nu va primi mai mult decat maximul ( salariul mediu +500 lei max) intervalului salarial in care a fost incadrat in functie de profesie.Astfel ca odata ajuns la limita maxima salariatului ii va lipsi motivul pentru care sa doreasca sa se specializaze sau sa se perfectioneze, fiindca nu va avea nici o satisfactie materiala.
Altfel stau treburile in cazul celor de la Executiv Bucuresti, care detin functii de sefi, manageri si directori la care limita maxima a salariului este daca nu gresesc de 9 ori mai mare decat a celor din sucursale, la care se adauga sporurile de conducere de confidentialitate de mobilitate etc.Deci dansii sunt foarte motivati.
Asa am inteles eu.
« Ultima Modificare: Decembrie 03, 2017, 04:07:03 p.m. de oracol »

Offline danyell722

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 27
    • Vezi Profilul
Re: Exemplu calcul complet
« Răspuns #24 : Decembrie 03, 2017, 04:51:25 p.m. »
oracolle in veci nu vei avea salariu maxim dupa cum vrea administratia sa semnam ccm.barosani din co nducere deja sunt pe maxim sau chiar mai sus iar noi plebea abia am sarit un pic peste minim,vai de noi.

Offline mandea07

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
    • Vezi Profilul
Re: Exemplu calcul complet
« Răspuns #25 : Decembrie 05, 2017, 08:26:20 a.m. »
D-le Aurariu, daca la momentul scrierii acestui mesaj-ati semnat P.V. cu negocierea salarizarii din noul CCM, va dati seama ce-ati facut? I-ati imbuibat pe ei iar pe noi, ne-ati condamnat pentru doi ani la mizerie. Daca n-ati semnat inca, va dati seama ce faceti?- Intreb pentru un prieten!

Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: Exemplu calcul complet
« Răspuns #26 : Decembrie 05, 2017, 11:39:25 a.m. »
D-le Aurariu,sunt ceva zvonuri ca ati semnat ,sau urmeaza sa semnati ceea ce vrea administratia,adica blestematul de Mercer.Daca faceti asta,dumneavoastra si terminand cu Bucuroiu,Ungureanu,etc. veti cei mai blestemati oameni de sarbatori,de catre angajatii de care v-ati batut joc. Ganditi-va ce inseamna atatea ganduri negative canalizate catre dvs.si familiile dvs. Poate nu credeti in asta,dar eu cred. Daca oamenii v-au mandatat clar sa nu semnati Mercer atunci FACETI CUM V-AU CERUT OAMENII !! Daca nu mergem cu deschiderea conflictului de munca,asa au semnat oamenii pe acele liste. S-au le-ati facut si pe acelea tot de fatada?

Offline electrician suparat

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
    • Vezi Profilul
Re: Exemplu calcul complet
« Răspuns #27 : Decembrie 05, 2017, 11:47:52 a.m. »
Am si eu un gand.... .Daca stie careva
cu cat vinde hidroelectrica energia vs cu cat o vand ex hidro-germania sa zicem(merge si hidro-suedia,austria,etc)
ce venit are conducerea hidro vs hidro-germania
ce venit au muncitorii hidro vs  hidro-germania
nr angajati hidro vs...
profit hidro vs...
investitii hidro vs....
Nu de alta dar sa vedem si noi pe unde stam in comparatie cu altii,ca preturile,taxele,etc toate sunt aliniate la UE.(vezi si veniturile parlamentarilor,etc)
NU TAIA CRACA DE SUB TINE DECAT DACA VOR SA TE SPANZURE DE EA.

Offline carcotasul

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
    • Vezi Profilul
Re: Exemplu calcul complet
« Răspuns #28 : Decembrie 05, 2017, 01:18:57 p.m. »
Mai Mircea s-a vazut ca d-nu presedinte nu a insistat sa facem acele tabele nu a infirmat mesajul lui Bucuroiu care am inteles ca e un ciumete gatit gen Petre Daea sau Alta Intrebare. Daca omul are clasa 39 ce atata zbatere pt. sclavi grija lui este sa dea si semenilor lui ca saracii obosesc sa faca graficele si pontajele la 2 centrale cu cate 10 oameni si e greu fata de sefii de sectie care aduc bonurile de masa si materialele igienico-sanitare cand se mai dau si alea de 2 ori pe an. Si ce e mai grav e ca s-au imbolnavit saracii incat cred ca merita salariile de ministri nu poti sa le atingi cu fundul de nas.

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Exemplu calcul complet
« Răspuns #29 : Decembrie 05, 2017, 01:25:12 p.m. »
Domnule "circotasul" spre surpriza multora sunt mulți șefi de centrale ce au semnat tabele de grevă .Eu spun că lideri nu mai prezintă încredere ,iar domnul Aurariu se află sub influența lor de aceea vă spun trimeteti  mereu tabele cu semnături dar pe adresa de email a domnului Aurariu ,apoi la lideri . 
« Ultima Modificare: Februarie 15, 2018, 03:13:28 a.m. de Sindicalist »