Autor Subiect: Final negocieri  (Citit de 12174 ori)

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Final negocieri
« : Decembrie 23, 2017, 10:25:06 a.m. »
CCM pe anii 2018-2019 a fost avizat de catre Consiliul de Supraveghere, ieri, 22.12.2017.
Va fi depus pentru inregistrare la ITM in data de 27 dec.

Indexarea de 6% si clasele pentru TESA (cei care sunt pe lista) intra in vigoare din data de 29 dec., dupa semnarea actelor aditionale la CIM.
Indexarea de 10% urmata de indexare de 20% intra in vigoare de la 01.01.2018.
Actele aditionale la CIM pentru 2018 se semneaza tot pana in 29 dec.
Tichetele de masa se acorda la valoarea de 15 lei incepand cu 01 dec.

Sporurile si celelalte adaosuri raman in afara salariului de baza.
Veti putea sa va verificati salariul de baza foarte simplu : X * 1.06*1.20*1.10.

CCM il veti avea la locurile de munca dupa inregistrare.

PS.
Orele suplimentare s-au platit la vremea lor si in decembrie.
Adaosul de Craciun si 150 lei pt copil s-au platit in prima decada a lunii.
Ieri s-au virat primele despre care vorbim de ceva vreme.
Repet, premierea este din fondul de premiere si nu are legatura cu participatia la profit.

Offline Marius_Mitran

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 58
    • Vezi Profilul
Re: Final negocieri
« Răspuns #1 : Decembrie 23, 2017, 10:52:39 a.m. »
se semneaza actele aditionale in cazul in care suntem la serviciu. Daca ne aflam in medical de exemplu, cum procedam ? :)
Cum a ramas cu sporurile de vechime/fidelitate?

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Final negocieri
« Răspuns #2 : Decembrie 23, 2017, 11:10:47 a.m. »
Domnule Aurariu am înțeles în mare despre ce este vorba .   1 - dorim si noi CCM .2018-2019 in teritoriu .Ne interesează si amănuntele . 2 - CIM.se poate negocia personal ?,mă refer  la cel de acuma .  3- Sărbători fericite !.
« Ultima Modificare: Decembrie 23, 2017, 11:31:33 a.m. de Sindicalist »

jorj

  • Vizitator
Ce s-a pierdut
« Răspuns #3 : Decembrie 23, 2017, 11:40:52 a.m. »
Bună ziua!
Sunteți liderul de sindicat votat de mine și de colegii mei de doua ori! Deci am avut încredere! O singura solicitare avem de la dvs, acum, înainte de Crăciun! De câștigat ne-ati spus! Ați acoperit inflația și ajutorul de vacanta pierdut! Atâta s-a putut! Poate aveați dreptate cu sporurile introduse în salariu! Dorim de la dvs  o listă cinstită cu toate drepturile pierdute! Ganditi-va și la influentele negative pe care le poate avea Mercerul asupra noastră precum și la articolele CCM-ului anterior, care erau adnotate de administrație cu roșu, înainte de negociere! Va mulțumim!
« Ultima Modificare: Decembrie 23, 2017, 11:59:53 a.m. de jorj »

Offline cipcip

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
    • Vezi Profilul
Re: Final negocieri
« Răspuns #4 : Decembrie 23, 2017, 04:27:47 p.m. »
Sunt aduse pe media departamentului clasele celor de la TESA sau iar o sa fie discrepante. domnule Aurariu ???

Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: Final negocieri
« Răspuns #5 : Decembrie 23, 2017, 07:35:07 p.m. »
Totusi,la ce ati mai negociat cu directoratul daca CS nu a semnat varianta negociata? Daca nu au semnat varianta agreata de sindicat cu directorat de ce ati fost de acord? Va este teama de conflictul de munca sau care a fost motivul? Daca in timpul anului da guvernul o ordonanta ca cea privitoare la vaucere si mai pierdem alti bani? Ramanem cu ridicatul din umeri, asa-i ? Nu ne-ati spus de celelalte drepturi cum ar fi banii pt. copii,ajutoarele banesti pt casatorie,deces,etc. Alea mai sunt prinse im noul CCM? V-a rugat un coleg aici sa faceti o lista cu ce s-a castigat si cu ce s-a pierdut in noul CCM. Si apropo noi de ce nu avem curajul celor de la FORD? Cand spun "noi" ma refer la liderii de sindicat, pentru ca angajatii v-au spus clar ca doresc sa ajunga pana la greva daca nu obtin un CCM decent.

Offline Nostradamus

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
    • Vezi Profilul
Re: Final negocieri
« Răspuns #6 : Decembrie 23, 2017, 08:23:07 p.m. »
Exact cum ma asteptam. Bani, timp si nervi pierduti . Hidrosind = O. Va multumim dragi tovarasi lideri !!!

Offline Administrator

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 384
    • Vezi Profilul
Re: Ce s-a pierdut
« Răspuns #7 : Decembrie 23, 2017, 11:23:46 p.m. »
Bună ziua!
Sunteți liderul de sindicat votat de mine și de colegii mei de doua ori! Deci am avut încredere! O singura solicitare avem de la dvs, acum, înainte de Crăciun! De câștigat ne-ati spus! Ați acoperit inflația și ajutorul de vacanta pierdut! Atâta s-a putut! Poate aveați dreptate cu sporurile introduse în salariu! Dorim de la dvs  o listă cinstită cu toate drepturile pierdute! Ganditi-va și la influentele negative pe care le poate avea Mercerul asupra noastră precum și la articolele CCM-ului anterior, care erau adnotate de administrație cu roșu, înainte de negociere! Va mulțumim!

