Autor Subiect: Daca se pierde procesul....  (Citit de 3965 ori)

Offline Procurorul

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 51
    • Vezi Profilul
Daca se pierde procesul....
« : Mai 04, 2017, 08:56:45 p.m. »
In cazul in care marele proces se pierde, domnule Aurariu, o sa faceti fata avalansei de injuraturi a miilor de colegi inscrisi? O sa va asumati pierderea indexarii de 6-8 % (TESA) si 15-20% (EXPLOATARE) ? In cazul unei infrangeri (anticipate) din ce bani se platesc cheltuielile de judecata ?

Daca stau bine sa ma gandesc, pe mandatul dumneavoastra nu s-a obtinut nimic(nici in 2016, nici in 2017)... o sa intrati in istorie ! Pe vremea lui Borza, Constatinescu si compania au acordat 12 % indexare (in doi ani consecutiv ce-i drept...)

Dumneavoastra, in loc de negocieri si indexari, inaintati noi si noi cereri procese in instanta....
Pentru ce? Pentru orgolii ?

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Daca se pierde procesul....
« Răspuns #1 : Mai 06, 2017, 11:40:54 a.m. »
Miile de colegi inscrisi nu au fost obligati de nimeni sa se inscrie.
De la inceput am spus ca procesul nu e dinainte castigat, doar ca avem sanse mai mari sa castigam decat sa pierdem.

Propunerea de BVC (inca neaprobat la ministerele de resort) contine sumele necesare corectiilor de clase si indexarii cu 6%.
Deocamdata, nu am pierdut nimic.
Chiar daca nu deschideam acest proces, pana la aprobarea BVC nu aveam nimic.

Aritmetica dvs. este cea a Directoratului, din pacate.
Cresterea fondului de salarii propusa de administratie, pe medie, este de aprox 12% (aprox 4.5% pentru corectii clase la care se adauga indexarea de 6% si bonurile de masa la 15 lei).
Nu putem spune ca "exploatarea castiga 20%" decat daca ne comportam ca politicienii aflati in campanie.
Catstiga 20% per total doar cel care primeste 3 clase, peste care vine si indexarea.

Daca ati sta sa ganditi, nu bine, doar sa ganditi, ati analiza mai intai urmatoarele date :

1. Indexarile din 2015 si 2016 : 1.06*1.06= 1.1236, adica 12.36%.

2. Reversul
Numar salariati la final 2014 : 3692
Numar salariati la final 2015 : 3448
Numar salariati la final 2016 : 3296
In plus, incepand din octombrie 2014 a scazut si CASS platit de angajator pentru salariati, cu 5%.
De precizat ca numarul stabilit prin planul de reorganizare si previzonat prin BVC era de 3100 pentru final de 2016, dar a venit un sindicat care a spus ca nu mai concediem nimic in 2016 ...
Mai luati in calcul si zilele de concediu suplimentar, salariile acordate la pensionare, norma de personal de la 5.4 la 5.0.
Calculati dvs. cat inseamna toate astea, sau macar primele trei puncte.

Analizati.
Constatati cine/ce a dat sau luat.
Daca majoritatea salariatilor doresc sa primeasca cu o mana si sa dea cu doua, sa spuna.
Dupa aceea, discutam despre "orgolii".

