Autor Subiect: Off  (Citit de 7167 ori)

Offline Mecanoagent

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
    • Vezi Profilul
Off
« : Decembrie 10, 2019, 09:56:34 a.m. »
M-am liniștit. Credeam că nu mai avem lider de sindicat ?

Offline jorj

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
    • Vezi Profilul
Re: Off
« Răspuns #1 : Decembrie 10, 2019, 02:20:08 p.m. »
Salut colega! Si eu! ;D

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Off
« Răspuns #2 : Decembrie 10, 2019, 02:22:34 p.m. »
Avem, dar e ocupat cu negocierea.......

Offline robu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
    • Vezi Profilul
Re: Off
« Răspuns #3 : Decembrie 10, 2019, 03:41:54 p.m. »
E ocupat și cu stersul mesajelor incomode. Am postat de dimineața un mesaj la subiectul,, CCM 2020" ca răspuns(sau comentariu) la punctul de vedere(elocvent și foarte obiectiv) al dl. Tesa și acesta a dispărut subit. Probabil, a căzut greu la orgoliul mărit din cale afară. Despre negociere ce sa mai vorbim? Succese pe toată linia!

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Off
« Răspuns #4 : Decembrie 10, 2019, 04:07:40 p.m. »
Fata de prevederile CCM in vigoare,

-se va acorda o crestere salariala de 5% incepand cu  data de 20 decembrie 2019
- 5%  crestere salariala in iunie 2020
-actualizarea cu inflatia anului 2020 in ianuarie 2021.
-norma de personal in exploatare creste la 5,2
-pentru persoanele nominalizate in echipe de proiect se acorda crestere salariala, 5 %, 10%, 15 %, functie de numarul de proiecte in care este implicat
-se vor bugeta sume pentru asigurari de sanatate pentru  personalul angajat.

Au obtinut mult si s-au zbatut peste masura....

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Off
« Răspuns #5 : Decembrie 11, 2019, 12:42:10 p.m. »
Cum e melodia of,of ce dor, ce chin, ce jaleeeeee maaaaaaiiiiii pe CCM-ul nostru oareeeeeee?!?!?!?!
Ce liniste e pe aici... Toata lumea multumita, satisfacuta....

Offline LEGEAluiOHM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
    • Vezi Profilul
Re: Off
« Răspuns #6 : Decembrie 11, 2019, 07:59:04 p.m. »
Salutări!Ce noutăți mai sunt de la negocieri?Sunt oficiale informațiile postate aici?Sau dezinformarea și manipularea  sunt bune prietene in acest caz.....

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Off
« Răspuns #7 : Decembrie 12, 2019, 06:36:17 a.m. »
eu am postat ce am primit si eu de la liderul meu.... si asta stie toata Bistrita.....

Offline lazar

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
    • Vezi Profilul
Re: Off
« Răspuns #8 : Decembrie 12, 2019, 09:25:05 a.m. »
S-a  dovedit inca odata ca resursa umana de la "Perla coroanei"nu conteaza in calculele financiare .In viziunea lor nu suntem decat niste numere ,5 :5,2.etc.Liderii nostri au luat pozitia ghiocelului ,astfel nu se explica diferenta asa de mare intre lista cu revendicari si rezultat.Am obtinut "nimic"si de data asta .Cred ca multi colegi au ajuns la concluzia ca acest sindicat trebuie desfiintat,pentru ca de mila administratia ne dadea tot atat.

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Off
« Răspuns #9 : Decembrie 12, 2019, 02:12:48 p.m. »
M-am gandit si eu la varianta asta.... dar pe cati oameni te poti baza?!?!?! daca nu faci un sindicat majoritar din prima, nu te baga nimeni in seama. La negocieri merge sindicatul reprezentativ..... Asa ca.....E greu... Oamenii nu mai au sperante, au decazut. Si pe acet forum sunt doar cativa care mai scriu si mai citesc, in rest asteapta.. dar vor, fara sa faca nimic, fara sa sprijine liderii. Daca spui peste o saptamana facem miscari, proteste, greva.... nu te baga nimeni in seama... hai sa facem un sondaj si ai sa vezi ca oamenii sunt lasi.... si atunci ce vrei de la lideri?!?!?!