Eu cred ca 16% inseamna mai mult decat inflatia si prima de vacanta.
Nu a fost pierdut niciun alt drept in afara primei de vacanta.
Voi face si rezumatul, dupa Craciun.

Sindicalist

  • Vizitator
Re: Final negocieri
« Răspuns #8 : Decembrie 24, 2017, 01:45:22 a.m. »
Țin foarte tare din nou să va contrazic.16 % nu acoperă nici macar inflația pe 2 ani . In condiții foarte favorabile  ,noi salariați celei mai profitabile firme din sud-estul Europei  ,am pierdut  și prima de vacanta . Borza in condițiile de insolventa nu a taiat-o ci numai a injumatatit-o sub premiza reîntregiri după insolventa ,reîntregire care tot din cauza celor ce ne reprezintă (preamăriți  lideri ) nu a fost posibilă. Ne îndreptăm  spre dezastru in ritmul asta va spun eu....Dar vom discuta după sărbători ....sărbători fericite, pentru noi sint foarte nefericite. Vrem și noi CCM-ul in teritoriu daca se poate...
« Ultima Modificare: Decembrie 24, 2017, 02:05:30 a.m. de Sindicalist »

Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Final negocieri
« Răspuns #9 : Decembrie 24, 2017, 07:14:46 a.m. »
Pe langa prima de vacanta, am pierdut si fidelizarea si cele 3 adaosuri, fiindca ele nu s-au negociat in CCM, fiind introdu-se in salar... iar administratia nu o sa le dea si iar o sa ne judecam... De ce nu trecem la greva?!?!??!!? de craciun, de anul nou cand este nevoie de energie?!?!?!? ce asteptam?!?!?!

Offline Cristi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
    • Vezi Profilul
Re: Final negocieri
« Răspuns #10 : Decembrie 24, 2017, 07:49:52 a.m. »
Se pare că toți suntem amnezici,mărirea de 16% înseamnă de fapt 5,33% pe an fiindcă anul trecut am spus pas,iar contractul actual s-a semnat pe 2ani.Logic nu...?E întradevar o marire uriașă pentru o companie atât de mult preaslavită.Cea mai.....@##.Mulțumim domniilor lideri...probabil chiar nu meritam mai mult.

Offline mandea07

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
    • Vezi Profilul
Re: Final negocieri
« Răspuns #11 : Decembrie 24, 2017, 10:36:54 a.m. »
Va urez Craciun fericit! D-le Aurariu, de ce nu le spuneti oamenilor ca, odata cu acceptarea sistemului Mercer, intra in vigoare clasificarea centralelor?indice de salarizare 1 au doar centralele din grupa a 5-a. Lotru si inca una sau doua. gr4-indice0,95 PdF si centralele subterane.gr 3-indice 0,9 centralele cu baral.gr 2-indice 0,85 si gr1- indice 0,8. cum vor fi platiti TESA, nu stiu dar poate ne spuneti.ca sa intelegeti cum e cu grupele, vedeti in ce grupa e situata centrala voastra si va inmultiti salariul cu indicele respectiv.LA MULTI ANI!

Offline mircea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Vezi Profilul
Re: Final negocieri
« Răspuns #12 : Decembrie 24, 2017, 11:37:47 a.m. »
D-le Aurariu,cele 3 prime(Paste,Sf. Ilie,Craciun) se vor mai da? Si daca da,care va fi valoarea lor? Ne puteti spune de ce ati cedat privitor la introducerea primelor,fidelitetii si energiei in salariu? Nu trebuia totusi sa ne cereti parerea,ca din contributiile noastre exista acest sindicat ? Si repet o intrebare anterioara la care nu ati raspuns:daca guvernul da o ordonanta sau HG si le pierdem si pe astea,ce facem dam iarasi bani la avocati ???

rami

  • Vizitator
Re: Final negocieri
« Răspuns #13 : Decembrie 24, 2017, 11:41:37 a.m. »
Deci sa intelegem ca din cresterea cu 16% pe 2 (doi) ani, nu castigam nimic, se pare ca suntem in pierdere,
 (am pierdut prima de vacanta, inflatia pe 2 ani, cresterea taxelor si impozitelor aduse de PSD, scumpirile criminale la produse si servicii...etc) deci Hidroelectrica "ne-a dat-o in mana" pentru 2 ani de zile!
CONCLUZIE, in buzunar avem mai putini bani ca in 2016.
Ce ati negociat dragilor LIDERI?
Sa mai intelegem ca in 2019 ramanem cu ce avem in acest moment (CCM-ul este negociat pentru 2018-2019)?
Ce spuneti domnule Aurariu?


Offline Matasa Adrian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
    • Vezi Profilul
Re: Final negocieri
« Răspuns #14 : Decembrie 24, 2017, 01:25:42 p.m. »
cota de energie este de 300 kw pe luna... la 150 cet ne da administratia.. suntem trasi in piept tare...... nici salahori sau gunoieri pardon.. .lucratori la salubritate daca eram tot aveam mai multe drepturi.....