Autor Subiect: Info 08.11.2017  (Citit de 7916 ori)

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Info 08.11.2017
« Răspuns #15 : Noiembrie 11, 2017, 01:14:03 p.m. »
Sa nu uitam ca in insolventa am avut ultima crestere salariala.Va rog sa o treceti la NErealizarile lui Borza.
La neREALIZARILE sindicatului nu avem ce sa trecem,ca in urma cresterilor salariale castigam exact la fel.
In acelasi spirit,in an cu profit maxim istoric....,puteti sa ne dublati salariile ca sa luam cu 5% mai putin. >:( >:( >:( >:( >:(
Ca sa se vada ca dl Aurariu raspunde prompt doar cand este atacat la ''persoana''.in rest,cate o postare la 5 zile si nimic despre negociere CCM-cererile sindicatului(adica ale salariatilor)

Serios ?
Cat de naiv puteti sa fiti cand spuneti de crestere salariala in timpul insolventei ?

Nr mediu de salariati :
- 2013 : 4601
- 2014 : 3973, adica 86.35% fata de 2013
- 2015 : 3568, adica 89.81% fata de 2014
- 2016 : 3400, adica 95.29% fata de 2015
Per ansamblu, numarul de personal a scazut de la 4601 la 3400, adica cu aprox. 26%.
Tot in aceasta perioada a mai scazut si CASS datorat de angajator, cu 5%.
Salariile s-au indexat cu 2.5% in 2014, 6% in 2015 si inca 6% in 2016.
Per total, 15.169%.

Care este cresterea reala ??!
Economie de 15% la fondul de salarii pentru Hidroelectrica.

Sa nu mai vorbim de faptul ca, prin planul de reorganizare, Borza lasase cu limba de moarte ca nr de personal la final de 2016 sa fie 3100. Fiindca nu am mai acceptat concedieri si au mai aparut si reintegrati, am incheiat anul cu 3296 - adica 200 salariati in plus. Acum 2 luni aveam 3311 salariati, cu toate pensionarile, fiindca am tot angajat la exploatare.
Dar asta nu se vede, asa-i ?

George T.

  • Vizitator
Re: Info 08.11.2017
« Răspuns #16 : Noiembrie 11, 2017, 01:39:48 p.m. »
Cu tot respectul , ne aduceti si noua la cunostinta ce se mai intampla de la 01.01.2018 incolo , ne taie ne scade ne ascunde , haideti sa vedem ce ne asteapta de aici inainte , mai descoperiti acum mortii , de ei numai de bine... de noi ?

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Info 08.11.2017
« Răspuns #17 : Noiembrie 11, 2017, 01:58:56 p.m. »
Cu tot respectul , ne aduceti si noua la cunostinta ce se mai intampla de la 01.01.2018 incolo , ne taie ne scade ne ascunde , haideti sa vedem ce ne asteapta de aici inainte , mai descoperiti acum mortii , de ei numai de bine... de noi ?

Nu eu dezgrop mortii.
Asa cum v-am spus, ne intalnim cu administratia (teoretic) saptamana viitoare.
Prefer sa tac pana atunci, pentru ca orice spun (ca parere) se interpreteaza.

De ex., am scris, ca raspuns la o intrebare referitoare la trecerea contributiilor catre angajat, ca si acest aspect tine de negociere iar administratia sustine, deocamdata, ca nu avem o problema in acest sens.
Imediat, am fost intrebat acuzator de unii "prieteni" (prin intermediari, ca n-au curajul sa o faca direct) de ce as negocia un drept care este deja garantat de guvern, prin lege.

A aparut ordonanta, intre timp.
Dupa cum se vede, nu contine prevederi referitoare la obligativitatea angajatorilor de a prelua aceasta cheltuiala prin cresterea salariului brut.
La bugetarii care se supun legii salarizarii, se va face prin lege.
La companiile cu capital integral sau majoritar de stat, care au salariizare prin CCM, adica prin acordul partilor, adica prin negociere !!! poate fi (eventual) emisa o hotarare de guvern. Doar ca "poate" nu inseamna obligatoriu.