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Daca se pierde procesul....
« Răspuns #2 : Mai 06, 2017, 12:48:36 p.m. »
Nu il apar pe domnul Aurariu, eu insa consider, din contra ca este mult prea blind la cit se incalca legea de catre Hidroelectrica. Deseori Hidroelectrica incalca legea (Codul Munci,Legea tichetelor de masa ...etc.)cit si CCM.  Vezi: orele suplimentare,concedile de odihna programate dupa vointa administratiei (ai voie atitea zile nimic mai mult in luna respectiva ...),tichetele de masa date dupa bunul plac al administratiei,sarcini in plus fara vointa salariatilor respectivi -paza ,...cit si altele  . Esti tratat exact ca sclavul pe plantatie sub amenintarea pierderi locului de munca,loc de munca care in zonele mai dezvoltate industrial de fapt nu mai inseamna mare lucru ,iti poti gasi oricind un loc de munca mult mai bine platit ca la Hidroelectrica. De fapt Hidroelectrica nu isi mai plateste oameni ca altadata multi sint la un pas de minimul pe economie ma refer la muncitori,sau uitat de factori nocivi in care lucram: zgomot,trepidati,cimp electromagnetic, si la subterane lipsa lumini naturale,.....etc. factori care influienteaza foarte mult sanatatea omului.  Sa uitat ca sarcinile la muncitori au fost marite cu peste 40% iar drepturile salariale au fost mereu micsorate. Asa ca nicidecum nu este vorba de orgoli,imi mentin afirmatia ca domnul Aurariu este mult prea blind,bindete pe care eu personal greu o inteleg.
« Ultima Modificare: Mai 06, 2017, 01:03:59 p.m. de Sindicalist »

Offline Alessandro Volta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 25
    • Vezi Profilul
Re: Daca se pierde procesul....
« Răspuns #3 : Mai 06, 2017, 03:44:30 p.m. »
Domnule Aurariu, acordarea de clase ( pentru egalizare), indexarea de 6 %, si cresterea bonului de masa la 15 lei sunt conditionate de implementarea MERCER-ului? Daca e asa, prevad o dulce amanare , o hora pe loc si un lasciv joc de glezne... in detrimentul nostru, al celor dezavantajati de istoria HE.

Offline FANFANNN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 85
    • Vezi Profilul
Re: Daca se pierde procesul....
« Răspuns #4 : Mai 06, 2017, 07:53:18 p.m. »
Domnule Aurariu

Antevorbitorul meu a spus ca sunteti prea bland.

E un termen modest . Hai sa fiu eu dur . Parca sunteti platit de Agliceru nu de noi.
Asta simtim noi .
Unde sunt procesele de ani de zile pentru functiile suplimentare ?
Si lasati asta cu ati semnat.
De ce s-a semnat fara contrasemnatura sindicatului ?Cum ne-a aparat Hidrosind ?

Offline FANFANNN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 85
    • Vezi Profilul
Re: Am iesit din insolventa...Negocieri? Greva? Reincep procesele!!!
« Răspuns #5 : Mai 06, 2017, 08:06:33 p.m. »
Domnule Aurariu , cand se pun ceva întrebări pe Forum , faceți-va timp si răspundeți in maxim 24 de ore , nu după 2 săptămâni. Daca nu aveti timp delegați alt lider sa  răspundă cu subiect si predicat .
Si as ruga sa lasati comentariile de limba romana, care ascund cu voita intenție răspunsurile.
Raspundeti strict si la obiect , si a sumativa răspunderea. Acest Forum nu este proprietatea dv, Daca e jos palaria , daca nu e vrem răspunsuri zilnic , nu când au chef , timp etc. unii sau altii


Si miscativa mai repede cu raspunsurile. Si avand in vedere ca platim lideri va rugam ca zilnik sa fie de servici la raspunsuri un lider.

1. Luni - Aurariu
2. Marti - etc

Numai de bine

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Daca se pierde procesul....
« Răspuns #6 : Mai 06, 2017, 11:12:44 p.m. »
Sunt platit de Hidroelectrica, pentru meseria pe care o practic, la fel ca si dvs., domnule "Fanfannn".
Nu sunt platit de sindicat, fiindca asa am vrut eu, de la inceput (lider la Caransebes, secretar general, presedinte Hidrosind).
A fost si este optiunea mea si atata tot.

Doriti sa fiti dur cand va exprimati incognito  pe forum, dar moale cand trebuie sa va sustineti drepturile proprii.
Vreti sa faca sindicatul proces pentru functia de paznic pentru cei care au semnat deja un act aditional la CIM si o fisa de post ?
Sa-mi spuneti dvs., daca tot le stiti pe toate, care ar fi prevederea legala care ar permite sindicatului sa intervina in relatia contractuala personala si directa dintre angajator si salariat, care au semnat de comun acord un contract INDIVIDUAL de munca.
Unde ar putea apare contrasemnatura sindicatului pe CIM sau pe un act aditional la CIM, ar fi alta intrebare.