Offline jorj

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
    • Vezi Profilul
Re: Off
« Răspuns #10 : Decembrie 12, 2019, 03:23:13 p.m. »
Buna ziua.
Nu sunt de acord cu afirmatia potrivit căreia colegii nostri sunt lași. E cam mult spus. Colegii nostri sunt dezorientati si lipsiti de organizare.  Si nu mai au nici un fel de incredere in Hidrosind, organizatie controlata de administratie. Asta e clar.
« Ultima Modificare: Decembrie 12, 2019, 10:23:53 p.m. de jorj »

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Off
« Răspuns #11 : Decembrie 12, 2019, 04:22:26 p.m. »
Fara o organizare si fara sprijin unul pe altul nu putem face nimic. Oamenii sunt demoralizati si nu mai au chef de nimic. Nici la micile petreceri unde se pot intalni si socializa si pot sa-si mai spuna pasurile unul altuia nu se mai aduna... suntem imprastiati peste tot si multi nu ne cunoastem. Inainte se mai faceau cursuri de perfectionare unde ne mai intalneam, se mai organizau excursii profesionale prin alte centrale... acum nimic... in CCM se trec in fiecare an cursuri si se aloca bani pentru asta... dar El Lidero.... nimic...

Offline robu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
    • Vezi Profilul
Re: Off
« Răspuns #12 : Decembrie 13, 2019, 05:55:04 a.m. »
Lamentații, lamentații... Da de o Conferință Națională Hidrosind la care oamenii să-și exprime răspicat punctul de vedere ce ziceți?Să se analizeze,, realizările "din ultimii ani și apoi votat, în mod secret, dacă se mai dorește aceeași conducere, aceiași lideri, care au avut grijă să-și prelungească mandatele, în mare liniște, după o miuță . De ani buni propun asta și am impresia ca nimeni nu o dorește. Nu poți spera la rezultate bune cu aceiași conducere mediocră. În fotbal așa stau lucrurile. Patronul unei echipe investește bani și cere rezultate de la antrenor și echipă. Nu apar rezultate: schimbă jucatori. Situația nu progresează :schimbă și antrenorul. Dacă nici așa nu merge:ghinion, trebuie să încerce altceva. Noi am investit încredere, și nu numai, o mare durata de timp și am primit în schimb constant dezamăgiri. Și un bonus pentru cei recalcitranti:amenințări voalate.Liderii au demonstrat că nu pun preț pe părerea membrilor prin lipsa consultării și a comunicării. Cât timp să mai treacă până să înțelegem că așa nu se mai poate continua? Depinde de cât preț pune fiecare pe viitorul său.

Offline 007

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Vezi Profilul
Re: Off
« Răspuns #13 : Decembrie 13, 2019, 07:11:08 a.m. »
Singura soluție este demisia membrilor de sindicat! Restul discuțiilor sunt povesti!

Offline CENTRALIST

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 36
    • Vezi Profilul
Re: Off
« Răspuns #14 : Decembrie 13, 2019, 09:37:43 a.m. »
Se impune convocarea Adunarii Generale a Membrilor de Sindicat in regim de urgenta pentru analizarea situatiei create ,..suntem informati sau dezinformati pe acest forum ? Liderii nu comunica aici cu sindicalistii , suntem intr-o stare de confuzie totala nu stim s-a semnat ,...nu s-a semnat ?..care este viitorul nostru ?.. Daca nu se poate altfel ,cum spune dl Matase , sa ia initiativa cineva care a mai facut parte in trecut  din structurile sindicatului si mai stie cite ceva din culisele acestei organizatii , sa faca un convocator , sa ne adunam undeva sa ne organizam singuri si sa mergem sus la etajul 10-15 sa participam la negocieri , dupa cum putem cobori la zeci de metri in pamint sa le intretinem instalatiile ,...vom putea urca si 10 etaje sa le vedem birourile , oamenii stau ca pe un butoi de pulbere se asteapta o scinteie ,..daca se incumeta cineva sigur va fi sustinut neconditionat , de peste jumatate din personal ,...pentru ca a ajuns cutitul la os.