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Info 08.11.2017
« Răspuns #18 : Noiembrie 11, 2017, 02:09:22 p.m. »
Daca ai memoria lucrurilor traite inainte de '89 inseamna ca esti comunist?A prezenta adevarul=a fi nostalgic?Adevarurile spuse de Borza la sedintele sale prin sucursale nu au fost contrazise de nici un lider aflat in sala.Cum ca directorii,laolalta cu liderii de sindicat petreceau frateste in chiolhanuri monstru prin Bucuresti in locatii selecte,dupa care isi angajau,ca buni prieteni,nevestele,copiii,neamurile si amantele in posturi caldute din He.nu l-a contrazis nimeni pentru ca stim ca a fost adevarat.Ati fost intradevar singurul la acele sedinte care i-ati mai dat cite o replica pe care el o mesteca zimbind ca un rechin si raspundea patriarhal:,,Stiu Nicule,dar nu am ce sa fac".Daca sindicatul ar fi mobilizat membrii atunci,Borza nu ar mai fi intrat in sala,daraminte sa apuce sa mai zica ceva.Frica liderilor de sindicat s-a transmis tuturor oamenilor,tacerea fiind cuvintul de ordine.Toate astea se aseamana cu o apologie,laude pentru Borza?Nu poate crede nimeni.

Da, a fost o batalie pierduta atunci de sindicat, dar nu doar de lideri.
Am fost la prima sedinta, la Valcea.
Am intrat in sala cu toata opozitia lui Borza, impreuna cu Ilie Rosu si Popescu Cristinel.
Ne-am certat juma de ora si i-am spus ca nu plec decat cu politia.
Care a fost reactia oamenilor din sala ?
Cativa au strigat sa-l las sa vorbeasca !!!
La final l-au aplaudat, fiindca la oameni le place circul si au gast un circar care-i injura si pe directorii urati de prostime, care le-a promis ca nu-i afara decat pe hoti, s.a.m.d. ... si am vazut rezultatele.
Afirmatia cu chiolhanurile a facut-o la Valcea, probabil ati fost acolo.

Am fost si la Porti la sedinta.
Nu am putut intra in sala, fiindca deja se organizase, gardienii au avut dispozitie clara sa nu intre decat cei cu legitimatie de SH Porti.
Am impartit fluturase in fata salii si i-am implorat pe oameni sa nu intre, sa-l lase sa vorbeasca singur.
Nu au facut-o.

Nu dati vina doar pe lideri.
Toti am fost slabi.
 
Iar depre restul, pot sa va spun ca eu nu am in meniu chiolhanurile.


George T. are dreptate.
Sunt fapte trecute.
Nu trebuie uitate, ca sa nu repetam greselile.
Dar nici nu trebuie sa ne epuizam energia pe ele.
Trebuie sa le intelegem si sa le prezentam complet si corect.
Unii dintre dvs. prezinta faptele "partial color", de aceea am reactionat.
De fiecare data cand sunt momente importante, liderii de sindicat sunt acuzati si mai abitir decat de obicei si apoi li se cere sa mobilizeze oamenii.
Pur intamplator.
« Ultima Modificare: Noiembrie 11, 2017, 02:16:49 p.m. de Administrator »

Offline oracol

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 25
    • Vezi Profilul
Re: Info 08.11.2017
« Răspuns #19 : Noiembrie 17, 2017, 04:04:19 p.m. »
Atentie la modificarile din OUG 82/2017 promulgata pe furis

http://www.startupcafe.ro/afaceri/angajat-negociere-salariu-codfiscal.htm

Offline cipcip

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
    • Vezi Profilul
Re: Info 08.11.2017
« Răspuns #20 : Noiembrie 17, 2017, 04:27:34 p.m. »
 Au fost tot timpul atenti sindicalistii nostrii.Initiem un proces!