Am aparat si apar pe fiecare salariat care cere in mod clar acest lucru, atunci cand mi s-a cerut si cand am primit mandat sa o fac, in limitele legii.
Dvs. vreti sa va apere sindicatul fara sa va asumati absolut nimic, acest lucru este valabil si pentru alte probleme.
Nu merge asa, din pacate.

In alta ordine de idei, raspund la intrebari atunci cand am cu adevarat la ce sa raspund (in primul rand), cand stiu raspunsul si cand imi ajunge si timpul.
Infiintarea unui forum de discutii a fost ideea unui fost lider de sindicat, mi-am asumat infiintarea si mentinerea lui chiar si atunci cand toti cei din jurul meu erau impotriva si il gestionez asa cum pot.
Nu cred ca am facut vreo observatie legata de gramatica limbii romane, cu toate ca multi o chinuie rau de tot, dar pot sa va spun dvs. ca nu ma voi "misca" niciodata la ordinul cuiva, nici macar al dvs.

Cu regret ca va dezamagesc pretentiile, inchei aici discutia pe aceasta tema.
Nu incercati sa ma provocati, nu are rost.


« Ultima Modificare: Mai 06, 2017, 11:18:54 p.m. de Administrator »

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Daca se pierde procesul....
« Răspuns #7 : Mai 06, 2017, 11:40:42 p.m. »
Domnule Aurariu, acordarea de clase ( pentru egalizare), indexarea de 6 %, si cresterea bonului de masa la 15 lei sunt conditionate de implementarea MERCER-ului? Daca e asa, prevad o dulce amanare , o hora pe loc si un lasciv joc de glezne... in detrimentul nostru, al celor dezavantajati de istoria HE.

Deocamdata, asa este, indexarea si corectiile sunt conditionate (pe langa aprobarea BVC) de implementare sistem de salarizare Mercer.
La momentul discutiilor, vom vedea ce se va intampla.
Dvs. aveti o parere, daca tot ati deschis discutia ?
Cum cantariti in balanta cele doua "greutati" ?

Offline Procurorul

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 51
    • Vezi Profilul
Re: Daca se pierde procesul....
« Răspuns #8 : Mai 07, 2017, 01:13:17 a.m. »
6% + bonuri de masa si ciuguliti alte indexari la ccm-ul urmator!


Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Salarizare Mercer
« Răspuns #9 : Mai 07, 2017, 10:48:24 a.m. »
eu sunt de acord cu sistemul Mercer, dupa o indexare de 50 % in prealabil.
Asa sa ne ajute D-zeu !

Domnu' Procuror, hotarati-va ce doriti.
Intre 6 si 50% este o diferenta cam prea mare ca sa va suciti asa repede.

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Daca se pierde procesul....
« Răspuns #10 : Mai 07, 2017, 11:10:58 a.m. »
Domnule" Procuror" administratia sa invatat sa ne dea numai frimituri , si lor li se cuvine totul. Uite na, acuma cu domnul Aurariu ,ne dorim si noi  ceva mai mult ,ne dorim de fapt  ca munca noastra sa fie apreciata si renumerata corespunzator.  Iar Hidroelectrica  inregistreaza profituri istorice,prin munca noastra .Cit si administratia cu buzunarele proprii pline,noi de ce sa fim multumiti numai cu frimituri ? ,cind de fapt se poate mult mai mult ?. Ca asa vor citiva oameni din conducere ? ,ca noi sa fim platiti prost, in timp ce ei regeste ?,si toate acestea prin munca noastra. Cine munceste cu peste 40% mai mult ?,cine isi sacrifica sanatatea ?,nu noi ?.De ce oare sa nu fim platiti corespunzator in timp ce societatea inregistreaza profituri istorice ,daca nu acum atunci cind ?
« Ultima Modificare: Mai 07, 2017, 04:53:36 p.m. de Sindicalist »